Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

 • Wolontariat zagraniczny

  Wolontariat zagraniczny

  Autor: Anna Wiśniewska

  Data publikacji: 09.08.2011 15:01

  Liczba odwiedzin: 36952

  Komisja Europejska rok 2011 ogłosiła Europejskim Rokiem Wolontariatu. Jego mottem jest: „Bądź wolontariuszem! Zmieniaj świat i siebie!”. Warto więc przyjrzeć się bliżej idei pracy charytatywnej oraz temu, kim jest i co może robić wolontariusz. »

 • Wolontariat w Ameryce Południowej

  Wolontariat w Ameryce Południowej

  Autor: Anna Wiśniewska

  Data publikacji: 09.08.2011 13:58

  Liczba odwiedzin: 14851

  Praca w favelach, nauczanie języka angielskiego, zbieranie danych o zwierzętach Amazonii albo granie w piłkę nożną z brazylijskimi dzieciakami. Ameryka Południowa potrzebuje pomocy na wielu polach. Chętnych do tego jednak nie brakuje. »

 • Subiektywny przewodnik etniczny po Słowacji

  Subiektywny przewodnik etniczny po Słowacji

  Autor: Anna Wiśniewska

  Data publikacji: 29.07.2011 10:03

  Liczba odwiedzin: 9390

  Słowacja, jeden z mniejszych krajów Europy, jest jednocześnie jednym z najbardziej zróżnicowanych pod względem etnicznym. Oficjalne dane wskazują, że mniejszości narodowe stanowią aż 15 proc. społeczeństwa, jednak rzeczywistość wygląda trochę inaczej. Łatwo się o tym przekonać szczególnie we wschodniej części kraju. Podróżując po Słowacji, można spotkać wielu ciekawych ludzi różnych nacji, stąd mój subiektywny przegląd składu etnicznego naszych południowych sąsiadów. »

 • Rowerem, kajakiem, a może na rolkach? Jak pielgrzymujemy

  Rowerem, kajakiem, a może na rolkach? Jak pielgrzymujemy

  Autor: Anna Wiśniewska

  Data publikacji: 28.07.2011 15:49

  Liczba odwiedzin: 6550

  W większości religii znajdziemy miejsca kultu, które jak magnes przyciągają rzesze pielgrzymów. Miejsca święte odwiedzali już poganie, starożytni Grecy bądź Rzymianie i robią to obecnie wyznawcy chrześcijaństwa, islamu, judaizmu czy buddyzmu. Jeśli podróż do miejsca świętego podejmuje się z pobudek religijnych, mówimy wtedy o pielgrzymce. Motywem wyruszenia do takiego miejsca może być zadośćuczynienie za popełnione czyny, wyrażenie prośby czy wdzięczności. Przez wieki zmieniał się jedynie sposób pielgrzymowania, ale nigdy cel. »

 • Słowak idzie do baru

  Słowak idzie do baru

  Autor: Anna Wiśniewska

  Data publikacji: 28.07.2011 13:51

  Liczba odwiedzin: 6146

  Kiedyś czytałam opis jednej z restauracji w Liptowskim Mikulaszu, która oferuje napoje alkoholowe, niealkoholowe i mieszane. Cóż, było to dla mnie trochę dziwne, bo albo coś ma w sobie procenty, albo nie. Ale Słowacja jest specyficzna, jeśli chodzi o trunki. »

 • Rumunia – bukowińskie monastyry i rodniańskie Alpy

  Rumunia – bukowińskie monastyry i rodniańskie Alpy

  Autor: Anna Wiśniewska

  Data publikacji: 27.07.2011 14:34

  Liczba odwiedzin: 6485

  Rumunia wielu osobom przywołuje skojarzenia z Cyganami, wampirami czy Dacią. Rzadziej kojarzy się z pięknymi zabytkami i krajobrazami. A szkoda, bo właśnie ten kraj może poszczycić się wieloma ciekawymi miejscami. Co prawda, gdy ja ruszyłam w drogę do tego państwa, też jeszcze o tym nie wiedziałam. »

 • Praca w podróży po Azji

  Praca w podróży po Azji

  Autor: Anna Wiśniewska

  Data publikacji: 27.07.2011 10:13

  Liczba odwiedzin: 8384

  Podróżowanie dla wielu osób przestaje być już tylko sposobem na spędzenie urlopu czy poznawanie nowych miejsc. Staje się ono wręcz sposobem na życie. Jednym z częstych kierunków globtroterów jest Azja. I bywa, że właśnie tam podróżnik dostrzega pustkę w swojej sakiewce. Co robić, jeśli dzieje się to właśnie na azjatyckim kontynencie? Oczywiście trzeba zakasać rękawy i wziąć się do pracy. A tej wbrew pozorom wcale nie brakuje »

 • Praca na statkach

  Praca na statkach

  Autor: Anna Wiśniewska

  Data publikacji: 26.07.2011 16:04

  Liczba odwiedzin: 24744

  Podróże kosztują i zajmują dużo czasu. Trudno pogodzić je z normalną, stałą pracą, a z kolei porzucenie dotychczasowego zajęcia może spowodować braki w funduszach na wyprawy. Nie oznacza to jednak, że koło się zamyka. Można zmienić pracę na taką, która daje możliwość zwiedzania świata. »

 • Podróż na wschód – do Niemiec

  Podróż na wschód – do Niemiec

  Autor: Anna Wiśniewska

  Data publikacji: 26.07.2011 13:26

  Liczba odwiedzin: 3223

  Kiedyś kolega ze studiów rzucił hasło, że chciałby pojechać na wschód. Najlepiej jednak, by ktoś sfinansował tę podróż. Ów kolega zaczął szperać w Internecie i znalazł organizację, która chciała wesprzeć ideę wyjazdu na wschód, ale nie do końca z naszej perspektywy. Chodziło bowiem o wyjazd do Niemiec, a te leżą przecież na zachodzie. Kolega jednak się nie poddał i wymyślił teorię, która miała zatuszować ten szczegół. A mianowicie, że wyjedziemy do Niemiec Wschodnich, czyli byłego NRD, demoluda mającego w sobie bardziej ducha Europy Środkowo-Wschodniej niż Zachodniej. »

 • Miejsca święte w Polsce

  Miejsca święte w Polsce

  Autor: Anna Wiśniewska

  Data publikacji: 22.07.2011 09:19

  Liczba odwiedzin: 8309

  Można zaryzykować stwierdzenie, że pielgrzymowanie jest wpisane w naturę ludzkości. Nasi przodkowie, jeszcze zanim przyjęli chrześcijaństwo, wędrowali do swoich miejsc świętych – do Góry Ślęży (związanej z pogańskim kultem solarnym) czy na Łysą Górę w Górach Świętokrzyskich. »

 • Lyon

  Lyon

  Autor: Anna Wiśniewska

  Data publikacji: 21.07.2011 09:15

  Liczba odwiedzin: 5457

  Słońce już wschodziło, jednak wiele godzin spędzonych w autobusie wciąż bardziej mnie usypiało niż pobudzało. Krajobrazy i tablice przy autostradzie wskazywały jednak, że zbliżam się do celu. W końcu wjeżdżając do podziemnego dworca, dotarłam do najstarszego miasta we Francji – Lyonu. Tam przywitał mnie kolega, Julien, który stał się na pewien czas moim przewodnikiem po tej pięknej metropolii. »

 • Karakorum Highway – ósmy cud świata

  Karakorum Highway – ósmy cud świata

  Autor: Anna Wiśniewska

  Data publikacji: 18.07.2011 10:13

  Liczba odwiedzin: 10525

  Polska posiada niecałe 1000 km autostrad (stan na 2010 rok). Żyjemy w kraju nizinnym, gdzie nie ma większych przeszkód naturalnych do budowania dróg. Są jednak miejsca na ziemi, w których nawet żadne góry i doliny nie przeszkadzają w realizacji naprawdę ambitnych projektów drogowych. »

 • Jesień nad Morzem Północnym

  Jesień nad Morzem Północnym

  Autor: Anna Wiśniewska

  Data publikacji: 15.07.2011 13:34

  Liczba odwiedzin: 5546

  Jestem zwolenniczką gór. Gdy tylko mam wolny czas, to wybieram się w nasze polskie Beskidy czy Tatry. Mimo że bliżej mi do Bałtyku, nie potrafi mnie on skutecznie zachęcić do przyjazdu. Kiedy byłam jednak w Niemczech, dostałam propozycję odwiedzenia dwóch ośrodków edukacyjnych, które znajdują się nad Morzem Północnym. Oferta z punktu widzenia mojej pracy była nie do odrzucenia, zaś z punktu widzenia turysty – całkiem interesująca. »

 • Jak smakuje Słowacja

  Jak smakuje Słowacja

  Autor: Anna Wiśniewska

  Data publikacji: 14.07.2011 16:55

  Liczba odwiedzin: 9880

  Słowacja ma bardzo podobną kuchnię do naszej, polskiej. Wywodzimy się ze zbliżonych kręgów kulinarnych. Mimo to można wyróżnić kilka charakterystycznych potraw, które jednoznacznie kojarzą się z naszymi południowymi sąsiadami. »

 • Izraelski kocioł kulinarny

  Izraelski kocioł kulinarny

  Autor: Anna Wiśniewska

  Data publikacji: 14.07.2011 16:28

  Liczba odwiedzin: 5673

  Do powstałego w 1948 roku Państwa Izrael przybywali Żydzi z całego świata. Przywieźli ze sobą nie tylko dobra materialne, ale przede wszystkim bogate tradycje regionalne z innych krajów. Tym sposobem Izrael wzbogacił się o smaki z całego świata. Dlatego tak trudno określić jednoznacznie, które potrawy są typowo izraelskie. Bardziej dociekliwi zapytaliby, czy takie w ogóle istnieją… »

 • Ile jest Polski w Litwie?

  Ile jest Polski w Litwie?

  Autor: Anna Wiśniewska

  Data publikacji: 14.07.2011 11:59

  Liczba odwiedzin: 2611

  Historia naszych narodów często się krzyżowała. Polacy i Litwini w zasadzie już od XIV wieku żyli w pewnej symbiozie politycznej i społecznej. Istnienie Rzeczypospolitej Obojga Narodów powodowało polonizację naszych sąsiadów. Jednak od XIX wieku Litwini zaczęli rozbudowywać swoją kulturę i język, który także oczyszczano z wpływów słowiańskich, głównie polskich. »

 • E-carpooling

  E-carpooling

  Autor: Anna Wiśniewska

  Data publikacji: 12.07.2011 10:25

  Liczba odwiedzin: 69753

  Podróżować można na wiele sposobów: pociągiem, autobusem i oczywiście autostopem. W przypadku pierwszych dwóch środków komunikacji sprawa jest w miarę jasna. Trzeba kupić bilet i czekać na wyznaczoną godzinę odjazdu. Autostop jest bardziej spontaniczny, bywa, że nieobliczalny i przede wszystkim darmowy. Czy na pewno trudno pogodzić, by podróż była tania i jednocześnie przewidywalna czasowo? A jednak znalazł się i na to sposób. »

 • Cmentarzyska statków

  Cmentarzyska statków

  Autor: Anna Wiśniewska

  Data publikacji: 05.07.2011 14:02

  Liczba odwiedzin: 20307

  Pozostałości po przemyśle, złomowiska, huty czy kopalnie coraz częściej stają się atrakcyjne dla turystów. Industrializm, mimo iż zawsze był postrzegany jako coś nieciekawego a wręcz odpychającego, zaczął przyciągać amatorów przemysłowego krajobrazu. »

 • Camino de Santiago – droga z celem

  Camino de Santiago – droga z celem

  Autor: Anna Wiśniewska

  Data publikacji: 30.06.2011 14:52

  Liczba odwiedzin: 6893

  Camino w języku hiszpańskim to droga i w tym znaczeniu może być to każdy typ drogi. Najbardziej jednak znaną drogą na Płw. Iberyjskim jest Camino de Santiago, czyli droga do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela. »

 • Albergue de peregrino – nocleg na szlaku

  Albergue de peregrino – nocleg na szlaku

  Autor: Anna Wiśniewska

  Data publikacji: 17.06.2011 16:12

  Liczba odwiedzin: 5678

  Camino de Santiago, czyli droga św. Jakuba zawsze była otwarta dla pielgrzymów. Specjalnie dla pątników powstawały kościoły, szpitale, schroniska. I o tych ostatnich chciałabym więcej opowiedzieć. »

 • Camino de Santiago

  Camino de Santiago

  Autor: Anna Wiśniewska

  Data publikacji: 15.06.2011 14:38

  Liczba odwiedzin: 4139

  Kiedy po długiej podróży samolotowo-pociągowej dotarłam do małej miejscowości u podnóża Pirenejów, jeszcze nie przeczuwałam tego, co mnie czeka. Saint Jean Pied de Port jest małym miasteczkiem. Ale jakże ważnym dla ludzi ruszających na Camino de Santiago. »

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • Następna »

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19