Dziś jest 28.03.2024

Imieniny obchodzą Aniela, Renata, Kastor, Antoni

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Rok Drewnianego Konia

Autor: Magda Świetlik

Data publikacji: 22.01.2014 14:11

Liczba odwiedzin: 4441

Tagi: azja, chiny, pekin, relacje

Już niedługo w Chinach obchody Nowego Roku, a tuż przed nim początek exodusu milionów Chińczyków, którzy to najważniejsze dla nich święto obchodzą w rodzinnym gronie. A to często oznacza pokonanie tysięcy kilometrów, po to tylko, by te parę dni w roku spędzić wraz z bliskimi.

Noworoczne "amulety" mające zapewnić szczęście i pomyślność
 
Noworoczne "amulety" mające zapewnić szczęście i pomyślność
fot. Brian Jeffery Beggerly (CC BY)

Już w połowie stycznia rezerwacja biletu na pociąg nie jest łatwa, kolej jest wciąż najpopularniejszym i najtańszym środkiem masowej komunikacji w Chinach. Moja znajoma Xue Mei spędziła trzy godziny na telefonie, by kupić bilet powrotny do swojego rodzinnego miasta Harbin, oddalonego od miejsca jej pracy o ponad 900 kilometrów. Te kilka dni jest dla niej szczególnie ważne, bo jest to jedna z nielicznych okazji w roku, kiedy może zobaczyć się ze swoją trzyletnią córeczką, którą na co dzień opiekują się rodzice Xue Mei. W Chinach takie rozwiązanie nie jest niczym niezwykłym, dzieci z reguły wychowywane są przez dziadków, podczas gdy ich rodzice pracują w odległych miastach, by zarobić na utrzymanie całej rodziny.

Mityczny Nian

Według chińskiego kalendarza lunarnego pierwszy miesiąc Nowego Roku to Zheng Yue, który zgodnie z kalendarzem gregoriańskim zazwyczaj przypada na przełom stycznia i lutego, W tym czasie miasta pustoszeją, dworce i lotniska pękają w szwach, trwa wielka migracja ludności, wszyscy wracają do domu, jest to czas kiedy chińska wieś na nowo budzi się do życia. To właśnie stamtąd swoje początki bierze Chun Jie (jak oficjalnie w Chinach nazywa się Nowy Rok), czyli Święto Wiosny.

Tłok na chińskich dworcach
 
Tłok na chińskich dworcach
fot. Magda Świetlik

Zgodnie z legendą tysiące lat temu w tym właśnie czasie bestia Nian atakowała wioski, a ich ludność żyła w permanentnym strachu. To, co ją odstraszało to kolor czerwony (obecnie kojarzony ze szczęściem i pomyślnością) lub charakterystyczny odgłos trzasków, jakie wydawał palony bambus, który stał się później pierwowzorem pierwszych petard. Tak więc wraz z początkiem roku wsie były gęsto ozdobione czerwienią i rozbrzmiewały głośnym hukiem fajerwerków, co skutecznie, a przynajmniej na rok odstraszało Potwora Nian. Dlatego dziś okres ten, potocznie nazywany jest Guo Nian, które pierwotnie oznaczało „przepędzić Niana”, a obecnie oznacza „obchody roku”.

Oprócz legendy, argumentem zdecydowanie przemawiającym za wiejskimi korzeniami Chun Jie jest niekwestionowana pozycja chińskiej prowincji jako dawnego centrum handlu i życia społecznego. W kraju, w którym rolnictwo od tysięcy lat było fundamentem gospodarki, wydaje się być rzeczą oczywistą, że uzależnieni od wahań zmiennej aury pogodowej rolnicy wraz z nastaniem Nowego Roku prosili bogów o pomyślność plonów. Święto Wiosny było czasem oddawania im czci i składania ofiar.

W dzisiejszych Chinach ich bogowie a wraz nimi pierwotna idea Chun Jie powoli umiera, podobnie zresztą jak sama wieś, która traci na swoim znaczeniu na rzecz coraz prężniej rozwijających się miast. Ich dynamiczny rozkwit stał się magnesem dla milionów młodych ludzi, którzy bez wahania porzucają dla nich swoje rodzinne strony. Choć wraz z upływem czasu wieś staje się coraz bardziej wyludniona, a exodus ludności do miast przybiera na sile, obchody Święta Wiosny to jedyny okres w roku, kiedy koślawe i podziurawione drogi chińskiej prowincji zaczynają na nowo tętnić życiem.

Chiński zodiak

Pierwsze trzy dni Nowego Roku są dniami wolnymi od pracy. Rok Konia rozpocznie się w noc z 31 stycznia na 1 lutego 2014 roku. Gatunek zwierzęcia przyporządkowany każdemu rokowi nie jest wcale przypadkowy. Zaledwie dwanaścioro z nich spotkał ten zaszczyt. Szczur, tygrys, wół, królik, smok, wąż, koń, owca, małpa, kogut, pies i świnia według legendy stanęły przed obliczem Nefrytowego Cesarza, najważniejszym z bogów, który wybrał je by reprezentowały chiński zodiak.Do każdego zwierzęcia przyporządkowany jest jeden z pieciu żywiołów; drewno, ogień, ziemia, metal, woda. I tak 2013 był Rokiem Wodnego Węża, z kolei 2014 będzie Rokiem Drewnianego Konia.

Pierożki o północy

Ponieważ obchody Nowego Roku są długie (trwają piętnaście dni), już w połowie stycznia ludzie gromadzą zapasy. I tak moi przyjaciele (którzy najwyraźniej wyczerpali zasoby przestrzeni własnej lodówki, co jednak nie skłoniło ich do zaprzestania magazynowania pożywienia) zapełnili cały mój piecioszufladowy zamrażalnik owocami morza i kilogramami wieprzowiny. Nie należa oni pod tym względem do wyjątków, obecnie wszyscy kumulują zapasy, które w czasie Chun Jie zostaną skonsumowane lub ofiarowane innym w prezencie.

Gra w mahjong
 
Gra w mahjong
fot. Magda Świetlik

Święto Nowego Roku tak w miastach, jak i na prowincji łączy jedno; są huczne, barwne i obchodzone w rodzinnym gronie. Wigilię Starego Roku, zwaną Chu Xi, będziemy obchodzić w domu najstarszego członka rodziny, czyli u Babci Li, tam zbierze się cała rodzina i wszyscy złożymy sobie życzenia, które w zależności od wieku i statusu społecznego są różne. I tak najstarszym życzy się zdrowia i długowieczności, pracującym dzieciom sukcesów w pracy, niezamężnym członkom rodziny rychłej zmiany stanu cywilnego, a najmłodszym sukcesów w nauce. Dzieciom oraz osobom niezamężnym dawane są pieniądze, ukryte w czerwonej kopercie Hong Bao. Wieczorem kobiety siadają we wspólnym gronie i lepią słynne Jiao Zi, czyli pierożki. Z kolei mężczyźni i młodzież grają w mahjong.

Wszyscy zgromadzeni w tym samym pokoju, jednym okiem zerkają w kierunku telewizora, gdzie trwa transmisja z przyjęcia noworocznego. Najważniejszy moment przypada na czas między 23 a 1 w nocy. Dawniej doba dzieliła się na 12 równych jednostek czasowych, a każda z nich trwała dwie godziny. Pierwsze najważniejsze godziny Nowego Roku przypadają zatem na czas pomiędzy 23 a 1 nad ranem, zwanym Zi Shi. O północy rozpoczyna się pokaz fajerwerków i każda rodzina odpala zakupiony na tę okazję, niemały zapas petard, łatwo sobie więc wyobrazić, jaki może być tego efekt w pięciomilionowym mieście, kiedy wszyscy zdecydują się odpalić je w tym samym czasie. Na dziesięć minut milkną wszelkie rozmowy, trwa ogłuszająca kakafonia dźwięków. Następnego dnia miękkie, czerwone wióry jeszcze przez długi czas zaścielają grubą warstwą ulice miasta. Po północy, z powoli zamierającym echem fajerwerków w tle, wszyscy wspólnie gromadzą się przy stole, by zjeść świeżo ulepione Jiao Zi. Wybór akurat tej potrawy również nie jest przypadkowy i ma swoje ukryte symboliczne znaczenie.

Moje pierwsze ulepione Jiao Zi
 
Moje pierwsze ulepione Jiao Zi
fot. Magda Świetlik

Potęga symboli

Słowo Jiao Zi oprócz nazwy potrawy oznacza również „przejście”. Tak więc spożywanie pierożków o północy oznacza pomyślne przejście ze starego roku w nowy. Chińczycy ogromną wagę przykładają do słów o podobnym brzmieniu i zawsze doszukują się w nich ukrytego znaczenia.

Innym daniem spożywanym w czasie Chu Xi jest ryba; yu, której fonetyczny zapis jest niemal identyczny z brzmieniem innego chińskiego słowa oznaczającego zapas, nadwyżkę. Rybę podaje się w całości i pozostawia niedokończoną, co ma przynieść dostatek i obfitość w następnym roku. Z kolei zupa z długim makaronem, czyli Miantiao, powszechnie znana jako „chińskie noodle” (której jedzeniu towarzyszy charakterystyczny odgłos „zasysania”), symbolizuje długie życie. Mieszkańcy południa Chin na tę okoliczność delektują się również ciastem noworocznym, zwanym Niangao. Gao jest homofonem oznaczającym zarówno „ciasto”, jak i przymiotnik „wysoki” (w tym przypadku chodzi o „wyższy rok” ). Tak więc słowo „rok wyżej” w noworocznej interpretacji utożsamiane jest z rozwojem i postępem. Równie ważne są owoce, zarówno świeże takie jak mandarynki, pomarańcze czy ananasy, jak i te oblane w lukrze, które są tu prawdziwym smakołykiem.

Wspólne lepienie pierogów
 
Wspólne lepienie pierogów
fot. Magda Świetlik

Zgodnie z tradycją w noc Chu Xi nie powinno się spać, jest to czas zarezerwowany na rozmowy lub grę w mahjong, która trwać może nawet do rana. Co niektórzy, ci bardziej przezorni, decydują się przespać parę godzin, bo rano po pierwsze należy wcześnie wstać i po drugie powiesić na drzwiach wejściowych obrazek z odwróconym znakiem fu, oznaczającym „szczęście, powodzenie”. Słowo „odwrócić” jest tożsame ze słowem „nadejść” oba wymawiane jako dao. Toteż znak ten czytamy jako fu dao, „szczęście przyszło”. Taki obrazek na drzwiach będzie wisiał zapewne cały następny rok. Potem udamy się do Babci Li, gdzie ponownie zgromadzi się cała rodzina. Już na progu, witamy wszystkich krzycząc Xinnian Kuai Le!, czyli „Szczęśliwego Nowego Roku!”. I całodzienna biesiada zaczyna się na nowo.

Obchody Nowego Roku według tradycji trwają piętnaście dni, ostatniego dnia obchodów, zwanym Yuan Xiao, czyli „Festiwalem Latarń”. Słowo to, oprócz nazwy dnia oznacza również małe ryżowe kuleczki ze słodkim nadzieniem, które w Chinach są popularna formą deseru. Tego dnia odbywają się barwne uliczne parady, również ta z udziałem słynnego smoka, a wieczorem zgodnie z tradycją tysiące czerwonych lampionów zostaje wypuszczonych w niebo, jednak obecnie coraz częściej odchodzi się od tego zwyczaju.

Przygotowania do obchodów Nowego Roku na chińskiej wsi
 
Przygotowania do obchodów Nowego Roku na chińskiej wsi
fot. Magda Świetlik

Chun Jie jest świetem barwnym, gwarnym i bardzo rodzinnym, naszpikowanym symboliką, pełne magii, mistycyzmu. Legendy o mitycznym potworze Nian, walecznych bohaterach i nieomylnych bogach opowiadane są dziś dzieciom w czasie długich godzin Chu Xi. W te dni w Chinach, wszystko zwalnia, miasta zamierają, ludzie wracają do domu, bo jest to jedyna okazja w roku, kiedy cała rodzina, z reguły rozproszona po kraju, może się razem spotkać. Ludzie są dla siebie serdeczniejsi, bo wierzą, że to przyniesie im szczęście w nowym roku.

Mimo postępu technologicznego, jakim na co dzień zaabsorbowane są Chiny, jego mieszkańcy w kwestii swojej własnej tradycji są bardzo zachowawczy. Symbolika odgrywa potężną rolę w najstarszym państwie świata, które przez wieki zdołało zachować swoją kulturową odrębność. Mimo różnych politycznych zawirowań w przeszłości, chińska tradycja zdołała się oprzeć zarówno wpływom Zachodu, jak i rodzimego komunizmu. Dziś, dzięki staranności i pieczołowitości, z jaką jest przekazywana z pokolenia na pokolenie, jest w stanie przetrwać zapewne kolejne tysiące lat.

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 6070

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 5698

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 14412

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 7148

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 8719

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 7724

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 7889

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 6426

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 6906

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 5683

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 6219

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 4999

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 34270

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 76583

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 6384

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 115112

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze