Dziś jest 23.04.2024

Imieniny obchodzą Jerzy, Wojciech, Adalbert, Gabriela

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Bangladesz – najnowsze artykuły i relacje

Bangladesz

„Przyjedź do Bangladeszu zanim ściągną tu miliony” − promują kraj jego władze państwowe. Czy przyjadą tutaj miliony to kwestia dyskusyjna, ale amatorzy ostatnich białych plam na mapie świata wyjadą stąd usatysfakcjonowani, bo Bangladesz na pewno będzie dla nich łakomym kąskiem.

Kraj ciągle pozostaje na turystycznym, bocznym torze. Nie uświadczysz tutaj zorganizowanych grup, które zza ciemnych szyb oglądają świat, a spektakularnych zabytków też jak na lekarstwo. Media lubią mówić o tamtejszych cyklonach, tajfunach, głodzie, przeludnieniu i bezrobociu. Skąpią natomiast informacji o fascynującej mieszance trzech religii: hinduizmu, islamu i buddyzmu, która trwa tam czasem w najlepsze, bywa, że w najgorsze też.

Rzadko mówi się o wpisanym na listę UNESCO Parku Narodowym Sundarban − prawdziwej perełce Bangladeszu, jednym z najdzikszych i ciągle najmniej odkrytych miejsc w południowej Azji. To też największe na świecie skupisko lasów mangrowych, pośród których poruszamy się na chybotliwych łódkach, wyłącznie z przewodnikiem, bo kanały wodne układają się w dość skomplikowany labirynt. W Sundarban żyje 149 tygrysów bengalskich, co stanowi 20% ich światowej populacji. Boją się ich pszczelarze, którzy zbierają miód w parku − ataki tygrysów nie należą wcale do rzadkości, a oni nie są w żaden sposób przed nimi chronieni, dlatego ten zawód uchodzi w Bangladeszu za jeden z najniebezpieczniejszych.

Nie tylko Banglijczycy ściągają tłumnie do Cox’s Bazar, by zobaczyć najdłuższą na świecie, plażę − to najsłynniejsza atrakcja turystyczna kraju, jednak ci, którzy chcą ją ujrzeć w całości muszą zatroszczyć się o jakiś pojazd. Plaża ciągnie się nieprzerwanie na 120-kilometrowym odcinku (!).

Z kolei Dhaka − stolica kraju − to kulturowy tygiel, który zaplanowano na kilkaset tysięcy osób, a mieszka w nim ponad 12 milionów ludzi. Posiada też drugą nazwę − stolica riksz, która nie wydaje się nadana na wyrost. W mieście znajduje się około 600 tysięcy riksz, bywa, że w godzinach szczytu tworzą się korki, co jest widokiem spektakularnym, bo każdy z pojazdów posiada dość oryginalną kolorystykę i wzornictwo (do najpopularniejszych motywów malarskich należą scenki rodzajowe z rodzinnej wioski, ikony popkultury, wizerunki hinduskich bóstw etc.).

W Bangladeszu turyście nie pozostaje nic innego jak podpatrywać autentyczne życie tu i teraz, bo atrakcji turystycznych, które przesłoniłyby obraz świata zwyczajnie nie ma, więc podróżujący od lokalnej kultury nie ucieknie. Dlatego warto tam jechać. Dla ludzi, kultury i normalnego życia. Dostaniemy wiele: piękną i niezniszczoną jeszcze naturę w zamian za niedociągnięcia infrastruktury turystycznej, kulturowy żywioł w miejsce sztywnego porządku.

Bangladesz – najczęściej czytane

  • Cmentarzyska statków

    Cmentarzyska statków

    Autor: Anna Wiśniewska

    Data publikacji: 05.07.2011 14:02

    Liczba odwiedzin: 19766

    Pozostałości po przemyśle, złomowiska, huty czy kopalnie coraz częściej stają się atrakcyjne dla turystów. Industrializm, mimo iż zawsze był postrzegany jako coś nieciekawego a wręcz odpychającego, zaczął przyciągać amatorów przemysłowego krajobrazu. »

    Tagi: azja, indie, pakistan, bangladesz, uzbekistan, chittagong, alang, gaddani, moynaq, industrial, anna wiśniewska

  • Taka Dhaka

    Taka Dhaka

    Autor: Aneta Mościcka

    Data publikacji: 07.07.2011 15:48

    Liczba odwiedzin: 4124

    Na pierwszy rzut oka Dhaka może zniechęcać: chaotyczna, brudna, hałaśliwa, zatłoczona. Trzeba mieć sporo samozaparcia, by się tam odnaleźć. Dlatego nie jest to miasto dla przeciętnego turysty – raczej dla poszukiwacza przygód, osoby pragnącej poznać smak prawdziwego życia. »

    Tagi: azja, bangladesz, dhaka, artykuły, aneta mościcka

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Piszą o Bangladeszu

Jedziesz do Bangladeszu? Przeczytaj też o sąsiadach!

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 7083

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Czym nas kusi świat? – turystyka festiwalowa

    Czym nas kusi świat? – turystyka festiwalowa

    Autor: Agnieszka Szwajgier

    Data publikacji: 31.03.2014 00:36

    Liczba odwiedzin: 5305

    Podróże to nie tylko zwiedzanie masywnych zabytków, czy żądza niebezpiecznych przygód w dzikich zakątkach kuli ziemskiej. Niewielu odbywających wyprawy w celu posłuchania ulubionego zespołu, czy też uczestnictwa w kolorowych karnawałach zdaje sobie sprawę, że kupując bilet na wszelkiego typu festiwale filmowe, muzyczne, teatralne, właśnie zasilili grono turystów podróżujących w ramach tzw. „turystyki festiwalowej”. Wśród wielkiej liczby festiwali na całym świecie nie można nie znać tych najważniejszych, przyciągających wręcz kolosalne liczby uczestników. »

    Tagi: azja, ameryka południowa, europa, indie, peru, hiszpania, francja, meksyk, kolumbia, inspiracje, artykuły, agnieszka szwajgier, inspiracje artykuły

  • Ladakh i Zanskar – pocztówki z ukrytego królestwa

    Ladakh i Zanskar – pocztówki z ukrytego królestwa

    Autor: Ola Bielecka

    Data publikacji: 15.03.2014 21:43

    Liczba odwiedzin: 4195

    Relacja z wyprawy w dwa pasma górskie położone w indyjskich Himalajach, obszar, który nazwać można wciąż jeszcze „żywym” Tybetem, a który powoli znika – w tym przypadku nie na skutek represji politycznych, a ze względu na niepohamowany rozwój cywilizacji. »

    Tagi: azja, indie, ladakh, zanskar, leh, trekking, himalaje, karakorum, ola bielecka, góry relacje z podróży, relacje

  • Namaste Indie! Cz. II

    Namaste Indie! Cz. II

    Autor: Aneta Mikosz

    Data publikacji: 03.03.2014 09:57

    Liczba odwiedzin: 2519

    Mój wyjazd do Indii był nie do końca zaplanowany a nawet niezbyt pożądany – tak jak pisałam wcześniej, nie dostałam wizy do Iranu i nie chcąc tracić urlopu, postanowiłam, że wyruszę gdziekolwiek. Wybór padł na Indie. Z perspektywy czasu uważam, że był to strzał w dziesiątkę. »

    Tagi: indie, azja, podróż na medal ii

  • Namaste Indie!

    Namaste Indie!

    Autor: Aneta Mikosz

    Data publikacji: 14.02.2014 14:45

    Liczba odwiedzin: 4637

    W Indiach znalazłam się przez przypadek. Bardzo prozaiczny – nie dostałam wizy do Iranu, którego władze stwierdziły, że młoda, samotnie podróżująca kobieta stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego kraju. Nie wiem, kim konkretnie była osoba, która odmówiła mi wjazdu do Iranu, ale w tym momencie chciałabym jej podziękować. Nie mogąc pojechać do Iranu, wyruszyłam do Indii. A więc gdyby nie ta osoba, nigdy nie przeżyłabym przygody swojego życia w Indiach. Dziękuję Ci, nieznajomy urzędniku z Iranu! »

    Tagi: podróż na medal, azja, indie, delhi, haridwar, riszikesz, shimla, manali, amritsar

  • Buddyjski świat

    Buddyjski świat

    Autor: Bartosz Bandurowski

    Data publikacji: 14.02.2014 12:23

    Liczba odwiedzin: 4173

    KATAR, TAJLANDIA, KAMBODŻA, BIRMA 31.12.2013 - 21.01.2014 Całkowity koszt: 4800 zł Warszawa, Doha, Bangkok, Siem Reap, Tonle Sap, Ankor Wat, Bangkok, Mandalay, Sagaing, Inwa, Amarypura, Mandalay, Bagan, Góra Popa, Bagan, Jezioro Inle, Meiktila, Yangon, Ngwe Saung, Yangon, Bago, Yangon, Bangkok, Doha, Warszawa »

    Tagi: azja, birma, kambodża, tajlandia, katar, relacje

  • Nomadyzm to stan umysłu – wywiad z Beatą Jakuszewską

    Nomadyzm to stan umysłu – wywiad z Beatą Jakuszewską

    Autor: Magdalena Dietrich

    Data publikacji: 09.02.2014 15:21

    Liczba odwiedzin: 5696

    „Skończyła studia, spakowała plecak i pojechała do Afryki. Tak to się zaczęło i tak trwało: bez planu, bez terminu, bez konkretnego celu. Wreszcie, po przejechaniu autostopem i przewędrowaniu pieszo łącznie ok. 13 tys. km, Beata Jakuszewska się zatrzymała. Było to w małej marokańskiej wiosce M'hamid el Ghizzlane, nazywanej „wrotami Sahary” »

    Tagi: afryka, sahara, wywiady, inspiracje, indie, nepal, autostop, magdalena dietrich, inspiracje wywiady

  • Autostopem przez życie – o podróży do Indii opowiada Przemek Pasza Skokowski

    Autostopem przez życie – o podróży do Indii opowiada Przemek Pasza Skokowski

    Autor: Agnieszka Szwajgier

    Data publikacji: 26.01.2014 13:36

    Liczba odwiedzin: 6337

    Lubelskie środowisko podróżnicze wreszcie doczekało się własnego wydarzenia kulturalnego, które przyciąga „tułaczy” i miłośników wycieczek z całej Polski. Mowa o „Kontynentach”, czyli Lubelskich Spotkaniach Podróżniczych, organizowanych raz w miesiącu przez trzech obieżyświatów – Bartka Szaro, Daniela Kornasa i Pawła Hadriana. Gościem siódmego spotkania był Przemek Skokowski – 23-latek z Gdańska, autor bloga „Autostopem przez życie” oraz laureat nagrody Blog Forum Gdańsk 2013. »

    Tagi: azja, indie, autostop, inspiracje, agnieszka szwajgier, autostop relacje z podróży, inspiracje wywiady

  • Przez Kontynenty – relacja z wyprawy

    Przez Kontynenty – relacja z wyprawy

    Autor: Przez-kontynenty.pl

    Data publikacji: 22.11.2013 14:27

    Liczba odwiedzin: 25099

    Minęły już trzy miesiące, od kiedy wyruszyliśmy w podróż autostopem dookoła świata. Odwiedziliśmy 15 krajów, pokonaliśmy ponad 16 tysięcy kilometrów, złapaliśmy 118 stopów i przeżyliśmy masę przygód. Czas więc na krótkie streszczenie tego, co się do tej pory wydarzyło. »

    Tagi: azja, tajlandia, birma, iran, turcja, irak, relacje, autostop, autostop relacje z podróży

  • Kumbh Mela 2013

    Kumbh Mela 2013

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 08.02.2013 10:44

    Liczba odwiedzin: 8135

    To największy na świecie festiwal religijny. Gromadzi miliony ludzi – pielgrzymów, joginów, duchowych mistrzów, a także turystów, którzy przybywają do Indii zwabieni wizją uczestnictwa w niecodziennym wydarzeniu. Święto Dzbana – Kumbh Mela odbywa się co 12 lat na przemian w jednym z czterech hinduskich miast: Allahabad, Haridwar, Nashik, Ujjain. W tym roku festiwal zawitał do Allahbadu w stanie Uttar Pradesh. Potrwa 55 dni i zgodnie z przewidywaniami ma zgromadzić nawet 100 milionów pielgrzymów. »

    Tagi: azja, indie, fotorelacje

  • Rowerami do Pakistanu

    Rowerami do Pakistanu

    Autor: Miłka Niezgoda i Mikołaj Korwin-Kochanowski

    Data publikacji: 19.10.2012 22:45

    Liczba odwiedzin: 19062

    Nic nie wyglądało tak, jak sobie wyobrażałam. Wszystko było lepsze. Nawet gdy było gorzej, było lepiej, niż myślałam. Momentami trasa prowadziła tak stromo, że pchaliśmy we dwójkę każdy z rowerów, bo żadne z nas w pojedynkę nie było w stanie ruszyć swojego pod górę. Ale z pewnością było warto! »

    Tagi: azja, pakistan, kazachstan, kirgistan, chiny, indie, rowery, relacje, podróżnicze hardkory, turystyka rowerowa, ranking, miłka niezgoda i mikołaj korwin kochanowski

  • Sposób na zresetowanie

    Sposób na zresetowanie

    Autor: Magdalena Solka

    Data publikacji: 17.07.2012 16:39

    Liczba odwiedzin: 6183

    „Witaj w Polsce! Nareszcie!” – tak mniej więcej wyglądało nasze pierwsze spotkanie w moim kraju. Vinay Kutty, poznany w Stanach podczas jednego z moich pobytów, zawitał do Polski, a przy okazji zwiedził też kraje skandynawskie. To był jego pierwszy pobyt w Europie. Zawodowo zajmuje się elektroniką w jednej z amerykańskich firm, hobbystycznie fotografuje, gotuje i oczywiście podróżuje. Choć jego korzenie są indyjskie, to on urodził się i dorastał w Zambii (południowo-centralna Afryka), aż ostatecznie rozpoczął studia i pracę w Stanach Zjednoczonych. »

    Tagi: azja, ameryka południowa, indie, wietnam, argentyna, magdalena solka, staż zadanie 6, wywiady

  • Azja w obiektywie – rozmowa z Krzysztofem Synowcem

    Azja w obiektywie – rozmowa z Krzysztofem Synowcem

    Autor: Emilia Sobieraj

    Data publikacji: 16.07.2012 00:04

    Liczba odwiedzin: 86261

    Krzysztof Synowiec – podróżnik i fotograf, autor zdjęć prezentowanych na wystawie "Na Azjatyckich szlakach" w kilku miastach w Polsce. Jego zdjęcia stanowią relacje z wypraw do krajów Dalekiego Wschodu takich jak Indie, Indonezja, Sri Lanka, Birma czy Laos. »

    Tagi: azja, indie, birma, staż zadanie 6, emilia sobieraj, wywiady

  • Indyjskie migawki

    Indyjskie migawki

    Autor: Anna Gołuchowska

    Data publikacji: 25.06.2012 00:40

    Liczba odwiedzin: 7780

    Indie to kraj tajemniczy i przyciągający z różnych powodów. Jednym z jego najciekawszych aspektów jest bez wątpienia barwna i zróżnicowana ludność. Za każdą z twarzy kryje się osobna historia, czasem jednak wyjątkowo przygnębiająca - ma to miejsce szczególnie w przypadku dzieci.Nie można zapominać też o bogactwie przyrodniczym i kulturowym, które Indie sobą reprezentują. Wciąż można znaleźć niemalże nietknięte ludzką ręką obszary, które zachwycają zmysły. »

    Tagi: azja, indie, anna gołuchowska, staż zadanie 3, fotorelacje

  • Rishikesh – mekka joginów i hipisów

    Rishikesh – mekka joginów i hipisów

    Autor: Weronika Chaberko

    Data publikacji: 17.04.2012 16:14

    Liczba odwiedzin: 5091

    W górnym biegu Gangesu, na spalonym słońcem płaskowyżu oddalonym niewiele ponad 200 km od Delhi położone jest święte miasto (czy raczej miasteczko) Rishikesh. Rishikesh jak magnez przyciąga indyjskich pielgrzymów, którzy wierzą, że zanurzenie się w Gangesie zbliża ich do uzyskania mokszy, wyzwolenia. Równie popularny jest wśród zachodnich turystów zafascynowanych New Age oraz joginów z całego świata. »

    Tagi: azja, indie, rishikesh, relacje, weronika chaberko

  • Sikkim Zachodni – w krainie gomp i momo

    Sikkim Zachodni – w krainie gomp i momo

    Autor: Weronika Chaberko

    Data publikacji: 11.04.2012 14:01

    Liczba odwiedzin: 4822

    Położony z dala od utartych turystycznych szlaków indyjski stan Sikkim zachwycił mnie surowym pięknem krajobrazu wschodnich Himalajów oraz wszechobecnymi starymi buddyjskimi klasztorami. Chociaż w czasie mojego pobytu w Sikkimie ani pogoda, ani widoczność nie były najlepsze, to wciąż bardzo miło wspominam tę wyprawę, głównie dzięki niezwykłej serdeczności i gościnności lokalnej ludności. »

    Tagi: azja, indie, relacje, himalaje, sikkim, pelling, weronika chaberko

  • Birma – kraj, w którym czas stanął w miejscu

    Birma – kraj, w którym czas stanął w miejscu

    Autor: Tomasz Nisztuk

    Data publikacji: 03.02.2012 03:29

    Liczba odwiedzin: 6003

    Baterie w większości birmańskich zegarków wysiadły ponad 50 lat temu i nie ma szans na kupno nowych. Jedynie niektórym ostatnio udało się kupić nową baterię po znajomości i ich stare, długo nieużywane zegarki, powoli zaczynają gonić zagranicznych kolegów. Co z tego wyniknie? Czas pokaże... »

    Tagi: azja, birma, yangon, mandalay, relacje, zadanie 1

  • Cudowne plaże indyjskiego wybrzeża – Goa

    Cudowne plaże indyjskiego wybrzeża – Goa

    Autor: Wojciech Zawistowski

    Data publikacji: 07.11.2011 13:12

    Liczba odwiedzin: 9859

    Goa to stan w południowo-zachodnich Indiach, często opisywany jako region nie przypominający innych części tego kraju i sprawiający wrażenie jakby państwa w państwie. Najczęściej wskazywane różnice dotyczą kultury, religii i mentalności miejscowych. Stwierdzenie takie jest po części właściwe, jednakże całe Indie są krajem ogromnych różnic. Moim zdaniem Goa jest po prostu kolejnym regionem potwierdzającym opinię, iż kraj ten zaskakuje swoją różnorodnością i wielością doznań. Z tej różnorodności Goa jest stanem najbliższym i najbardziej przyjaznym turystom przybywającym z Europy czy Australii. »

    Tagi: azja, indie, goa, margao, palolem, relacje

  • Hampi – perła Karnataki

    Hampi – perła Karnataki

    Autor: Wojciech Zawistowski

    Data publikacji: 07.11.2011 11:51

    Liczba odwiedzin: 285504

    Hampi to miasto położone w północnej części indyjskiego stanu Karnataka, zbudowane na ruinach dawnej stolicy państwa Vijayanagar (Widżajanagar). Według historycznych źródeł oraz legend, stanowiących ciekawe uzupełnienie informacji na temat tego obszaru, miasto powstało w 1336 roku naszej ery i przez okres około dwustu lat było najważniejszym miejscem w regionie. »

    Tagi: azja, indie, hampi, karnataka, relacje

  • Prawdziwa egzotyka tańsza od Turcji czy Egiptu

    Prawdziwa egzotyka tańsza od Turcji czy Egiptu

    Autor: Wojciech Zawistowski

    Data publikacji: 27.09.2011 09:31

    Liczba odwiedzin: 5288

    Analizując statystyczny obraz podróżującego Polaka możemy dojść do wniosku, iż podróżuje on niewiele, w mało wyszukane i nieodległe miejsca. »

    Tagi: azja, indie, goa, delhi

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Następna »

Wyszukaj najtańsze bilety lotnicze do Bangladeszu w wyszukiwarce lotów umieszczonej poniżej!

Wyszukiwarka lotów

Osoby podróżujące

Osoby podróżujące

Wszystko o Azji