Dziś jest 29.03.2024

Imieniny obchodzą Wiktoryn, Helmut, Ostap, Cyryl

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Co jeść

Jedzenie zajmuje szczególne miejsce w gruzińskiej kulturze, sama zaś kuchnia jest urozmaicona i smaczna, a to ze względu na bogactwo produktów, których w tym zróżnicowanym klimatycznie i topograficznie kraju nie brakuje.

Najlepiej przekonać się o tym u źródła, czyli korzystając ze słynnej gruzińskiej gościnności i zaproszenia na obiad. Z czego składa się typowy gruziński posiłek?

Przekąski – pojawiają się na stole przed „właściwym” głównym daniem. Nieważne czy jest to restauracja czy prywatny dom – talerz z zieleniną do przekąszania (kolendra, bazylia, nać pietruszki, koperek) na pewno pojawi się w towarzystwie sałatek – np. pomidorowej z bazylią, pomidorowo-ogórkowej z orzechami, odpowiednio przyrządzonych bakłażanów – badridżani, serów, także pleśniowych (kulinarną ciekawostką jest długo dojrzewający w glinianych naczyniach zakopanych w ziemi ser dambali chaczo, z którego słynie Pszawetia). Za szybką przekąskę jedzoną między posiłkami może posłużyć chaczapuri – zapiekany placek z serem występujący w dwóch wariantach:

– chaczapuri adżaruli – z serem i jajkiem
– chaczapuri imeruli – z nadzieniem serowym lub pastą z czerwonej fasoli

Chaczapuri
Chaczapuri, placek zapiekany z serem, tutaj w wersji adżaruli, czyli z jajkiem.
Fot. TripNotice.com (CC BY)



Obiad – jako danie główne bardzo często serwuje się chinkali, czyli rodzaj pieroga wypełnionego mięsnym farszem. Podaje się go z gorącym rosołem, który… jest w środku pieroga, a zatem należy opanować technikę picia pożywnego bulionu, co na początku może być nieco problematyczne.
Równie popularne jak chinkali są wśród Gruzinów szaszłyki, czyli mcwadi, obficie przyprawione są sztandarową potrawą w wielu restauracjach niezależnie od ich standardu. Mówiąc o gruzińskiej kuchni nie sposób wspomnieć o charczo – zawiesistej zupie przygotowywanej zwykle z cielęcego mięsa, solidnie przyprawionej i mocno pożywnej. Będąc w Gruzji koniecznie trzeba też spróbować gołąbków z baraniną zawiniętych w liście z winogron, pytajmy wówczas o danie o wdzięcznej nazwie dolma. Niemal do wszystkich potraw podaje się również chleb w postaci cienkich, chrupkich placków. Gruzja znajduje się w nielicznej grupie krajów, gdzie chleb w większości jest ciągle naturalny, do którego wypieczenia potrzebne są tylko woda, mąka, sól i gliniany piec, tzw. tone.

Chinkali
Chinkali, pierożki wypełnione mięsnym farszem, do środka których
wlewa się także gorący rosół.
Fot. TheMightyQuill (CC BY)



Trzeba też wspomnieć, że Gruzja nie sprzyja wegetarianom, podstawą diety jest jednak mięso. Z drugiej strony w okresie letnim jarosze mogą sobie to powetować, jedząc naprawdę nieprzebrane ilości owoców: cytrusów, arbuzów, granatów, moreli, brzoskwiń, winogron. Smaczne są również nieznane u nas karalioki, czyli pomarańczowe pomidory oraz owoce hurmy.

Deser – jeszcze nie zdążą zniknąć ze stołu resztki dania głównego, a już pojawia się deser pod postacią owoców, suszonych i świeżych, konfitur oraz gruzińskiego specjału – czurczheli, czyli nanizanych na nitkę orzechów zatopionych w masie powstałej z gęstego soku winogron. Słodycze czurczhela można kupić na bazarach czy przydrożnych stoiskach.

Czurczhela
Czurczhela, orzechy nanizane na nitkę
i zatopione w zgęstniałym soku z winogron.
Fot. Nino Ozbetelashvili (CC BY)



Na gruzińskim stole nie może zabraknąć także wina. Zresztą nie może być inaczej – Gruzja należy do najstarszych regionów winiarskich na świecie, winorośl zachęta uprawiać tam 7000 – 5000 lat p.n.e.! Niekwestionowanym liderem jeśli chodzi o produkcję wina jest Kachetia – 70 procent wszystkich upraw winorośli znajduje się właśnie w tym regionie. Jakiego wina warto spróbować będąc w Gruzji? Tamtejszych odmian wina jest naprawdę sporo: Pirosmani, Tsvani, Alaznis Veli, Mtsvani, Alzani, Gelati…

O gruzińskiej kuchni można by pisać wiele, ale najlepszą formą poznania jest w tym wypadku praktyka. A ta dowodzi, że kuchnia Sakaartvelo z powodzeniem może uchodzić za najsmaczniejszą w tamtej części świata.

Opinie (0)

Liczba opinii: 0 |

Średnia ocen: 0.00

Brak opinii, bądź pierwszy!

Twoja opinia

Twoja ocena

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyszukiwarka lotów

Osoby podróżujące

Osoby podróżujące