Dziś jest 21.05.2024

Imieniny obchodzą Kryspin, Wiktor, Jan, Przecława

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Namaste Indie! Cz. II

Autor: Aneta Mikosz

Data publikacji: 03.03.2014 09:57

Liczba odwiedzin: 2854

Tagi: indie, azja, podróż na medal ii

Mój wyjazd do Indii był nie do końca zaplanowany a nawet niezbyt pożądany – tak jak pisałam wcześniej, nie dostałam wizy do Iranu i nie chcąc tracić urlopu, postanowiłam, że wyruszę gdziekolwiek. Wybór padł na Indie. Z perspektywy czasu uważam, że był to strzał w dziesiątkę.

Kilka refleksji powyjazdowych

Po pierwsze DROGA

W Indiach trzeba nauczyć się selekcji. Jeśli nie ma się 6-miesięcznego urlopu, lepiej w swój plan podróży, wcisnąć mniej miejsc, które dodatkowo nie będą położone na przeciwległych krańcach Indii. Inaczej będzie to urlop spędzony w pociągach i autobusach. Niby fajnie, też ciekawie, ale czy o to chodzi? Trasa, którą wybrałam, czyli objazd po północy i północnym-wschodzie Indii (Amritsar, Manali, Riszikesz, Dharamsala, Haridwar) oraz wycieczka na południe (Chennai, Mamallapuram, Pondicherry), logistycznie uzasadniona (z Chennai miałam wylot), wydaję mi się optymalna. Owszem, sporo podróżowałam, ale wybierając nocne pociągi, nie traciłam dnia. Tam gdzie musiałam jechać autobusem było znacznie gorzej – pamiętam 14-godzinna podróż do Manali po krętych, dziurawych drogach, kiedy to kilkukrotnie serce podchodziło mi do gardła i ze strachu chciało wyskoczyć.

W indyjskim pociągu, przejażdżka nim zawsze dostarcza wielu wrażeń, mocnych wrażeń :)
 
W indyjskim pociągu, przejażdżka nim zawsze dostarcza wielu wrażeń, mocnych wrażeń :)
fot. Aneta Mikosz

Do końca życia będę wspominać znajomości zawarte w podróży: z kilkoma transwestytami w pociągu z Delhi do Kalkuty, z parą Australijczyków, którzy byli w podróży dookoła świata od 3 lat, a z którymi spotkałam się w autobusie z Pathankot do Dharamsali czy z bezzębnym rzekomo sadhu, który w Varanasi chciał mi sprzedać pierwszej jakości haszysz, twierdząc, że tylko w ten sposób otworzę swoje trzecie oko na kontakt z Sziwą. I dziesiątki innych znajomości, przypadkowych, spontanicznych i niezapomnianych, jak to w drodze.

...
 
...
fot. Aneta Mikosz

Po drugie, DOŚWIADCZENIE

O tak, w trakcie tej 25-dniowej podróży doświadczeń miałam aż nadto. Pierwszy raz pojechałam tak daleko zupełnie sama. Niektórym spotkanym Hindusom nie mieściło się to w głowie, za każdym razem musiałam tłumaczyć, że nie jestem sierotą i że wszystko u mnie w porządku. Jako samotnie podróżująca kobieta musiałam wykazywać się non stop się niemałą asertywności i czasem tupetem, kiedy jakiś naganiacz chciał mi wcisnąć pokój czy inny towar po trzykrotnie wyższej cenie. Nigdy wcześniej się nie targowałam, zawsze miałam opory, wstydziłam się – w Indiach przestałam, gdy zorientowałam się, że płacę np. za kawę 10 razy więcej (naprawdę!) niż bardziej doświadczeni turyści. Płacąc początkowo tyle, ile mi kazano, znacznie uszczupliłam swój wyprawowy budżet, musiałam więc zacząć oszczędzać, co oznaczało, że: jadłam tylko w ulicznych knajpach, tam gdzie stołowali się miejscowi, jeździłam wyłącznie pociągami klasy sleeper, wybierałam najtańsze autobusy (nie daj boże „de luxe”!), nie pozwalałam, żeby naganiacz prowadził mnie do hotelu czy restauracji, a pseudoprzewodnik oprowadzał po jakimkolwiek zabytku. Krótko mówiąc: Indie uczą samodzielności, a ta przydaje się także w innych krajach, a przede wszystkim w Polsce :-).

Hinduski, serdeczne i roześmiane,choć pewnie łatwo im nie jest
 
Hinduski, serdeczne i roześmiane,choć pewnie łatwo im nie jest
fot. Aneta Mikosz

Po trzecie, NIEDOSYT

Straszny, przerażający, żrący od środka niedosyt Indii i poczucie, że niby byłam tam 25 dni, ale tak naprawdę to mało widziałam, niewiele doświadczyłam i o Indiach niczego sensownego powiedzieć nie mogę. Co z tego, że przejechałam kilka tysięcy kilometrów, nie stroniłam od rozmów z Hindusami, chłonęłam tamtejszą rzeczywistością każdym zakurzonym porem skóry – 25 dni to stanowczo za mało, dlatego chyba już niedługo przyjdzie mi znowu powiedzieć „Namaste Indie!”.

Varanasi
 
Varanasi
fot. Aneta Mikosz

TOP 5, czyli co warto zobaczyć i przeżyć w Indiach

Przyspieszony kurs rzeźby w Mamallapuram – jeśli ktoś myśli poważnie o profesji artysty-rzeżbiarza, to koniecznie powinien udać się Mamallapuram i wziąć lekcje rzeźby u tamtejszych artystów, czasem bardziej amatorów niż profesjonalistów, ale niezmiennie pomocnych i mocno motywujących do działania. W Mamallapuram byłam przez kilka dni i codziennie po południu szłam do zaprzyjaźnionego warsztatu połączonego ze sklepem, siadałam na zewnątrz, brałam dłuto i pod czujnym okiem Akhila próbowałam z nieforemnego kawałka kamienia wydobyć zaklęty w nim kształt, co początkowo było niesamowicie trudne. W warsztacie Akhila spędzałam 2 godziny dziennie, płacąc za każdą lekcję 100 rupii. Najmilej z tych lekcji będę wspominać rozmowy z Akhilem i jego pracownikami, które czasem przeradzały się w kilkugodzinne dyskusje o wszystkim i o niczym. Zdecydowanie polecam, tym bardziej, że w Mamallapuram niemal każdy sklep z rzeźbami oferuje również turystom przyspieszony kurs rzeźby, co wobec braku większych atrakcji w tej tamilskiej miejscowości, jest ciekawą perspektywą.

Akhil, bardzo cierpliwy nauczyciel i świetny artysta
 
Akhil, bardzo cierpliwy nauczyciel i świetny artysta
fot. Aneta Mikosz
Niestety, nie są to dzieła moich rąk
 
Niestety, nie są to dzieła moich rąk
fot. Aneta Mikosz

Wyciszyć się w Riszikeszu, czyli medytacja z widokiem na Himalaje – Riszikesz jest uznawany za światowe centrum jogi, co unaocznia się już po pierwszym spacerze – tylu aszramów, kursów medytacji czy jogi nie widziałam dawno, miałam wrażenie, że na jeden kilometr kwadratowy przypada z 5 szkół i 10 nauczycieli, którzy za odpowiednią opłatą zadbają o twój rozwój duchowy. Ja niestety nie miałam ekstra funduszy, by zafundować sobie taki kilkudniowy pobyt. Spędziłam za to dwa dni na wolontariacie w Amrit Yoga Institute, gdzie razem z Sally z USA i dwójką Koreańczyków przygotowywałam posiłki i robiłam drobne prace porządkowe w zamian za wikt, opierunek i kilka lekcji jogi.

Trekking dookoła Manali – miejscowość ta słynie z dwóch rzeczy: ponoć najlepszej w Indiach marihuany (nie potwierdzam, nie zaprzeczam) i świetnych tras trekkingowych, na każdym poziomie trudności (potwierdzam). Z racji tego, że w Manali byłam zimą, w grudniu, cześć szlaków była już niedostępna. Planowałam wcześniej, żeby wejść na przełęcz Rohtang na wysokość 3979 m n.p.m., ale niestety ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe musiałam zadowolić się szlakami wokół Manali. Na szczęście tych nie brakuje. Mogę polecić Wam kilka krótkich, ale ciekawych spacerów: do gorących źródeł Kalath, położonych około 6 km od Manali, na zachętę dodam, że można się w ich także kapać, spacer do świątyni Maa Sharvari (ok. 5 km od Manali), 3-kilometrowy obfitujący w piękne widoki spacer do wsi Vashist, gdzie znajdują się ciekawa świątynia i kolejne gorące źródła. Tak jak wspomniałam, ja miałam ograniczone pole działania ze względu na pogodę, jeśli jednak wybierzecie się do Manali między czerwcem a wrześniem możecie cieszyć się długimi szlakami trekkingowym, atrakcjami typu rafting, zorbing, wspinaczka górska, paragliding i wiele innych. Ograniczeniem jak zwykle może być tylko wyobraźnia.

Okolice Manali
 
Okolice Manali
fot. Aneta Mikosz
Okolice Manali
 
Okolice Manali
fot. Aneta Mikosz
Manali, gorące żródła
 
Manali, gorące żródła
fot. Aneta Mikosz

Pójść na mecz krykieta na stadion w Dharamsali – nie od dziś wiadomo, że krykiet jest dla Hindusów niemalże drugą religią, a mistrzowie krykieta maja status półbogów, który znacznie się wzmocnił po 2011 roku, kiedy to drużyna indyjska wygrała mistrzostwa świata. Podczas mojego pobytu w Dharamsali niestety nie rozgrywał się żaden mecz, strasznie żałuje, bo obserwacje rozentuzjazmowanych Hindusów dopingujących swojej drużynie są bezcenne. Mimo to warto odwiedzić HPCA – Himachal Pradesh Cricket Association Stadium, przejść się po zielonej murawie (niby nie wolno, ale jak się uśmiechnie i się zagada…) i usiąść na jednym z 25 000 miejsc na widowni.

Himachal Pradesh Cricket Association Stadium, duma Hindusów
 
Himachal Pradesh Cricket Association Stadium, duma Hindusów
fot. Aneta Mikosz

Pójść na koncert muzyki klasycznej w Varanasi – bez cienia przesady można stwierdzić, że Hindusi sa mistrzami gry na tabli i sitarze (a Ravi Shankar jest arcymistrzem!) i jeśli ktoś zawita do Indii, i dajmy na to, przyjedzie do Varanasi, niech chociaż raz pójdzie na koncert muzyki klasycznej, siądzie wygodnie, zamknie oczy i da się ponieść muzycznej opowieści. Będąc w Varanasi trafiłam do Amrit Vinayak Ganesh Mandir, czyli takiej niewielkiej, ale prężnie działającej placówki kulturalnej, gdzie co tydzień odbywały się koncerty, głównie muzyków z Varanasi. Oczywiście trochę trwało, zanim trafiłam do budynku przy Ganesh Ghat – Varanasi topograficznie nie jest łatwym miastem i każdy kto choć raz zgubił się w jego krętych uliczkach wie, o czym pisze. Koncert są darmowe, odbywają się we wtorki (ale ta informacja wymaga aktualizacji) zwykle występuje kilku muzyków grających na tabli, tamburze, sarandze i sitarze. Ich ragi jeszcze długo brzmią w uszach, zapewniam Was :)

Gra na tabli, która, wierzcie lub nie, wydaje hipnotyzujące dżwięki
 
Gra na tabli, która, wierzcie lub nie, wydaje hipnotyzujące dżwięki
fot. Aneta Mikosz

Komentarze (13)

 • Aneta (gość)

  Aneta (gość)

  21.03.14, 13:01

  aaa udalo się! P Dziękuję wszystkim za glosy, wiernych "czytaczy" moich relacji serdecznie pozdrawiam i obiecuję, że napiszę ładną relację z Tajlandii :)

  Zgłoś

 • Aneta (gość)

  Aneta (gość)

  19.03.14, 15:45

  Dziękuję Wam za miłe słowa, bardzo mnie zmotywowaliście do pisania, pisania, pisania :)

  Zgłoś

 • Madzia (gość)

  Madzia (gość)

  17.03.14, 15:18

  super :P :P

  Zgłoś

 • Rafał (gość)

  Rafał (gość)

  17.03.14, 15:03

  super zdjęcia i fajny opis, mam ochotę tam jechać, szczególnoe do Dharamsali, wydaje się jakims kapitalnym miejscem.

  Zgłoś

 • Pinki (gość)

  Pinki (gość)

  17.03.14, 14:57

  No Aneta, mam nadzieje że wygrasz, znowu gdzieś polecisz i nam to wszystko pięknie opiszesz :)

  Zgłoś

 • Mister D (gość)

  Mister D (gość)

  13.03.14, 10:03

  No Anette, fajna relacja, az chce mi się jecha cdo Indii. Tylko nie na 25 dni, w zyciu bym tyle tam nie wytrzymalP

  Zgłoś

 • Marika (gość)

  Marika (gość)

  13.03.14, 09:58

  a byłam tylko na południu Indii, ale po Twoim tekście chyba wybiore się znowu do Indii, tym razem na północ :)

  Zgłoś

 • aniula (gość)

  aniula (gość)

  11.03.14, 16:28

  a jak wygrasz konkurs to zabierzesz mnir ze sobą do Tajlandi?PPP

  Zgłoś

 • Sabina Piłat (gość)

  Sabina Piłat (gość)

  07.03.14, 15:22

  Fajna wyprawa! Przyjemnie się czyta i piękne zdjęcia. Nie byłam jeszcze w Indiach, ale przyznaję, że im więcej patrzę, tym bardziej chce się jechać..

  Zgłoś

 • żaba (gość)

  żaba (gość)

  07.03.14, 14:58

  szkoda ze nie zostałaś dłużej i nie poejchałaś na poludnie Indii, to znaczy bardziej na południe Idnii, moim skromhym zdaniem tam jest o wiele cieakwiej.

  Zgłoś

 • Aniaaa (gość)

  Aniaaa (gość)

  07.03.14, 13:27

  fajnie się czyta :) Ja bym do indii sama za nic nie pojechała, przeciez Hindusi pod wgzledem przyklejania sie do kobiet sa starszni, dziewczyno jak ty tam wytrzymałas?

  Zgłoś

 • Iza (gość)

  Iza (gość)

  07.03.14, 10:33

  ja byłam w Riszikeszu dwa tygodnie na kursie medytacyjnym bylo super, poznałam mnóstwo ludzi z całego swiata, z którymi do tej pory mam kontakt, no i tez medytacyjnie poszła do przodu. Polecam.

  Zgłoś

 • lenny (gość)

  lenny (gość)

  07.03.14, 09:47

  spoko Anette, zabierz ze soba nastepnym razem:)

  Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 6596

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 6085

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 22174

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 7563

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 9229

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7986

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8559

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6756

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7615

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5937

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6822

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 5286

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 40569

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 96814

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6691

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 143691

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze