Dziś jest 22.10.2020

Imieniny obchodzą Halka, Kordian, Kordelia, Abercjusz

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Urokliwa Anaklia

Autor: Irmina Jabłońska

Data publikacji: 31.01.2013 15:54

Liczba odwiedzin: 4451

Tagi: azja, gruzja, anaklia, relacje

Kiedy przeżywałam te wydarzenia, byłam niemal pewna, że ich nigdy nie opiszę. Zarzekałam się, że to, czego właśnie jestem świadkiem i uczestnikiem nie tylko jest niemożliwe do ujęcia w słowa, ale jest po prostu czymś, co można tylko przeżyć. Dla kogoś, kto wyrósł w wyważonej i dość jednak chłodnej kulturze Zachodu, bliskość, ciepło i otwartość, z którą podchodzą do siebie ludzie Wschodu, powalają na kolana. Dosłownie. Ich wielkie serca sprawiają, że człowiek zaczyna zauważać w sobie potrzebę bycia im podobnym. Równocześnie uświadamia sobie, jak bardzo jest zabiegany i zagubiony w swoim małym ograniczonym do godzin, spotkań i zobowiązań życiu.

Miseczki do wina, Gruzja.
 
Miseczki do wina, Gruzja.
fot. Irmina Jabłońska

Spoglądam na dwie gliniane miski, które umościły się na półce. Przyleciały ze mną z Gruzji, przywołują pamiętny anaklijski wieczór. Z glinianych naczyń wygodnie dopasowujących się do kształtu dłoni, bądź z przynajmniej półlitrowego rogu, Gruzini zwykli wznosić swoje „Gaumardżos!”. Niespodziewanie i mi pozwolili dostąpić tego zaszczytu… Ale o tym za chwilę.

Wraz ze współtowarzyszką podróży i przyjaciółmi z Ukrainy zostaliśmy pewnego pięknego letniego wieczoru zaproszeni na kolację. Zapraszającym był właściciel hostelu, w którym się wszyscy zatrzymaliśmy. Kolacja nie odbywała się jednak w jego hosteliku, a w jednym z największych hoteli Anaklii. Hotel ów posiadał niesamowity taras widokowy, z którego widok rozpościerał się na rzekę Inguri. Za rzeką kryła się już Abchazja. Zdumieni luksusem i gościnnością nie wiedzieliśmy co począć, ani jak się zachować. Gospodarz jednak, widząc nasze zakłopotanie, rzekł: „Nie stresujcie się, kochani. Chcielibyśmy po prostu byście do nas jeszcze wrócili...”.

Za Anastazję!

Gdy tylko zniknęły ze stołu szaszłyki, nieprzerwane toasty i bezustannie napełniane kieliszki z Saperavim bądź Kindzmarauli szybko postanowiono przenieść się do domu Baczana, szczęśliwego ojca nowo narodzonej Nastii. Wszyscy biesiadnicy zapakowali się dosyć sprawnie do dwóch samochodów, by po kilku minutach dołączyć do ucztującej już od kilku godzin rodziny maleństwa.

Wśród nas i Jura z gitarą i Kostia pląsa wkoło, rozbrzmiewa gromki śpiew donośnych męskich gardeł. Po niewielkim pokoju niesie się „Tyż mene pidmanuła”. Jeden ze starszych rodu pokusił się o „Czerwoną Rutę”. Sięgają również do tradycyjnych gruzińskich rytmów, chociaż to już a’capella. Jak by nie było, Juraś stara się improwizować.

Gieorgij, dyrektor hotelu i dobry przyjaciel domu, niezrównany w prawdziwych gruzińskich toastach, zarządza nowe porządki. Wręcza upojonemu już Jurze róg, obficie wypełnia domowym winem, stawia na krześle i rzecze: „Toast!”. Zakłopotany chłopak wygłasza życzenie dostatku i powodzenia w życiu rodziny noworodka i przy okrzykach ichniego „na zdrowie!” wychyla róg z 300 ml wina. Obowiązkowo do dna!

Przychodzi kolej na kobiety. Bez najmniejszego ostrzeżenia Lasza, gospodarz domu chwyta mnie i Oksanę w połowie i stawia na krzesłach. Wręcza gliniane miski, z rozkołysanym karmazynowym płynem. To znaczy, że ja? Toast? Gwar ucichł. Trzeba coś powiedzieć… Ale w jakim języku?! Wszyscy porozumiewali się po rosyjsku, mój rosyjski jako taki, a teraz to już na pewno nie wyduszę z siebie żadnego słowa. Po polsku nikt nie zrozumie. Kompromis wydaje się być jedyny słuszny – po ukraińsku. Wznosząc czarkę z winem w górę, spoglądam na gospodarzy i lekko kołyszącego się młodego tatę, który zamglonym wzrokiem rozgląda się po sali. Słowa same płyną, niezbyt wyszukane, nieco zakłopotane, z wolna uwalniają się ze ściśniętego stresem gardła. Płyną z serca. To chyba najważniejsze. I tak wszyscy bardziej się przejmują tym, czy uda nam się wypić wszystko do dna. Naturalnie, że się udało.

Puste naczynia zamieniają się w pełne, gospodyni wciska nam w ręce domowe Matsoni (mleczne danie podobne do kefiru). Biesiada trwa, wino się leje, toast za toastem, śpiew, muzyka, radość. Coś niesamowitego. Jeszcze tylko osobiste gratulacje dla Baczana, najlepsze życzenia dla żony i dzieciątka, ostatnie pobrzękiwanie strun…

Tak skończyła się najbardziej wyjątkowa rodzinna uczta, w jakiej miałam zaszczyt brać udział. I choć i ja i przyjaciele z Ukrainy nie należeliśmy do rodziny, tego szczególnego wieczora wszyscy radowaliśmy się z jednego powodu, zebrani byliśmy w jednym duchu. Cała Anaklia przesiąknięta jest takim duchem. Przynajmniej jeszcze dziś. Ludzie wychodzą na ulicę, machają do przejeżdżających kierowców, rozmawiają ze sobą, są blisko siebie. Obok przechadza się beztroska świnia, skubiąca trawę, na środku drogi usadowi się brązowa krasula, leniwie obserwując mijające ją pojazdy. Takiego obrazka ze świecą szukać, a i w Anakli niebawem on zniknie. Oaza spokoju, raj na ziemi, ciepło i piękno… w przyrodzie, ale przede wszystkim w ludziach.

Anaklia, Gruzja

Anaklja. Fot. Irmina Jabłońska

Komentarze (1)

 • Adrian (gość)

  Adrian (gość)

  08.08.14, 05:48

  Pieknie opisane I w pelni oddajace kulture tego jakze Pieknego kraju. Chcialbym kiedys zaznac tego w Polsce :) Pozdrawiam

  Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 3405

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 3381

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 9058

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 5010

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 5889

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 5606

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 5347

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 4150

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 4046

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 3685

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 3814

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 3137

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 15664

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 24284

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 4077

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 39351

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze