Dziś jest 19.05.2024

Imieniny obchodzą Piotr, Celestyn, Augustyn, Bernarda

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Magia Zanskaru

Autor: Anna Matelska

Data publikacji: 21.07.2011 10:49

Liczba odwiedzin: 4859

Tagi: azja, indie, zanskar, himalaje indyjskie, leh, artykuły, góry, anna matelska, góry artykuły

Poszukiwacze przygód i miłośnicy trekkingu chętnie kierują swój wzrok w stronę Himalajów. Czyż może być większe wyzwanie niż najwyższe góry świata? A Himalaje to przecież nie tylko Mount Everest, nie tylko wysokogórska wspinaczka i nadludzki wysiłek. To także wyjątkowa enklawa kulturowa, magiczny świat zaklęty wśród skalistych szczytów.

Zanskar
Zanskar – fascynująca kraina w Himalajach indyjskich. Fot. CortoMaltese_1999

Możliwości wypraw himalajskich są dość różnorodne. Zdobywanie Dachu Świata, czyli Mount Everestu to opcja bardzo ekstremalna, na którą przeciętny turysta raczej się nie zdecyduje. Jednak w Himalajach możliwy jest również klasyczny trekking, będący formą pośrednią między wspinaczką a turystyką pieszą. Jednym z celów takiej wędrówki może być Zanskar – miejsce gwarantujące wyjątkowe i różnorodne przeżycia.

Zaginione Królestwo

Fascynująca kraina, daleka i niedostępna, wciśnięta między dolinę rzeki Indus a główny grzbiet Himalajów indyjskich – oto Zanskar, niegdyś niezależne królestwo, dziś jednostka administracyjna w indyjskim stanie Kaszmir. Otaczają ją najeżone skałami szczyty, przed intruzami chronią zaś nieprzyjazne ośnieżone przełęcze. Ponad 7 tysięcy kilometrów kwadratowych górzystego obszaru o wysokości od 3500 do 7000 metrów n.p.m. czeka na eksplorację. Docierają tam tylko nieliczni – na szczęście.

Na widowiskowe krajobrazy składają się prawdziwe skarby niezdewastowanej jeszcze przez człowieka przyrody – pastelowe, pustynne góry, strzeliste skały i spienione rzeki. Pejzaże te zapierają dech w piersiach górskim nowicjuszom, ale ujmują również doświadczonych wędrowców.

Do wrażenia, jakie wywołuje dziewicza, górska przyroda , dochodzą walory kulturowe. Dolina Indusu przez ponad tysiąc lat leżała w strefie wpływów tybetańskich i dziś jest to miejsce kultywacji autentycznych tradycji, których nie posmakujemy w bardziej popularnych i dostępniejszych rejonach. Religia, obyczaje, bogate kolorowe stroje ozdobione turkusami i koralami, plus prawdziwa gościnność egzotycznych mieszkańców – to wszystko czeka nas, gdy tylko uda nam się dotrzeć do malowniczych wiosek położonych wśród zielonych pól jęczmienia.

Wszyscy zainteresowani obserwowaniem codzienności będą zachwyceni bliskim kontaktem z miejscową ludnością, możliwością podpatrzenia trudów ich codziennej pracy, a następnie wypicia razem z nimi czarki parującej, tybetańskiej herbaty.

Ponad wioskami Zanskaru wznoszą się porozrzucane nad górskimi przepaściami kilkusetletnie klasztory mnichów tybetańskich. Większość z nich usytuowana jest w fortyfikowanych budowlach położonych nad graniami i wysokimi ustępami skalnymi. Są to więc miejsca wyjątkowego odosobnienia i pielęgnowania buddyzmu, wyznawanego przez około 95 proc. mieszkańców rejonu.

Miejsca egzotyką pachnące

W tajemniczym i dzikim Zanskarze każdy zakątek wart jest odwiedzin. Byle wioseczka zagubiona w górach zachwyca, a w przypadkowo napotkanym klasztorze możemy doświadczyć przeżyć niemal transcendentalnych. Wydaje się, że najbardziej atrakcyjne okazują się zawsze miejsca, które samodzielnie odkryjemy. Oczywiście są w tym rejonie lokalizacje szczególnie polecane przez podróżników, które mogą stać się jednymi z celów himalajskich wypraw.

Położona wśród ośnieżonych szczytów miejscowość Leh to doskonała baza wypadowa. Podziwiając m.in. Stok Kangri wysoki na 6123 metrów n. p. m., możemy wyruszyć stamtąd do Phyang, szesnastowiecznego buddyjskiego klasztoru założonego przez protoplastę dynastii Namgyal. Ukrytemu w dolinie klasztorowi towarzyszy wioska, w której znajdziemy między innymi charakterystyczny tybetański bazar, kipiący kolorami i zapachami.

W poszukiwaniu miejscowego folkloru warto udać się też do Hemis, gdzie raz na trzy lata w lipcu, z okazji święta Tse-dup odbywa się barwny, buddyjski festiwal. W lokalnej świątyni turyści mogą zobaczyć rytualne tańce mnichów ubranych w kolorowe maski. Ceremonie odbywają się przy wtórze instrumentów i recytowanych modlitw.

Spragnionym wędrówek na łonie natury można polecić imponującą przełęcz Chang La (5270 m n.p.m.), przez którą droga prowadzi nad niewiarygodnie czyste jezioro Pangong Tso. Szmaragdowy kolor wody i otaczające ją góry tworzą prawdziwą oazę ciszy i spokoju.

Wyprawy z pasjonatami

Bardziej wprawieni podróżnicy mogą oczywiście udać się do Zanskaru na własną rękę i samodzielnie odkrywać piękno lokalnej przyrody i mnogość smaczków kulturowych. Niezbędne jest jednak do tego pewne doświadczenie w górskiej wspinaczce i obycie z indyjskimi realiami. Pomocą służą miejscowi przewodnicy, niech nas jednak nie zaskoczą problemy z porozumiewaniem się. Język angielski mieszkańcy Zanskaru mają opanowany w najlepszym wypadku na poziomie podstawowym.

Dobrym pomysłem może się okazać skorzystanie z usług jednej z firm organizujących trekkingowe wyprawy w Himalaje, choć w żadnym wypadku nie są to jednak oferty skierowane dla każdego turysty. Dobre zdrowie i kondycja są bezwarunkowo wymagane. Przy czym wrażenia są niezapomniane. I choćby dlatego warto udać się do Zanskaru – byłego buddyjskiego królestwa, któremu jakimś cudem udało się ukryć przed światem.

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • Następna »

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 6544

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 6051

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 22088

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 7539

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 9186

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7975

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8523

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6725

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7536

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5923

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6790

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 5280

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 39473

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 94321

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6678

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 139717

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze