Dziś jest 21.06.2024

Imieniny obchodzą Alicja, Alojzy, Rudolf, Alban

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Kciuk kciukowi nierówny – autostopowe porady

Autor: Dariusz Konstantynowicz

Data publikacji: 18.07.2011 11:49

Liczba odwiedzin: 19383

Tagi: autostop, artykuły, poradnik autostopowicza

Sama zasada działania turystyki opartej na autostopie wydaje się dość prosta. Stajemy, machamy zatrzymujemy, jedziemy. Jedni się obawiają, drudzy uważają, że nie ma czego. Problem w tym, że trzeba wiedzieć, gdzie stanąć, jak machać i zatrzymywać, żeby być skutecznym i nie stać przy drodze za długo.

Wszystkie chwyty dozwolone
Kreatywność przydaje się na autostopie. Fot. Cea.

Doborem miejsca na „połów” powinna kierować przede wszystkim logika. Podręcznikowy autostopowicz staje w dobrze widocznym miejscu, w którym jest możliwość zatrzymania pojazdu. Najlepiej stanąć za skrzyżowaniem, najlepiej takim z sygnalizacją świetlną, bo wtedy kierowcy mają czas na zastanowienie się i dokładne obejrzenie naszej postaci. Nie najszczęśliwszym pomysłem jest zatrzymywanie na wąskiej ruchliwej drodze, na zjazdach i oczywiście na autostradach i drogach szybkiego ruchu. W tym ostatnim przypadku, jeśli nie ma stacji benzynowej w pobliżu, ulokujmy się na odpowiednim zjeździe. W autostopie nie można bagatelizować nawet ukształtowania terenu: kierowcy zjeżdżający z górki są zwykle tak rozpędzeni, że stają nadzwyczaj niechętnie. Lepiej ulokować się u jej podnóża – tak mówi mi autostopowe doświadczenie i tak często powtarzają kierowcy.

Bagaż

Bagaż także ma znaczenie. Szanse na kontynuację podróży rosną, jeśli ma się jedną, góra dwie sztuki. Kiedy jest ich więcej, też nie ma co tracić nadziei. Z pewnością nie należy chować toreb w przydrożne krzaki. Chodzi o szczerość i o to, że kierowca może poczuć się zagrożony. Nie trzeba wysilać wyobraźni, żeby uzmysłowić sobie, co może czuć, widząc obcą osobę, która na nasz widok biegnie nerwowo w oleandry. Wielu autostopowiczów radzi, aby nie rozstawać się z bagażem, nie chować go do bagażnika czy nie kłaść na tylne siedzenie, mimo usilnych próśb kierowców. Jest w tym sporo racji, jednak zachowując się w ten sposób, dajemy wyraźny sygnał nieufności z naszej strony. Bywa, że naszym bagażem zasłaniamy boczne lusterka, co na pewno kierowcy nie wprawia w radosny nastrój. Trzeba pamiętać, że tak samo boją się i kierowcy, i autostopowicze – starajmy się sobie pomagać i nie siać zbędnej paniki.

Kciuk – geneza

Technika łapania stopa jest już osobnym, równie ciekawym zagadnieniem. Najpopularniejszym sposobem jest kciuk uniesiony w górę. Sama geneza gestu to nie do końca rozwikłana zagadka. Niektórzy twierdzą, że jako pierwszy „gestu autostopowicza” użył Clark Gable w jednej ze scen filmu „It hapened one night” (1934). W rzeczywistości jest on jednak o wiele starszy i pamięta jeszcze czasy Koloseum. Co ciekawe, oznaczał coś zupełnie innego niż starał się zasugerować Ridley Scott – reżyser „Gladiatora”. Kciuk uniesiony w górę nie był uśmiechem losu dla pokonanego. Wręcz przeciwnie – skazany mógł już szykować się na śmierć, zwykle przez podcięcie gardła.

Sygnał i problemy z jego odbiorem

Możliwe są także problemy z właściwym odczytaniem tego sygnału. Jest kilka krajów, gdzie można uniknąć pewnych kłopotów, pamiętając o oszczędnym gospodarowaniu gestami. W Australii, Anglii czy Nowej Zelandii kciuk w górze oznacza, że wszystko jest w porządku czy też to, że osoba, która gest wykonuje, chce gdzieś się dostać autostopem. Zbyt wyeksponowany i mocno wypięty palec w tych samych krajach może oznaczać ''mam cię gdzieś''. W Grecji ten sam gest może zostać odebrany również obelżywie. Najgorzej sytuacja z kciukiem ma się na Bliskim Wschodzie oraz w Ameryce Południowej. W tych rejonach ten niewinny symbol – ok. – oznacza coś niezwykle obraźliwego (wyrafinowaną formę seksu analnego). Z takiego postrzegania kciuka szczególnie znana jest Sardynia, gdzie, jak głosi miejscowa legenda, pod kołami samochodów ginie bardzo wielu nieuświadomionych autostopowiczów.

Co kraj to obyczaj

„Moda na kciuk'”, która przywędrowała do nas z Zachodu, na dobre zagościła w polskich realiach. Choć są jeszcze autostopowicze wciąż machający wyprostowaną ręką. Podobnie jak w Indiach z tą różnicą, że palce skierowane są ku dołowi. W Izraelu pokazuje się rękę z palcem wskazującym wyciągniętym wzdłuż drogi. W Ameryce Południowej zatrzymuje się samochody oburącz. Jedna ręka pokazuje kciukiem kierunek jazdy, druga wskazuje na potencjalnego dobroczyńcę.

Prawo

Nie w każdym miejscu na świecie autostop jest legalny. Okazuje się, że nawet w niektórych stanach w USA jest zabroniony. W Izraelu pozwala się na to tylko autostopowiczom w mundurach. Katalonia – tutaj za podwiezienie karze się głównie kierowców, zaś w Danii wszystkich, którzy w tym "procederze" biorą udział. Na szczęście większość krajów toleruje ten rodzaj turystyki, a nawet jeśli nie, to kary zwykle nie są bardzo dotkliwe.

Poza kilkoma wskazówkami czego unikać, czego zaś poszukiwać, trudno byłoby napisać uniwersalny przewodnik o autostopie. Każdy powinien kierować się rozsądkiem. Nie ma sensu zaczytywanie się w lekturach wyjaśniających, że autostop z pijanym kierowcą niesie ze sobą pewne ryzyko czy też, że łapanie na tzw. „nóżkę” może niezbyt miło skończyć się dla sprytnej autostopowiczki. Pamiętać również należy, że autostop to nie tylko pasażerowie, ale i kierowcy, którzy niejednokrotnie boją się tak samo jak my, więc nie dawajmy im powodów do bezsensownego strachu. Bądźmy po prostu normalni!

Na koniec ostatnia rada. Niech nikt nie traci czasu na „machanie” w Kolumbii. Tam nikt się nie zatrzyma. Za dużo jest porwań i samochodów, i pasażerów. W tym kraju problem zaufania nie istnieje – zwyczajnie go nie ma.

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • Następna »

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 7081

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 6388

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 25383

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 8035

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 9710

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 8236

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 9068

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 7172

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8114

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 6232

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 7337

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 5671

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 45698

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 116861

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 7060

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 173982

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze