Dziś jest 23.06.2024

Imieniny obchodzą Wanda, Zenon, Agrypina, Albin

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Armenia – kraj stary jak świat

Autor: Adam Lukas

Data publikacji: 21.06.2011 10:56

Liczba odwiedzin: 5931

Tagi: azja, armenia, kaukaz, eczmiadzyn, ararat, garni, zvartnos, artykuły, adam lukas

Najstarszy chrześcijański kraj na świecie. Wiarę w Jezusa uznał za religię państwową już w 301 roku. O statusie jego stolicy i jakości ormiańskiej diaspory zaświadcza długa litania miast partnerskich, do których należą m.in. Sankt Petersburg, Isfahan, Paryż, Montreal, Cambridge, Florencja.

Armenia
Fot. Tommy and Georgie

Najczęstszym słowem, które będziemy słyszeć w Armenii będzie „Ararat”. Sytuacja z tą święta górą o dwóch szczytach, będącą symbolem państwa i znajdującą się w jego godle, jest o tyle ciekawa, że ten istotny obiekt położony jest aktualnie na terenie państwa, z którym Armenia nie utrzymuje – pomimo serii prób pojednawczych – stosunków dyplomatycznych (kwestia ludobójstwa Ormian w 1915 r.). Zarys kształtu Araratu spotykamy na słodyczach, etykietkach alkoholu, bannerach restauracji, salonów, przedsiębiorstw, organizacji itd.

Najwyższym szczytem jest Aragats (ok. 4090 m n.p.m.), do którego podnóży prowadzi kręta, malownicza droga. Może się zdarzyć, że nawet pod koniec maja niemożliwe okaże się zobaczenie asfaltu, a dojazd będzie wyżłobiony w czapie śniegu o grubości 4 – 5 metrów. Nieopodal znajduje się Amberd, będący kompleksem kościoła i ruin twierdzy, usytuowanym na górskim zboczu. Z miejscem można się wstępnie zapoznać oglądając film „Svolochi” w reż. Aleksandra Atanasyana.

Ciekawostką są rozsiane tu i ówdzie na terenie całego kraju monastery, które niejednokrotnie pamiętają bardzo zamierzchłe czasy. Wkraczający do Armenii najeźdźcy (a kraj był najeżdżany z każdej strony dość często) uskuteczniali klasyczne zachowanie okupantów – wandalizm. W pierwszej kolejności dotykało to obiekty sakralne. Jako że cykliczna odbudowa świątyń nie jest ani zabawna, ani uskrzydlająca, Ormianie obmyślili genialny w swej prostocie patent: mało tego, że umieszczali na kościołach symbole islamskie i prawosławne, nie zapomnieli również o sierpach i młotach. Ostatnia chronologicznie bolszewicka tłuszcza nie dała się do końca nabrać i przerabiała obiekty na magazyny. Grunt, że uniknęły one zniszczeń na masową skalę, co było przecież nadrzędnym celem fortelu.

Liczne budowle dowodzą, iż Ormianie to naród posiadający niebywały zmysł do wyboru właściwych miejsc dla właściwych konstrukcji. Faktem też jest, że krajobrazowe perełki można zaleźć u nich bez trudu. Każdy z kościołów czy klasztorów umieszczony jest w miejscu sprzyjającym spotkaniom z Absolutem. Ołtarze ustawione od wschodu posiadają ulokowane nad sobą okna. Odprawiane o poranku msze umożliwiały wpadanie światła (najlepiej podczas podniesienia) do ciemnych ascetycznych wnętrz. Do dzisiaj nie da się przejść obojętnie obok tego efektu. Gołe kamienne ściany zapewniają mistyczny klimat, lecz po kilku dniach zaczynają nużyć.

Miejsca

Widok rozpościerający się z (na Ararat) i na (z górki nad klasztorem) Khnor Virap jest bajkowy. Dodatkowo można w nim zwiedzić wydrążony loch, w którym więziono św. Grzegorza. Ciekawe wrażenia zapewniają pobliskie budki strażnicze i zasieki na turecko-armeńskiej granicy. Interesująca jest częściowo wykuta w skale katedra w Geghardzi, ciekawy i klimatyczny Noravank, scalony z trzech kondygnacji Haghartsin, obłędnie położone klasztory w Tatevie i Hoghpacie, czy wrośnięty w skały Geghard. Eczmiadzyn przez wzgląd na siedzibę katolikosa, nazywany jest ormiańskim Watykanem. Jest zarazem najstarszym kościołem byłego Związku Radzieckiego. Z kolei Sardarapat jest pomnikiem upamiętniającym zwycięstwa nad Turkami. W pobliżu znajduje się muzeum etnograficzne, które otoczone drzewkami zapewnia znośne warunki na odpoczynek.

Miasta, a już tym bardziej przedmieścia, rządzą się swoimi prawami. Przestrzenie pomiędzy dość licznymi zrujnowanymi budynkami są zaklajstrowane slumsami (nawet taka mozaika w pewnym sensie jest atrakcyjna). Architektura erywańskiego placu Republik i przywodzi na myśl czasy, kiedy rowery miały drewniane koła, a na sąsiedzkiej azerbejdżańskiej ziemi szpalery gejzerów beztrosko tryskały ropą. Pomnik ludobójstwa Ormian nie jest miejscem, które należy do specjalnie atrakcyjnych, podobnie jak analogicznej klasy i gatunku pomnik Matki Armenii (choć jej miecz skierowany w stronę Turcji jeży włosy na plecach i daje pewne wyobrażenie o historycznych zawiłościach). Ruiny świątyni w Zvartnots (rozmiarami miała przewyższać Hagię Sofię) są dowodem na sejsmologiczną aktywność regionu. Jeśli ktoś lubi kamienne kręgi, resztki kolumn i tym podobne atrakcje, nie zawiedzie się. Dla reszty: Ararat na horyzoncie.

Matenadaran będący muzeum, gdzie zgromadzono nierzadko bardzo wiekowe manuskrypty, oferuje obcowanie ze zdobionymi złotem, srebrem i skórą księgami. Spotkamy tam zarówno dwumetrowe, jak i te mieszczące się w pudełku zapałek. Częste represje wymierzone w Ormian skłaniały ich do uważnej ochrony swych rękopisów. Każdy Ormianin opuszczający w wyniku prześladowań kraj, czuł się w obowiązku wywieźć chociażby fragment jakiegoś dzieła. Zabieg był stosowany w celu zachowania tożsamości narodowej. Z tego powodu można je odnaleźć na całym świecie.

W Garni stajemy oko w oko ze starożytną świątynią boga słońce, jednakże to wąwóz rzeki Azat jest głównym winowajcą wzrostu pozytywnych emocji. Największe jezioro Armenii i jednocześnie Kaukazu – Sewan nęci przyjemnymi plażami i smacznymi rakami. Drogę okalającą jezioro charakteryzują wysokie walory krajobrazowe.

Obyczaje

Ceny niewiele niższe niż w Polsce. Transport opiera się głównie na mikrobusach i pojazdach prywatnych. Znalezienie odpowiedniego miejsca na nocleg może wymagać gimnastyki, lecz zapraszanie gościa (zwłaszcza z zagranicy) do domu jest nobilitacją gospodarza, zatem możliwość przenocowania „u rodziny” jest dosyć prawdopodobna. Wszelkie niedogodności, których (być może” doznamy zostaną skasowane przez baśniową gościnność ludzi, jak i rajsko umiejscowione obiekty. O ile zbyt duża ilość zwiedzanych kościołów na dłuższą metę może okazać się męcząca, o tyle kaukaskie krajobrazy nie znudzą się na pewno.

Ormiańscy kierowcy mają dość lekceważący stosunek do przepisów drogowych. Wyprzedzanie na trzeciego, samodzielna reperacja hamulca (przedmuchanie – ponowne montowanie – w drogę), czy jazda na samej tylko feldze nie wzbudzają szczególnego zainteresowania miejscowych. Pełny luz i swoboda.

U Ormian picie alkoholu jest podniosłym rytuałem. Bezwzględnie muszą mu towarzyszyć toasty, które fundamentalnie różnią się od tych znanych z podwórka naszego „Bożego Igrzyska” typu: zimno w nogi, w uszy wieje, może wreszcie ktoś poleje. Każdej biesiadzie przewodniczy tamada – wodzirej, mistrz ceremonii. Toasty wyrażają szacunek, życzenia pomyślnej przyszłości, podziękowania na wspólnie przeżytą przeszłość, charakteryzują poszczególnych uczestników spotkania itp. itd. Jest to po prostu niełatwa sztuka. Funkcję tamady pełni albo gospodarz, albo jego bezgranicznie zaufany człowiek. To on udziela głosu, steruje tempem picia jak również podawania kolejnych potraw. Wskazuje, kiedy śpiewamy, kiedy tańczymy, kiedy mamy czas na „zajęcia w podgrupach”. Toasty są często oratorskimi arcydziełami, a już zawsze muszą być konkretne. Żadnych ogólników, frazesów, komunałów –żadnej tandety. Wszystkie niedociągnięcia przynoszą ujmę przede wszystkim wznoszącemu toast.

Ormianie są narodem niesamowicie uprzejmym, darzącym olbrzymim szacunkiem tradycję, musimy więc być niezwykle wyczuleni na konwenanse. Chcąc uniknąć krępujących momentów, dobrze jest przed wyjazdem poznać specyfiką Kaukazu.

W tym miejscu warto nadmienić, że nawet w Erywaniu panny wracają z dyskoteki (wedle obyczaju: powinny) w okolicach 22. Z powodu niesłychanej liczby pięknych, strojnie ubranych kobiet (przy zerowej nachalności i wulgarności jak np. w niedalekiej Rosji) istnieje spore ryzyko dokonania samoodkręcenia głowy.

Podróżując w okresie letnim, często będziemy wabieni przydrożnymi straganami z winami (inna prowincja – inny producent – inny smak – wspólny mianownik o nazwie: jakość). Każde z czerwonych (półwytrawnych, wytrawnych, półsłodkich, słodkich) win sprzedawanych w plastikowych butelkach jest wyborne. Praktycznie po samej degustacji (leją śmiałym gestem całą szklankę) człowiek w kapitalny sposób podbija swój znakomity nastrój, który wyrósł na armeńskich krajobrazach. Można tylko domniemywać, że korab Noego (patriarchy słynącego przecież z trunkowej natury) nie do końca przypadkowo osiadł akurat na pobliskim Araracie.

Komu w drogę, temu poradnk!

 • Dojazd

  Do Erywania i Tbilisi dostaniemy się bezpośrednio z Warszawy. W zależności od dogodności połączeń, można wylądować w Tbilisi i autobusem bądź pociągiem dotrzeć do Erywania.

 • Wizy

  Do Gruzji nie potrzebujemy wiz. Wizę armeńską możemy otrzymać w Ambasadzie Armenii w Warszawie (należy złożyć wniosek wraz ze zdjęciem oraz wnieść opłatę 15 $ lub równowartość w złotówkach), na granicach z Gruzją i Iranem (koszt to 3000 dram, czyli około 25 zł) wiza jest wydawana na okres 21 dni lub na lotnisku w Erywaniu (port lotniczy znajduje się około 10 kilometrów od Erywania niedaleko miejscowości Zwartnoc). Z Turcji i z Azerbejdżanu do Armenii nie przejedziemy, a wjazd przez południową granicę Rosji jest możliwy, lecz kłopotliwy.

 • Poruszanie się na miejscu

  Po Armenii najlepiej poruszać się marszrutkami (mikrobusami). Są obsługiwane przez prywatnych przewoźników, ich sieć jest gęsta, dlatego nie ma żadnego problemu, by dotrzeć w nawet najbardziej odległe miejsca. Marszrutki zatrzymują się nie tylko na przystankach, ale również w miejscach wskazanych przez pasażerów. Przydaję się wtedy zwrot „Hosgunkur”, czyli „Zatrzymaj się tu”, dla armeńskiego kierowcy nie ma znaczenia, czy stanie w miejscu do tego przeznaczonym, czy też nie. Płacimy przy wysiadaniu. Jeśli poruszamy się w większej grupie, można się zastanowić nad wynajęciem całej marszrutki wraz z kierowcą, przy czym cenę lepiej ustalić przed wycieczką.

 • Waluta

  Walutą Armenii jest dram (AMD). 100 AMD = 0,85 PLN; 1 USD = 350,1

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • Następna »

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 7100

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 6406

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 25483

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 8046

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 9719

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 8238

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 9077

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 7177

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8123

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 6232

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 7356

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 5679

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 45990

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 117844

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 7067

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 175786

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze