Dziś jest 29.02.2024

Imieniny obchodzą Roman, Oswald, Cyryl, August

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Rossija. Ach Rossija – autostop w Rosji

Autor: Michał Lutowierski

Data publikacji: 09.03.2014 00:49

Liczba odwiedzin: 2896

Tagi: europa, azja, rosja część azjatycka, autostop, syberia, moskwa, władywostok, poradnik autostopowicza, michał lutowierski

Rosja to wyzwanie samo w sobie – kraj sięgający od Bałtyku po Morze Japońskie, rozciągnięty na dwóch kontynentach i obejmujący 9 stref czasowych, który łączy w sobie bezludne stepy i dziką tajgę i… jednorodny rosyjski charakter.

Autostop w Rosji jest bardzo popularny i co najważniejsze skuteczny
 
Autostop w Rosji jest bardzo popularny i co najważniejsze skuteczny
fot. Christiaan Triebert (Flickr.com/CC BY)

Wyprawy po tym kraju są często opisywane z perspektywy chyba najbardziej popularnego środka transportu dla „wędrowców”, jakim jest legendarna kolej transsyberyjska. A co z autostopem? Otóż, może to być zaskakujące dla osób dowcipkujących z rosyjskiej mentalności, ale autostop w Rosji jest bardzo popularny i – co najważniejsze – skuteczny!

Jednak przaśne dowcipy o Rosjanach nie są czymś wziętym z księżyca. Autostopowicze mogą się spotkać z kierowcą jadącym z butelką wódki między kolanami. Ale o tańczące niedźwiedzie będzie niestety trudniej (jednak każdemu życzyłbym takiej przygody).
Mimo wszystko trzeba uczciwie przyznać – podróżowanie okazją w Rosji jest popularny i bezpieczny. Oczywiście jeśli nie kusimy losu.

Należy wystrzegać się „cwaniaczków”, którzy plączą się po miastach z niespotykaną gdzie indziej częstotliwością. Wielu kierowców może wydawać się nieco „podejrzanych”, ale porzućmy nasze zachodnioeuropejskie wzorce i nie przywiązujmy większej wagi do wyglądu czy ubioru, szczególnie jeśli jedziemy kamazem z ładunkiem piachu… W tym miejscu zaznaczyć trzeba, że dogadanie się poza dużymi miastami w języku innym niż rosyjski może stanowić nie tylko problem, ale czasem budzić niechęć kierowców – nie ze względu na urazę do turystów, ale z czystego słowiańskiego „nerwa”, że chciałoby się pogadać, a tu kicha…

Odwiedzając największe miasta można mieć wrażenie, że te postkomunistyczne molochy to państwa w państwie. Olśniewa ich przepych i ogrom. Olśniewa i oślepia blaskiem pozłacanych kopuł, żeby za chwilę zaszokować widokiem biednych dzielnic wielkości dużych miast. W Petersburgu lub Moskwie nędza i przepych przeplatają się na każdym kroku – ale tylko tam, gdzie państwo nie mogło wprowadzić swojego rygorystycznego i – bądź co bądź – surowego porządku. Ale miasta te są równie kosmopolityczne (a może nawet bardziej) co największe miasta Europy zachodniej.

Widać to również w autostopie – próba wyjechania z miasta może się skończyć złapaniem taksówki lub kierowcy, który jest przekonany, że czekamy na płatną podwózkę. Im dalej od dużych miast, tym bardziej autostop staje się „stereotypowy”. Ale, ale… nie tak prędko, żeby nie było zbyt łatwo! Niech nikogo nie zdziwi jakość bocznych dróg, które w przeciwieństwie do zatłoczonych głównych szlaków mogą okazać się kapryśne. I tu z pomocą przychodzą rosyjscy kierowcy. Ty możesz bać się groźnie wyglądającego Rosjanina (wszak może mieć tresowanego niedźwiedzia i kałasznikowa w przyczepie), ale on nie boi się Ciebie nigdy! Bo niby co miałbyś mu zrobić? Choć czasem trzeba się nastawić na kilka dobrych godzin „odstania” na poboczu w oczekiwaniu na wybawcę.

Rosyjskie drogi mogą okazać się nie lada wyzwaniem. A już szczególnie zimą!
 
Rosyjskie drogi mogą okazać się nie lada wyzwaniem. A już szczególnie zimą!
fot. Lusinemarg

No dobrze, zasiadamy z Miszą bądź Wołodją do samochodu i… warto upewnić się, czy podróż na pewno będzie darmowa. W wielu regionach przyjęta jest mała odpłata za przejazd – jest to takie małe uzupełnienie transportu publicznego, który często może pozostawiać wiele do życzenia.

Jeśli mowa o pieniądzach, to niestety trzeba wspomnieć, że posiadanie kilku pięciodolarówek przy spotkaniu z milicją może okazać się aż nadto przydatne do rozwiązania błahej kwestii w przeciągu kilku sekund. Niech pocieszeniem dla wszystkich włóczęgów będą noclegi w namiotach (w który się przecież autostopowicz lubuje) – w Rosji, jak prawie wszędzie na wschodzie można rozbić namiot dosłownie w każdym miejscu, oprócz baz wojskowych.

Odradzamy również zapuszczanie się w rejony o niespokojnej sytuacji politycznej, a takich niestety kilka się znajdzie – warto zapoznać się z wytycznymi polskiego MSZ.

Do jakiego innego kraju można pojechać, żeby stracić orientację w przestrzeni? Może USA… Ale najpewniejszym gwarantem tego, że przytłoczy nas ogrom jednego państwa jest Rosja.

Wyobraźmy sobie tylko – żeby przejechać z Petersburga (który powinien być obowiązkowym punktem wycieczki) do Władywostoku musimy pokonać… 10 tysięcy kilometrów! Tyle co z Łodzi do Gdańska 30 razy!

A po drodze jeszcze przecież czekają nas wspaniałości Moskwy, Kazania, niecodzienny klimat Nowosybirska, dzikie brzegi Bajkału, sąsiedztwo Chin i cała masa historyjek, których nie spamiętają nawet najstarsi czelabińscy obywatele…

Podróżując po Rosji pamiętajmy jeszcze, że kultura picia alkoholu nie wygląda tak jak w polskich dowcipach, a do Polski można wwieźć tylko 2 litry alkoholu. A w Czelabińsku… strzeżmy się meteorytów! Potraktujmy więc Rosję jako wielkie wyzwanie!

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • Następna »

Komentarze (1)

 • Wania (gość)

  Wania (gość)

  14.03.14, 10:36

  ja myslę ciągle nad wypadem na Syberię

  Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 5918

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 5554

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 14154

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 6986

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 8549

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7656

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7736

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6256

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 6704

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5536

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6045

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 4857

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 32925

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 73729

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6223

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 111458

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze