Dziś jest 01.11.2024

Imieniny obchodzą Seweryn, Wiktoryna, Warcisław, Andrzej

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Kobieca strona podróżowania autostopem

Autor: Magdalena Dietrich

Data publikacji: 03.02.2014 00:36

Liczba odwiedzin: 8519

Tagi: autostop, poradnik autostopowicza, artykuły, magdalena dietrich, autostop wywiady

Czy kobiece samotne podróże autostopem są rzeczywiście niebezpieczne? Jak można o siebie w takich sytuacjach zadbać? Czy gaz jest w podróży niezbędny? Jaką rolę odgrywa nasza intuicja?

„Jeździsz sama?! To niebezpieczne! Wozisz ze sobą gaz?”

– Po co? Pomijając fakt, że pewnie leżałby na dnie kobiecej torebki i szybkie jego wyjęcie graniczyłoby z cudem, to jeszcze w stresie prawdopodobnie sobie bym po oczach psiknęła. Wybierając taki sposób podróżowania decyduję się zaufać ludziom. I historia pokazuje mi, że to zaufanie popłaca. Jest ono w sumie obustronne, bo często kierowcy przytaczają różne nieprzyjemne historie związane z autostopowiczami.

Zdjęcia bohaterek artykułu o bezpieczeństwie podczas samotnej podróży
Podróż po Bałkanach. Fot. Magdalena Dietrich

W dużej mierze w czasie podróży kieruję się intuicją i rozsądkiem – gdy cokolwiek budzi mój niepokój to reaguję na to. Tak samo, gdy czuję, że chcę gdzieś pojechać/zostać dłużej. Nigdy jeszcze takich decyzji nie żałowałam. Jestem też przekonana o tym, że dużo w życiu zależy od naszego nastawienia i znajdziemy mnóstwo rzeczy, które potwierdzą nasze przekonania. Ruszając w trasę nie skupiam się na zagrożeniach. Myślę o tym, kogo spotkam, jak potoczy się droga, z kim ciekawym będę rozmawiać.

Wydaje mi się, że kwestia naszego bezpieczeństwa w podróży zależy w dużej mierze od tego, jak o nie potrafimy dbać na co dzień. Jak się ma nasza asertywność? Świadomość swoich granic? Umiejętność ich obrony? Kontakt z sobą – wiedza na temat tego, jakich zachowań nie akceptujemy oraz w jaki sposób możemy na nie reagować.

Jeśli w codziennym życiu potrafimy o siebie zadbać, potrafimy to zrobić także w podróży. Poza tym, że przebywamy za granicą, niebezpieczne sytuacje niczym się nie różnią od tych, które mogą nas spotkać w miejscu zamieszkania. Bo w sumie tutaj także jesteśmy narażone na różne niebezpieczeństwa. Wszędzie możemy spotkać zarówno życzliwych ludzi, jak i tych ze złymi zamiarami. Może się okazać, że samotny powrót taksówką, nocnym autobusem, bieg po parku czy popołudniowy spacer w rezerwacie zakończy się nieprzyjemnie.

Bliskie jest mi powiedzenie, że jeśli coś ma się wydarzyć, to i tak się stanie. Kwestią naszej decyzji jest, czy będziemy się asekurować i za wszelką cenę próbowali żyć w komfortowych, bezpiecznych warunkach czy zdecydujemy się realizować swoje pasje biorąc pod uwagę ewentualne niebezpieczeństwo.

Ciekawa byłam opinii innych kobiet, które decydują się na samotne podróże. Tego, w jaki sposób one dbają o siebie, czy wyłonią się jakieś uniwersalne zasady, lecz także tego, skąd w ogóle pojawił się taki pomysł na realizacje swoich pasji. Świat swoich podróży przybliżyły mi Martyna Pawlak, Faustyna Filipowicz oraz Martyna Chwila

„Skąd Ci taki pomysł przyszedł do głowy?”

– Takie pytanie często zadają spotykani w trasie kierowcy. Dziwią się i zastanawiają, jak w ogóle doszło do tego, że dziewczyna jedzie w daleką podróż samotnie.

Czasami spotykamy w swoim życiu osoby, których zachowanie i działania nas inspirują. Zaczęło się od tego, że miałam trochę wolnego czasu i oszczędzonych funduszy. Spotkałam się po latach z jedną starą znajomą i ona opowiedziała mi o autostopie. Wtedy jeszcze to była dla mnie czarna magia, ale jako osoba zakochana w podróżowaniu na wszystkie możliwe sposoby, stwierdziłam, że pora spróbować czegoś nowego. I tak się stało. Uciekając z zimnej Polski trafiłyśmy do ciepłej Hiszpanii i Portugalii na całe trzy tygodnie – mówi Faustyna wspominając swoje autostopowe początki.

Zdjęcia bohaterek artykułu o bezpieczeństwie podczas samotnej podróży
Główną zaletą podróżowania autostopem jest to, że czasami nie masz pojęcia o pewnych miejscach i dzięki radom kierowców możesz całkowicie zmienić kierunek, a to tylko dlatego, że nie ograniczają Cię żadne bilety i terminy. Kadyks, styczeń '13. Fot. Faustyna Filipowicz

Innym razem z pomocą przychodzi przypadek, który otwiera nam oczy na nowe możliwości. Martyna Pawlak opowiada, że pierwszy raz pojechała autostopem w wieku 16 lat, gdy była spóźniona na lekcje w liceum. Wyciągnięcie kciuka na przystanku autobusowym podziałało. Samotnie jeździ obecnie głównie po Polsce, ale zdarzyło jej się także jechać z Węgier do Polski. Uwielbia autostop ze względu na możliwość poznawania ludzi – ich sposobu myślenia, opinii, a co za tym idzie kultury danego kraju.

Zdjęcia bohaterek artykułu o bezpieczeństwie podczas samotnej podróży
Jeśli łapać stopa to tylko z Polską flagą. Fot. Martyna Pawlak


„Ale tam nie jedź!

– Szykując się do podróży często słyszę różne zdania o krajach, które wybieram. Bywałam samotnie m.in. w Rumunii, Bośni i Hercegowinie, Serbii czy Czarnogórze. Niektóre z nich w obiegowych opiniach spostrzegane były jako niebezpieczne dla kobiety. Przez 5 lat mniej lub bardziej intensywnego podróżniczego życia nie spotkała mnie żadna nieprzyjemna historia.

Faustyna zapytana o to, które miejsca poleciłaby podróżującym samotnie kobietom odpowiada: „Większość krajów europejskich nadaje się dla podróżujących kobiet, ale trzeba mimo to zachować zdrowy rozsądek”. Zwiedzając większość Europy najbezpieczniejsza wydała jej się Francja i Belgia: „Tam ludzie zawsze byli pomocni. Natomiast z obiekcjami spotkałam się jadąc do Grecji i Rumunii.”

Pomimo mieszanych wspomnień z pobytu w Rumunii wspomina, że trafiła tam na zupełnie skraje typy ludzi – miłych policjantów, którzy podrzucali ją radiowozem, ale także na taksówkarza, który zachowywał się nieprzyzwoicie. Mimo to, przyznaje, że ludzie, których spotkała byli bardzo pozytywnie nastawieni, pomagali jej i opiekowali się. Nawet pomimo częstej bariery językowej. Choć bardzo ich szokowało, że podróżuje sama i to jeszcze za darmo!

Sigishoara
Rumunia, Sigishoara. Fot. Magdalena Dietrich

„Podróżujesz sama?! To jest nudne i niebezpieczne. Co w tym można lubić?!”

Jeszcze nigdy podróżując autostopem się nie nudziłam. Nieustannie poznaję nowe osoby. Praktycznie cały czas jestem wśród ludzi. Nie mam możliwości porozmawiania sobie z kimś znajomym po polsku, więc szybciej uczę się języka i z dużą otwartością wchodzę w kontakt ze spotkanymi osobami. Pomaga mi to lepiej poznawać daną kulturę. Dodatkowo sama decyduję, gdzie i kiedy pojadę. Często spontanicznie po informacjach od kierowców. Mogę z łatwością dostosowywać się do tego, co mnie w danym momencie spotyka. Dzięki temu docieram do miejsc, których często nie ma w przewodnikach.

Zdjęcia bohaterek artykułu o bezpieczeństwie podczas samotnej podróży
Wodospady Kravica, Bośnia i Hercegowina. Fot. Magdalena Dietrich

Ciekawość, chęć poznawania ludzi i ich kultur oraz stawianie sobie nowych wyzwań popychają Martynę do samotnych podróży. – Lubię w taki sposób podróżować. Ludzie są dla mnie bardziej życzliwi, otwarci . Jeszcze chętniej pomagają, bo uważają mnie za biedną dziewczynę, którą natychmiast trzeba uratować, wziąć ze sobą, a nawet nakarmić. Raz jadąc z Katowic i stojąc przy wylocie z McDonald's, pan kupił mi kawę i ciasteczko, bo widział, że stoję i próbuję łapać stopa. To był przemiły człowiek, który sam wielokrotnie podróżował autostopem.

Zdjęcia bohaterek artykułu o bezpieczeństwie podczas samotnej podróży
Na pace pick-up'a, Meksyk,2012. Fot. Martyna Pawlak

A dlaczego Faustyna decyduje się samotnie wyruszać w drogę? – Na ogół jest to brak cierpliwości – mówi z uśmiechem. Nie mam siły szukać kompana podróży, muszę się gdzieś szybko dostać, zobaczyć coś, a ograniczają mnie fundusze. Zresztą, jadąc sama na pewno poznam masę nowych ludzi i na brak towarzystwa narzekać nie będę, więc czemu nie?

Zdjęcia bohaterek artykułu o bezpieczeństwie podczas samotnej podróży
Choć np. we Francji obcy ludzie sami podchodzą i proponują Ci całą sesję! Étretat wrzesień '13. Fot. Faustyna Filipowicz

„Przecież to jest bardzo niebezpieczne!”

Martyna Pawlak jeździła po Rosji stopem z koleżanką i czuły się tam dobrze. Zauważa, że generalnie stop jest wszędzie bezpieczny, tylko trzeba zachować ostrożność i uwagę – należy ufać swojej intuicji w kwestii tego, czy wchodzić do danego samochodu czy też nie. Przyznaje jednak, że zawsze wozi ze sobą gaz pieprzowy. Jedni twierdzą, że daje tylko poczucie komfortu psychicznego, dla Martyny natomiast to jednak niezbędny gadżet każdej podróżującej damy.
– Polecam wszystkim dziewczynom podróże autostopem. Tylko z używaniem tego co mamy wewnątrz głowy. Brak skąpych spódniczek i dekoltów, raczej strój sportowy, zakrywający to i owo. Nie mówię od razu, żeby zakładać burkę, ale lepiej nie kusić kierowców swoimi wdziękami.

Zapytana o kwestie bezpieczeństwa Faustyna podaje kilka praktycznych informacji. – Jeśli jeździmy same, najlepiej odpuścić sobie łapanie stopa w nocy, ograniczyć makijaż i wyzywające ubrania, aby nie zostać odebranym w zły sposób. Warto też spoglądać na numery rejestracyjne, aby kierowca widział, że wszystko mamy pod kontrolą. A w razie dziwnych pytań czy zachowań – nie panikować! Tylko ze spokojem odmówić i wszystko będzie dobrze.


A jak wyglądają same początki?

Martyna Chwila swoją przygodę z autostopem dopiero zaczyna. Była w Chorwacji wraz z przyjaciółką. Samotnie jeździ po Polsce. Jakie są jej wrażenia?

– Nie mam zamiaru zaprzestać! Ostatnio sama jechałam do Poznania. Podobało mi się bardzo, ale zdecydowanie wolę podróżowanie w dwójkę i w o wiele dłuższe trasy. W drodze do Poznania nie miałam żadnej niemiłej sytuacji, ale w kierunku Chorwacji było ich trochę…

Zawsze staram się w bezpieczny sposób wybierać kierowców, tzn. tych podejrzanych eliminować. Po czym ich poznać? To się po prostu intuicyjnie czuje. A gdy już z kimś jadę, to na pewno dbam o to, by nie ujawniać zbyt wielu osobistych informacji o sobie. Prawda jest taka, że nigdy nie wiemy, na kogo trafimy. A tak poza tym to oczywiście telefon z naładowaną baterią na wszelki wypadek – odpowiada zapytana o to, jak dba o swoje bezpieczeństwo.

BHP autostopowicza

Widząc odpowiedzi wyłaniają się proste i uniwersalne wskazówki (z którymi się w pełni zgadzam) dotyczące bezpieczeństwa w podróży:

1. zachować zdrowy rozsądek,

2. słuchać intuicji,

3. zapoznać się z kulturą kraju, do którego jedziemy,

4. podróżując samotnie nie łapać stopa w nocy,

5. zwrócić uwagę na swój ubiór (unikając spódniczek i głębokich dekoltów),

6. mieć przy sobie zawsze naładowany telefon. Swoją drogą, w podróże autostopowe polecam zabierać ładowarkę samochodową – dużo częściej mamy możliwość ładowania telefonu w samochodzie niż tradycyjnie. Dodatkowo warto pomyśleć o drugim telefonie, który nas uratuje, gdy pierwszy zgubimy lub się rozładuje w najmniej oczekiwanym momencie.

Od siebie dodatkowo powiem, że dbam też o kwestie ubezpieczenia. Na szczęście nigdy w podróży jeszcze nie chorowałam, ale wolę mieć pewność, że w razie awaryjnej sytuacji, uzyskam niezbędną pomoc i przy tym nie zbankrutuję.

A skoro już mowa o pieniądzach… Pomimo podróży bardzo niskobudżetowych dbam o to, by w sytuacji nagłej i nieprzewidywalnej móc wrócić do domu normalnymi środkami transportu. To kwestia mojego komfortu psychicznego.

Zwykle mam też swoje dokumenty w wersji oryginalnej i skserowanej. Oczywiście w różnych miejscach. Najważniejsze rzeczy trzymam przy sobie, resztę w plecaku.

W czasie podróży często zdarza się spać w namiocie. Niejeden raz słyszałam, że dużo bezpieczniej rozbić się gdzieś na dziko niż w mieście. Gdy sobie o tym racjonalnie myślę – zgadzam się. Często rozbijając się o zmroku i znikając rano nikt nas nie zauważy. Jednak nie jest to rozwiązanie dla mnie komfortowe, dlatego w dużych miastach korzystam z hosteli, a w mniejszych miejscowościach i wioskach pytam się gospodarzy, czy mogę na jedną noc rozbić u nich namiot. Niemal nigdy nie spotkałam się z odmową. Ba, niejeden raz kończyło się to długimi wieczornymi rozmowami, noclegiem w domu czy wspólnymi śniadaniami. Bo takie rzeczy w czasie podróży stają się normą…

...
A takich „praktyk” samotnie podróżujące kobiety stanowczo powinny się wystrzegać.
(Kadr z filmu „It happened one night”, reżyseria –
Frank Capra, w rolach głównych – Claudette Colbert i Clark Gable.)

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Następna »

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 8060

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 7045

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 34907

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 8902

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 11125

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 8653

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 10486

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 8034

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 9780

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 6617

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 8572

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 6630

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 60575

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 163974

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 7906

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 263866

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze

  • III Spotkanie Podróżnicze Klubu Szalonego Podróżnika

    III Spotkanie Podróżnicze Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 11.03.2014 11:44

    Liczba odwiedzin: 99404

    Zapraszamy Was już na III Spotkanie Podróżnicze Klubu Szalonego Podróżnika do Wielkie żarcie. Będzie to spotkanie przed świąteczne, w związku z tym odbędą się dwie prezentacje podróżnicze, gdyż kwietniowe spotkanie się nie odbędzie. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze

  •  W 5 lat dookoła świata – spotkanie z Pawłem Kilenem

    W 5 lat dookoła świata – spotkanie z Pawłem Kilenem

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 06.03.2014 11:00

    Liczba odwiedzin: 111926

    Marzyliście kiedyś o wyruszeniu w podróż dookoła świata? Co chcielibyście zobaczyć? Jakie państwa odwiedzić? Wydaje Wam się, że taka podróż to nierealny i odległy pomysł? Już niedługo będziecie mieli okazję się przekonać, że to nic bardziej mylnego! Niepowtarzalna okazja, aby posłuchać o niesamowitej wyprawie równie niesamowitego człowieka – o pięcioletniej podróży Pawła Kilena dookoła świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze