Dziś jest 10.12.2023

Imieniny obchodzą Daniela, Julia, Eulalia, Andrzej

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Noclegi w czasie podróży autostopem – przegląd niekonwencjonalnych pomysłów

Autor: Jakub Matuszewski

Data publikacji: 03.02.2014 05:40

Liczba odwiedzin: 6685

Tagi: autostop, poradnik autostopowicza, artykuły, jakub matuszewski

Jednym z największych zmartwień, z którym zmagają się autostopowicze, jest to, gdzie spędzić noc w trakcie podróży. Jeśli docieramy do jakiegoś miasta, możemy zatrzymać się u hosta z CouchSurfingu, poszukać taniego hostelu bądź miejsca na plaży, w parku czy innym ustronnym miejscu. Co jednak, jeśli noc zastanie nas na trasie?

W nocowaniu na parkingach czy przy stacjach benzynowych, należy pamiętać, aby rozbić się w miejscu nierzucającym się w oczy przypadkowym osobom. Dobrym wyjściem są np. tyły stacji benzynowych, gdzie nikt nie chodzi. Jeśli uda nam się na noc wylądować na jakiejś wielkiej stacji (np. przy francuskiej autostradzie) warto obejść cały teren. Zazwyczaj jest tam wystarczająco dużo drzew i krzaków, aby za jednym z nich spokojnie rozstawić namiot. Dobrze byłoby też zadbać, aby namiot ten rozstawić już po zapadnięciu zmroku (do tego przydaje się latarka czołowa – nie dość, że daje światło, to jeszcze nie zajmuje nam rąk), aby uniknąć ciekawskiego wzroku nie zawsze powołanych do tego osób. Aby dodatkowo zadbać o komfort spania, przed rozłożeniem namiotu dokładnie sprawdźmy teren, aby rano nie okazało się, że rozbiliśmy się tuż obok wielkiego mrowiska czy innej, równie przyjemnej rzeczy.

Może się jednak zdarzyć, że nie mamy ze sobą namiotu, lub noc jest tak ciepła, że nie czujemy potrzeby rozkładania go. Wtedy, tak jak i w poprzednim przypadku, poszukajmy miejsca ustronnego, ale ja osobiście staram się unikać leżenia na karimacie na trawie

Nocleg w kilkuosobowej grupie na stacji benzynowej w trakcie wyścigu autostopowego. Za jej budynkiem rozstawionych było 10 namiotów.
 
Nocleg w kilkuosobowej grupie na stacji benzynowej w trakcie wyścigu autostopowego. Za jej budynkiem rozstawionych było 10 namiotów.
fot. Jakub Matuszewski

(złe wspomnienia ze wszelkim robactwem). Kilkukrotnie natomiast śpiwór i karimatę kładłem na betonie tuż obok budynku stacji. Plecak najlepiej wtedy położyć pod głowę. Jeśli jedziemy z dwoma, cenne rzeczy włóżmy do jednego, śpijmy na nim, a ten drugi połóżmy tuż obok siebie i w miarę możliwości przypnijmy paskami zarówno do swoich ubrać, jak i do drugiego plecaka.

Zawsze warto przed rozstawieniem namiotu porozmawiać z pracownikami stacji. Po pierwsze, bo jednak tak nakazywałyby zasady savoire-vivre (bądź co bądź, śpimy na terenie, gdzie ktoś pracuje), po drugie, nigdy nie wiadomo, czy nie zostanie nam podpowiedziane najlepsze rozwiązanie (lub po prostu ktoś będzie miał na uwadze, że ktoś gdzieś śpi, więc w wolnej chwili może rzucić okiem). Pamiętam sytuację z ostatniej majówki i trwania jednego z wyścigów autostopowych. Na stacji w Niemczech spało kilkanaście par.

Nocleg na murku stacji między koparką a autobusem. Południowa Hiszpania.
 
Nocleg na murku stacji między koparką a autobusem. Południowa Hiszpania.
fot. Jakub Matuszewski

Część z nich nocowała na pace u jednego z polskich kierowców, a pozostali rozłożyli się, za zgodą pracowników, w budynku stacji oraz pobliskiej restauracji.

Jeśli natomiast wylądujemy w miejscu, gdzie nie ma ani stacji, ani parkingu… właściwie to nie ma niczego, najważniejszą rzeczą jest odejście od drogi. Nie narażajmy się na niebezpieczeństwo, gdyby za kierownicą zasnął kierowca i zjechał z trasy. Odejdźmy kilkadziesiąt metrów i poszukajmy jakiegoś osłoniętego miejsca za górką, krzakiem. Podobnie jak wyżej, sprawdźmy teren i… dobranoc!

Gdy nie można tak „normalnie”

To są opcje na noclegi, nazwijmy je, konwencjonalne. Dużo zabawniej jest jednak wtedy, kiedy noc możemy spędzić w miejscu, w którym nam się nie… śniło. I to zarówno w trasie, jak i w miastach.

Dość popularne jest nocowanie… na środku ronda. Na swój sposób jest to bezpieczne miejsce. Który bowiem złodziej spodziewałby się, że na jego środku w krzakach znajdzie nocujących w namiocie autostopowiczów?

Wobec braku lepszego miejsca, czasami po prostu można spać, nawet samotnie, tuż obok budynku stacji.
 
Wobec braku lepszego miejsca, czasami po prostu można spać, nawet samotnie, tuż obok budynku stacji.
fot. Jakub Matuszewski

Z innych, ciekawych wpisów w internecie możemy przeczytać m.in. o noclegu w wozie pancernym polskich policjantów w Kosovie. Inna z internautek wspomina lotnisko wojskowe na Węgrzech. Było ciemno, płot nie był zbyt wysoki i miał dziury, więc nie byliśmy tego świadomi. Rano zdziwił nas widok wielkich radarów kilka metrów od namiotu. W Paryżu popularnym miejscem jest teren pod Wieżą Eiffela, chociaż tam należy liczyć się z obecnością bezdomnych oraz… szczurów. Na plaży, o czym wspomina mi znajoma, warto rozejrzeć się za leżakami. Nocami nikt ich nie pilnuje, a wygodny nocleg przy szumie fal na pewno pozostanie miłym wspomnieniem. Chyba że zapomnimy o jednej, ale ważnej rzeczy: przypływach i odpływach. Rozkładając się na jakiejkolwiek plaży zadbajmy o to, żebyśmy rano się nie obudzili brodząc w wodzie.

W opowieściach autostopowiczów często pojawiają się policjanci. Stróże prawa, którzy jednak zamiast karać, dbają o bezpieczeństwo. W Bośni i Hercegowinie jednemu z podróżników udało się przespać na krzesłach na komisariacie.

Kolejny z autostopowiczów wspomina: Pole golfowe pod Paryżem – akcja działa się wieczorem. „Ej, znalazłem super miejscówkę, takie wielkie pole i trawka nawet równiutko ścięta!”. Akcja poranna. Dźwięk małego traktorka, pukanie w namiot. Otwieramy. Widzimy młodego, zaskoczonego acz uśmiechniętego Francuza, który mówi do nas: „Nie możecie tutaj spać, to pole golfowe” (przy czym układa ręce jak do snu). Zero nieprzyjemności, śmiechu co nie miara.

Pole golfowe, na pierwszy rzut oka, wydaje się idealnym miejscem do spania ;)
 
Pole golfowe, na pierwszy rzut oka, wydaje się idealnym miejscem do spania ;)
fot. Andrea Pacelli (en.wikipedia.org/CC SA 2.0)

Podsumowując różne wpisy można dojść do wniosku, że wyobraźnia połączona z żądzą snu nie zna granic. Poza wyżej wspomnianymi, przewijają się takie miejsca jak: zjeżdżalnia na placu zabaw, poczekalnia na lotnisku, schroniska dla bezdomnych, szpitale (i to na szczęście nie jako pacjent), pustostany, dachy przeróżnych budynków, półpiętra na klatkach schodowych, restauracje, dworce, plebanie czy publiczne toalety i wiele innych.

Tak więc „dla chcącego nic trudnego” i „potrzeba jest matką wynalazków”. Miejsce na nocleg można znaleźć właściwie wszędzie. Czasami warto jedynie dodatkowo zadbać o to, żeby mieć przy sobie coś do obrony (np. gaz pieprzowy), a w przypadku podróżowania w parach, można ewentualnie umówić się na warty (kto pierwszy zaśnie na swojej zmianie, ten rano robi śniadanie).

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 5535

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 5241

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 12595

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 6622

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 8149

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7428

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7319

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 5841

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 6232

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5184

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 5704

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 4517

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 29065

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 61230

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 5854

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 88699

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze