Dziś jest 22.12.2024
Imieniny obchodzą Honorata, Zenon, Franciszka, Beata
Autor: Piotr Picheta
Data publikacji: 05.01.2013 10:34
Liczba odwiedzin: 58462
Tagi: azja, gruzja, swanetia, relacje, piotr picheta
„Dałem się temu porwać i teraz nie mogę przestać. To jest ekscytujące! Tak ekscytujące, jak polowanie, czy też wędkarstwo” – mówił Rezo Gurchiani w wywiadzie dla fotografa Temo Bardzimashvili. – A młodzi są teraz leniwi. Powtarzam im, chodźcie ze mną, nauczę was, ale oni wolą siedzieć w domach, nawet gdy są bezrobotni”.
Rezo jest współczesnym Argonautą. Nie robi tego wyłącznie dla przyjemności, nie robi tego też dla władzy, i nie walczy o zwrot prawowitego dziedzictwa, niczym mitologiczny Jazon. Jest zwykłym Gruzinem, który, jak inni jemu podobni, próbuje wiązać koniec z końcem. Gruzja jest krajem biednym, w którym post radziecka spuścizna jest jeszcze widoczna na każdym kroku. Gdy wielki brat upadł i przestał pompować pieniądze, przez kolejnych dwadzieścia parę lat ten kraj ubożał. Wyludnione wsie w odległych zakątkach Swanetii to widok dość powszechny. Młodzi wolą wielki świat, a duże aglomeracje miejskie przyjmują ich z otwartymi rękami. Byłbym jednak niesprawiedliwy, gdybym nie powiedział, że Gruzja się rozwija. Tak, rozwija się prężnie, ale nie wszędzie. Bez pieniędzy odległe zakątki niszczeją, a przyroda nie lubi marnotrawstwa. Tam gdzie może szybko zagarnia swoją własność, a nieliczni mieszkańcy, którzy pozostali w tych odległych miejscach, toczą z nią nierówny bój i przegrywają.
Rezo żyje w Swanetii, w pradawnej Kolchidzie, i jest poszukiwaczem złotego runa. Zafascynowany mitologią grecką, każdego roku, na początku stycznia buduje tamę i wchodzi do spienionego nurtu rzeki Inguri. Ta potężna, 213-kilometrowa rzeka, mająca swój początek pod lodowcami Szchary (najwyższy szczyt Gruzji i trzeci pod względem wysokości szczyt Kaukazu – 5193 m n.p.m.), jest prawdziwą autostradą złota. Za czasów sowieckich przeprowadzono tutaj liczne badania, które potwierdziły obecność tego rzadkiego kruszcu, i jest go na tyle dużo, że eksploatacja na skalę przemysłową miałoby uzasadnienie. Sezon na złoto trwa jednak do końca marca. Potem poziom wody w Inguri niebezpiecznie wzrasta i nie można już płukać złota.
– Możemy wydobyć około 30 – 40 gramów złota [około 1 uncji*] w ciągu 3-miesięcznego sezonu. Oznacza to zysk w wysokości 1000 – 1700 dolarów – mówił w wywiadzie Rezo. – Nawet teraz mogę zarobić dwa razy więcej pracując jako kierowca, ale płukanie złota stało się dla mnie również sportem. I chciałoby się jeszcze dodać, niemalże olimpijskim, bowiem Swanowie robią to od wieków, a tymi pierwszymi, którzy to rozpoczęli i dali przykład kolejnym pokoleniom, byli właśnie starożytni Grecy. Dawna Kolchida, a współcześnie zachodnia Gruzja, w czasach antycznych była kolonią grecką, którą utożsamiano z mityczną krainą Aja, gdzie dotarli Argonauci w poszukiwaniu złotego runa (na czele z Jazonem).
Co ciekawe, legenda o złotym runie, do której nawiązuje Rezo, nie jest wyłącznie mitem. Co więcej, posiada pewne historyczne uzasadnienie, rzecz jasna, bardziej prozaiczne i pozbawione czarów i fantastyki. W dawnych czasach złotonośną zwietrzelinę wydobywano poprzez układanie w ciekach wodnych owczych skór, które niczym filtr zbierały drobinki cennego surowca. Ciężkie ziarna złota były zatrzymywane na powierzchni owłosionej skóry, następnie pozłacane runo suszono na słońcu, a złoty pył strzepywano i zbierano przed ponownym zanurzeniem skóry w cieku wodnym.
Pewna część Swanów zajmujących się płukaniem złota twierdzi, że betonowa zapora wodna, zbudowana przez Sowietów na rzece Inguri, ma na celu akumulować całe złoto płynące rzeką. Może jest tak po części, choć bardziej prawdopodobne wydaje się wykorzystanie tej rzeki jako źródła taniej energii – w końcu stoi tam jedna z największych elektrowni wodnych zasilających Gruzję i Abchazję.
Jedno jest pewne, gorączka złota w Gruzji wciąż trwa, choć jak mówi Rezo: „Tradycja płukania złota opiera się głównie na entuzjazmie starszego pokolenia”, bowiem „(...) młodzi są teraz leniwi”, i całkiem możliwe, że w dobie obecnych przemian tradycja ta zaniknie. Czas pokaże, tymczasem należy się spodziewać, że Rezo i inni jemu podobni Swanowie, już w styczniu, zejdą „śliską ścieżką kanionu do brzegów huczącej Inguri, aby po raz kolejny spróbować szczęścia”.
------------------------------------
*Jedna uncja złota to w przybliżeniu 31 gram. Jest to standardowa miara wagowa złotego kruszcu. Stosuje się ją w jubilerstwie, numizmatyce i w ogólnoświatowym handlu złotem. Rezo posługuje się prymitywnymi metodami wydobycia, które nie dają zadowalających efektów. Większość współczesnych poszukiwaczy złota pokroju Rezo (np. na Alasce) potrafi w ciągu jednego sezonu wydobyć od kilkudziesięciu do kilkuset uncji złota.
[Zdjęcia w artykule wykorzystane zostały za zgodą autorów]
------------------------------------
O autorze:
Piotr Picheta – bibliotekarz, wspinacz, podróżnik. Członek Klubu Wysokogórskiego Kraków. Uczestnik wypraw wysokogórskich. Wspinał się w Pakistanie, w ramach wyprawy Batura Muztagh Pakistan 2011, w Kokszał Tau w Kirgizji (Kokshal To Expedition 2010), w Gruzji (Kaukaz), Albanii (Góry Prokletije), w masywie Olimpu (zimowe wejście na Mitikasa), Alpach, Tatrach i na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.
Współzałożyciel marki odzieżowej Climbe.
– Climbe.pl, Sklep Climbe
– Fan page na FB
Infolinia(22) 487 55 85
Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.04.2015 15:35
Liczba odwiedzin: 16576
Zapraszamy na relację Ani i Staśka Szloser ze zdobycia najwyższego szczytu Afryki oraz krótkiego pobytu w parkach narodowych i na Zanzibarze. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 27.04.2015 13:30
Liczba odwiedzin: 11851
Jeszcze pół wieku temu Nepal był zamknięty dla wszystkich zwiedzających. W ostatnich dekadach zamienił się w Mekkę dla ludzi kochających góry, przyrodę i egzotyczną, azjatycką kulturę. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 07.04.2015 08:39
Liczba odwiedzin: 176235
Australia oczarowuje! Ogromne przestrzenie, dzikie krajobrazy, przedziwne zwierzęta, które można spotkać tylko tam, ciekawa kultura, a do tego chyba najbardziej wyluzowani ludzie na świecie. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.03.2015 08:27
Liczba odwiedzin: 205563
Ośmioosobowa grupa studentów z Rzeszowa i okolic lubi udowadniać, że chcieć równa się móc. Wierni tej idei co roku wyruszają w podróż leciwym busem z 1988 r. Na koncie mają już cztery wyprawy, a teraz przygotowują się do następnej. Tym razem celem są Stany Zjednoczone, które zamierzają przejechać wzdłuż i wszerz w trakcie dwumiesięcznej eskapady. »
Tagi: patronat medialny, ameryka północna, stany zjednoczone
Autor: Źródło: materiały promocyjne
Data publikacji: 25.03.2015 09:20
Liczba odwiedzin: 8249
Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 02.03.2015 10:11
Liczba odwiedzin: 7218
Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.09.2014 12:38
Liczba odwiedzin: 41856
„Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »
Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 25.09.2014 10:24
Liczba odwiedzin: 9132
Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »
Tagi: patronat medialny
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 19.09.2014 09:47
Liczba odwiedzin: 11479
Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »
Tagi: patronat medialny, azja, indonezja
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 01.08.2014 16:09
Liczba odwiedzin: 8786
Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »
Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada
Autor: Anna Kaca
Data publikacji: 16.07.2014 11:07
Liczba odwiedzin: 10796
W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »
Tagi: patronat medialny
Autor: Archeolodzy w podróży
Data publikacji: 11.07.2014 12:45
Liczba odwiedzin: 8308
Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »
Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny
Autor: Tomasz Korgol
Data publikacji: 01.07.2014 11:07
Liczba odwiedzin: 10243
Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »
Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.05.2014 11:39
Liczba odwiedzin: 6746
W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »
Tagi: europa, polska, patronat medialny
Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński
Data publikacji: 26.05.2014 16:34
Liczba odwiedzin: 8780
Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »
Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.05.2014 15:10
Liczba odwiedzin: 6811
Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »
Autor: BusTrip into the Wild
Data publikacji: 12.05.2014 09:20
Liczba odwiedzin: 69716
Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »
Tagi: patronat medialny, europa
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 28.04.2014 10:02
Liczba odwiedzin: 179738
Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »
Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk
Data publikacji: 15.04.2014 11:35
Liczba odwiedzin: 8251
1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »
Tagi: patronat medialny, europa, islandia
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 21.03.2014 14:44
Liczba odwiedzin: 286314
24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 08.07.2013 10:40
Liczba odwiedzin: 122745
Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna zaprasza na piąte spotkanie z cyklu PODRÓŻE Z ANTROPOLOGIĄ czyli prelekcję oraz pokaz fotografii z BOŚNI I HERCEGOWINY. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 17.06.2013 14:48
Liczba odwiedzin: 110595
Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna zaprasza na drugie spotkanie z cyklu PODRÓŻE Z ANTROPOLOGIĄ, czyli prelekcję oraz pokaz fotografii z ESTONII. »
Powered by Webspiro.