Dziś jest 10.12.2023

Imieniny obchodzą Daniela, Julia, Eulalia, Andrzej

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Opowieści z pobocza

Autor: Michał Lutowierski

Data publikacji: 23.02.2014 15:54

Liczba odwiedzin: 1638

Tagi: autostop, autostop relacje z podróży, relacje, michał lutowierski

Podróż to jedno, autostop – drugie. A to co zostaje w pamięci to również doświadczenia i historyjki, które można snuć bez końca. Bo podróż czasem trzeba po prostu wystrzymać....

Po niektórych podróżach trzeba odetchnąć...
 
Po niektórych podróżach trzeba odetchnąć...
fot. Zofia Bedyńska

Chudy Wowka

Ten „gospodarz” jechał za szybko. Chyba nawet zbyt szybko.
Miałem w zwyczaju nazywać kierowców, którzy ochotniczo zabierali mnie z pobocza, „gospodarzami”, ale nigdy nie miałem w zwyczaju oceniać ich stylu jazdy.

Byłem w końcu ich „gościem” i twierdziłem, że bardzo niegrzeczne lub nawet nieroztropne jest komentowanie stylu jazdy mojego – bądź co bądź – dobroczyńcy.

Zawsze gdy już wsiadałem do autostopu nie martwiłem się stylem jazdy, ani spalaniem benzyny i mandatami. Była to jedna z przyczyn dla których autostop był dla mnie rezerwatem podróżniczej beztroski. Zagłębiałem się więc w fotel (lub „budę” z narzędziami jak to nieraz w robotniczych busach bywało) i zaczynałem oglądać spektakl ruchomych krajobrazów przesuwających się za szybą. Gadulstwo też nie było według mnie wskazane – jak kierowca chce gadać – sam zacznie, jak nie – nie ma co go ciągać za język i lepiej ograniczyć się do zdawkowej wymianie informacji jak, na przykład, cel i plany podróży.

Tym razem kierowca był, nie dość że nadpobudliwy, to jeszcze intrygował nerwowym stylem jazdy. Przedstawił się jako Wowa i od razu wysypał z siebie tuzin urywanych, szarpanych, gorączkowych monologów. Był Białorusinem i chciał załatwić jakieś „niewyraźne” interesy gdzieś między Krasnymstawem a Zamościem. Moja rola w samochodzie ograniczyła się do zadeklarowania, że rozumiem po rosyjsku i wtrącania półsłówek po jego retorycznych pytaniach.

Wkrótce zorientowałem się, że stan techniczny jego forda escorta jest tak samo podejrzany jak jego styl jazdy i znajomość przepisów. Gdybym miał ze sobą jakąś kamerkę to bez trudu sprzedał bym to nagranie do każdego ośrodku ruchu drogowego jako filmik instruktażowy „jak zdobyć dowolną liczbę punktów karnych na odcinku 10 km”. Ale kamery nie miałem, toteż pozostała wspólna, utrzymana w miłym tonie pogawędka i rozważania na temat różnicy cen na stacjach benzynowych, w której to dyskusji Wowa popisywał się swoją kulawą demagogią zadowalając się moim kretyńskim, odruchowym potakiwaniem.

Po szóstej z kolei próbie wyprzedzania nie na trzeciego, a na czwartego zdradził mi powód jazdy w stylu, w którym nie powstydziłby się najbardziej beztroski gruziński kierowca z Kaukazu (a ci też byli nieźli) – otóż jechał on z kumplem na dwa samochody i za wszelką cenę musi trzymać się blisko owego kumpla. W tym momencie pokazał mi białego transita, który 20 metrów przed nami właśnie wpychał się pod tira nadjeżdżającego z naprzeciwka, a Wowa zamiast kląć na kumpla… beztrosko zjechał na lewy pas w ślad za kolegą, który zdążył się już „schować” na swój pas, a mi pozostawił nader spektakularny widok maski dwudziestotonowej ciężarówki zbliżającej się w tempie 90 km/h razy dwa….. No i tu cwaniactwo Wowy się skończyło, a jego humor nadspodziewanie szybko przerodził się w panikę. Szarpnął kierownicą w lewo, mijając rozpędzonego dziesięciokołowca z prawej strony i już gładko sunęliśmy na osobówkę, która jechała poboczem. Ot, kolejny dzień pracy dla strudzonego Wowy, kolejne szarpnięcie kierownicą, tym razem w prawo, ryk kilku klaksonów i już miękko toczyliśmy się po trawniku z prawej strony szosy. „Gospodarz” spojrzał na mnie i wysapał: „Cigaret u tjebja jest?” (dla niewtajemniczonych w tajniki języków wschodnioeuropejskich – zapytał mnie po prostu o papierosa). A ja głupi niepalący. Wowa zaklął – jak przystało na Słowianina i ruszył dalej, informując mnie, że musimy przecież zjechać i kupić fajki. „Koniecznie!” – rzuciłem myśląc jak się stąd wydostać.

Dwie minuty później ściskałem już rękę mojego szofera i życzyłem szerokiej drogi, a on zawiedzionym głosem uskarżał się, że jeszcze tyle kilometrów do przejechania, a on zostanie sam. Sam jak kierowca formuły jeden w swym bolidzie lub manekin z crash-testów szarżujący na betonową ścianę. „A co ja Ci poradzę Wowka? Takie życie, taka droga!”.

I już machałem mojemu bohaterowi co to mnie od śmierci wybawił i tym razem ja zakląłem piękną słowiańszczyzną – gdzie jest mój plecak?! „Woooowaaa!” – ryknąłem z całej siły i ruszyłem biegiem za samochodem. A świeżo zapoznany mistrz kierownicy jak gdyby nigdy nic zahamował z piskiem opon na środku drogi znów narażając swojego leciwego transita na wizytę u blacharza (jeśli nie na szrocie). Znów odezwały się klaksony, zapiszczały opony, pędzące auta omijały beztroskiego Wowę, który już wyłaził do mnie z uśmiechem wypisanym na twarzy i ze śmiechem zagadnął: „Aaaa… jednak jedziesz dalej? Wiedziałem, że żartujesz!”, „Nie Wowka oddaj mi plecak i jedź z bogiem.”

I usiadłem na łące. Byłem już ze sto metrów od szosy. Teraz oglądałem cielska ciężarówek sunące w stronę ukraińskiej granicy z daleka. Rozciągnąłem się na trawie i pomyślałem: „marnie byłoby skończyć tak normalnie, zwyczajnie, gdzieś pod Hrubieszowem i jeszcze nie mieć zapalić…”. „Dobra dobra” powiedziałem do siebie na głos, wchodząc w dialog ze swoimi myślami – „nie czas płakać Roztocze na mnie czeka!” i ruszyłem przez łąkę nie mając chęci oglądać mapy. Zwierzyniec jest przecież gdzieś na południe...

Komentarze (1)

 • Piotr (gość)

  Piotr (gość)

  30.03.14, 22:14

  Jeśli to jest część jakiejś większej całości to ja chcę przeczytać całość

  Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 5535

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 5241

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 12595

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 6622

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 8149

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7428

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7319

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 5841

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 6232

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5184

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 5704

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 4517

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 29065

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 61225

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 5854

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 88683

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze