Dziś jest 24.07.2024

Imieniny obchodzą Kinga, Krystyna, Antoni, Kunegunda

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Autostopem przez świat – na wyścigi!

Autor: Anna Matelska

Data publikacji: 21.06.2011 12:49

Liczba odwiedzin: 51079

Tagi: autostop, artykuły, anna matelska, autostop artykuły

Podróże „za jeden uśmiech” kojarzą się przede wszystkim z beztroskimi latami 70. i czasami dzieci kwiatów w Stanach Zjednoczonych. Jednak nawet dziś, w epoce życia w biegu, wszechobecnej komputeryzacji i nieufności w relacjach międzyludzkich, autostop ma swoich fanów i pozostaje popularnym środkiem transportu. Co ciekawe, może też przybierać formę bardzo zorganizowaną.

Co się trafi, tego nie wie nikt
 
Co się trafi, tego nie wie nikt
fot. iStock.photo

Zatrzymywanie przypadkowych samochodów na drodze jest czasem jedynym sposobem dotarcia do celu, np. gdy ucieknie nam pociąg albo zostaniemy okradnięci. Wtedy to może spotkać nas „szczęście w nieszczęściu„ i przypadkiem przeżyjemy wspaniałą przygodę, poznamy ciekawych ludzi, być może odwiedzimy miejsca, o których istnieniu nie mieliśmy nawet pojęcia.

Tego typu sytuacje należy oddzielić jednak od turystyki stricte autostopowej, z którą wiąże się konkretne podejście do podróży, a często nawet styl życia. Autostop dla wielbicieli takiej turystyki nie jest ratunkiem, ale po prostu ulubionym sposobem przemieszczania się. Tanim, nie wymagającym wielkich przygotowań, trochę ryzykownym, ale na pewno ciekawym. Gwarantuje podróże z dreszczykiem, spontaniczne, których na próżno szukać w ofertach biur podróży.

Zaskakiwać może to, że ten spontaniczny sposób podróżowania coraz częściej ujmowany jest w ramy formalne, tworząc rzeczywiście odrębną gałąź turystyki. Jednym z wczesnych przykładów mogą być działania podejmowane w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej przez rodzimą władzę, która jak wiadomo, chętnie kontrolowała różne dziedziny życia człowieka. Autostop został bowiem w Polsce zinstytucjonalizowany pod koniec lat 50. – biura turystyczne sprzedawały wówczas chętnym specjalne książeczki autostopowe z kuponami, które wręczało się życzliwym kierowcom, ci zaś mogli później wygrać w losowaniu rozmaite nagrody!

Dziś sami autostopowicze organizują się, i to na całym świecie. Dominują wyścigi, czyli imprezy gwarantujące odrobinę rywalizacji i nagrody dla najlepszych. Rozmaite organizacje i stowarzyszenia, kluby autostopowe, a także szarzy obywatele – miłośnicy tej odmiany turystyki – ogłaszają wyścigi autostopowiczów z jednego miasta do drugiego, oddalonego zwykle o kilkaset kilometrów. Obecnie, między innymi ze względów bezpieczeństwa, istnieje tendencja, by do wyścigów przystępowały raczej drużyny dwuosobowe niż pojedynczy ochotnicy. Zaopatrują się oni w namioty, śpiwory i potrzebny ekwipunek, i stają do wyścigu. Udział zwykle jest darmowy lub wymaga wniesienia minimalnej opłaty, jednak chętni zmuszeni są zgłaszać się dużo wcześniej – ilość miejsc prawie zawsze jest ograniczona!

Imprezy autostopowe na świecie

Na całym świecie organizowane są imprezy różnego rodzaju, mniej lub bardziej sformalizowane, przyciągające setki czy nawet tysiące uczestników. Oto kilka inicjatyw wartych uwagi:

Abgefahren e.V. to niemieckie stowarzyszenie autostopowiczów, organizujące regularnie wyścigi po Europie. Pierwsza edycja konkursu w 2008 roku odbyła się na trasie Berlin – Kołobrzeg. Również w tym roku planowana jest impreza tego typu, start będzie miał miejsce 11 czerwca we Freiburgu, natomiast cel wyścigu pozostaje objęty tajemnicą – organizatorzy zapowiadają, że trasa wyniesie 300 – 500 kilometrów.

Hitchhiking Contest jest jeszcze bardziej tajemniczym projektem. Wiemy, że ambitny plan zakłada imponującą trasę Paryż – Dakar. Znamy także datę rozpoczęcia imprezy: 11 listopada 2011 o godzinie 11:11 – ktoś tu wyraźnie wierzy w magię liczb! Nieznani pozostają natomiast organizatorzy wyścigu, na oficjalnej stronie nie znajdziemy żadnych konkretnych informacji, poza adresem e-mail. Cały konkurs został osnuty mgiełką tajemnicy, co z pewnością jest atrakcyjnym wabikiem dla miłośników przygód z całego świata.

Brytyjski projekt The Hitch to efekt współpracy studentów – miłośników autostopu z organizacją charytatywną Link Community Development, działającą w 5 krajach afrykańskich (Ugandzie, Ghanie, RPA, Etiopii i Malawi) na rzecz zapewnienia dzieciom i młodym ludziom podstawowych środków do życia oraz równego dostępu do edukacji i opieki zdrowotnej. Udział w organizowanym corocznie wyścigu z Anglii do Maroka wymaga wniesienia od uczestników pokaźnej wpłaty 350 $, dochód jest jednak całkowicie przeznaczany na szczytny cel.

Imprezy autostopowe w Polsce

Polska już od parunastu lat nie pozostaje w tyle za ogólnoświatowymi trendami. Również z polskich miast startują autostopowi zawodnicy, którzy docierają do mniej lub bardziej odległych zakątków Europy.

Polski Klub Przygody zorganizował już trzynaście edycji Międzynarodowych Mistrzostw Autostopowych, które startują co roku w Trójmieście, natomiast kończą się w rozmaitych miastach europejskich, takich jak Budapeszt, Praga, Lwów, Ryga czy Berlin. Wyścigi odbywają się na początku maja, chętni muszą zgłosić się wcześniej, a w dniu rozpoczęcia zawodów uiścić symboliczną opłatę w wysokości 10 zł. Autostopowicze dobierają się w drużyny dwuosobowe, a nagrody czekają zarówno najszybszych, jak i najciekawiej ubranych, a także autorów najlepszych zdjęć z imprezy.

Od dwóch lat na Śląsku startuje Auto Stop Race Wrocław, odbywający się na bardzo podobnych zasadach. Ścigają się pary, na najlepszych czekają nagrody i wspaniała impreza w miejscu docelowym, opłata startowa wynosi natomiast 25 zł. W ubiegłych latach celem była chorwacka Pula i włoskie Rimini, w tym roku wyścig do Barcelony rusza już 30 kwietnia z kampusu Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Nieco mniej otwartą formułę ma na przykład Wielki Wyścig Trójki, organizowany przez radiową Trójkę od 2003 roku. Zgłoszenie do wyścigu wymaga wysłania SMS, następnie paru szczęśliwych kandydatów musi przejść ostrą selekcję słuchaczy. Wybrani startują z różnych miejsc w Europie, zaś ich miejscem docelowym jest siedziba radia w Warszawie.

Niektóre z imprez autostopowych organizowane są bardzo spontanicznie, jak na przykład I Ogólnopolski Zjazd Autostopowiczów w Bełchatowie, zainicjowany przez społeczność forum internetowego www.autostopik.pl. Zjazd miał miejsce na początku października 2010, zapewniał wiele atrakcji: konkursy karaoke, wybory miss i mistera, a także oczywiście opowieści i relacje z autostopowych podróży. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku możemy liczyć na powtórkę.

Zorganizowane wyścigi mogą dla niektórych kłócić się z całą ideą autostopu, oferują jednak wiele możliwości, jakich nie dają podróże na własną rękę. Rywalizacja, nagrody, dobra zabawa i możliwość poznania ludzi o podobnych zainteresowaniach – to tylko niektóre z zalet. Informacji o imprezach i wyścigach najlepiej szukać w Internecie, na przykład w portalu www.hitchwiki.org.

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • Następna »

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 7496

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 6627

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 27364

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 8249

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 10310

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 8342

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 9702

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 7380

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8790

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 6278

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 7856

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 6067

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 51235

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 129902

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 7289

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 197573

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 6067

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 129902

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny