Dziś jest 28.03.2024

Imieniny obchodzą Aniela, Renata, Kastor, Antoni

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Hampi – perła Karnataki

Autor: Wojciech Zawistowski

Data publikacji: 07.11.2011 11:51

Liczba odwiedzin: 284959

Tagi: azja, indie, hampi, karnataka, relacje

Hampi to miasto położone w północnej części indyjskiego stanu Karnataka, zbudowane na ruinach dawnej stolicy państwa Vijayanagar (Widżajanagar). Według historycznych źródeł oraz legend, stanowiących ciekawe uzupełnienie informacji na temat tego obszaru, miasto powstało w 1336 roku naszej ery i przez okres około dwustu lat było najważniejszym miejscem w regionie.

Hampi
Fot. Wojciech Zawistowski

Budowę stolicy dawnego imperium Vijayanagar (Widżajanagar) rozpoczął Bukka I. W szczytowym okresie około 1540 roku naszej ery państwo obejmowało swym obszarem cały region dzisiejszych południowych Indii. Natomiast stolica kraju leżąca w miejscu dzisiejszego Hampi była jednym z bardziej wysuniętych na północ punktów imperium.

W związku z bogatą historią, licznymi dobrze zachowanymi ruinami oraz stosunkowo dobrym skomunikowaniem z dużymi ośrodkami miejskimi takimi jak Bombaj, Hubli, Hyderabad i Bangalore oraz turystycznym Goa, Hampi stało się jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w południowych Indiach. Dodatkowej popularności przysporzyło wpisanie ruin w okolicach Hampi na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Najbardziej popularnym sposobem dostania się do Hampi jest podróż pociągiem z Margao do Hospet (przy okazji pobytu na Goa). Podróż zabiera około 7 godzin i jest niezwykle tania. Za bilet w jedną stronę trzeba zapłacić około 9 PLN za osobę w klasie second sleeper. Wprawdzie w tej klasie nie ma klimatyzacji ani zamkniętych przedziałów, ale za to można zintegrować się z rdzennymi mieszkańcami Indii, którzy zwykle są bardzo towarzyskimi i otwartymi towarzyszami podróży. Pociągi z Goa do Hospet kursują co dwa, trzy dni i aby nie mieć problemów z miejscem w pociągu, bilety należy rezerwować co najmniej na dwa tygodnie przed planowaną podróżą. Najlepszym rozwiązaniem jest wcześniejsze zaplanowanie podróży i zakup biletów jeszcze w Polsce przez rządową stronę internetową kolei indyjskich Kolej w Indiach.

Podróż pociągiem możliwa jest również ze wspomnianych wyżej miast Bangalore i Bombaju. Za połączeniem z Bangalore przemawia stosunkowo niedługi czas podróży. Przejazd z Bombaju jest znacznie bardziej czasochłonny, stąd większość turystów nadjeżdżających z zachodnich regionów wybiera postój na Goa i po kilkudniowym odpoczynku decydują się na wyjazd do Hampi.

Do Hampi można dotrzeć również autobusem lub samochodem. Odradzamy takie rozwiązanie ze względu na długą i męczącą podróż. Czasy przejazdu są co najmniej o 30 procent dłuższe w porównaniu do pociągów i zdecydowanie mniej komfortowe z uwagi na fatalny stan dróg oraz bardzo niski standard pojazdów.

Zanim dotrzemy do celu podróży, czyli ruin w okolicach Hampi, musimy wydostać się z Hospet, miasta z dworcem kolejowym, do którego docierają pociągi z Goa i Bangalore. Jest to stosunkowo niewielkie miasto (oczywiście jak na Indie) z niesamowitą ilością rikszarzy i taksówkarzy proponujących transport do Hospet. Odległość między dwoma miastami wynosi około 15 kilometrów i zajmuje około pół godzin, gdy wybierzemy taksówkę, jeśli zdecydujemy się na rikszę – 45 minut. Jeśli rikszarz zacznie rywalizować z kolegami po fachu, czas ten może skrócić się o 10-15 minut. Ale to już raczej rozrywka polecana osobom o mocnych nerwach. Przejazd rikszą kosztuje ok. 20 – 30 rupii (1,5-2,5 zł) niezależnie od ilości osób, którym uda się wsiąść do pojazdu. Głównym zarobkiem dla kierowców jest perspektywa potencjalnego namówienia podróżnych na wycieczkę objazdową po ruinach Hampi następnego dnia. Dodatkowo rikszarze otrzymują wynagrodzenie od właścicieli hotelików i różnego rodzaju guest-house’ów za dowiezienie turystów. Gdy korzystamy z transportu rikszą lub taksówką przy wyjeździe z miasta, w zależności od pory musimy zapłacić już około 80 – 120 rupii.

Miejsc do spania w Hampi nie brakuje. Jest tam przynajmniej kilkadziesiąt hotelików, każdy dysponuje kilkoma lub kilkunastoma pokojami w cenie od 400 rupii, czyli od około 27 do 30 zł. W tej cenie znajdziemy pokój z wiatrakiem i łazienką – oczywiście bez ciepłej wody. Za dopłatą około 200 rupii dostaniemy w cenie klimatyzację i ciepłą wodę. Należy dokładnie dopytać właściciela pensjonatu, czy dysponuje agregatem prądotwórczym i czy zapewnia elektryczność przez całą dobę. Jest to o tyle ważne, że w regionie są ogromne niedobory energii elektrycznej i światło wyłączane jest codziennie na kilka a nawet kilkanaście godzin. W związku z tym nie ma sensu wynajmować pokoju z klimatyzacją czy nawet z wiatrakiem, o ile pensjonat nie ma spalinowego agregatu prądotwórczego. Hindusi nie mogą zrozumieć, że nie chcemy płacić za klimatyzację, która przecież jest w pokoju. To, że elektryczność nie działa i nie można z niej skorzystać, to już inna sprawa…

Klimat Hampi jest niepowtarzalny. Miasto otaczają setki w większości dobrze zachowanych fragmentów świątyń, pałaców i innych historycznych budynków z okresu świetności imperium Vijayanagar (Widżajanagar). Dodatkowym plusem jest położenie – na brzegach rzeki Tungabadhra, skąd rozciąga się niesamowity widok zwłaszcza o zachodzie słońca zarówno na miasto, jak i na skały otaczające cały obszar dawnej stolicy regionu. Same miasteczko jest nadzwyczaj spokojne jak na Indie. Po ulicach, zwłaszcza po zachodzie słońca, gdy robi się chłodniej, przechadzają się niczym nieskrępowane dziesiątki świętych krów, wesołych kóz, psów i innych okazów fauny. Świetnie sobie radzą w ruchu ulicznym, wśród riksz motorowych, rowerów, taksówek, straganów z owocami czy innymi produktami. Krowy bynajmniej nie są nieśmiałe, spragnione pieszczot, ocierają się o turystów, a ci przyjmują to ze zdziwieniem i przerażeniem.


Zobacz galerię zdjęć z Hampi:

Hampi
 
Hampi
fot. Wojciech Zawistowski

W miasteczku jest wiele lokali gastronomicznych zarówno małych rodzinnych jadłodajni na dachach domów, aż po nieco większe klimatyczne restauracyjki z sączącą się cicho hinduską muzyką. W Hampi są zarówno lokale serwujące tradycyjne hinduskie jedzenie, jak również podające potrawy kuchni europejskiej. Polecamy zwłaszcza restaurację znajdującą się około 100 metrów od rzeki serwującą najlepsze może nawet w całej Karnatace naturalne soki ze świeżo wyciskanych owoców.

Aby zwiedzić wszystkie lub przynajmniej większość ruin w okolicy Hampi, należy zarezerwować na ten cel najlepiej dwa, trzy dni. Oczywiście można wybrać bardziej intensywne zwiedzanie i poświęcić jeden dzień na kontemplowanie okolicy, ale w tym wariancie musielibyśmy obowiązkowo skorzystać z motorikszy, która obwiozłaby nas po okolicy. Koszt wynajęcia wraz z kierowcą wynosi 500 – 700 rupii za pojazd na wyłączny użytek przez cały dzień (35 – 48 zł za pojazd, do którego zmieszczą się trzy osoby). Istnieje również możliwość zwiedzania zabytków pieszo, gdyż wszystkie położone są w promieniu kilku kilometrów od współczesnego miasteczka Hampi. Wymaga to oczywiście samozaparcia, tym bardziej, że temperatury panujące w tym regionie nie należą do niskich. Jeszcze jedną ciekawą alternatywą jest objechanie ruin wynajętym rowerem. Polecamy!

Trudno jednoznacznie wskazać, które świątynie czy pałace są najlepsze, do których warto przede wszystkim się udać. Naszym zdaniem do najciekawszych budowli należy zaliczyć kamienny rydwan, wspaniale zachowany, wyrzeźbiony z dbałością o najmniejszy szczegół. Inną budowlą, której naszym zdaniem nie można pominąć są stajnie słoni z ogromnymi boksami dla zwierząt. Kolejne ciekawe obiekty to: Pushkarani, Podziemna Świątynia, Świątynia Kriszny, Badavi Lingam i wiele, wiele innych. Gdyby pokusili się o podsumowanie pobytu w Hampi, mogłoby ono brzmieć na przykład tak: Hampi jest miejscem zdecydowanie wartym odwiedzenia przy okazji podróży po południowych Indiach. Niesamowity klimat, wielość obiektów historycznych, piękne widoki to chyba główne walory tego miejsca.

Komentarze (1)

  • paula (gość)

    paula (gość)

    14.05.16, 16:36

    Świetny reportaż, z przyjemnością czytam wszystkie artykuły, które pochodzą z ''tych dzikich'' rejonów świata :)

    Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 6070

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 5698

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 14412

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 7148

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 8718

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 7724

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 7889

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 6426

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 6906

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 5683

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 6219

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 4999

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 34270

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 76582

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 6384

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 115111

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze