Dziś jest 18.04.2024

Imieniny obchodzą Apoloniusz, Bogusława, Alicja, Bogusław

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Złota rzeka Inguri – współcześni Argonauci

Autor: Piotr Picheta

Data publikacji: 05.01.2013 10:34

Liczba odwiedzin: 45108

Tagi: azja, gruzja, swanetia, relacje, piotr picheta

„Dałem się temu porwać i teraz nie mogę przestać. To jest ekscytujące! Tak ekscytujące, jak polowanie, czy też wędkarstwo” – mówił Rezo Gurchiani w wywiadzie dla fotografa Temo Bardzimashvili. – A młodzi są teraz leniwi. Powtarzam im, chodźcie ze mną, nauczę was, ale oni wolą siedzieć w domach, nawet gdy są bezrobotni”.

Spieniony nurt rzeki Inguri
 
Spieniony nurt rzeki Inguri
fot. Temo Bardzimashvili

Rezo jest współczesnym Argonautą. Nie robi tego wyłącznie dla przyjemności, nie robi tego też dla władzy, i nie walczy o zwrot prawowitego dziedzictwa, niczym mitologiczny Jazon. Jest zwykłym Gruzinem, który, jak inni jemu podobni, próbuje wiązać koniec z końcem. Gruzja jest krajem biednym, w którym post radziecka spuścizna jest jeszcze widoczna na każdym kroku. Gdy wielki brat upadł i przestał pompować pieniądze, przez kolejnych dwadzieścia parę lat ten kraj ubożał. Wyludnione wsie w odległych zakątkach Swanetii to widok dość powszechny. Młodzi wolą wielki świat, a duże aglomeracje miejskie przyjmują ich z otwartymi rękami. Byłbym jednak niesprawiedliwy, gdybym nie powiedział, że Gruzja się rozwija. Tak, rozwija się prężnie, ale nie wszędzie. Bez pieniędzy odległe zakątki niszczeją, a przyroda nie lubi marnotrawstwa. Tam gdzie może szybko zagarnia swoją własność, a nieliczni mieszkańcy, którzy pozostali w tych odległych miejscach, toczą z nią nierówny bój i przegrywają.

Rezo, współczesny argonauta
 
Rezo, współczesny argonauta
fot. Temo Bardzimashvili

Rezo żyje w Swanetii, w pradawnej Kolchidzie, i jest poszukiwaczem złotego runa. Zafascynowany mitologią grecką, każdego roku, na początku stycznia buduje tamę i wchodzi do spienionego nurtu rzeki Inguri. Ta potężna, 213-kilometrowa rzeka, mająca swój początek pod lodowcami Szchary (najwyższy szczyt Gruzji i trzeci pod względem wysokości szczyt Kaukazu – 5193 m n.p.m.), jest prawdziwą autostradą złota. Za czasów sowieckich przeprowadzono tutaj liczne badania, które potwierdziły obecność tego rzadkiego kruszcu, i jest go na tyle dużo, że eksploatacja na skalę przemysłową miałoby uzasadnienie. Sezon na złoto trwa jednak do końca marca. Potem poziom wody w Inguri niebezpiecznie wzrasta i nie można już płukać złota.

– Możemy wydobyć około 30 – 40 gramów złota [około 1 uncji*] w ciągu 3-miesięcznego sezonu. Oznacza to zysk w wysokości 1000 – 1700 dolarów – mówił w wywiadzie Rezo. – Nawet teraz mogę zarobić dwa razy więcej pracując jako kierowca, ale płukanie złota stało się dla mnie również sportem. I chciałoby się jeszcze dodać, niemalże olimpijskim, bowiem Swanowie robią to od wieków, a tymi pierwszymi, którzy to rozpoczęli i dali przykład kolejnym pokoleniom, byli właśnie starożytni Grecy. Dawna Kolchida, a współcześnie zachodnia Gruzja, w czasach antycznych była kolonią grecką, którą utożsamiano z mityczną krainą Aja, gdzie dotarli Argonauci w poszukiwaniu złotego runa (na czele z Jazonem).

Samorodki złota wydobyte z Inguri
 
Samorodki złota wydobyte z Inguri
fot. Temo Bardzimashvili
Swanecki argonauta
 
Swanecki argonauta
fot. Temo Bardzimashvili

Co ciekawe, legenda o złotym runie, do której nawiązuje Rezo, nie jest wyłącznie mitem. Co więcej, posiada pewne historyczne uzasadnienie, rzecz jasna, bardziej prozaiczne i pozbawione czarów i fantastyki. W dawnych czasach złotonośną zwietrzelinę wydobywano poprzez układanie w ciekach wodnych owczych skór, które niczym filtr zbierały drobinki cennego surowca. Ciężkie ziarna złota były zatrzymywane na powierzchni owłosionej skóry, następnie pozłacane runo suszono na słońcu, a złoty pył strzepywano i zbierano przed ponownym zanurzeniem skóry w cieku wodnym.

Płukanie złota
 
Płukanie złota
fot. Temo Bardzimashvili

Pewna część Swanów zajmujących się płukaniem złota twierdzi, że betonowa zapora wodna, zbudowana przez Sowietów na rzece Inguri, ma na celu akumulować całe złoto płynące rzeką. Może jest tak po części, choć bardziej prawdopodobne wydaje się wykorzystanie tej rzeki jako źródła taniej energii – w końcu stoi tam jedna z największych elektrowni wodnych zasilających Gruzję i Abchazję.

Tama na złotonośnej rzece Inguri
 
Tama na złotonośnej rzece Inguri
fot. Tomek Mucha

Jedno jest pewne, gorączka złota w Gruzji wciąż trwa, choć jak mówi Rezo: „Tradycja płukania złota opiera się głównie na entuzjazmie starszego pokolenia”, bowiem „(...) młodzi są teraz leniwi”, i całkiem możliwe, że w dobie obecnych przemian tradycja ta zaniknie. Czas pokaże, tymczasem należy się spodziewać, że Rezo i inni jemu podobni Swanowie, już w styczniu, zejdą „śliską ścieżką kanionu do brzegów huczącej Inguri, aby po raz kolejny spróbować szczęścia”.


------------------------------------

*Jedna uncja złota to w przybliżeniu 31 gram. Jest to standardowa miara wagowa złotego kruszcu. Stosuje się ją w jubilerstwie, numizmatyce i w ogólnoświatowym handlu złotem. Rezo posługuje się prymitywnymi metodami wydobycia, które nie dają zadowalających efektów. Większość współczesnych poszukiwaczy złota pokroju Rezo (np. na Alasce) potrafi w ciągu jednego sezonu wydobyć od kilkudziesięciu do kilkuset uncji złota.

[Zdjęcia w artykule wykorzystane zostały za zgodą autorów]


------------------------------------
O autorze:

Na Kościelcu w Tatrach
 
Na Kościelcu w Tatrach
fot. Piotr Picheta

Piotr Picheta – bibliotekarz, wspinacz, podróżnik. Członek Klubu Wysokogórskiego Kraków. Uczestnik wypraw wysokogórskich. Wspinał się w Pakistanie, w ramach wyprawy Batura Muztagh Pakistan 2011, w Kokszał Tau w Kirgizji (Kokshal To Expedition 2010), w Gruzji (Kaukaz), Albanii (Góry Prokletije), w masywie Olimpu (zimowe wejście na Mitikasa), Alpach, Tatrach i na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

Współzałożyciel marki odzieżowej Climbe.

Climbe.pl, Sklep Climbe
Fan page na FB

Spieniony nurt rzeki Inguri
 
Spieniony nurt rzeki Inguri
fot. Temo Bardzimashvili

Komentarze (1)

 • Muzyk (gość)

  Muzyk (gość)

  02.03.19, 20:13

  Jedna uncja to 28,35 grama a nie 31

  Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 6154

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 5759

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 17998

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 7195

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 8819

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7799

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8042

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6482

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7049

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5698

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6278

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 5039

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 35877

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 78622

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6437

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 117503

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze