Dziś jest 19.04.2024

Imieniny obchodzą Adolf, Tymon, Pafnucy, Adolfa

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Chiny – najnowsze artykuły i relacje

Plan podróży po Chinach

  • Chiny na własną rękę

    Chiny na własną rękę

    Autor: Anna Karpa

    Data publikacji: 12.02.2014 00:29

    Liczba odwiedzin: 7038

    Dwutygodniowy wyjazd dwóch kobitek na kontynent azjatycki, zorganizowany samodzielnie, to nie lada wyzwanie. Wbrew przestrogom przewodników, mówiących, że pierwsza podróż w tamte rejony świata, to tylko z grupą zorganizowaną przez wiarygodne biuro podróży – kierując się zasadą, że opatrzność czuwa nad brakiem rozsądku – jadą do kraju o bardzo odległej kulturze, nie znając języka. »

    Tagi: azja, podróż na medal, plan podróży po chinach

Chiny

Ostatnia republika ludowa, ostatnie starożytne imperium, najliczniejsze na świecie i trzecie pod względem powierzchni. Jeden z najstarszych ośrodków cywilizacji świata, dwa razy starszy od Starożytnego Rzymu i tak liczny, że co szósty mieszkaniec Ziemi jest jego obywatelem. Poznanie kultury, języka, historii i zwyczajów zajęłoby całe życie... a i tak zrobilibyśmy to tylko „po łepkach”. Historia tego państwa – Państwa Środka – liczy już pięć tysięcy lat.

Nie każdy jest świadomy, że pojęcie Chiny odnosi się nie do jednego, ale do dwóch państw. Myśląc dziś o Chinach, zazwyczaj chodzi nam po prostu o Chińską Republikę Ludową. I jest to w porządku. Ale warto wiedzieć, że jest jeszcze Republika Chińska na Tajwanie, która nazwę nosi ze względów historycznych. Kiedy na rogatkach stolicy zobaczycie nazwę Beijing – nie zawracajcie z drogi, to nie pomyłka! Kierunek jest właściwy, to po prostu Pekin, tylko że w oryginale brzmi inaczej. Beijing – w języku chińskim oznacza Północną Stolicę i od XIII wieku (z przerwami) pełni funkcję centrum administracyjnego Chin. To tutaj znaleziono pierwsze ślady Homo erectus pekinensis – jednego z pierwszych mieszkańców Ziemi.

To w Chinach wynaleziono jedwab, a Suzhou – nazywane Wenecją Wschodu – od XIV wieku do dziś jest czołowym producentem jedwabiu. Słynny Jedwabny Szlak, łączący Chiny z Europą i Bliskim Wschodem prowadził właśnie tam. W Chinach nie sposób ominąć rzeki Jangcy, najdłuższej rzeki Chin, płynącej z zachodu na wschód, mającej 6300 km długości. Jangcy jest trzecią co do wielkości rzeką świata (po Nilu i Amazonce). Od 2006 roku w miejscu, w którym turyści przyjeżdżali podziwiać trzy malownicze przełomy rzeki, stoi Tama Trzech Przełomów – największa na kuli ziemskiej zapora i elektrownia wodna. Można ją zwiedzać, a po rzece kursują statki wycieczkowe, którymi rejs należy do żelaznych punktów programu.

Nie sposób również ominąć takich atrakcji jak: Plac Tiananmen – w sercu Pekinu znajduje się największy publiczny plac świata – plac Niebiańskiego Spokoju. Zobaczymy tam tylko 2 budynki: Wielką Halę Ludową i Chińskie Muzeum Narodowe oraz maszt, na który codziennie o wschodzie słońca wciągana jest flaga Chińskiej Republiki Ludowej; Armia terakotowa została odkryta zupełnie przypadkowo w latach siedemdziesiątych przez rolników kopiących studnię. Znaleziono wtedy sześć tysięcy figur żołnierzy terakotowych zwróconych na wschód w szyku wojennym. Część z nich stanowią wojownicy na koniach, łucznicy, kusznicy, żołnierze piechoty trzymający miecze, piki czy inny sprzęt bojowy. Armia ta miała bronić dostępu do grobowca cesarza Qin Shi Huangdi. Uważa się, że żołnierze są częścią jeszcze większej armii, która wciąż pozostaje ukryta w ziemi; Wielki Mur – jeden z siedmiu cudów świata i jedyna budowla na Ziemi widoczna gołym okiem z Księżyca. Ta największa i najdłuższa budowla na świecie wybudowana przez ludzi, wznosi się na wysokość około 1000 m n.p.m. Pomysł na nią zrodził się w czasie, gdy poszczególne państewka wznosiły własne mury obronne jako zabezpieczenie przed innymi państewkami feudalnymi oraz dzikimi, koczowniczymi plemionami z Wielkiego Stepu. Zburzono mury wewnętrzne w państwie, a fragmenty Wielkiego Muru połączono w całość. W okresie swojej świetności Mur ciągnął się na długości prawie 8000 kilometrów; Hongkong – mówi się o nim złośliwie, że to miasto, które nigdy nie przestaje pracować i w dodatku czuje się z tym dobrze. Hongkong to Specjalny Region Administracyjny Chin. Posiada sporą autonomię, własną walutę, prowadzi odrębną politykę oraz pozostaje niezależnym terytorium celnym. Dzięki dobremu położeniu i umiejętnie prowadzonej ekonomii, Hongkong jest światowym centrum biznesu; Mt. Everest – najwyższy szczyt świata (8848 m n.p.m.). Wznosi się na granicy chińsko-nepalskiej.

To zaledwie najważniejsze propozycje. Ciekawych rzeczy jest znacznie więcej: kraina niezwykłych krajobrazów Guilin, wyspa Putuoshan, świątynia Shaolin, groty skalne Longmen czy Makao – miejsce spotkań Wschodu z Zachodem. Nie wspominając już o najbardziej różnorodnej kuchni świata, medycynie naturalnej czy obyczajach...

Chiny – najczęściej czytane

  • Chiny wschodnie

    Chiny wschodnie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 20.05.2013 12:20

    Liczba odwiedzin: 574156

    W ramach cyklu „Świat bliższy niż sądzisz…” organizowanego przez krakowskie TKN Wagabunda zapraszamy na opowieści Nikoletty Kuli z Chin wschodnich! »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, chiny

  • Karakorum Highway – ósmy cud świata

    Karakorum Highway – ósmy cud świata

    Autor: Anna Wiśniewska

    Data publikacji: 18.07.2011 10:13

    Liczba odwiedzin: 8870

    Polska posiada niecałe 1000 km autostrad (stan na 2010 rok). Żyjemy w kraju nizinnym, gdzie nie ma większych przeszkód naturalnych do budowania dróg. Są jednak miejsca na ziemi, w których nawet żadne góry i doliny nie przeszkadzają w realizacji naprawdę ambitnych projektów drogowych. »

    Tagi: azja, chiny, pakistan, karakorum highway, karakorum, artykuły, anna wiśniewska

  • Podróżnicze know-how – jak jeść i pić za granicą

    Podróżnicze know-how – jak jeść i pić za granicą

    Autor: Joanna Kościańska

    Data publikacji: 26.07.2011 14:23

    Liczba odwiedzin: 8206

    Co kraj, to obyczaj – także przy stole. Podróżując po świecie, spotkamy się z różnymi tabu, faux pas czy etykietami dotyczącymi spożywania posiłków. Choć krajowcy najpewniej wybaczą nam nieznajomość miejscowego savoir-vivre’u, warto zrobić na nich dobre wrażenie i zawczasu dowiedzieć się, jakie zwyczaje picia i jedzenia panują w danej kulturze. »

    Tagi: europa, azja, australia i oceania, ameryka południowa, ameryka północna, afryka, włochy, portugalia, armenia, turcja, japonia, chiny, indie, australia, etiopia, tanzania, meksyk, peru, kuchnia, joanna kościańska, kuchnia poradnik

  • Międzynarodowy Szanghaj

    Międzynarodowy Szanghaj

    Autor: Aleksandra Hołowienko

    Data publikacji: 21.07.2011 16:18

    Liczba odwiedzin: 7680

    Miałam okazję odwiedzić to największe chińskie miasto podczas mojej podróży po Państwie Środka. Nie była to miłość od pierwszego wejrzenia. Aurę tajemniczości, o której piszą w przewodnikach, stanowił raczej smog, a wszechobecne drapacze chmur przytłaczały. Lecz gdy zapadła noc nie mogłam się oprzeć szanghajskiemu urokowi. »

    Tagi: azja, chiny, szanghaj, relacje, aleksandra hołowienko

  • Tybet to wyzwanie!

    Tybet to wyzwanie!

    Autor: Paulina Dwużnik

    Data publikacji: 08.08.2011 13:48

    Liczba odwiedzin: 6549

    „Chociaż jesteś doświadczony, pamiętaj o właściwej mierze” – ten tybetański aforyzm, wywodzący się z zamierzchłej przeszłości jest chyba najlepszym drogowskazem na drodze do kraju, którego nie ma na mapie świata. Tybet bowiem oficjalnie nie istnieje i dlatego podróż tam od samego początku jest dość surrealistyczna. Później to wrażenie tylko się pogłębia. »

    Tagi: azja, tybet, chiny, lhasa, kailash, darchen, artykuły, paulina dwużnik

  • Współczesnym jedwabnym szlakiem – zakupy w Azji

    Współczesnym jedwabnym szlakiem – zakupy w Azji

    Autor: Angelina Sielewicz

    Data publikacji: 09.08.2011 15:28

    Liczba odwiedzin: 6545

    Jedwab to pierwszy rzeczownik, który przychodzi mi do głowy, gdy myślę o Azji. I moja podróż w te strony z pewnością skończyłaby się kupieniem ręcznie malowanego jedwabnego kimona, qipao albo sari. Dawniej właśnie m.in. jedwab trafiał handlowym szlakiem do Europy i na Bliski Wschód. Współczesny jedwabny szlak przybiera jednak zupełnie inne oblicze. »

    Tagi: azja, tajlandia, singapur, chiny, bangkok, zakupy, angelina sielewicz

  • Pięć dni w Pekinie

    Pięć dni w Pekinie

    Autor: Aleksandra Hołowienko

    Data publikacji: 17.06.2011 11:47

    Liczba odwiedzin: 6368

    Siódma rano. Po dwunastu godzinach lotu pilot podaje informację, że za chwilę lądujemy. Patrzę przez malutkie okno samolotu i dostrzegam masyw górski, który niedługo potem przemienia się w zarys budynków. Widok wcale nie zapiera tchu w piersiach. To chmury, mgła czy może smog? Nieważne, przecież jestem w Pekinie! »

    Tagi: azja, chiny, pekin, chiński mur, relacje, aleksandra hołowienko

  • Nie tylko małpie móżdżki – kuchnia chińska

    Nie tylko małpie móżdżki – kuchnia chińska

    Autor: Maciej Sawicki

    Data publikacji: 25.07.2011 09:06

    Liczba odwiedzin: 5924

    Wbrew powszechnemu mniemaniu kuchnia chińska odznacza się niezwykłą dbałością o jakość podawanych potraw, a sama umiejętność gotowania sprowadzona jest do rangi sztuki. Chińska tradycja kulinarna od zawsze pielęgnowała zdrowy sposób odżywiania, a poprzez trudne warunki naturalne nauczyła się korzystać z darów natury, które Europejczyk z trudem może wyobrazić sobie na stole. Na szczęście jednak to stereotypowe myślenie zanika w miarę pojawiania się na rynku coraz bardziej „chińskich” restauracji eliminujących pseudoazjatyckie fast foody. »

    Tagi: azja, chiny, szanghaj, syczuan, pekin, kuchnia, kuchnia artykuły

  • Chiny po polsku

    Chiny po polsku

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 09.04.2013 10:43

    Liczba odwiedzin: 4597

    Martyna i Mateusz, zawodowo Architekci Podróży, prywatnie podróżnicy i pasjonaci innych kultur, ponad tydzień temu rozpoczęli półtoramiesięczną podróż po Chinach. »

    Tagi: patronat medialny, azja, chiny

  • Chiński Zwiad 2013

    Chiński Zwiad 2013

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 29.03.2013 14:49

    Liczba odwiedzin: 3617

    Nigdy wcześniej nie był w Chinach ani w żadnym innym azjatyckim kraju. Dwa lata temu kupił bilet w jedną stronę i poleciał do Pekinu. Miał tam spędzić rok, nic nie zapowiadało tego, że zostanie na dłużej. »

    Tagi: patronat medialny, chiny

  • Kulinarne niespodzianki w Państwie Środka

    Kulinarne niespodzianki w Państwie Środka

    Autor: Jakub Staniszewski

    Data publikacji: 14.10.2012 12:16

    Liczba odwiedzin: 70435

    Chińskiej kuchni poświęcone zostały już setki, jeśli nie tysiące, różnorakich opracowań, kompendiów i artykułów. Żaden z nich nie jest w stanie oddać, czy chociażby w najmniejszym stopniu wyjaśnić fenomenu tej najbardziej chyba zróżnicowanej, zaskakującej i specyficznej kuchni na świecie. »

    Tagi: azja, chiny, kuchnia, relacje, podróżnicze hardkory, turystyka kulinarna, ranking, kuchnia relacje z podróży

  • Rowerami do Pakistanu

    Rowerami do Pakistanu

    Autor: Miłka Niezgoda i Mikołaj Korwin-Kochanowski

    Data publikacji: 19.10.2012 22:45

    Liczba odwiedzin: 19048

    Nic nie wyglądało tak, jak sobie wyobrażałam. Wszystko było lepsze. Nawet gdy było gorzej, było lepiej, niż myślałam. Momentami trasa prowadziła tak stromo, że pchaliśmy we dwójkę każdy z rowerów, bo żadne z nas w pojedynkę nie było w stanie ruszyć swojego pod górę. Ale z pewnością było warto! »

    Tagi: azja, pakistan, kazachstan, kirgistan, chiny, indie, rowery, relacje, podróżnicze hardkory, turystyka rowerowa, ranking, miłka niezgoda i mikołaj korwin kochanowski

  • Mężczyźni wolą brunetki, czyli dyskretny urok dziewczyn znad Jangcy i okolic

    Mężczyźni wolą brunetki, czyli dyskretny urok dziewczyn znad Jangcy i okolic

    Autor: Aleksandra Woźniak

    Data publikacji: 03.03.2013 20:42

    Liczba odwiedzin: 9414

    „Miłość pokonująca bariery kulturowe” to norma na ulicach Szanghaju, Pekinu i każdego miasta w Chinach, w którym przebywają obcokrajowcy. Pary te składają się zawsze z „orientalnej piękności” i „zachodniego amanta”. Nigdy odwrotnie. Romantyczne uczucie czy korzystny dla obu stron układ? »

    Tagi: azja, chiny, seksturystyka, shengü, xiaosan, artykuły

  • Koleją Transsyberyjską

    Koleją Transsyberyjską

    Autor: Mateusz Surdacki

    Data publikacji: 17.02.2014 23:47

    Liczba odwiedzin: 8337

    Dwa plecaki, jeden namiot, 24 dni, 9600 PLN i prawie 9000 pokonanych kilometrów. Przejechaliśmy pociągiem Rosję, Mongolię i Chiny, odwiedzając ciekawe miejsca na trasie. Jedliśmy czebureki w Moskwie, omula nad Bajkałem, piliśmy herbatę z mlekiem w Ułan Bator, a w Pekinie oprócz ryżu pochłanialiśmy pyszne pierożki gotowane na parze. Podziwialiśmy bajecznie kolorowy sobór Wasyla Błogosławionego na Placu Czerwonym, a po kilku dniach drewniane domy w Irkucku. Spaliśmy w jurcie, wędrowaliśmy po Murze Chińskim i zadzieraliśmy głowy obserwując drapacze chmur w Szanghaju. »

    Tagi: rosja część azjatycka, moskwa, transsyberia, irkuck, olchon, chużyr, mongolia, ułan bator, chiny, pekin, wielki mur, szanghaj, podróż na medal

  • Terapia komórkami macierzystymi a turystyka medyczna

    Terapia komórkami macierzystymi a turystyka medyczna

    Autor: Madzik

    Data publikacji: 12.04.2014 10:37

    Liczba odwiedzin: 7941

    Leczenie komórkami macierzystymi jest często wykonywane za granicą. Należy jednak być bardzo ostrożnym i świadomym szans i zagrożeń niesionych przez tę procedurę.Trzeba pamiętać, że w ogromnej większości przypadków jest to jedynie terapia eksperymentalna, o niepotwierdzonej skuteczności. Nie zawsze jest również bezpieczna. »

    Tagi: azja, chiny, malezja, tajlandia, japonia, turystyka zdrowotna, magda mroczek, artykuły

  • Alabastrowe księżniczki

    Alabastrowe księżniczki

    Autor: Magda Świetlik

    Data publikacji: 20.02.2014 10:12

    Liczba odwiedzin: 7306

    Chinki, jak wszystkie kobiety na świecie, przywiązują ogromną wagę do własnego wizerunku. Różnica między nimi, a resztą nas polega na tym, że spędzają one długie godziny swojego życia na pielęgnacji cery i sekundy na wykonaniu perfekcyjnego makijażu. Ich kosmetyczki do złudzenia przypominają nasze europejskie, tyle, że ilość środków pielęgnacyjnych znacznie przewyższa liczbę akcesorii do makijażu. Wśród standardowych preparatów nawilżająco-wygładzająco-odżywczo-regenerujących, czołowe miejsce zajmuje krem wybielający, którego Chinki używają tak często, jak Europejki podkładu do twarzy. I to on odgrywa decydującą rolę w wyścigu po idealną, alabastrową cerę, która tu w Chinach jest absolutnym hitem. »

    Tagi: azja, chiny, artykuły

  • Jak Zostałem Kucharzem w Syczuanie

    Jak Zostałem Kucharzem w Syczuanie

    Autor: MWD

    Data publikacji: 07.03.2012 18:53

    Liczba odwiedzin: 7011

    „Chińczyk” to potoczne określenie wszelkiej maści bud z jedzeniem azjatyckim. W obiegowej opinii owe budy definiują całą chińską kuchnię w ogóle, dodając czasem do tego element humorystyczny – a to wieprzowina z kota, a to gołąbki z gołębi… Tym razem osobiście postanowiłem przyrządzić dania najwspanialszej kuchnia świata – kuchni syczuańskiej. »

    Tagi: azja, chiny, syczuan, chengdu, chongqing, zadanie 5, kuchnia, mwd, kuchnia relacje z podróży

  • Schody, zapach kadzideł i ciasteczka Oreo – czyli święte góry Chin

    Schody, zapach kadzideł i ciasteczka Oreo – czyli święte góry Chin

    Autor: Aleksandra Woźniak

    Data publikacji: 24.02.2013 21:56

    Liczba odwiedzin: 6152

    Parę słów o tym, czy na trzytysięcznik można wchodzić po schodach albo wjechać windą (prawie windą), gdzie bodhisattva Puxian kąpał słonia i kiedy bogini Guanyin ma urodziny, a także praktyczny przewodnik po niebezpieczeństwach ze strony makaków buddyjskich. »

    Tagi: azja, chiny, pięć świętych gór, emeishan, taishan, hengshan, huashan, jiuhuashan, wutaishan, putuoshan, songshan, relacje, religia, turystyka religijna relacje

  • Koleją transsyberyjską, cz. II

    Koleją transsyberyjską, cz. II

    Autor: Mateusz Surdacki

    Data publikacji: 28.02.2014 21:24

    Liczba odwiedzin: 6129

    Dwa plecaki, jeden namiot, 24 dni, 9600 PLN i prawie 9000 pokonanych kilometrów. Przejechaliśmy pociągiem Rosję, Mongolię i Chiny, odwiedzając ciekawe miejsca na trasie. Jedliśmy czebureki w Moskwie, omula nad Bajkałem, piliśmy herbatę z mlekiem w Ułan Bator, a w Pekinie oprócz ryżu pochłanialiśmy pyszne pierożki gotowane na parze. Podziwialiśmy bajecznie kolorowy sobór Wasyla Błogosławionego na Placu Czerwonym, a po kilku dniach drewniane domy w Irkucku. »

    Tagi: wschodnia rosja, syberia, moskwa, irkuck, olchon, mongolia, jurta, ułan bator, chiny, wielki mur, pekin, maglev, szanghaj, shfc, jin mao tower, shanghai tower, podróż na medal ii, rosja część azjatycka

  • 10 Rad Jak Zwiedzać Chiny

    10 Rad Jak Zwiedzać Chiny

    Autor: MWD

    Data publikacji: 22.02.2012 07:46

    Liczba odwiedzin: 5843

    W dzisiejszych czasach, by dostać się do Chin, nie trzeba już forsować Wielkiego Muru. Ale kiedy już będziemy w Państwie Środka - co robić, co zwiedzać, jak żyć? Przecież Chiny to najbardziej różnorodny kraj na świecie! Oto Lista Rzeczy, Które W Chinach Zrobić Trzeba. »

    Tagi: azja, chiny, zadanie 3 fotorelacja, mwd, fotorelacje, chiny, galeria strefa

  • Mięso dla Czyngis-chana

    Mięso dla Czyngis-chana

    Autor: Aleksandra Woźniak

    Data publikacji: 05.04.2013 21:35

    Liczba odwiedzin: 5531

    Czyngis-chan, twórca imperium mongolskiego, był tak wielkim wodzem, że nawet miejsc pochówku ma kilka. W tym jedno w granicach swoich dawnych włości, które obecnie noszą dumną nazwę Państwa Środka. Mauzoleum pośrodku pustyni. »

    Tagi: azja, chiny, mongolia, mongolia wewnętrzna, religia, turystyka religijna relacje

  • Odnalezieni w Chinach

    Odnalezieni w Chinach

    Autor: MWD

    Data publikacji: 06.02.2012 20:35

    Liczba odwiedzin: 4772

    Chiny jakie są – każdy widzi. Ale każdy widzi je inaczej. Wraz z moją narzeczoną udaliśmy się do Chin, przekonać się, czy syczuańska kuchnia wypala mózg od środka i czy smażony skorpion jest smaczny. Sześć tysięcy kilometrów w sześć tygodni, a nam wciąż było mało! »

    Tagi: azja, chiny, songshan, shaolin, beijing, pekin, szanghaj, xian xi'an, luoyang, longmen, suzhou, zadanie 1, mwd

  • Podróże małe i duże

    Podróże małe i duże

    Autor: Marcin Wierzbicki-Dobowicz

    Data publikacji: 30.03.2012 12:11

    Liczba odwiedzin: 4583

    Gdy wchodzi do kawiarni, w której się umówiliśmy, wygląda prosto i zwyczajnie. Krótkie włosy, sweter, dżinsy, buty emu. Jest niepomalowana i uśmiechnięta. Ilona Lewan. Obecnie mieszka w Krakowie, gdzie uczy się w szkole aktorskiej. Lewan zamawia sushi i lemoniadę. »

    Tagi: azja, afryka, chiny, egipt, wywiady, podróżnicy, zadanie 8, marcin wierzbicki-dobowicz

  • Rok Drewnianego Konia

    Rok Drewnianego Konia

    Autor: Magda Świetlik

    Data publikacji: 22.01.2014 14:11

    Liczba odwiedzin: 4482

    Już niedługo w Chinach obchody Nowego Roku, a tuż przed nim początek exodusu milionów Chińczyków, którzy to najważniejsze dla nich święto obchodzą w rodzinnym gronie. A to często oznacza pokonanie tysięcy kilometrów, po to tylko, by te parę dni w roku spędzić wraz z bliskimi. »

    Tagi: azja, chiny, pekin, relacje

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • Następna »

Ekspert Podróży – Chiny

Wybierasz się do Chin? Zadaj pytanie Ekspertowi Podróży! (0)

Liczba opinii: 0 |

Średnia ocen: 0.00

Brak opinii, bądź pierwszy!

Twoja opinia

Twoja ocena

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Jedziesz do Chin? Przeczytaj też o sąsiadach!

  • Co to jest Rosja?

    Co to jest Rosja?

    Autor: oddajcie@o2.pl

    Data publikacji: 24.10.2015 22:26

    Liczba odwiedzin: 6458

    potok witalności pochodzenia wschodniego - coś pra-dziwnego! »

    Tagi: rosja, dzień zwycięstwa, 9maja, zsrr

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 7052

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 6282

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Przewodnik po street foodzie na świecie

    Przewodnik po street foodzie na świecie

    Autor: Michał Kuban

    Data publikacji: 21.04.2014 00:14

    Liczba odwiedzin: 4948

    Nic nie oddaje tak istoty lokalnej kuchni jak jedzenie kupione na ulicy, chwilę wcześniej przygotowane na naszych oczach przez ulicznych kucharzy. Do tego street food jest dużo tańszy niż wizyta w restauracji. Jest to forma popularna głównie w krajach azjatyckich, ale istniejąca także w wielu miastach na całym świecie. »

    Tagi: azja, europa, afryka, tajlandia, singapur, malezja, wietnam, niemcy, włochy, francja, artykuły, kuchnia, kuchnia artykuły, michał kuban

  • Ucieczka z Lukli

    Ucieczka z Lukli

    Autor: Ola Bielecka

    Data publikacji: 17.04.2014 10:50

    Liczba odwiedzin: 4726

    Najbardziej znane górskie lotnisko na świecie i miliony legend jakie krążą wśród himalaistów o tym, jak trudno jest się stamtąd wydostać. To sprawia, że Lukla budzi przerażenie we wszystkich powracających spod Everestu do cywilizacji. Dlaczego tak trudno jest odlecieć z Lukli i jak w rzeczywistości wygląda procedura, jaką trzeba przejść, by tego dokonać? »

    Tagi: azja, nepal, himalaje, mount everest, katmandu, lukla, góry, góry poradnik turysty, ola bielecka, nowości

  • Góry w sztuce i sztuka w górach

    Góry w sztuce i sztuka w górach

    Autor: Ola Bielecka

    Data publikacji: 05.04.2014 20:41

    Liczba odwiedzin: 3825

    Są natchnieniem twórców wszystkich dziedzin sztuki. Każdy z nas słuchał sławiących je piosenek, czytał wiersze o potędze i majestacie czy oglądał obrazy, na których ośnieżone szczyty wznosiły się dumnie ponad horyzont. Ale góry nie są jedynie pasywnym tematem dzieł artystów. Bywają też inne, mniej konwencjonalne, formy połączenia gór z rozmaitymi dziedzinami sztuki. Relacja z najwyżej położonej wystawy zdjęć oraz wystawy rzeźb wykonanych ze śmieci zniesionych z Everestu, czyli dwóch wydarzeń, których nie tylko tematem, ale miejscem i materią działań twórczych stały się góry. »

    Tagi: azja, nepal, himalaje, góry, góry relacje z podróży, ola bielecka

  • Czym nas kusi świat? – turystyka festiwalowa

    Czym nas kusi świat? – turystyka festiwalowa

    Autor: Agnieszka Szwajgier

    Data publikacji: 31.03.2014 00:36

    Liczba odwiedzin: 5297

    Podróże to nie tylko zwiedzanie masywnych zabytków, czy żądza niebezpiecznych przygód w dzikich zakątkach kuli ziemskiej. Niewielu odbywających wyprawy w celu posłuchania ulubionego zespołu, czy też uczestnictwa w kolorowych karnawałach zdaje sobie sprawę, że kupując bilet na wszelkiego typu festiwale filmowe, muzyczne, teatralne, właśnie zasilili grono turystów podróżujących w ramach tzw. „turystyki festiwalowej”. Wśród wielkiej liczby festiwali na całym świecie nie można nie znać tych najważniejszych, przyciągających wręcz kolosalne liczby uczestników. »

    Tagi: azja, ameryka południowa, europa, indie, peru, hiszpania, francja, meksyk, kolumbia, inspiracje, artykuły, agnieszka szwajgier, inspiracje artykuły

  • Wypadki w górach

    Wypadki w górach

    Autor: Ola Bielecka

    Data publikacji: 30.03.2014 14:02

    Liczba odwiedzin: 3084

    Jak naprawdę wygląda pomoc medyczna w górach, w różnych zakątkach świata? Czy jesteśmy zdani tylko na siebie lub swojego partnera? Tekst poświęcony analizie kilku wypadków w górach, których byłam świadkiem, opisujący skutki choroby wysokościowej, odwodnienia, wychłodzenia, etc. »

    Tagi: góry, góry poradnik turysty, azja, ameryka północna, nepal, himalaje, ola bielecka

  • Ladakh i Zanskar – pocztówki z ukrytego królestwa

    Ladakh i Zanskar – pocztówki z ukrytego królestwa

    Autor: Ola Bielecka

    Data publikacji: 15.03.2014 21:43

    Liczba odwiedzin: 4179

    Relacja z wyprawy w dwa pasma górskie położone w indyjskich Himalajach, obszar, który nazwać można wciąż jeszcze „żywym” Tybetem, a który powoli znika – w tym przypadku nie na skutek represji politycznych, a ze względu na niepohamowany rozwój cywilizacji. »

    Tagi: azja, indie, ladakh, zanskar, leh, trekking, himalaje, karakorum, ola bielecka, góry relacje z podróży, relacje

  • George Mallory – „The Wildest Dream”

    George Mallory – „The Wildest Dream”

    Autor: Ola Bielecka

    Data publikacji: 08.03.2014 16:00

    Liczba odwiedzin: 5217

    „The Wildest Dream” – to tytuł spektakularnego filmu dokumentalnego, który kilka lat temu sprawił, że na nowo rozgorzała dyskusja o wyprawie Mallory'ego na Everest i wciąż nierozwiązanej zagadce jego śmierci. Tekst przybliża kilka teorii dotyczących możliwości zdobycia Everestu przez Mallory'ego na długo przed Hillary'm. »

    Tagi: azja, nepal, himalaje, góry, artykuły, góry artykuły, ola bielecka

  • Namaste Indie! Cz. II

    Namaste Indie! Cz. II

    Autor: Aneta Mikosz

    Data publikacji: 03.03.2014 09:57

    Liczba odwiedzin: 2506

    Mój wyjazd do Indii był nie do końca zaplanowany a nawet niezbyt pożądany – tak jak pisałam wcześniej, nie dostałam wizy do Iranu i nie chcąc tracić urlopu, postanowiłam, że wyruszę gdziekolwiek. Wybór padł na Indie. Z perspektywy czasu uważam, że był to strzał w dziesiątkę. »

    Tagi: indie, azja, podróż na medal ii

  • W pogoni za Khinkali, cz. II

    W pogoni za Khinkali, cz. II

    Autor: Anna Kucharska

    Data publikacji: 02.03.2014 21:37

    Liczba odwiedzin: 3233

    Aby przeżyć wyprawę życia - najlepiej zacząć od znalezienia grupy podróżników, którzy są tak szaleni jak ty. Moja przygoda z grupą Eurotrip zaczęła się w czerwcu 2012 i wspólnie przemierzyliśmy ponad 6 tys. km. Najlepszym środkiem transportu na taki wypad jest bus VW T3 i takim właśnie wyruszyłam w podróż z Gdańska do Tibilisi przez Arabatkę. Po wyprawie muszę przyznać jedną rzecz -wierzę, że te busy mają taka samą frajdę z podróżowania, co ich pasażerowie. Żyją i bawią się razem z nami pokonując kilometry. Bus T3 to podróżnik, który daje z siebie wszystko i wyciągnie Was z nie jednych tarapatów . »

    Tagi: wyprawa, wv t3, bus, gruzja, rosja, ukraina, tbilisi, mccheta, arabatka, mierzeja arabacka, cminda sameba, ananuri, khinkali, podróż na medal ii

  • W pogoni za Khinkali

    W pogoni za Khinkali

    Autor: Anna Kucharska

    Data publikacji: 16.02.2014 21:50

    Liczba odwiedzin: 3424

    Podróżować można na wiele sposobów, samolotem, pociągiem, jachtem. Ja jednak przekonałam się, że stare T3 to szlachetne stworzenie o wielkim spalinowym sercu, które podczas wyprawy staje się domem dla kilku osób. Niemalże 30-letnim busem przemierzyłam Ukrainę i Rosję docierając do wymarzonej Gruzji, przeżywając nie jedną fascynującą, a czasem- niebezpieczną przygodę. »

    Tagi: wyprawa, podróż na medal, przygoda, bus, vw t3, rosja, gruzja, ukraina, krym, tbilisi, arabatka, podróż na medal

  • Some Journeys are made for the soul and żółtaczka

    Some Journeys are made for the soul and żółtaczka

    Autor: Paweł Szpala

    Data publikacji: 16.02.2014 13:26

    Liczba odwiedzin: 176948

    „Some Journeys are made for the soul and żółtaczka” to relacja mojej wyprawy do krajów Azji Południowo-Wschodniej. Trasa podróży zaczyna się w Bangkoku i prowadzi na północ do Chiang Mai. Po drodze odwiedzam Kachanaburii, Ayutthaya i Lop Buri. Stamtąd przeprawiam się do Laosu skąd podróżowałem Speed Boatem do Luang Prabang i cały czas systematycznie na południe aby dotrzeć do Kambodży i zobaczyć mistycznie Świątynie Angkoru. Ostatni tydzień spędziłem na jednej z tajskich plaż na Koh Chang gdzie po 21 dniach w trasie nabierałem energii po szaleńczej podróży po Tajlandii, Laosie i Kambodży. W tytule jest żółtaczka ponieważ mój towarzysz w trakcie podróży zaczął się źle czuć i miał objawy żółtaczki. Pomimo choroby zwiedzał dalej, aż osiągnął swój punkt krytyczny w Kambodży gdzie udał się do miejscowego szpitala na badania, które wykazują, że ma WZW może A, może B albo C. Taką nam przedstawili diagnozę lekarze w Kambodży. Historia kończy się szczęśliwe, kolega po paru zastrzykach i dniach odpoczynku nabiera sił na kontynuację podróży. Jeśli chcesz przeczytać całą historię to zapraszam na bloga : http://travelerlife.com.pl »

    Tagi: tajlandia, laos, kambodża, podróż, azja południowo-wschodnia, azja, podróż na medal

  • Namaste Indie!

    Namaste Indie!

    Autor: Aneta Mikosz

    Data publikacji: 14.02.2014 14:45

    Liczba odwiedzin: 4636

    W Indiach znalazłam się przez przypadek. Bardzo prozaiczny – nie dostałam wizy do Iranu, którego władze stwierdziły, że młoda, samotnie podróżująca kobieta stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego kraju. Nie wiem, kim konkretnie była osoba, która odmówiła mi wjazdu do Iranu, ale w tym momencie chciałabym jej podziękować. Nie mogąc pojechać do Iranu, wyruszyłam do Indii. A więc gdyby nie ta osoba, nigdy nie przeżyłabym przygody swojego życia w Indiach. Dziękuję Ci, nieznajomy urzędniku z Iranu! »

    Tagi: podróż na medal, azja, indie, delhi, haridwar, riszikesz, shimla, manali, amritsar

  • Buddyjski świat

    Buddyjski świat

    Autor: Bartosz Bandurowski

    Data publikacji: 14.02.2014 12:23

    Liczba odwiedzin: 4165

    KATAR, TAJLANDIA, KAMBODŻA, BIRMA 31.12.2013 - 21.01.2014 Całkowity koszt: 4800 zł Warszawa, Doha, Bangkok, Siem Reap, Tonle Sap, Ankor Wat, Bangkok, Mandalay, Sagaing, Inwa, Amarypura, Mandalay, Bagan, Góra Popa, Bagan, Jezioro Inle, Meiktila, Yangon, Ngwe Saung, Yangon, Bago, Yangon, Bangkok, Doha, Warszawa »

    Tagi: azja, birma, kambodża, tajlandia, katar, relacje

  • Nomadyzm to stan umysłu – wywiad z Beatą Jakuszewską

    Nomadyzm to stan umysłu – wywiad z Beatą Jakuszewską

    Autor: Magdalena Dietrich

    Data publikacji: 09.02.2014 15:21

    Liczba odwiedzin: 5687

    „Skończyła studia, spakowała plecak i pojechała do Afryki. Tak to się zaczęło i tak trwało: bez planu, bez terminu, bez konkretnego celu. Wreszcie, po przejechaniu autostopem i przewędrowaniu pieszo łącznie ok. 13 tys. km, Beata Jakuszewska się zatrzymała. Było to w małej marokańskiej wiosce M'hamid el Ghizzlane, nazywanej „wrotami Sahary” »

    Tagi: afryka, sahara, wywiady, inspiracje, indie, nepal, autostop, magdalena dietrich, inspiracje wywiady

  • Autostopem przez życie – o podróży do Indii opowiada Przemek Pasza Skokowski

    Autostopem przez życie – o podróży do Indii opowiada Przemek Pasza Skokowski

    Autor: Agnieszka Szwajgier

    Data publikacji: 26.01.2014 13:36

    Liczba odwiedzin: 6324

    Lubelskie środowisko podróżnicze wreszcie doczekało się własnego wydarzenia kulturalnego, które przyciąga „tułaczy” i miłośników wycieczek z całej Polski. Mowa o „Kontynentach”, czyli Lubelskich Spotkaniach Podróżniczych, organizowanych raz w miesiącu przez trzech obieżyświatów – Bartka Szaro, Daniela Kornasa i Pawła Hadriana. Gościem siódmego spotkania był Przemek Skokowski – 23-latek z Gdańska, autor bloga „Autostopem przez życie” oraz laureat nagrody Blog Forum Gdańsk 2013. »

    Tagi: azja, indie, autostop, inspiracje, agnieszka szwajgier, autostop relacje z podróży, inspiracje wywiady

  • Saimaluu Tash, obrazki z gór

    Saimaluu Tash, obrazki z gór

    Autor: Ola Bielecka

    Data publikacji: 24.01.2014 14:51

    Liczba odwiedzin: 4023

    Relacja z wyprawy na płaskowyż Saimaluu Tash w prowincji Jalal Abad w Kirgistanie, gdzie znajduje się ponad dziesięć tysięcy petroglifów, naskalnych rysunków, z których najstarsze liczą cztery tysiące lat. Pomimo uznania miejsca za unikatowe w skali światowej, wciąż bardzo trudno jest się tam dostać (głównie ze względu na warunki atmosferyczne – dostępność przez 1 miesiąc w roku). Kiedy odwiedziłam to miejsce, podobno byłam pierwszą osobą od kilku lat, która tam dotarła. »

    Tagi: azja, kirgistan, saimaluu tash, góry, relacje, ola bielecka, góry relacje z podróży

  • Gobi Expedition

    Gobi Expedition

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 10.01.2014 11:58

    Liczba odwiedzin: 4025

    Na przełomie lipca i sierpnia 2014 Łukasz Kraka-Ćwikliński rusza w samotną rowerową podróż do Azji Centralnej. Jego celem jest pustynia Gobi, leżąca na terytorium Chin i Mongolii, druga pod względem wielkości pustynia na świecie. »

    Tagi: patronat medialny, mongolia

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Następna »

Wyszukaj najtańsze bilety lotnicze do Chiny w wyszukiwarce lotów umieszczonej poniżej!

Wyszukiwarka lotów

Osoby podróżujące

Osoby podróżujące

Wszystko o Azji