Dziś jest 10.01.2025
Imieniny obchodzą Dobrosław, Wilhelm, Agaton, Anna
Autor: Ola Smętek
Data publikacji: 22.09.2013 13:21
Liczba odwiedzin: 4764
Tagi: azja, chiny, inspiracje, medycyna tropikalna, ola smętek, inspiracje artykuły
Przed wyjazdem do dalekich krajów wielu z nas udaje się na wizytę do przychodni medycyny tropikalnej. Nawet ci najbardziej zdrowi wychodzą stamtąd z długą listą porad. O tym, które rady się sprawdzają, a na które lepiej przymknąć oko dowiecie się w tekście poniżej.
Gotowa na skok ze śmigłowca prosto do Birmy
Gdy w 2007 roku po raz pierwszy wybierałam się na 2-miesięczną podróż po Azji, oczywiście zapisałam się na wizytę do lekarza medycyny tropikalnej. Studiowałam wówczas w Montpellier, na południu Francji. Francuzi dużo podróżują po świecie a już szczególnie po Azji i Afryce, dlatego wyobrażałam sobie, że tamtejsza medecine de voyagenie będzie udzielała ogólnych porad na temat higieny i bezpieczeństwa w tropikach. Liczyłam na to, że zalecenia będą miały większe odzwierciedlenie w rzeczywistości i że będą zależne od państwa i regionu, po którym dana osoba planuje podróżować.
Początek wizyty wyglądał dość obiecująco. Pan doktor zapytał się mnie, gdzie się wybieram i ile dni planuję zostać w danym kraju. Potem chciał wiedzieć, czy rozważam też biwakowanie na dziko, w dżungli, z daleka od cywilizacji, tak daleka, że gdyby coś mnie użarło, nie byłabym w stanie dotrzeć do najbliższego szpitala w przeciągu 48 godzin?
Cóż, miałam wtedy 20 lat, zerowe wyobrażenie o tym co może mnie spotkać na innym kontynencie. Wiedziałam natomiast, że owszem, czasem jak pójdziemy na Ukrainie w góry, to minie ponad dzień, zanim wrócimy z tych połonin z powrotem do cywilizacji. Powiedziałam więc, że może faktycznie nie będę w stanie dotrzeć do szpitala na czas. I w ten oto sposób zostałam chyba zaszczepiona na wszystko, co się dało (bądź co było na rynku). Zaszczepiłam się nawet na wściekliznę, choć jak się już potem dowiedziałam, na to naprawdę mało kto się szczepi, nawet moja pracująca ze wściekłymi nietoperzami koleżanka nie robi tego, bo jej się nie opłaca. Szczepionka po dwóch latach wygasa, a nietoperze aż tak często nie gryzą.
Prócz szczepionek dostałam też receptę na doxycylinę – lek przeciwko malarii a także długą listę rzeczy, które powinna zawierać moja apteczka: bandaż, gazę, plastry, nasączone spirytusem specjalne waciki, węgiel, leki na biegunkę, maść na grzybicę, paracetamol i jeszcze jak by było bardzo źle – amoxycylinę, czyli taki antybiotyk o szerokim spektrum. Jeszcze tylko potrzebny był mi zapas środków na komary, spray, którym spryskuje się skórę, osobny do spryskiwania ubrania i płyn w którym się moczy moskitierę, prześcieradło i inne kluczowe ciuchy jeszcze przed wylotem. Wszystkie psikacze powinny oczywiście zawierać odpowiednie stężenie DEET. Jeszcze tylko pouczenie na temat higieny żywienia i spożytkowania wody i już mogłam jechać!
Choć jak teraz o tym myślę, to sama nie wiem czy ja miałam jechać na azjatyckie wakacje czy wręcz na jakąś akcję Lekarzy bez Granic. Moja misja wcale nie musiałaby się zaczynać cywilizowanie na lotnisku w Bombaju, równie dobrze mogłabym skoczyć ze spadochronem prosto w birmańską dżunglę.
Stypednium w Chinach
Gdy rok później jechałam na stypendium do Chin, mogłam już sobie odpuścić kolejną wizytę w tropikalnej przychodni. Moja przygotowana rok wcześniej apteczka była prawie nietknięta. W szafie czekały na mnie też zeszłoroczne środki na komary, zużyte zaledwie w połowie. Zajrzałam tylko przytomnie do karty szczepień i zamówiłam sobie kolejną dawkę żółtaczki typu A, która tym samym dawała mi odporność na następnych 10, może nawet 15 lat.
Pięć lat studiów i dwa lata spędzone w Państwie Środka wystarczyły, bym przyjęła politykę omijania chińskiej służby zdrowia. Zwłaszcza, że Chiny są pełne takich małych przychodni, aptek z łóżkami i innych dziwnych instytucji, gdzie tak do końca nie wiadomo, czy ten kogo pytasz o radę jest lekarzem? Farmaceutą? Pielęgniarką?
Kiedyś na przykład poszłam do apteki i opisałam objawy przeziębienia pęcherza/ infekcji dróg moczowych a okazało się, że wyszłam stamtąd z lekami na kiłę. Bo my białe kobiety ze zgniłego Zachodu zawsze jesteśmy postrzegane jako nieprzeciętnie rozwiązłe.
Mój kumpel z kolei poszedł pewnego razu do lokalnej kliniki z prośbą, by mu sprzedali środki na ból głowy. Przyznał się otwarcie, że dzień wcześniej przesadził z alkoholem, na skutek czego zamiast nurofenu dostał kroplówkę. Bo ci zagraniczni mężczyźni nic nie robią, tylko piją i podrywają niewinne chińskie dziewczyny.
Jeszcze innym razem potknęłam się w trakcie joggingu o drogowy ogranicznik, w wyniku czego upadłam na oba kolana i doszczętnie zerwałam sobie z nich skórę. Uznałam, że źle to wygląda i lepiej zasięgnąć konsultacji. Zadzwoniłam więc ze skype'a do Polski do kolegi studiującego na akademii medycznej. Pokazałam mu do kamerki moje kolana. On mnie pocieszył, że wcale nie jest tak źle, że mam tylko przemyć ranę i nasmarować ją jakąkolwiek maścią, choćby na bazie cebuli, po to, żeby rana nie wysychała i była natłuszczona.
Sprawdziłam więc w słowniku, jak się mówi po chińsku maść i poszłam do apteki. Rozmawiałam tam z miłą panią, która wysłuchała mojej opowieści, obejrzała kolana i dała mi rzekomą najzwyklejszą maść. Dopiero po paru godzinach stosowania, po tym jak zdrętwiały mi prawie całe nogi, doczytałam na opakowaniu, że ta maść nie tylko nawilża, ale i uśmierza ból i że trzeba stosować ją z umiarem.
Po dłuższym pobycie w Azji
Na podstawie własnych i cudzych doświadczeń, wypracowałam sobie swój własny system działania, specjalnie na Chiny, który opierał się na dwóch głównych zasadach i trzeciej pomocniczej.
No dobrze, a co mają zrobić w egzotycznych krajach kobiety ciężarne bądź rodziny podróżujące z małymi dziećmi? O tym dowiecie się już w następnym odcinku!
Infolinia(22) 487 55 85
Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.04.2015 15:35
Liczba odwiedzin: 16908
Zapraszamy na relację Ani i Staśka Szloser ze zdobycia najwyższego szczytu Afryki oraz krótkiego pobytu w parkach narodowych i na Zanzibarze. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 27.04.2015 13:30
Liczba odwiedzin: 12113
Jeszcze pół wieku temu Nepal był zamknięty dla wszystkich zwiedzających. W ostatnich dekadach zamienił się w Mekkę dla ludzi kochających góry, przyrodę i egzotyczną, azjatycką kulturę. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 07.04.2015 08:39
Liczba odwiedzin: 180820
Australia oczarowuje! Ogromne przestrzenie, dzikie krajobrazy, przedziwne zwierzęta, które można spotkać tylko tam, ciekawa kultura, a do tego chyba najbardziej wyluzowani ludzie na świecie. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.03.2015 08:27
Liczba odwiedzin: 212412
Ośmioosobowa grupa studentów z Rzeszowa i okolic lubi udowadniać, że chcieć równa się móc. Wierni tej idei co roku wyruszają w podróż leciwym busem z 1988 r. Na koncie mają już cztery wyprawy, a teraz przygotowują się do następnej. Tym razem celem są Stany Zjednoczone, które zamierzają przejechać wzdłuż i wszerz w trakcie dwumiesięcznej eskapady. »
Tagi: patronat medialny, ameryka północna, stany zjednoczone
Autor: Źródło: materiały promocyjne
Data publikacji: 25.03.2015 09:20
Liczba odwiedzin: 8510
Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 02.03.2015 10:11
Liczba odwiedzin: 7488
Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.09.2014 12:38
Liczba odwiedzin: 42792
„Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »
Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 25.09.2014 10:24
Liczba odwiedzin: 9349
Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »
Tagi: patronat medialny
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 19.09.2014 09:47
Liczba odwiedzin: 11762
Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »
Tagi: patronat medialny, azja, indonezja
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 01.08.2014 16:09
Liczba odwiedzin: 9063
Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »
Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada
Autor: Anna Kaca
Data publikacji: 16.07.2014 11:07
Liczba odwiedzin: 11137
W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »
Tagi: patronat medialny
Autor: Archeolodzy w podróży
Data publikacji: 11.07.2014 12:45
Liczba odwiedzin: 8486
Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »
Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny
Autor: Tomasz Korgol
Data publikacji: 01.07.2014 11:07
Liczba odwiedzin: 10419
Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »
Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.05.2014 11:39
Liczba odwiedzin: 6938
W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »
Tagi: europa, polska, patronat medialny
Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński
Data publikacji: 26.05.2014 16:34
Liczba odwiedzin: 9043
Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »
Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.05.2014 15:10
Liczba odwiedzin: 7057
Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »
Autor: BusTrip into the Wild
Data publikacji: 12.05.2014 09:20
Liczba odwiedzin: 72548
Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »
Tagi: patronat medialny, europa
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 28.04.2014 10:02
Liczba odwiedzin: 184266
Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »
Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk
Data publikacji: 15.04.2014 11:35
Liczba odwiedzin: 8472
1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »
Tagi: patronat medialny, europa, islandia
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 21.03.2014 14:44
Liczba odwiedzin: 293889
24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 27.02.2013 16:49
Liczba odwiedzin: 9973
Zdobywanie Elbrusu, najwyższego szczytu Kaukazu, latem i wejście na jego szczyt zimą to dwie różne historie. Wejście na Elbrus latem, przy sprzyjającej pogodzie, odpowiedniej aklimatyzacji i bez zbędnego obciążenia zajmuje jeden dzień. Ten sam wyczyn, ale zimą, wiąże się z kilkoma poważnymi utrudnieniami. Członkowie wyprawy Mount Elbrus Expedition będą musieli się zmierzyć z bardzo niską temperaturą, kapryśną pogodą, trudną orientacją w terenie oraz, nierzadko, koniecznością torowania drogi w głębokim śniegu. »
Tagi: patronat medialny, elbrus, góry, spotkania i imprezy podróżnicze, góry planowane wyprawy
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 23.02.2013 16:54
Liczba odwiedzin: 3947
Poszukując skarbów, z czekanem, rowerem, w głąb ziemi, z płetwami, pieszo… i w różowych rękawiczkach! »
Powered by Webspiro.