Dziś jest 22.10.2020

Imieniny obchodzą Halka, Kordian, Kordelia, Abercjusz

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Miłość po gruzińsku

Autor: Irmina Jabłońska

Data publikacji: 31.01.2013 16:25

Liczba odwiedzin: 4295

Tagi: azja, gruzja, tbilisi, anaklia, batumi, relacje

„Żadnemu chłopcu z Kaukazu nie przyjdzie do głowy, że dziewczyna może go nie akceptować” – przestrzegał mnie jeszcze w samolocie Wojciech Górecki w „Toaście za przodków”. Oho – myślę sobie – druga strona medalu. Coś mi wtedy mówiło, że nasza babska wyprawa w Kaukaz będzie także przeprawą przez stosy złamanych serc. No, może nie stosy, ale kilka rozczarowań szykuje się na pewno...

Toast za przodków. Pierwsze spotkanie z Gruzją, pierwszy łyk wina. „Pamiętasz, jak Ci zazdrościłam, gdy wzbudzałeś to wielkie zainteresowanie wśród tutejszych dziewcząt? Nic dziwnego... w końcu przystojniak z Brazylii. Specyficzna aparycja, sposób bycia, kultura... Dziś już wiem, że daleko szukać nie trzeba, by bladoskóra Europejka mogła doświadczyć podobnego”. List do przyjaciela z Ameryki Południowej był jedną z pierwszych rzeczy, które zrobiłam po powrocie z Kaukazu. Wciąż zaszokowana tym, jak dużą uwagą uraczyli mnie i Karolinę kaukascy chłopcy podczas naszej podróży przez ich ziemie, musiałam czym prędzej podzielić się wrażeniami z Brunem. Po kilku tygodniach na Ukrainie zyskał niemałe doświadczenie: zaczął planować wspólną przyszłość z jedną z tamtejszych piękności, przyjaźnić się z drugą, unikać wzroku trzeciej i zazdrości czwartej...

Gdy dwie młode, niech będzie, że atrakcyjne, turystki z Polski, poszukują butelki chłodnego wina na ulicach Batumi, fakt ten nie może umknąć uwadze samotnego mężczyzny. W szczególności, że ów samotny mężczyzna pełnił tymczasowe obowiązki gospodarza jednego ze sklepików. Bez zawahania począł poszukiwania trunku, który odpowiadałby wymogom dwóch panien. W międzyczasie zaprosił je do stolika przed sklepem. Po chwili zjawiły się prawowite właścicielki przybytku, wielce zaskoczone nowym towarzystwem przyjaciela. Z nieudawaną radością ugościły nas chipsami, ciastem, kawą, wodą i wreszcie winem.

Po chwili wszyscy razem biesiadowaliśmy przy niewielkim stoliku niewielkiego sklepiku na niewielkiej ulicy rozjaśnionego neonami miasta. Problemy z noclegiem nie pozwalały nam jednak w pełni cieszyć się chwilą. Ben, nasz couchsurfingowy host, student na wymianie, to czarnoskóry chłopiec z RPA o dosyć niespokojnym usposobieniu. Nerwowe nastawienie i niejasne przesłanki związane z naszą wizytą w jego mieszkaniu (zdaje się, że jego koledzy myśleli, że jesteśmy prostytutkami) nie sprzyjały porozumieniu. Konflikt narastał, a nowi batumscy znajomi przyglądali się mu z zatroskaniem. Ostatecznie postanowili uratować nas z rąk „Afrykańców”, nie mogąc się nadziwić, skąd myśmy ich wzięły w Batumi.

Batumi, port.

Bezpiecznie ulokowane w mieszkaniu gruzińskiego wybawcy, wreszcie odetchnęłyśmy z ulgą. Ale, ale... czy aby na pewno bezpiecznie?! Jedno, wino, drugie, trzecie... zagryzane melonami, brzoskwinkami, gospodarzowi zdaje się już mocno uderzać do głowy. Zaprasza na balkon pod pretekstem pokazania zachwycających widoków na miasto. Tam zaś dowiaduję się o jego prawdziwych zamiarach. Owszem, zamiarach, ponieważ jego propozycja, mimo że postawiona w przemiły i kulturalny sposób, ostatecznie miała pewien stopień nachalności. Bo „przecież to oczywiste, że gdy mężczyzna zaprasza kobietę do mieszkania, to dalszy przebieg wieczoru rozumie się sam przez się”.

Zrozumiał, choć zrozumieć nie chciał. Odpuścił, wypuścił. Chwała Panu.

Marszrutkowy amant

W Zugdidi na dworcu strasznie lało. Ludzie stłoczyli się pod niezbyt pokaźnym dachem. Taka bliskość skłania do zawierania nowych znajomości. Wypytując o marszrutkę do Anaklii, poznałyśmy Romę. Roma to człowiek z podanaklijskiej wioski, po służbie w Kirowogradzie dorobił się 5 złotych zębów, adoptowanej córki i jeszcze dwójki własnych pociech. Gdy usłyszał, że przyjaciele, których jedziemy spotkać w Anaklii, pochodzą właśnie z tego ukraińskiego miasta, wybałuszył oczy, dostał wielkiej „gęsiej skórki” i jeszcze większego słowotoku. Od słowa do słowa – wymieniliśmy numery telefonów. To znaczy, on wziął mój... I to był błąd.

Od tego momentu mój telefon niemal nie milkł. Kilka SMS-ów (dobri vecher krasavica, kak uvas dilishki/ Ia tot parin katori bil staboi v avtobuse/ Xachu paznakomitsa staboi) pozostawionych bez odpowiedzi i dziesiątki telefonów z kilku różnych numerów. Przez cały kolejny tydzień! Na dodatek posądzałam o to nękanie bogu ducha winnego Romę. Dopiero trzeciego dnia wyjaśniło się, że to nie on wydzwaniał.

Anaklia, arbuzowy wieczór
 
Anaklia, arbuzowy wieczór
fot. Irmina Jabłońska

Niezapomniany widok – Dawid, zaufany Anaklijczyk odebrał jeden z pierwszych telefonów tego typu. Dzierżąc w dłoni ogromny nóż, zdołał pokroić całego arbuza perswadując zagorzałemu fanowi kolejne próby kontaktu. Gdy postawił ostrze na sztorc, wszyscy zrozumieliśmy, że rozmowa przybrała poważny ton... My powagi zachować już nie mogliśmy. Żal tylko, że chłopiec z marszrutki tego nie widział. Może dałby sobie i innym spokój o kilka dni wcześniej.

Toast po gruzińsku

Po Anaklii nabawiłam się poniekąd manii prześladowczej. Każdy kolejny mężczyzna na mojej drodze wydawał się podejrzanym typem, który z pewnością będzie czegoś od nas chciał i nie będzie to jedynie miła rozmowa. Takie samo nastawienie miałam wobec przyjaciela naszego nowego hosta z Tbilisi. Sugerując się toastem, który wygłosił naszego pierwszego wieczoru w stolicy, niewiele się pomyliłam. Przynajmniej w tamtym momencie...

We are already 22-23 years old people, so what can we say from our experience, what can we say about our life, what does it worth?

Because of you have some boyfriends, we recognize our life through important things, love, traveling is also important, our mother is important person, our nation and so on.

So we have maybe year, we have everything to discover new life, second I want to drink for new feelings, new discoveries of our life, which will give us some opinion about some people and how life really is, not what people are. It's something extreme – when you are jumping from some kind of bridge, bungee jumping.. you've got new feelings, adrenaline, adrenaline is also new feeling.

When you are meeting new people from new culture you also have new feelings. Let us drink for new feelings which will allow us to say that we have discovered more of our lives, let's drink for new excitements.

Okazał się być niegroźnym romantykiem.

Tbilisi, Gruzja
Panorama Tbilisi. Fot. Irmina Jabłońska

Tbiliska gorączka piątkowej nocy

Willy spieszył się jak mógł, by nas zabrać na przyjęcie urodzinowe Lany. Czekałyśmy na niego na ławce w skwerku, dokładnie w centrum miasta. Ledwie zasiadłyśmy, nagle z ziemi wyrosło trzech chłopców, którzy z uśmiechem zachęcali nas do wspólnej fotografii. Odeszłyśmy kawałek dalej, ale już kolejne dwie sztuki próbują swych sił. Tym razem ofertą był słynny Buddha-Bar. Niewzruszone zamieszaniem, jakie wywołuje nasza obecność na skwerku, zaczęłyśmy kierować się na most. Tam kolejnych kilku panów zapragnęło naszego towarzystwa w ten piękny piątkowy wieczór. Zaraz po nich podszedł do nas mały chłopczyk ubrany w strój klauna (nie, nie miał czerwonego nosa) i wskazując palcem na umawiających się między sobą trzech chłopaków, rzekł: „To głupcy, głupi są!”. Ułamki sekund. Patrzę w prawo – chyba się już umówili... o nie! Idą tu! Patrzę w lewo – Willy!!!

Uff.

Dziesięć minut. Jedenastu podrywaczy. Jedno dziecko – klaun. I tylko dwie samotne dziewczyny zza granicy...

Kochane panny – bawcie się dobrze. Gruzja czeka!

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 3405

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 3381

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 9059

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 5010

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 5889

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 5607

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 5347

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 4150

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 4046

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 3685

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 3815

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 3137

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 15665

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 24285

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 4077

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 39354

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze