Dziś jest 28.03.2024

Imieniny obchodzą Aniela, Renata, Kastor, Antoni

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Cmentarzyska statków

Autor: Anna Wiśniewska

Data publikacji: 05.07.2011 14:02

Liczba odwiedzin: 19651

Tagi: azja, indie, pakistan, bangladesz, uzbekistan, chittagong, alang, gaddani, moynaq, industrial, anna wiśniewska

Pozostałości po przemyśle, złomowiska, huty czy kopalnie coraz częściej stają się atrakcyjne dla turystów. Industrializm, mimo iż zawsze był postrzegany jako coś nieciekawego a wręcz odpychającego, zaczął przyciągać amatorów przemysłowego krajobrazu.

Plaża w Chittagong
Plaża w Chittagong w Bangladeszu. Fot. Cea

Paradoksalnie w rozreklamowaniu pewnych miejsc pomogły akcje takich organizacji jak Greenpeace. Zwracając uwagę na ochronę środowiska, odkryli dla świata tereny dotąd nieznane. Złomowiska okrętów w Azji są tego przykładem.

Gdzie ich szukać?

Indie, Pakistan, Bangladesz czy Uzbekistan – głównie w tych krajach można zobaczyć miejsca składowania i rozbiórki wraków. Okres życia statku czy okrętu to około 25 – 30 lat. Później nie opłaca się już go naprawiać, zresztą mało które firmy decydują się na to. Lepiej złomować. Z około 50 tysięcy pływających po wodach świata jednostek kilkaset co roku trafia na złom. Jest to nawet do 25 milionów ton stali do ponownego przetopienia. Żeby jednak opłacało się poddać wraki recyklingowi, potrzebna jest tania siła robocza. I liberalny stosunek do kwestii ochrony środowiska. A ta znajduje się właśnie w Azji. Dlatego 90 procent statków i okrętów na świecie złomowanych jest w Gaddani w Pakistanie, Chittagong w Bangladeszu i w Alang w Indiach. Te trzy porty rywalizują o miano największego składowiska, trudno jednak jednoznacznie wskazać w tej konkurencji zwycięzcę.

Poza miejscami rozbiórki i recyklingu statków istnieją miejsca takie jak Moynaq w Uzbekistanie. Jest to cmentarzysko wraków statków, które niegdyś cumowały w tamtejszym porcie nad Morzem Aralskim. Moynaq był wtedy prężnie rozwijającym się, dużym rybackim portem położonym nad południowym brzegiem morza. Z dawnej potęgi nie pozostało już praktycznie nic. Na skutek ogromnej katastrofy ekologicznej powierzchnia Morza Aralskiego zmniejszyła się w ciągu ostatnich 50 lat o połowę, linia brzegowa cofnęła się o 180 kilometrów. Z kilkunastu tysięcy mieszkańców w mieście pozostało zaledwie 2000. Pracują głównie w ostatniej ocalałej fabryce konserw rybnych, przy czym ryby, które przetwarzają nie pochodzą z Morza Aralskiego, a z odległego Morza Barentsa albo Bałtyku. Zardzewiałe wraki stoją w rzędzie w miejscu, gdzie kiedyś toczyło się portowe życie. Kutry rybackie i statki nie na wodzie, ale na piasku – taki krajobraz wita przyjezdnych.

Moynaq w Uzbekistanie
Moynaq w Uzbekistanie. Fot. upyernoz

Recykling

Gaddani, Chittagong i Alang to miejsca, do których najczęściej przybijają stare jednostki pływające. Nie ma tu jednak żadnych doków, betonowych nabrzeży czy olbrzymich suwnic. Prymitywną stocznię stanowi kilkanaście kilometrów plaży. Bywa, że każdy kawałek wybrzeża należy do innej firmy. Mimo iż wszystkie te trzy miejsca znajdują się w różnych krajach proces demontażu wszędzie wygląda tak samo. Gdy przypływa statek, rzesza pracowników zabiera się do pracy. Działają w skrajnie niebezpiecznych warunkach, ale każdy nowy okręt budzi radość na ich twarzach. Daje im pracę, a tym samym zarobek kilku dolarów za cały dzień harówki.

Robotnicy używają przeważnie palników, toksycznych środków i ręcznych narzędzi. Co chwilę słychać huk gigantycznych kawałków metalu uderzających o ziemię, wszędzie unoszą się opary, strzelają iskry. Na szrocie pracują zarówno mężczyźni, kobiety jak i dzieci. Nie noszą kasków, a do pracy z palnikami często zakładają zwykłe przeciwsłoneczne okulary. Za marne pieniądze, w ciągłym zagrożeniu pracują ludzie, dla których jest to jedyna szansa na zarobek. Z okrętów zabierają więc także wszystkie przedmioty, które można później sprzedać, począwszy od szklanek, popielniczek, strojów przeciwogniowych po całe łodzie ratunkowe.

Stare okręty, mimo iż bezużyteczne na morzach przedstawiają dużą wartość dla firm odzyskujących surowce. Przede wszystkim jest tam cenna stal, aluminium i miedź, ale też niebezpieczne, toksyczne substancje i materiały, jak choćby azbest. Dlatego też już w latach 90. zaczęły się akcje międzynarodowej organizacji Greenpeace, zwracającej uwagę na zanieczyszczenie i degradacje środowiska na plaży w Alang oraz trudne warunki pracy robotników. Kolejne raporty Greenpeace'u nie były w stanie zmienić stanu rzeczy, który nadal jest opłakany. Jedyne co, to zwiększyły nieufność władz Gudżaratu w stosunku do przyjezdnych – plaża została zamknięta. Przez to wzrosło znaczenie składowisk w Gaddani i Chittagong, które niezauważone przez opinię publiczną mogły funkcjonować bez przeszkód.

„Zwiedzanie”

Fotoreporterzy, dziennikarze i zwykli turyści muszą dostać pozwolenie na wjazd na teren składowiska w Alang, po które należy zgłosić się do rządu w Delhi i włączyć w to jeszcze polską ambasadę. Możliwe, że uda się wtedy uzyskać także zezwolenie na fotografowanie i filmowanie. Trwa to tygodniami, dlatego właściwie mało kto decyduje się na takie rozwiązanie.

Amatorzy industrialnych klimatów czy dziennikarze wykorzystują zazwyczaj inne metody, niekoniecznie legalne, które jednak umożliwiają dostanie się na teren złomowiska. Przede wszystkim trzeba minąć policyjne punkty kontroli oddzielające plaże od świata zewnętrznego. Strażnicy firm prywatnych przymykają oko na fotografów, którzy dadzą im łapówkę za wejście na teren rozbiórki statków. W ten sposób można się tam dostać i zrobić unikalne zdjęcia demontażu wraków, ale i bardzo niebezpiecznej pracy, wykonywanej przez niewykwalifikowanych robotników w ciężkich warunkach.

Składowiska w Bangladeszu i Pakistanie są o wiele łatwiej dostępne. Wielu sławnych fotografów jak choćby Brazylijczyk Sebastião Salgado czy Polak Tomasz Gudzowaty robiło fotoreportaże z tych miejsc. Stały się one inspiracją dla wielu pasjonatów zarówno fotografii jak i turystyki industrialnej.

Nie ma tam infrastruktury turystycznej, backpackersi omijają te miejsca szerokim łukiem, policja broni dostępu do nich. Mimo to istnieje spora grupa amatorów złomowisk, którym niestraszne są te wszystkie wspomniane utrudnienia i którzy w końcu docierają na miejsce. Pytanie może brzmieć: po co? Czy zaspokojenie własnej ciekawości jest wystarczającą motywacją?

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • Następna »

Komentarze (1)

  • SUPER (gość)

    SUPER (gość)

    21.03.16, 22:02

    JAK ZWIEDZIC ?

    Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 6069

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 5696

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 14410

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 7148

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 8717

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 7723

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 7888

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 6425

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 6903

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 5683

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 6214

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 4999

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 34268

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 76529

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 6381

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 115062

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze