Dziś jest 15.04.2024

Imieniny obchodzą Anastazja, Wacław, Leonid, Abel

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Podróżniczy health freak out

Autor: Ola Smętek

Data publikacji: 22.09.2013 13:21

Liczba odwiedzin: 3372

Tagi: azja, chiny, inspiracje, medycyna tropikalna, ola smętek, inspiracje artykuły

Przed wyjazdem do dalekich krajów wielu z nas udaje się na wizytę do przychodni medycyny tropikalnej. Nawet ci najbardziej zdrowi wychodzą stamtąd z długą listą porad. O tym, które rady się sprawdzają, a na które lepiej przymknąć oko dowiecie się w tekście poniżej.

Gotowa na skok ze śmigłowca prosto do Birmy

Gdy w 2007 roku po raz pierwszy wybierałam się na 2-miesięczną podróż po Azji, oczywiście zapisałam się na wizytę do lekarza medycyny tropikalnej. Studiowałam wówczas w Montpellier, na południu Francji. Francuzi dużo podróżują po świecie a już szczególnie po Azji i Afryce, dlatego wyobrażałam sobie, że tamtejsza medecine de voyagenie będzie udzielała ogólnych porad na temat higieny i bezpieczeństwa w tropikach. Liczyłam na to, że zalecenia będą miały większe odzwierciedlenie w rzeczywistości i że będą zależne od państwa i regionu, po którym dana osoba planuje podróżować.

Początek wizyty wyglądał dość obiecująco. Pan doktor zapytał się mnie, gdzie się wybieram i ile dni planuję zostać w danym kraju. Potem chciał wiedzieć, czy rozważam też biwakowanie na dziko, w dżungli, z daleka od cywilizacji, tak daleka, że gdyby coś mnie użarło, nie byłabym w stanie dotrzeć do najbliższego szpitala w przeciągu 48 godzin?

Cóż, miałam wtedy 20 lat, zerowe wyobrażenie o tym co może mnie spotkać na innym kontynencie. Wiedziałam natomiast, że owszem, czasem jak pójdziemy na Ukrainie w góry, to minie ponad dzień, zanim wrócimy z tych połonin z powrotem do cywilizacji. Powiedziałam więc, że może faktycznie nie będę w stanie dotrzeć do szpitala na czas. I w ten oto sposób zostałam chyba zaszczepiona na wszystko, co się dało (bądź co było na rynku). Zaszczepiłam się nawet na wściekliznę, choć jak się już potem dowiedziałam, na to naprawdę mało kto się szczepi, nawet moja pracująca ze wściekłymi nietoperzami koleżanka nie robi tego, bo jej się nie opłaca. Szczepionka po dwóch latach wygasa, a nietoperze aż tak często nie gryzą.

Książeczki szczepień
 
Książeczki szczepień
fot. Ola Smetek

Prócz szczepionek dostałam też receptę na doxycylinę – lek przeciwko malarii a także długą listę rzeczy, które powinna zawierać moja apteczka: bandaż, gazę, plastry, nasączone spirytusem specjalne waciki, węgiel, leki na biegunkę, maść na grzybicę, paracetamol i jeszcze jak by było bardzo źle – amoxycylinę, czyli taki antybiotyk o szerokim spektrum. Jeszcze tylko potrzebny był mi zapas środków na komary, spray, którym spryskuje się skórę, osobny do spryskiwania ubrania i płyn w którym się moczy moskitierę, prześcieradło i inne kluczowe ciuchy jeszcze przed wylotem. Wszystkie psikacze powinny oczywiście zawierać odpowiednie stężenie DEET. Jeszcze tylko pouczenie na temat higieny żywienia i spożytkowania wody i już mogłam jechać!

Choć jak teraz o tym myślę, to sama nie wiem czy ja miałam jechać na azjatyckie wakacje czy wręcz na jakąś akcję Lekarzy bez Granic. Moja misja wcale nie musiałaby się zaczynać cywilizowanie na lotnisku w Bombaju, równie dobrze mogłabym skoczyć ze spadochronem prosto w birmańską dżunglę.

Stypednium w Chinach

Gdy rok później jechałam na stypendium do Chin, mogłam już sobie odpuścić kolejną wizytę w tropikalnej przychodni. Moja przygotowana rok wcześniej apteczka była prawie nietknięta. W szafie czekały na mnie też zeszłoroczne środki na komary, zużyte zaledwie w połowie. Zajrzałam tylko przytomnie do karty szczepień i zamówiłam sobie kolejną dawkę żółtaczki typu A, która tym samym dawała mi odporność na następnych 10, może nawet 15 lat.

Pięć lat studiów i dwa lata spędzone w Państwie Środka wystarczyły, bym przyjęła politykę omijania chińskiej służby zdrowia. Zwłaszcza, że Chiny są pełne takich małych przychodni, aptek z łóżkami i innych dziwnych instytucji, gdzie tak do końca nie wiadomo, czy ten kogo pytasz o radę jest lekarzem? Farmaceutą? Pielęgniarką?

Wielu specjalistów
 
Wielu specjalistów
fot. Erik Törner/Flickr (CC BY)

Kiedyś na przykład poszłam do apteki i opisałam objawy przeziębienia pęcherza/ infekcji dróg moczowych a okazało się, że wyszłam stamtąd z lekami na kiłę. Bo my białe kobiety ze zgniłego Zachodu zawsze jesteśmy postrzegane jako nieprzeciętnie rozwiązłe.

Mój kumpel z kolei poszedł pewnego razu do lokalnej kliniki z prośbą, by mu sprzedali środki na ból głowy. Przyznał się otwarcie, że dzień wcześniej przesadził z alkoholem, na skutek czego zamiast nurofenu dostał kroplówkę. Bo ci zagraniczni mężczyźni nic nie robią, tylko piją i podrywają niewinne chińskie dziewczyny.

Jeszcze innym razem potknęłam się w trakcie joggingu o drogowy ogranicznik, w wyniku czego upadłam na oba kolana i doszczętnie zerwałam sobie z nich skórę. Uznałam, że źle to wygląda i lepiej zasięgnąć konsultacji. Zadzwoniłam więc ze skype'a do Polski do kolegi studiującego na akademii medycznej. Pokazałam mu do kamerki moje kolana. On mnie pocieszył, że wcale nie jest tak źle, że mam tylko przemyć ranę i nasmarować ją jakąkolwiek maścią, choćby na bazie cebuli, po to, żeby rana nie wysychała i była natłuszczona.

Sprawdziłam więc w słowniku, jak się mówi po chińsku maść i poszłam do apteki. Rozmawiałam tam z miłą panią, która wysłuchała mojej opowieści, obejrzała kolana i dała mi rzekomą najzwyklejszą maść. Dopiero po paru godzinach stosowania, po tym jak zdrętwiały mi prawie całe nogi, doczytałam na opakowaniu, że ta maść nie tylko nawilża, ale i uśmierza ból i że trzeba stosować ją z umiarem.

Po dłuższym pobycie w Azji

Na podstawie własnych i cudzych doświadczeń, wypracowałam sobie swój własny system działania, specjalnie na Chiny, który opierał się na dwóch głównych zasadach i trzeciej pomocniczej.

 1. Zasada 1. O ile nie jest z Tobą naprawdę źle – omijaj służbę zdrowia.

 2. Zasada 2. Jak się czymś zatrujesz, musisz swoje w kiblu odsiedzieć. Nie ważne, czy wylewa się z ciebie górą czy dołem, musisz się pozbyć tego paskudztwa a nie łykać nospę i klajstrować sobie tyłek lekami na biegunkę. Takiej rady udzieliły mi praktykujące w Chinach niemieckie pielęgniarki. Przyznaję, że rada okazała się nad wyraz skuteczna i zarazem banalna w swojej prostocie.

 3. Zasada 3. Jeśli łamie cię przeziębienie bądź grypa, idź do zaprzyjaźnionych studentów medycyny. Zbadają cię za darmo i jeszcze po angielsku wszystko wyjaśnią. Na koniec, tak jak chińscy lekarze, przypiszą ci leki zarówno z medycyny Wschodu jak i Zachodu.
  Na ogół jak było ze mną już dość kiepsko kazali mi brać amoxycylinę, czyli antybiotyk, który miałam w apteczce jeszcze z poprzednich wakacji. Sęk w tym, że powiedziano mi w tamtej przychodni medycyny tropikalnej, że mam go brać „jak będzie już naprawdę źle” i ja sama nigdy nie potrafiłam ocenić, kiedy było faktycznie źle, więc prewencyjnie sama po niego nie sięgałam.

Na problemy żołądkowe?
 
Na problemy żołądkowe?
fot. edo/fFickr.com (CC BY)

No dobrze, a co mają zrobić w egzotycznych krajach kobiety ciężarne bądź rodziny podróżujące z małymi dziećmi? O tym dowiecie się już w następnym odcinku!

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 6143

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 5747

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 17984

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 7188

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 8815

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7788

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8022

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6477

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7027

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5694

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6266

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 5035

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 35839

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 78220

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6432

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 116879

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze