Dziś jest 28.03.2024

Imieniny obchodzą Aniela, Renata, Kastor, Antoni

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

W baśniach tysiąca i jednej nocy

Autor: Izabela Smalec

Data publikacji: 09.06.2012 21:21

Liczba odwiedzin: 7245

Tagi: azja, bahrajn, zatoka perska, relacje, staż zadanie 1, izabela smalec

"W baśniach tysiąca i jednej nocy" to opowieść o małym i niewiele w Polsce znanym kraju Zatoki Perskiej – Bahrajnie.

Kobiety w tradycyjnych strojach.
 
Kobiety w tradycyjnych strojach.
fot. Krzysztof Sarna

Dokładnie 6 lat temu dowiedziałam się, że moja siostra została stewardessą w bahrajńskich liniach lotniczych. Moja pierwsza reakcja była zapewne zbliżona do waszej, gdzie u diabła leży Bahrajn?

Niecały rok później byłam już w samolocie lecącym prosto do stolicy Bahrajnu - Manamy. Już po wyjściu na ląd wiedziałam, że nie będzie to zwykła podróż, a moja mama, która była tam również ze mną powiedziała coś co zapamiętałam: "Czuję się jak w tych baśniach tysiąca i jednej nocy".

No ale ad rem, czyli co to i gdzie to

Bahrajn to wyspa leżąca w Zatoce Perskiej, powierzchnia całkowita to zaledwie 620 km kw., a liczba mieszkańców nie przekracza
800 000, czyli sporo mniej niż ma Warszawa.

Nie powiedziałam jeszcze najważniejszego, a mianowicie jest to królestwo, a języki urzędowe to arabski i angielski. Bahrajn to była kolonia brytyjska, w związku z tym po angielsku można się dogadać naprawdę wszędzie. Ten malutki kraj posiada ropę naftową co rzecz jasna w dużym stopniu wpływa pozytywnie na sytuacje materialną. Religią dominującą jest oczywiście islam, przede wszystkim szyizm chociaż władzę sprawują sunnici, i tych ostatnich też jest dość sporo w kraju.

Główne rondo, na środku którego znajduje się perła a podtrzymujące ją ramiona to symbol wszystkich krajów Zatoki Perskiej. Bahrajn niegdyś utrzymywał się z wyłowu pereł.
 
Główne rondo, na środku którego znajduje się perła a podtrzymujące ją ramiona to symbol wszystkich krajów Zatoki Perskiej. Bahrajn niegdyś utrzymywał się z wyłowu pereł.
fot. Krzysztof Sarna

Pamiętam jak dziś jak wychodząc z lotniska poczułam charakterystyczny duszny zapach... a potem było już tylko cieplej.

Mieliśmy jedyne 9 dni na zwiedzenie całego kraju. Zaczęliśmy od najbardziej charakterystycznych miejsc, których po prostu nie da się ominąć. Widziałam między innymi pozostałości murów obronnych, muzeum narodowe, souq czyli tradycyjny targ, na którym można kupić między innymi przyprawy, fajki wodne czy tradycyjne bahrajskie ubrania.

Jednak największe wrażenie zrobił na mnie Al-Fateh Mosque, jest to jeden z największych meczetów na świecie, ale nie jego wielkość robi największe wrażenie a jakość i wartość materiałów które go zdobią. Między innymi: włoskie marmury, przepiękne żyrandole prosto z Austrii czy ściany pokryte niesamowitymi kaligrafiami.

Jeśli chodzi o modlitwę w meczecie to najważniejsza jest ta piątkowa, na której zjawiają się tłumy wiernych. Mężczyźni modlą się na dole a kobiety na balkonie u góry, co daje komfort modlitwy i jednym i drugim.

Bahrain Internaton Circuit.
 
Bahrain Internaton Circuit.
fot. Krzysztof Sarna

Miejscem, które trzeba odwiedzić będąc w Bahrajnie to Bahrain Interational Circuit, czyli tor Formuły 1, na którym również kilkakrotnie jeździł nasz Robert Kubica. Podczas jednej z wizyt w Bahrajnie miałam okazję być na jednym z wyścigów Formuły 1. Nie jestem wielką fanką akurat tej dyscypliny sportowej ale takie wydarzenie zobaczone na żywo to przede wszystkim wielka przygoda i pamiątka na zawsze. Atmosfera nie jest tak porywająca jak np. podczas meczu piłki nożnej ale sam fakt siedzenia na trybunie jednego z kilkunastu światowych torów formuły 1, oglądanie światowej sławy mistrzów tej dyscypliny, to świetne przeżycie. Tym bardziej, że akurat to wydarzenie poprzedzone było moja małą przygodą.

O wizach będzie później ale teraz tylko wspomnę, że dostać wizę do tego malowniczego kraju nie jest łatwo. Podczas wyścigów F1 jest nieco łatwiej, dlatego też ten czas wybrałam na wizytę. Na miejscu okazało się, że z tymi wizami nie jest wcale tak kolorowo i straż graniczna na miejscu stwierdziła, że jednak nie pozwoli mi wyjść z lotniska,a przynajmniej nie tego dnia, którego przyleciałam.
No cóż noc na lotnisku ma też swoje plusy, poznałam innego polaka, który miał ten sam problem, na szczęście rano okazało się, że nie ma takiego wielkiego problemu o jakim poinformowano nas poprzednio i rano oboje otrzymaliśmy wizy. Najadłam się trochę stresu, bo przelecieć kilka tysięcy kilometrów tylko po to żeby wrócić z powrotem nie przekraczając drzwi lotniska, nic przyjemnego! ;)

Drzewo życia.
 
Drzewo życia.
fot. Krzysztof Sarna

Myśląc o zabytkach Bahrajnu od razu z uśmiechem przychodzi mi na myśl tzw. Drzewo Życia uważane za jeden z zabytków Bahrajnu. W rzeczywistości jest to wielkie drzewo, które wyrosło na środku pustyni i do dziś nikt nie wie skąd tam bierze wodę, ciekawe zjawisko chociaż to zwykłe drzewo jakich u nas są miliony.

W tak małym kraju nie ma wielu zabytków, ciekawsze jest natomiast życie i kultura mieszkańców. Największe rozrywki tubylców to bywanie w restauracjach, których akurat jest mnóstwo i większość z nich jest naprawdę na wysokim poziomie. A odpowiednik naszych spacerów po mieście czy też po parkach i tego typu miejscach to spacery po centrach handlowych. Jest ich kilka i są dość słusznych rozmiarów. Całe rodziny lub grupy znajomych umawiają się w centrach handlowych spacerują, patrzą na innych ludzi, lub po prostu robią zakupy.

Pogoda, a przede wszystkim temperatura (która przekracza grupo ponad 40 stopni) nie pozwala na spacery, czy spędzanie czasu na zewnątrz w związku z tym spacery w centrach handlowych są bardzo popularne.

Jeśli chodzi o inne spotkania towarzyskie to odbywają się albo w domach prywatnych, albo we wspomnianych już restauracjach, w większości z nich można kupić alkohol, a poza tym w kraju są tylko 2 sklepy z alkoholem, gdyż muzułmanie zazwyczaj alkoholu nie piją. Spożywanie go w miejscach publicznych, prócz restauracji, w ogóle nie wchodzi w grę.

Tak jak wspomniałam wyżej religią dominującą jest islam a jego szyicki odłam można uważać za bardziej konserwatywny.
Było mi dane być na jednym z bardzo ciekawych religijnych wydarzeń. Aszura to upamiętnienie męczeńskiej śmierci trzeciego imama Al-Husajna, mężczyźni zbierają się w jednym miejscu z mieczami i pejczami i taka biczująca się procesja trwa kilka godzin, wszyscy biczują się aż do krwi, niektórzy również ranią mieczami swoje głowy.

Tradycyjny strój męski.
 
Tradycyjny strój męski.
fot. Krzysztof Sarna

Jest to niesamowity widok, wszędzie czuć i widać krew. Fascynujący dla mnie jest fakt fanatyzmu religijnego którego w naszej kulturze po prostu nie ma.

Poza tym różnice religijne objawiają się w stroju, mężczyźni noszą białe długie szaty, kobiety czarne, długie tuniki oraz chusty przykrywające włosy, wiele z nich również zasłania cała twarz.

Ramadan jest przestrzegany tak jak w większości krajów arabskich, jest to post, który trwa przez miesiąc od wschodu do zachodu słońca, podczas postu nie można jeść ani pić. Jeśli jest się turystą to w tym czasie nie można jeść w obecności osób poszczących, jest to bardzo niegrzeczne a wręcz niedopuszczalne, większość restauracji jest też zamknięta w tych godzinach.

Poza tymi wszystkimi zabytkami, restauracjami czy centrami handlowymi klimat tego kraju jest niepowtarzalny. Malownicze krajobrazy, w większości pustynne ale widoczne wszędzie morze dodaje uroku, oraz piękne palmy nadają całości egzotycznego charakteru. Przepych w wielu miejscach, marmury czy złoto dają świadomość bycia w bajecznym kraju, tak jak w "Baśniach tysiąca i jednej nocy".

Zdjęcia zamieszczam dzięki uprzejmości poznanego na lotnisku kolegi, dziękuję Krzysiu :)
Zachód słońca na wyspie tysiąca palm:) Fot. Krzysztof Sarna

Komentarze (1)

  • tramp (gość)

    tramp (gość)

    14.06.12, 13:06

    "Fascynujący dla mnie jest fakt fanatyczności religijnej, której w naszej kulturze po prostu nie ma." Tutaj bym się nie zgodziła. W naszej kulturze fanatyzm religijny występuje i nie trezba być bystrym obserwatorem, żeby to zauważyć. A akcja z krzyżem? To nie jest fanatyzm?

    Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 6069

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 5695

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 14409

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 7147

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 8717

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 7723

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 7887

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 6425

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 6903

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 5683

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 6214

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 4999

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 34267

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 76510

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 6381

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 115036

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze