Dziś jest 05.02.2025
Imieniny obchodzą Agata, Adelajda, Justynian, Albin
Autor: Monika Radzikowska/Archeolodzy w podróży
Data publikacji: 25.04.2013 12:56
Liczba odwiedzin: 5456
Tagi: europa, azja, rosja część azjatycka, inspiracje, autostop, autostop relacje z podróży, inspiracje relacje z podróży
Jako się rzekło kiedyś przy piwie, jedziemy do Rosji. Samo wpadnięcie na pomysł nie było niczym skomplikowanym; ot, wzięliśmy mapę, popatrzyliśmy i trasa gotowa: przez Ukrainę, potem nad Bajkał, zahaczając o Karelię, a z powrotem o Ałtaj. Następnie przedrzeć się przez granicę z Gruzją, przejechać Turcję, Bułgarię, Rumunię, Węgry i Słowację, aby triumfalnie wrócić do kraju przez Rysy. Prosty plan, nie?
Jak to jednak powszechnie wiadomo, w teorii nie ma różnicy między teorią i praktyką. Ale w praktyce…
W praktyce jest tak, że widzisz górskie szczyty, z których na pewno rozciąga się zachwycająca panorama, i pragniesz na nie wejść. Oczywiście, zdajesz sobie sprawę, że będzie pod górkę, ale dopiero na trasie zauważasz… że… naprawdę… jest… ciężko… O rety, jaka ta góra… ufff… wielka…
Trudność numer 1: transport. Czym jechać? Jak jechać? Jak to zaplanować, jeśli nie wszystko da się znaleźć w Internecie?
Trudność numer 2: wiza. Nie da się bez niej wjechać do Rosji. Turystyczna jest ważna tylko przez miesiąc, a my chcieliśmy się tam powłóczyć trochę dłużej…
Trudność numer 3: pieniądze. Wyprawa kosztuje, a nikt z nas nie ma na koncie grubych milionów. Nie stać nas na drogie hotele i obiady z czterech dań.
Trudność numer 4: praca i uczelnia, które trzeba rzucić na prawie pół roku.
Paradoksalnie punkt czwarty okazał się najłatwiejszy. Kiedy człowiek już przełamał się mentalnie, aby zanieść to podanie o dziekankę do sekretariatu i żeby porozmawiać z szefem, okazało się, że… to nie takie trudne. Pracodawcy są wyrozumiali, wykładowcy też dali się przekonać, tym bardziej że podczas wyjazdu chcemy poszerzać swoje archeologiczne i artystyczne horyzonty. Możemy jechać i mamy do czego wracać. Elegancko.
Gorzej było z wizą. Wjechać do Rosji na 3 miesiące i jeszcze za to nie zapłacić – to nie takie proste. Jednak, jak wiadomo, student potrafi, więc pomyśleliśmy: weźmiemy udział w konferencjach na trzech rosyjskich uczelniach, będziemy dokumentować zabytki i pisać reportaż o Polonii, z którą również chcieliśmy się spotkać – dlaczego mamy jechać na wizie turystycznej? Jedźmy jako projekt naukowo-kulturowy!
I tak rozpoczęła się I Wojna Wizowa.
Starym dobrym systemem „Poznaj swojego wroga” wertowaliśmy regulaminy przyznawania wiz na stronie ambasady rosyjskiej. Okazało się, że aby wjechać do Rosji jako projekt kulturowy, trzeba zdobyć zaproszenie od organizacji działającej na terenie Federacji. Tym sposobem nawiązaliśmy kontakt z organizacją Polonia Dona z Rostowa nad Donem. Na spotkaniu z Polonią bardzo nam zależało, dlatego też liczyliśmy na współpracę z naszymi rodakami za granicą. I nie pomyliliśmy się. Zaproszenie dostaliśmy bardzo szybko. Co ciekawe, podczas wypełniania wniosku, cele naszej podróży podpadały pod wizę humanitarną. Nie pytajcie jakim cudem. Nie wiem. Ale elektroniczny system wizowy upierał się przy tej opcji, a ciężko było dyskutować z maszyną.
Ruszyliśmy więc w bój do konsulatu uzbrojeni w arsenał papierów, lecz… wróg zamknął przed nami swe wrota (czytaj: pojawiliśmy się kilka minut po zamknięciu).
Niezrażeni tym, kilka dni później przypuściliśmy kolejny szturm, podczas którego wdarliśmy się co prawda za mury, ale pani w okienku (bardzo miła zresztą i chwała jej za to) wytłumaczyła nam, że na naszym zaproszeniu nie ma NIP-u organizacji przyjmującej i… płci każdego z uczestników (widocznie imiona typu „Bronisław” czy „Karolina” brzmią bardzo egzotycznie).
Ponownie zwróciliśmy się do naszych rostowskich znajomych z prośbą o uzupełnienie danych. Z nowym zaproszeniem ponownie ruszyliśmy do konsulatu i tym razem przyjęto od nas dokumenty. Alleluja i do przodu, nic nas nie zatrzyma! Nic?
Biurokratyczna twierdza okazała się silniejsza niż myśleliśmy, gdyż następnego dnia zadzwonił do mnie konsul i zapytał, czy nie moglibyśmy przyjść do konsulatu „celem wyjaśnienia kilku rzeczy”. Jeszcze nie wjechaliśmy do Rosji, a już rozkręciliśmy aferę międzynarodową? Student potrafi.
Rozmowa z panem konsulem wyjaśniła nam, że skoro planujemy jechać nad Bajkał, musimy mieć zaproszenie także z jakiejkolwiek organizacji irkuckiej – bo nie może być tak, aby organizacja biorąca za nas odpowiedzialność była tak daleko od miejsca naszego pobytu. Tym sposobem – znów przy pomocy Polonii Dona – nawiązaliśmy kontakty z Polonią irkucką – organizacją „Ogniwo”.
W tym miejscu chciałabym bardzo podziękować naszym rodakom za granicą, gdyż bez ich nieocenionego wsparcia i dziesiątek wymienionych e-maili nie wygralibyśmy nawet jednej bitwy w tej wojnie z biurokracją.
Rzecz jasna, wroga propaganda czuwa i podczas ostatecznego składania dokumentów powstały 3 wersje naszej przyszłości (zależnie od pani z okienka):
a) Wszystko jest w porządku, wiza będzie w poniedziałek.
b) A po co w ogóle to zaproszenie z Irkucka? Sam Rostów by wystarczył.
c) A gdzie zaproszenie z Moskwy i Petersburga?! Nie przyniósł?! Jak nie przyniesie, to tam pojedzie na własne ryzyko!
Ostatecznie jednak po wielu perypetiach wszyscy odebraliśmy upragnione paszporty z pieczątkami „kulturnyje sviazi”, uprawniające nas do 3-miesięcznego pobytu na terenie Federacji Rosyjskiej.
Uzyskaliśmy poparcie kilku fundacji i patronów medialnych (wśród nich oczywiście także Etraveler.pl). Teraz pozostał „tylko” problem finansów. Wzbijaliśmy się na wyżyny kreatywności, wysłaliśmy dziesiątki ofert reklamowych, lecz bardzo trudno jest znaleźć sponsora na wyprawę, która rusza właściwie lada dzień. Bardzo jednak jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy w jakimś stopniu czynią naszą podróż lżejszą: firmie Prospekcja, sklepowi Podróżnik, który udzielił nam rabatu na niezbędne wyposażenie, firmie Nikwax, dzięki której nasze buty, kurtki i namioty będą szczelne, firmie Samsung za wypożyczenie aparatów fotograficznych oraz wydawnictwu Bezdroża za udostępnienie kilku przewodników.
Lista podziękowań będzie prawdopodobnie jeszcze dłuższa po naszym powrocie. Jako że nasze środki są dość ograniczone, podróżować będziemy głównie autostopem, a spać będziemy pod namiotem lub u couchsurferów – a to zacni ludzie są, gotowi przygarnąć bandę archeologów i jednego grafika jadących z drugiego końca świata.
Wyjeżdżamy 1 maja. Czy jesteśmy gotowi? Jasne że nie! Wciąż biegamy i załatwiamy miliony spraw przed wyjazdem, kupujemy niezbędne rzeczy, nie dosypiamy, wertujemy przewodniki, uruchamiamy kontakty, żegnamy się z przyjaciółmi i znajomymi, piszemy referaty na konferencje, szczepimy się i szukamy sprawdzonego sposobu na komary, kleszcze i niedźwiedzie.
1 maja startujemy do Olchowca, gdzie nastąpi zgrupowanie naszej ekipy. Wreszcie w tym całym szaleństwie będzie czas, żeby spokojnie usiąść w starej chacie, przy świecy (bo prądu niet) nad mapą i zaplanować chociaż z grubsza najbliższą przyszłość na Ukrainie. A co będzie dalej? Któż to wie?
O naszych przygodach będziemy pisać na blogu tak często jak tylko spotkamy Internet na swej drodze. Zapraszamy na archeolodzywpodrozy.blogspot.com
O wyprawie piszemy także tutaj: Jak zostać władcą świata – teoria i praktyka. Archeologiczna wyprawa szlakiem koczowników i wielkich imperiów
Infolinia(22) 487 55 85
Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.04.2015 15:35
Liczba odwiedzin: 16982
Zapraszamy na relację Ani i Staśka Szloser ze zdobycia najwyższego szczytu Afryki oraz krótkiego pobytu w parkach narodowych i na Zanzibarze. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 27.04.2015 13:30
Liczba odwiedzin: 12198
Jeszcze pół wieku temu Nepal był zamknięty dla wszystkich zwiedzających. W ostatnich dekadach zamienił się w Mekkę dla ludzi kochających góry, przyrodę i egzotyczną, azjatycką kulturę. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 07.04.2015 08:39
Liczba odwiedzin: 188590
Australia oczarowuje! Ogromne przestrzenie, dzikie krajobrazy, przedziwne zwierzęta, które można spotkać tylko tam, ciekawa kultura, a do tego chyba najbardziej wyluzowani ludzie na świecie. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.03.2015 08:27
Liczba odwiedzin: 218589
Ośmioosobowa grupa studentów z Rzeszowa i okolic lubi udowadniać, że chcieć równa się móc. Wierni tej idei co roku wyruszają w podróż leciwym busem z 1988 r. Na koncie mają już cztery wyprawy, a teraz przygotowują się do następnej. Tym razem celem są Stany Zjednoczone, które zamierzają przejechać wzdłuż i wszerz w trakcie dwumiesięcznej eskapady. »
Tagi: patronat medialny, ameryka północna, stany zjednoczone
Autor: Źródło: materiały promocyjne
Data publikacji: 25.03.2015 09:20
Liczba odwiedzin: 8669
Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 02.03.2015 10:11
Liczba odwiedzin: 7549
Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.09.2014 12:38
Liczba odwiedzin: 43642
„Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »
Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 25.09.2014 10:24
Liczba odwiedzin: 9482
Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »
Tagi: patronat medialny
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 19.09.2014 09:47
Liczba odwiedzin: 11832
Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »
Tagi: patronat medialny, azja, indonezja
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 01.08.2014 16:09
Liczba odwiedzin: 9208
Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »
Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada
Autor: Anna Kaca
Data publikacji: 16.07.2014 11:07
Liczba odwiedzin: 11367
W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »
Tagi: patronat medialny
Autor: Archeolodzy w podróży
Data publikacji: 11.07.2014 12:45
Liczba odwiedzin: 8599
Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »
Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny
Autor: Tomasz Korgol
Data publikacji: 01.07.2014 11:07
Liczba odwiedzin: 10745
Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »
Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.05.2014 11:39
Liczba odwiedzin: 7012
W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »
Tagi: europa, polska, patronat medialny
Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński
Data publikacji: 26.05.2014 16:34
Liczba odwiedzin: 9128
Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »
Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.05.2014 15:10
Liczba odwiedzin: 7153
Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »
Autor: BusTrip into the Wild
Data publikacji: 12.05.2014 09:20
Liczba odwiedzin: 78597
Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »
Tagi: patronat medialny, europa
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 28.04.2014 10:02
Liczba odwiedzin: 191078
Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »
Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk
Data publikacji: 15.04.2014 11:35
Liczba odwiedzin: 8539
1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »
Tagi: patronat medialny, europa, islandia
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 21.03.2014 14:44
Liczba odwiedzin: 303283
24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 11.03.2014 11:44
Liczba odwiedzin: 125844
Zapraszamy Was już na III Spotkanie Podróżnicze Klubu Szalonego Podróżnika do Wielkie żarcie. Będzie to spotkanie przed świąteczne, w związku z tym odbędą się dwie prezentacje podróżnicze, gdyż kwietniowe spotkanie się nie odbędzie. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 06.03.2014 11:00
Liczba odwiedzin: 134752
Marzyliście kiedyś o wyruszeniu w podróż dookoła świata? Co chcielibyście zobaczyć? Jakie państwa odwiedzić? Wydaje Wam się, że taka podróż to nierealny i odległy pomysł? Już niedługo będziecie mieli okazję się przekonać, że to nic bardziej mylnego! Niepowtarzalna okazja, aby posłuchać o niesamowitej wyprawie równie niesamowitego człowieka – o pięcioletniej podróży Pawła Kilena dookoła świata. »
Powered by Webspiro.