Dziś jest 21.06.2024

Imieniny obchodzą Alicja, Alojzy, Rudolf, Alban

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

E-carpooling

Autor: Anna Wiśniewska

Data publikacji: 12.07.2011 10:25

Liczba odwiedzin: 61296

Tagi: autostop, inspiracje, artykuły, anna wiśniewska, autostop artykuły, inspiracje artykuły

Podróżować można na wiele sposobów: pociągiem, autobusem i oczywiście autostopem. W przypadku pierwszych dwóch środków komunikacji sprawa jest w miarę jasna. Trzeba kupić bilet i czekać na wyznaczoną godzinę odjazdu. Autostop jest bardziej spontaniczny, bywa, że nieobliczalny i przede wszystkim darmowy. Czy na pewno trudno pogodzić, by podróż była tania i jednocześnie przewidywalna czasowo? A jednak znalazł się i na to sposób.

E-carpooling ma swoje prawa!
 
E-carpooling ma swoje prawa!
fot. iStockphoto

W latach 50. XX wieku powoli zaczęła się rodzić idea carpoolingu. Po polsku można to nazwać „podwożeniem” lub „wypełnianiem auta”. Podróżujący w ten sposób albo udostępniają wolne miejsce we własnym samochodzie lub korzystają z wolnego miejsca w samochodzie innego użytkownika. Carpooling był szczególnie popularny w Stanach Zjednoczonych i zachodniej Europie w latach 70. w czasie kryzysu paliwowego. Także i w Polsce w PRL-u prowadzono kampanię „Podwieź sąsiada”. Dziś carpooling to także kwestią ochrony środowiska. Zrównoważony transport dąży do tego, by samochody nie przewoziły powietrza, a ludzi. W Stanach Zjednoczonych istnieją specjalne pasy dla aut przewożących 2-3 osoby (pasy HOV, ang. High Occupancy Vehicle), zaś w Europie Zachodniej coraz częściej wydziela się specjalne miejsca parkingowe dla tych samochodów.

Obecnie rozwija się coraz więcej portali internetowych, które pośredniczą między kierowcami a pasażerami. Istnieją one w wielu państwach, również w Polsce.

Jak to działa?

Na portalu internetowym rejestrują się kierowcy, ale mogą także pasażerowie. Publikuje się na nich oferty przejazdów oraz zapytania o wolne miejsca. Często określane są też pewne kwestie np. czy można palić papierosy w samochodzie, czy znajdzie się miejsce na bagaż, czy jest możliwość zabrania zwierząt. Czasem pojawiają się oferty tylko dla pań. To znaczy, że kobieta, która proponuje przejazd szuka tylko współtowarzyszek jazdy. Często określona jest także kwota za przejazd na całej trasie bądź za 100 km. Niekiedy bowiem kierowcy przemierzają ogromne odległości, a pasażerowie korzystają z podwiezienia tylko na części trasy. Dlatego też ważne jest ustalenie kosztów podróży.

Gdy zainteresowane osoby wybierają się w tym samym kierunku o tej samej porze, mogą skontaktować się z ogłoszeniodawcą. Ustalają wtedy szczegóły, miejsce spotkania i dokąd można być dowiezionym. Jest to ważna kwestia, by uzgodnić miejsce przyjazdu. Niekiedy kierowca nie chce wjeżdżać do miasta i może chcieć wysadzić pasażera na obwodnicy bądź zjeździe z autostrady. Trzeba więc być na to wcześniej przygotowanym.

Gdzie szukać?

W Polsce powoli zaczynają się pojawiać serwisy, gdzie można zamieszczać oferty. W dużej mierze to polskie wersje zagranicznych portali. Przykładem są dwie dobre strony internetowe, które pozwalają głównie na znalezienie transportu międzynarodowego bądź w innych krajach.

Carpooling.pl – to serwis należący do niemieckiej sieci stron oferujących carpooling. Większość połączeń dostępnych w serwisie pochodzi przede wszystkim od niemieckich użytkowników, którzy przejeżdżają przez Polskę. Pojawia się tam jednak coraz więcej polskich ogłoszeniodawców, jeżdżących w granicach naszego państwa. Wyszukiwarka jest bardzo przyjazna i prosta w obsłudze. Można w niej określić miasto wyjazdu i przyjazdu oraz datę. Można również szukać bez określania daty, jeśli nie zależy nam na konkretnym terminie. Jeśli chcemy skorzystać z serwisu jako pasażer nie musimy zakładać konta. Jednak gdy chcemy proponować wyjazdy, należy już je posiadać (jego aktywacja jest bezpłatna).

Drugim serwisem prężnie działającym w Polsce jest jazdazagrosze.pl. To część międzynarodowego portalu działającego na terenie Europy. Znajdziemy tam duży wybór ogłoszeń, choć oferty polskich kierowców zdominowane są przez właścicieli busów, którym serwis często służy jako miejsce zamieszczania darmowej reklamy. Mimo to warto korzystać z tej strony, gdy planuje się zagraniczne podróże.

Dojazdy

E-carpooling dotyczy także osób regularnie dojeżdżających do pracy czy szkoły. Najczęściej znajomi sami się organizują, by zmniejszyć koszty dojazdów. Dla tych, którzy nie mają takich możliwości powstał serwis jedziemyrazem.pl, który posiada sporą bazę ogłoszeń. W dużej mierze są to oferty codziennych dojazdów, choć znaleźć można także ogłoszenia o wolnych miejscach również na dłuższych trasach. Serwis szczególnie praktyczny może okazać się w okresie świąt, kiedy dojeżdżamy na koncerty, festiwale lub po prostu wybieramy się na wakacje.

Plusy i minusy

Carpooling ma wiele plusów, chociażby zmniejszanie zanieczyszczeń przez ograniczanie liczby samochodów na drodze. Bezpieczeństwo jest o wiele wyższe niż w przypadku autostopu. Jest to także relatywnie tani sposób podróżowania, choć trzeba przed jazdą uzgodnić z kierowcą konkretną cenę, by nie mieć później problemów. Nie trzeba jechać zatłoczonym pociągiem, który często ma opóźnienie. Jest to także szansa na poznanie ciekawych ludzi. I tu niestety pojawiają się minusy. Mimo że ryzyko jest znacznie mniejsze niż na ''tradycyjnym'' autostopie, to jednak ciągle istnieje. Umawiamy się z nieznanym kierowcą bądź pasażerem, nigdy nie jesteśmy absolutnie pewni, czy ta osoba nie będzie konfliktowa, nie umili nam czasu puszczaniem znienawidzonej muzyki czy w trakcie rozmowy nie poruszy jakiś dziwnych tematów.

Carpooling jest na pewno godny polecenia. Wystarczy popatrzeć na naszych sąsiadów – Niemcy przemieszczają się w ten sposób zarówno w celach turystycznych, jak i służbowych. Polacy powoli przekonują się do tej formy podróżowania. Informacje o podwożeniu coraz częściej znaleźć można nie tylko w specjalnych serwisach, ale także na popularnym Facebooku czy na forach internetowych. Zamiast czekać przy drodze, aż ktoś nas podwiezie, może warto wziąć sprawy w swoje ręce?

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • Następna »

Komentarze (3)

 • 12.08.16, 20:24

  Komentarz usunięty

 • 02.10.15, 00:28

  Komentarz usunięty

 • 09.04.15, 05:56

  Komentarz usunięty


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 7081

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 6388

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 25387

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 8035

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 9710

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 8236

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 9070

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 7172

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8115

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 6232

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 7338

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 5671

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 45706

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 116906

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 7060

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 174053

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze