Dziś jest 25.04.2024

Imieniny obchodzą Jarosław, Marek, Elwira, Kaliksta

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Gruzińska Droga Wojenna

Gruzińska Droga Wojenna

Gruzińska Droga Wojenna, odcinek w pobliżu Kazbegi. Fot. Morten Oddvik (CC BY)



Gruzińska Droga Wojenna – pod tą mało zachęcającą nazwą kryje się jedna z najpiękniejszych gruzińskich tras, pełna spektakularnych widoków i ciekawych zabytków. Gruzińska Droga Wojenna została wytyczona w poprzek Wielkiego Kaukazu tak, by łączyć Kaukaz Południowy z Kaukazem Północnym. Trasa ma ok. 210 kilometrów długości, prowadzi z Tbilisi do Władykaukazu w Osetii Północnej, przy czym szlak ten znany jest już od starożytności. Wędrowali nim Hetyci, Scytowie, Osetyjczycy, Mongołowie... Droga biegnąca przez Kaukaz miała nie tylko znaczenie militarne, ale też handlowe. Współczesna nazwa trasy, czyli Gruzińska Droga Wojenna, pochodzi z XIX wieku i została nadana przez Rosjan, którzy wykorzystywali ją do przerzucania swoich oddziałów wojskowych.

ananuri
Twierdza Ananuri. Fot. Saskia Heijltjes (Flickr.com/CC BY)



Najważniejsze atrakcje turystyczne i przyrodnicze na Gruzińskiej Drodze Wojennej:

  • Mccheta – dawna gruzińska stolica, w której znajduje się sztandarowy gruziński zabytek – Sweti Cchoweli,

  • Fortyfikacje Ananuri,

  • Jezioro Zinwalskie,

  • Przełęcz Krzyżowa i znajdujący się tuz przy niej ośrodek narciarski w Gudauri,

  • Kazbegi,

  • Kościół Cminda Sameba na wzgórzu Gergeti,

  • Wąwóz Darialski i ruiny zamku Tamar przy wejściu do wąwozu. Dalej droga prowadzi do przejścia granicznego z Rosją w Górnym Larsie, które po zamknięciu w 2006 roku, ponownie otwarto w 2010 r. (ruch osobowy i towarowy).



Gruzińska Droga Wojenna

Dylemat, przed którym stanie wielu podróżujących Gruzińską Drogą Wojenną: wracać do Kazbegi czy jechać dalej, do Władykaukazu. Fot. mortsan (Flickr.com/CC BY)



Gruzińską Drogę Wojenną można pokonać w następujący sposób: marszrutką (ok. 3 h) lub autobusem z dworca Didube w Tbilisi do Kazbegi, a jeśli chcemy jechać dalej w kierunku Wąwozu Darialskiego musimy organizować transport na własną rękę, najlepiej pytając o niego w wiosce Kazbegi. Trzeba liczyć się z tym, że drogi nie należą do najlepszych i jazda po nich jest zarezerwowana wyłącznie dla doświadczonych kierowców.

Opinie (0)

Liczba opinii: 0 |

Średnia ocen: 0.00

Brak opinii, bądź pierwszy!

Twoja opinia

Twoja ocena

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyszukiwarka lotów

Osoby podróżujące

Osoby podróżujące