Dziś jest 16.04.2024

Imieniny obchodzą Bernadetta, Cecylian, Ksenia, Benedykt

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Tajemnice Hajastanu

Autor: Marta Pieńkowska

Data publikacji: 08.03.2012 17:44

Liczba odwiedzin: 5673

Tagi: azja, armenia, ararat, aram, sewan, wan, kuchnia, zadanie 5, marta pieńkowska

Tysiące lat temu na tajemniczej górze Ararat (obecnie należy do Turcji) osiadła Arka Noego. Noe wypuścił gołębicę, która przyniosła mu listek z drzewa oliwnego. Wkrótce woda na ziemi opadła, a Noe założył na stoku góry winnicę. Do 1840 roku pokazywano ją podróżnikom (w lipcu 1840 roku duża część Araratu została zniszczona przez trzęsienie ziemi).

Chaczkar
 
Chaczkar
fot. Marta Pieńkowska

Do dzisiaj w katedrze w Eczmiadzynie przechowywane są relikwie ze szczątkami Arki Noego, które przyniósł z góry Ararat mnich Akop Mcbnaci. Co ciekawe, nazwa tej świętej góry nie ma nic wspólnego z chrześcijańską tradycją. Pochodzi ona od Ary - bożka śmierci i odrodzenia z epoki brązu.

Jeden z potomków Noego Hajk zebrał rozsiane wokół jeziora Wan plemiona. Od jego imienia Ormianie nazwali swój kraj Hajastanem. Potomek Hajka Aram miał być pierwszym królem półmitycznego królestwa Bijajna.

Swoją legendę ma również największe jezioro Armenii - Jezioro Sewan. Dawno, dawno temu ze szczytu Daldagu (Wściekła Góra) zaczęły wydobywać się kłęby czarnego dymu i lawa, która zatarasowała wyjście z doliny. Wody w rzece wezbrały i tak powstało Jezioro Sewan. Inna opowieść głosi, że dotarli tutaj Ormianie znad Jeziora Wan. Z tęsknoty za jeziorem, które opuścili, nazwali owo jezioro Sewan, czyli Czarny Wan.

Armenia słynie z gościnności. Prawie zawsze po wejściu do ormiańskiego domu, gość zostaje poczęstowany posiłkiem, bądź czymś do picia. Spotkania odbywają się przy bogato zastawionym stole. Picie alkoholu jest czymś w rodzaju rytuału. Mistrzem ceremonii jest tamada, który wznosi toasty i udziela głosu innym uczestnikom uczty. Tamada pilnuje tempa picia alkoholu i decyduje o przebiegu spotkania.

Toasty są zazwyczaj bardzo długie. Wyrażają szacunek, radość ze spotkania, mówią o przyszłości i przeszłości. Po wygłoszeniu toastu należy spełnić prawo drugiego toastu. Jest to coś w rodzaju odpowiedzi na wcześniejszy toast. Nie można wznosić toastów za cokolwiek. Muszą one wyrażać konkretną intencję.

Tak mógłby brzmieć toast ormiański: "Niech dobry Bóg, który stworzył tę winorośl, z której zrobiliśmy tę wódkę, który sprawił, że słońce ogrzewało jej liście, który zesłał deszcz, żeby rosła i dojrzewała, który zesłał wiatr, żeby nas chłodził, kiedy ciężko pracowaliśmy, zrywając winogrona, żeby sprawił, abyśmy jeszcze kiedyś mogli zobaczyć Armenię, żebyśmy mogli brać kolejne lekcje w trudnej sztuce ormiańskich toastów. Anusz." (Anusz to coś w rodzaju naszego "na zdrowie".)

Uczta
 
Uczta
fot. Marta Pieńkowska

Będąc w Armenii, nie można nie spróbować przepysznej kuchni, która ma już prawie trzy tysiące lat. Jest bardzo różnorodna i aromatyczna. Potrawy są przygotowywane z dodatkiem świeżych lub suszonych ziół. Najbardziej popularne zioła i przyprawy to bazylia, kolendra, estragon, czosnek, pieprz i kminek. Warto spróbować takich potraw, jak dolma - gołąbki zawijane w liście winogron, czy chasz - słona zupa gotowana na kości wieprzowej. Daniem o znaczeniu patriotycznym jest harisa.

Ormianie bardzo lubią desery. Na specjalne okazje przygotowuje się ryż z rodzynkami w kształcie góry Ararat. Warto spróbować również pachlawy, czyli ciasta orzechowego w formie płatów połączonych miodem. Armenia słynie z przepysznych koniaków. Przeciętna zawartość alkoholu to 40-57 proc. Koniak podaje się schłodzony z czekoladą, cytryną lub cukrem, do kawy i owoców.

Rodzina jest podstawą ormiańskiego społeczeństwa. Składa się zazwyczaj z dwudziestu lub więcej członków. Pod jednym dachem żyją często trzy lub cztery pokolenia. Na czele rodziny stoi dziadek, a po jego śmierci ten przywilej przejmuje jego żona. Obyczaje ślubne są bardzo bogate. Przyszli małżonkowie zostają sobie obiecani. Rodzina mężczyzny prosi ojca kobiety o pozwolenie na zaślubiny. Przyszła żona dostaje od przyszłego męża "pierścionek obietnicy". Co ciekawe, to rodzina mężczyzny pokrywa koszty całego wesela. Rozwody są tutaj niezwykłą rzadkością.

Istnieje sporo różnych tradycji, np. w Nowy Rok bądź czyjeś urodziny należy trzykrotnie zawiązać nitkę wokół palca i pomyśleć życzenie. Jeśli ktoś wchodzi przez drzwi frontowe, musi przez nie wyjść. Ormianie mówią, że nie powinno się zaczynać niczego we wtorek, bo nigdy się tego nie skończy.

W Armenii bardzo popularne jest koronkarstwo. Prawdopodobnie zostało ono rozpowszechnione już w czasach przedchrześcijańskich. Zazwyczaj koronki są wykonywane tylko za pomocą igły i nitki. Ozdabia się nimi prawie wszystko - od tradycyjnych chust aż po bieliznę. Armenią słynie również z dywanów. Najstarszy pochodzi ze wsi Banats. Na dywanach najczęściej pojawiają się motywy smoków i orłów.

Ormianie bardzo lubią muzykę. Jednym z najpopularniejszych instrumentów jest duduk (trochę przypomina flet). Zarówno tradycyjne muzyka folkowa, jak i muzyka sakralna nie są oparte na skali europejskiej, ale na systemie tetrachordów. Tetrachord to cztery kolejne dźwięki zawierające się w kwarcie czystej (np. w gamie C-dur - c, d, e, f). Ostatnia nuta tetrachordu jest jednocześnie pierwszą nutą następnego. Tańce ormiańskie są jednymi z najstarszych i najbardziej różnorodnych na Bliskim Wschodzie.

Duduk:

Armenia słynie również z kołysanek. Charakteryzują się one prostym rytmem i powtarzającymi się zwrotami. Większość z nich pochodzi ze wsi. Opowiadają o tęsknocie, czasami wyrażają smutek i wątpliwości matki. Zawierają zwroty do Boga i Matki Boskiej.

Dużą rolę w społeczeństwie ormiańskim odgrywa religia. Ponad 90 proc. mieszkańców Armenii należy do Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego, który jest bardzo rytualny i konserwatywny. W Armenii można odnaleźć wiele wyjątkowych relikwii, np. włócznię, którą przebito bok Chrystusa, fragment Drzewa Życia, fragment Krzyża Chrystusa, prawą dłoń św. Grzegorza Oświeciciela, czy relikwie św. Jana Chrzciciela.

W wielu miejscach w Armenii można odnaleźć kamienne krzyże, czyli chaczkary. Najstarsze pochodzą z IV w n.e. Wczesne chaczkary przedstawiały symbole zarówno chrześcijańskie, jak i pogańskie. W XIII i XIV wieku wyrzeźbiono ponad 100 tys. kamiennych krzyży, a każdy z nich był niezwykle oryginalnym dziełem sztuki.

W zachodniej części kraju można spotkać wyznawców jezydyzmu. Jest to mieszanka zoroastryzmu, judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Społeczność jezycka jest bardzo zamknięta. Zawarcie związku małżeńskiego przez kobietę z wyznawcą innej religii wiąże się z wykluczeniem jej ze wspólnoty. Tej wiary nie można przyjąć, trzeba urodzić się Jezydem.

Armenia jest krajem o niezwykle bogatej historii i kulturze. Jest również kolebką chrześcijaństwa. Wiekowa tradycja miesza się tutaj ze współczesnością. Hajastan skrywa wiele tajemnic, których pewnie nigdy nie poznamy.

Komentarze (76)

  • 30.11.16, 23:43

    Komentarz usunięty

  • 16.11.16, 05:43

    Komentarz usunięty

  • 23.04.16, 14:52

    Komentarz usunięty

  • 04.01.16, 14:37

    Komentarz usunięty

  • 09.11.15, 19:33

    Komentarz usunięty

  • 19.10.15, 03:16

    Komentarz usunięty

  • 14.10.15, 09:07

    Komentarz usunięty

  • 29.08.15, 21:40

    Komentarz usunięty

  • 05.08.15, 18:06

    Komentarz usunięty

  • 04.08.15, 18:53

    Komentarz usunięty

  • 25.07.15, 05:53

    Komentarz usunięty

  • 14.07.15, 22:08

    Komentarz usunięty

  • 30.06.15, 17:36

    Komentarz usunięty

  • 09.01.15, 04:55

    Komentarz usunięty

  • 06.01.15, 19:22

    Komentarz usunięty

  • 04.01.15, 08:43

    Komentarz usunięty

  • 01.01.15, 20:44

    Komentarz usunięty

  • 30.12.14, 12:10

    Komentarz usunięty

  • 23.12.14, 00:50

    Komentarz usunięty

  • 20.12.14, 17:09

    Komentarz usunięty


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 6148

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 5752

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 17991

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 7191

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 8816

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 7794

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 8029

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 6477

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 7039

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 5697

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 6269

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 5036

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 35845

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 78436

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 6433

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 117077

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze