Dziś jest 20.04.2025
Imieniny obchodzą Agnieszka, Czesław, Amalia, Berenika
Autor: Dariusz Konstantynowicz
Data publikacji: 18.07.2011 11:49
Liczba odwiedzin: 24649
Tagi: autostop, artykuły, poradnik autostopowicza
Sama zasada działania turystyki opartej na autostopie wydaje się dość prosta. Stajemy, machamy zatrzymujemy, jedziemy. Jedni się obawiają, drudzy uważają, że nie ma czego. Problem w tym, że trzeba wiedzieć, gdzie stanąć, jak machać i zatrzymywać, żeby być skutecznym i nie stać przy drodze za długo.
Kreatywność przydaje się na autostopie. Fot. Cea.
Doborem miejsca na „połów” powinna kierować przede wszystkim logika. Podręcznikowy autostopowicz staje w dobrze widocznym miejscu, w którym jest możliwość zatrzymania pojazdu. Najlepiej stanąć za skrzyżowaniem, najlepiej takim z sygnalizacją świetlną, bo wtedy kierowcy mają czas na zastanowienie się i dokładne obejrzenie naszej postaci. Nie najszczęśliwszym pomysłem jest zatrzymywanie na wąskiej ruchliwej drodze, na zjazdach i oczywiście na autostradach i drogach szybkiego ruchu. W tym ostatnim przypadku, jeśli nie ma stacji benzynowej w pobliżu, ulokujmy się na odpowiednim zjeździe. W autostopie nie można bagatelizować nawet ukształtowania terenu: kierowcy zjeżdżający z górki są zwykle tak rozpędzeni, że stają nadzwyczaj niechętnie. Lepiej ulokować się u jej podnóża – tak mówi mi autostopowe doświadczenie i tak często powtarzają kierowcy.
Bagaż
Bagaż także ma znaczenie. Szanse na kontynuację podróży rosną, jeśli ma się jedną, góra dwie sztuki. Kiedy jest ich więcej, też nie ma co tracić nadziei. Z pewnością nie należy chować toreb w przydrożne krzaki. Chodzi o szczerość i o to, że kierowca może poczuć się zagrożony. Nie trzeba wysilać wyobraźni, żeby uzmysłowić sobie, co może czuć, widząc obcą osobę, która na nasz widok biegnie nerwowo w oleandry. Wielu autostopowiczów radzi, aby nie rozstawać się z bagażem, nie chować go do bagażnika czy nie kłaść na tylne siedzenie, mimo usilnych próśb kierowców. Jest w tym sporo racji, jednak zachowując się w ten sposób, dajemy wyraźny sygnał nieufności z naszej strony. Bywa, że naszym bagażem zasłaniamy boczne lusterka, co na pewno kierowcy nie wprawia w radosny nastrój. Trzeba pamiętać, że tak samo boją się i kierowcy, i autostopowicze – starajmy się sobie pomagać i nie siać zbędnej paniki.
Kciuk – geneza
Technika łapania stopa jest już osobnym, równie ciekawym zagadnieniem. Najpopularniejszym sposobem jest kciuk uniesiony w górę. Sama geneza gestu to nie do końca rozwikłana zagadka. Niektórzy twierdzą, że jako pierwszy „gestu autostopowicza” użył Clark Gable w jednej ze scen filmu „It hapened one night” (1934). W rzeczywistości jest on jednak o wiele starszy i pamięta jeszcze czasy Koloseum. Co ciekawe, oznaczał coś zupełnie innego niż starał się zasugerować Ridley Scott – reżyser „Gladiatora”. Kciuk uniesiony w górę nie był uśmiechem losu dla pokonanego. Wręcz przeciwnie – skazany mógł już szykować się na śmierć, zwykle przez podcięcie gardła.
Sygnał i problemy z jego odbiorem
Możliwe są także problemy z właściwym odczytaniem tego sygnału. Jest kilka krajów, gdzie można uniknąć pewnych kłopotów, pamiętając o oszczędnym gospodarowaniu gestami. W Australii, Anglii czy Nowej Zelandii kciuk w górze oznacza, że wszystko jest w porządku czy też to, że osoba, która gest wykonuje, chce gdzieś się dostać autostopem. Zbyt wyeksponowany i mocno wypięty palec w tych samych krajach może oznaczać ''mam cię gdzieś''. W Grecji ten sam gest może zostać odebrany również obelżywie. Najgorzej sytuacja z kciukiem ma się na Bliskim Wschodzie oraz w Ameryce Południowej. W tych rejonach ten niewinny symbol – ok. – oznacza coś niezwykle obraźliwego (wyrafinowaną formę seksu analnego). Z takiego postrzegania kciuka szczególnie znana jest Sardynia, gdzie, jak głosi miejscowa legenda, pod kołami samochodów ginie bardzo wielu nieuświadomionych autostopowiczów.
Co kraj to obyczaj
„Moda na kciuk'”, która przywędrowała do nas z Zachodu, na dobre zagościła w polskich realiach. Choć są jeszcze autostopowicze wciąż machający wyprostowaną ręką. Podobnie jak w Indiach z tą różnicą, że palce skierowane są ku dołowi. W Izraelu pokazuje się rękę z palcem wskazującym wyciągniętym wzdłuż drogi. W Ameryce Południowej zatrzymuje się samochody oburącz. Jedna ręka pokazuje kciukiem kierunek jazdy, druga wskazuje na potencjalnego dobroczyńcę.
Prawo
Nie w każdym miejscu na świecie autostop jest legalny. Okazuje się, że nawet w niektórych stanach w USA jest zabroniony. W Izraelu pozwala się na to tylko autostopowiczom w mundurach. Katalonia – tutaj za podwiezienie karze się głównie kierowców, zaś w Danii wszystkich, którzy w tym "procederze" biorą udział. Na szczęście większość krajów toleruje ten rodzaj turystyki, a nawet jeśli nie, to kary zwykle nie są bardzo dotkliwe.
Poza kilkoma wskazówkami czego unikać, czego zaś poszukiwać, trudno byłoby napisać uniwersalny przewodnik o autostopie. Każdy powinien kierować się rozsądkiem. Nie ma sensu zaczytywanie się w lekturach wyjaśniających, że autostop z pijanym kierowcą niesie ze sobą pewne ryzyko czy też, że łapanie na tzw. „nóżkę” może niezbyt miło skończyć się dla sprytnej autostopowiczki. Pamiętać również należy, że autostop to nie tylko pasażerowie, ale i kierowcy, którzy niejednokrotnie boją się tak samo jak my, więc nie dawajmy im powodów do bezsensownego strachu. Bądźmy po prostu normalni!
Na koniec ostatnia rada. Niech nikt nie traci czasu na „machanie” w Kolumbii. Tam nikt się nie zatrzyma. Za dużo jest porwań i samochodów, i pasażerów. W tym kraju problem zaufania nie istnieje – zwyczajnie go nie ma.
Infolinia(22) 487 55 85
Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.04.2015 15:35
Liczba odwiedzin: 17270
Zapraszamy na relację Ani i Staśka Szloser ze zdobycia najwyższego szczytu Afryki oraz krótkiego pobytu w parkach narodowych i na Zanzibarze. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 27.04.2015 13:30
Liczba odwiedzin: 12535
Jeszcze pół wieku temu Nepal był zamknięty dla wszystkich zwiedzających. W ostatnich dekadach zamienił się w Mekkę dla ludzi kochających góry, przyrodę i egzotyczną, azjatycką kulturę. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 07.04.2015 08:39
Liczba odwiedzin: 209579
Australia oczarowuje! Ogromne przestrzenie, dzikie krajobrazy, przedziwne zwierzęta, które można spotkać tylko tam, ciekawa kultura, a do tego chyba najbardziej wyluzowani ludzie na świecie. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.03.2015 08:27
Liczba odwiedzin: 232319
Ośmioosobowa grupa studentów z Rzeszowa i okolic lubi udowadniać, że chcieć równa się móc. Wierni tej idei co roku wyruszają w podróż leciwym busem z 1988 r. Na koncie mają już cztery wyprawy, a teraz przygotowują się do następnej. Tym razem celem są Stany Zjednoczone, które zamierzają przejechać wzdłuż i wszerz w trakcie dwumiesięcznej eskapady. »
Tagi: patronat medialny, ameryka północna, stany zjednoczone
Autor: Źródło: materiały promocyjne
Data publikacji: 25.03.2015 09:20
Liczba odwiedzin: 9164
Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 02.03.2015 10:11
Liczba odwiedzin: 7809
Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.09.2014 12:38
Liczba odwiedzin: 50331
„Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »
Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 25.09.2014 10:24
Liczba odwiedzin: 9754
Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »
Tagi: patronat medialny
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 19.09.2014 09:47
Liczba odwiedzin: 12278
Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »
Tagi: patronat medialny, azja, indonezja
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 01.08.2014 16:09
Liczba odwiedzin: 9518
Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »
Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada
Autor: Anna Kaca
Data publikacji: 16.07.2014 11:07
Liczba odwiedzin: 11867
W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »
Tagi: patronat medialny
Autor: Archeolodzy w podróży
Data publikacji: 11.07.2014 12:45
Liczba odwiedzin: 9034
Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »
Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny
Autor: Tomasz Korgol
Data publikacji: 01.07.2014 11:07
Liczba odwiedzin: 11748
Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »
Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.05.2014 11:39
Liczba odwiedzin: 7181
W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »
Tagi: europa, polska, patronat medialny
Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński
Data publikacji: 26.05.2014 16:34
Liczba odwiedzin: 9501
Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »
Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.05.2014 15:10
Liczba odwiedzin: 7483
Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »
Autor: BusTrip into the Wild
Data publikacji: 12.05.2014 09:20
Liczba odwiedzin: 85538
Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »
Tagi: patronat medialny, europa
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 28.04.2014 10:02
Liczba odwiedzin: 213959
Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »
Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk
Data publikacji: 15.04.2014 11:35
Liczba odwiedzin: 8916
1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »
Tagi: patronat medialny, europa, islandia
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 21.03.2014 14:44
Liczba odwiedzin: 329642
24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.04.2015 15:35
Liczba odwiedzin: 17270
Zapraszamy na relację Ani i Staśka Szloser ze zdobycia najwyższego szczytu Afryki oraz krótkiego pobytu w parkach narodowych i na Zanzibarze. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 27.04.2015 13:30
Liczba odwiedzin: 12535
Jeszcze pół wieku temu Nepal był zamknięty dla wszystkich zwiedzających. W ostatnich dekadach zamienił się w Mekkę dla ludzi kochających góry, przyrodę i egzotyczną, azjatycką kulturę. »
Powered by Webspiro.