Dziś jest 29.03.2024

Imieniny obchodzą Wiktoryn, Helmut, Ostap, Cyryl

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Swaneckie świnie

Autor: Piotr Picheta

Data publikacji: 08.03.2013 08:49

Liczba odwiedzin: 7338

Tagi: azja, gruzja, swanetia, góry, relacje, piotr picheta, góry relacje z podróży

Moje mięśnie gwałtownie stężały, a oddech stał się płytki i przyspieszony. Paraliż owładnął całe ciało. Chciałem się ruszyć, ale przecież nie mogłem zdradzić swojej obecności. Gdzieś czytałem, że w takich sytuacjach nie powinno się uciekać, rzucać kamieniami, panicznie krzyczeć, ani zanadto zbliżać. Lepiej oddalić się spokojnym krokiem, klucząc między drzewami. – Ona na pewno wyczuwa strach – pomyślałem. To było pewne, jak prezenty na święta lub dzieciak w dni płodne. Łup, łup, łup, serce biło jak szalone – tempo prestissimo.

Swanecka świnia w Uszguli
 
Swanecka świnia w Uszguli
fot. Piotr Picheta

Siedziałem w barłogu otoczony plecakami. Kamień, który przed chwilą chłodził rozgrzane słońcem plecy, teraz stał się moim katem. Legowisko wybrałem umyślnie. Tak jak umyślnie wybiera się posłów. Z mojej perspektywy jest to zazwyczaj przypadek. Siedziałem w cieniu. Gdzieś tam za plecami szumiała rzeka, nad głową brzęczała końska mucha, a palce parzył dopalający się papieros. Kicz. Scena dnia.

Normalnie odczołgałbym się najciszej jak to możliwe, ale tym razem nie było o tym mowy. Przypominało mi to trochę scenę z młodzieńczych lat. Najpierw się ich zaczepia szydząc, a potem ucieka. Czasami kumple zgadywali się na boku, łapali delikwenta pod ramiona i siłą prowadzili w stronę lumpa. A on jak wściekły pies na przykrótkim łańcuchu etylowym, czekał na odpowiedni moment, na jeden decydujący skok. Ofiara się wyrywała, prosiła, ale żart musiał się dopełnić. Kumple rechotali, gdy chybotliwym krokiem lump ruszał do ataku. Jak w zwolnionym tempie, niczym gołębie przerażone kilogramowym workiem pszenicy, kreślącym łuk w powietrzu, sprawcy żartu rozbiegali się na bezpieczną odległość, a nieszczęśnik, nie mając już czasu na ucieczkę, pozostawał sam na sam z pijanym wariatem.

Tak się właśnie czułem. Kamień trzymał mnie pod ramiona i siłą pchał w jej stronę. Odległość między mną a nią ustawicznie się zmniejszała. W końcu natarła z prędkością błyskawicy. Jej paskudny ryj skierowany w moje krocze, nie zapowiadał przyjemności. Spod jej twardych racic sypały się drobne kamyczki. Z każdą sekundą nabierała prędkości, gotowa z całą mocą przeorać moje udo. Padł strzał. Padła i ona, a ja otwarłem oczy. I nic się nie stało. Wciąż była kilkanaście metrów przede mną, a ja oparty o kamień, kurczowo trzymałem przed sobą kije trekkingowe, jak gdyby miało mi to pomóc w starciu z 250- kilogramowym zwierzęciem. To tylko wyobraźnia. Zawsze miałem w czubie. Niedopasowany, nadwrażliwy, wybuchowy, który pcha się w góry. W górach trzeba mieć psychę i tępy wyraz twarzy. Wtedy jest prościej ukryć paniczny strach, bo każdy się boi, ale nie każdy potrafi go pokonać.

„Dzik jest dziki, dzik jest zły. Dzik ma bardzo ostre kły. Kto spotyka w Gruzji dzika, ten na skałę szybko zmyka. Dzik jest dziki, dzik jest zły, dzik ma k...a ostre kły”, ale ten, o dziwo, jakoś taki niepozorny. Niby wszystko się zgadza: „ssak o krępej budowie (…) na krótkiej, grubej i muskularnej szyi osadzony klinowaty łeb o małej mózgowioczaszcze i dużej trzewioczaszce, stojące uszy w kształcie trójkąta, gęsta szczecina, ubarwienie zmienne, latem ciemniejsze, może przechodzić od niemal czarnego, przez brązowo czerwone po płowe”. Dzik jest dzikiem, i warchlaki rzędem. Locha podobno zaciekle broni młodych. Tylko ona jakaś taka nijaka. Tak, zdecydowanie nijaka taka – sparafrazowałem cytat z filmu.

Siedziałem w barłogu otoczony plecakami. Szczęka mi opadła i drżała, słuchawki od empetrójki bezwładnie wisiały na klacie, papieros dogasał na wilgotnym mchu, a przede mną majestatycznie maszerowała ona. I nagle przypomniałem sobie słowa Aleksandra Kuzniecowa, rosyjskiego alpinisty, który urósł w moich oczach do miana swaneckiego znawcy i mentora: „Och, właśnie te swaneckie świnie! Podobne są do wszystkiego, tylko nie do świń. To dzikie świnie, spłaszczone z boków jak ryby. Czarne albo łaciate, chude, ze stojącą na karku szczeciną, przypominającą hieny ze świńskim ryjem o nogach antylopy. Wiele swaneckich świń zdobywa sobie pożywienie samodzielnie w lesie i wokół osiedli. Żeby zabić taką półzdziczałą świnię, trzeba na nią polować z nożem, a nieraz i strzelać”.

Scena z opowieści
 
Scena z opowieści
fot. Piotr Picheta

– Durny, to świnia! Choć ma ubarwienie dziwne, ciemne, w paski, w plamy, jest brudna, czarna, brązowa, ze szczeciną na karku, to nadal świnia! Swanecka świnia podstawiła mi świnię – histerycznie sapałem, i zaraz zacząłem się śmiać, bo przecież nasze ciężkie wory też nazywamy świniami. Wielkie, spasione, brudne, odrapane wory, po brzegi wypełnione żarciem na tydzień górskiej akcji. Śmiałem się długo i do rozpuku, a niewzruszona świnia ryła nosem w glebie. Za nią warchlaki, równie niewzruszone, pochrząkując cicho, od czasu do czasu, wzajemnie odtrącały się od apetycznych znalezisk. Świnie ryją psychę! Żaden wspinacz po zejściu z lodowca nie jest przygotowany na takie zdarzenie. Nie wtedy, gdy jest się po raz pierwszy w Gruzji.

Świnie w Swanecji są wolne! Nie trzyma się ich w zagrodach, nie zagania na noc. Aż do sądnego dnia są wolne i niczym nie skrępowane. Przemierzają swobodnie okoliczne wzgórza w poszukiwaniu jedzenia, ale każdy mieszkaniec osiedla wie, która do kogo należy. Kradzież i zabicie świni sąsiada to prawdziwe przestępstwo. Nie warto narażać się na gniew Swana. Wszak licwri (krwawa zemsta), chociaż już nie praktykowana, nadal głęboko jest osadzona w mentalności tej dumnej populacji.

Swanecka świnia w Mestii
 
Swanecka świnia w Mestii
fot. Piotr Picheta

Swaneckie świnie ryją i niszczą uprawy, ale mogą być też pożyteczne. I nie napisałem tego z myślą o sytym obiedzie – o nie! Dawno, dawno temu, na południowy wschód od Elbrusu, w głównym grzbiecie Kaukazu, gdzie wznoszą się szczyty Donguz Orun i Nakra Tau, doszło do bardzo istotnego dla świń, wydarzenia. Doceniono je, i to na tyle, że zostały zabrane na bitwę!

Ówczesna ekspansja muzułmańska na południe Kaukazu mocno zagrażała chrześcijańskim Swanom. Silni i liczni muzułmanie bez większego oporu zdobywali kolejne rejony. Swanowie, chociaż bitni i nieustępliwi w walce, musieli ugiąć się przed przewagą liczebną. I wojna byłaby przegrana, gdyby Swanowie nie wpadli na genialny w swej prostocie, pomysł. Sprytni górale dowiedziawszy się zawczasu, którędy będą szli wojownicy islamu, „spędzili na przełęcz wszystkie świnie z doliny Inguri, i tam oczekiwali przeciwnika. Wyznawcy Mahometa, zobaczywszy oczekującą ich armię, a będąc wierni przykazaniom religijnym, uciekli w popłochu”. Cóż za ironia losu. Pokonani przez własną religię.

Swan i jego półdzika świnia
 
Swan i jego półdzika świnia
fot. Temo Bardzimashvili
Oprawianie świni
 
Oprawianie świni
fot. Temo Bardzimashvili

Świnie w Swanecji to przedziwne zjawisko. Dzikie, a udomowione, świńskie, a zdziczałe, a ja zawsze miałem w czubie. Niedopasowany, nadwrażliwy, wybuchowy, który pcha się w góry, a świni się boi. Gdy chłopaki wrócili z rekonesansu opowiedziałem im wszystko ze szczegółami. Śmiali się długo, a ja plułem sobie w brodę za ten brak luzu i nadwrażliwość.

– Ale taki jesteś Piotruś, takiego Cię kochamy – powiedział mi kiedyś Maciek. To był jego komentarz do moich emfatycznych wypowiedzi w filmie Sath Marau – Siedem Zabitych. Tak, górnolotny, napuszony w słowach do przesady, kwiecisty Piotr, cały ja, a wtedy w Gruzji tak na serio powtarzałem sobie słowa i marzyłem: – szkoda tylko, że nie mam tępego wyrazu twarzy. Może wtedy miałbym lepszą psychę?

-----------

– Karabin macie?
– Nie mamy.
– A to niedobrze, bo kiedy niedźwiedź w lesie wyskoczy, to tylko strzelać![/i]

----------------------------------------------
O autorze:

Zdjęcie z wyprawy Kokshaal Too Expedition 2010
 
Zdjęcie z wyprawy Kokshaal Too Expedition 2010
fot. Jakub Gałka

Piotr Picheta – bibliotekarz, wspinacz, podróżnik. Członek Klubu Wysokogórskiego Kraków. Uczestnik wypraw wysokogórskich. Wspinał się w Pakistanie, w ramach wyprawy Batura Muztagh Pakistan 2011, w Kokszał Tau w Kirgizji (Kokshal To Expedition 2010), w Gruzji (Kaukaz), Albanii (Góry Prokletije), w masywie Olimpu (zimowe wejście na Mitikasa), Alpach, Tatrach i na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

Współzałożyciel marki odzieżowej Climbe.

Climbe.pl, Sklep Climbe
Fan page na FB

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • Następna »

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 6077

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 5705

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 14414

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 7148

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 8721

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 7726

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 7893

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 6428

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 6910

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 5683

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 6229

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 4999

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 34271

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 76656

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 6385

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 115232

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze