Dziś jest 12.04.2024

Imieniny obchodzą Juliusz, Ludosław, Zenon, Andrzej

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Prawdziwa egzotyka tańsza od Turcji czy Egiptu

Autor: Wojciech Zawistowski

Data publikacji: 27.09.2011 09:31

Liczba odwiedzin: 5269

Tagi: azja, indie, goa, delhi

Analizując statystyczny obraz podróżującego Polaka możemy dojść do wniosku, iż podróżuje on niewiele, w mało wyszukane i nieodległe miejsca.

Plaża w okolicach Bombaju
Fot. Ewa Pluta

Sytuacja taka utrzymuje się z kilku powodów a do głównych należą wciąż niska zamożność społeczeństwa, słaba znajomość języków obcych, źle rozwinięta sieć lotnisk regionalnych, a wraz z nią praktycznie brak oferty prawdziwej egzotyki dla wyjazdów zorganizowanych oraz ograniczona oferta na przeloty indywidualne z racji stosunkowo niewielkiej ilości przewoźników operujących na trasach do i z Polski. Jednakże główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest lęk Polaków przed odkrywaniem zakątków ziemi leżącymi dalej od ojczyzny niż cztery godziny lotu (czytaj Egipt) oraz przekonanie, iż wyprawy do Azji czy Ameryki Południowej wiążą się z niebotycznymi wydatkami.

My próbujemy obalić ten mit i przekonać was do odwiedzenia innych krajów niż „oklepane” Turcję, Egipt czy Grecję. W treści artykułu przedstawimy propozycję taniego i niepowtarzalnego wyjazdu indywidualnego w prawdziwie egzotyczne miejsce na ziemi jakim są Indie. Wyprawa taka nie wiąże się z wydaniem fortuny a może być tańsza i zdecydowanie ciekawsza od tradycyjnych kierunków wakacyjnych.

W zależności czy interesuje nas plażowanie, historia, dzika przyroda czy wszystkie wymienione razem, w Indiach na pewno wszystko to znajdziemy. Z Polski mamy możliwość dostania się do Indii kilkoma liniami lotniczymi z przesiadką w jednym z portów europejskich. Atrakcyjne cenowo przeloty oferuje Finnair, Aeroflot czy Aerosvit ale również można znaleźć okresowo dobre ceny u takich przewoźników jak Air France czy Lufthansa. Generalnie najkorzystniej jest wybrać przelot do Delhi lub do Bombaju gdyż do tych miast lata najwięcej linii lotniczych i przez to istnieje dosyć duża konkurencja cenowa, oczywiście z korzyścią dla nas podróżników. Bilety lotnicze do tych portów możemy znaleźć już za około 1700 PLN w dwie strony a jak rozpoczniemy poszukiwania przelotu na kilka miesięcy przed planowanym lotem możemy liczyć na promocję w okolicach nawet 1400 PLN za bilet. Dla podróżnych poszukujących przepięknych plaż, bujnej i intensywnie zielonej przyrody ale również dużych doznań związanych z odmiennością kulturową polecamy podróż na południe Indii, czyli przelot do Bombaju. Południe Indii jest mniej wymagające od północy tego ogromnego kraju i dlatego często polecane dla odwiedzających to państwo po raz pierwszy.

Indie są krajem ogromnych kontrastów, w którym mieszają się niesamowite ubóstwo z bogactwem, piękno z brzydotą, sztuka z tandetą, zapachy ze smrodem… Indie są po prostu niesamowicie ciekawe i inne od polskiej czy europejskiej rzeczywistości i przez to zdecydowanie warte odwiedzenia. W wielu relacjach z podróży czy przewodnikach turystycznych można przeczytać stwierdzenie, że Indie można pokochać lub znienawidzić ale na pewno nie można pozostać na nie obojętnym – w pełni przychylam się do takiej opinii, zaliczając siebie do grona ludzi całkowicie zafascynowanych tym krajem.

Wybierając południe Indii mamy możliwość rozkoszowania się cudownymi plażami Goa odkrytymi już w latach 60 przez hipisów, zobaczenia niesamowitej przyrody Karelii, regionu poprzecinanego licznymi kanałami wodnymi wzdłuż oceanu i obserwowaniu z tej perspektywy życia lokalnej wiejskiej ludności. Południe Indii to również plantacje herbaty, zabytkowe miasta takie jak Cochin, rezerwaty przyrody z dzikimi zwierzętami czy wreszcie to czego nie może zabraknąć w Indiach czyli święte krowy i słonie indyjskie. Południe Indii to także Bombaj i Bollywood, slumsy i przeludnienie tego miasta oraz wiele innych atrakcji i ciekawych miejsc mogących być treścią tysięcy innych artykułów.

Decydując się na północ Indii i przelot do Delhi musimy nastawić się na bardziej ekstremalne doznania i mniej sielskie krajobrazy. Delhi i okolice to tereny bardziej pustynne, ze zdecydowanie mniejszą ilością zieleni niż możemy zobaczyć na południu. Przez to smog miast i intensywność zapachów i woni mniej przyjemnych wydaje się być bardziej uciążliwa. Również ludzie bardziej zwracają uwagę na „białe twarze” przez co mogą być dla niektórych zbyt narzucający się. Jednak północ to przede wszystkim historia. Miejsca takie jak Taj Mahal w Agrze, opuszczone miasto Fatehpur Sikri, cały stan Rajasthan wraz z takimi miastami jak Jaipur, Jodhpur, Bikaner to niesamowite meczety, forty i świątynie oraz tradycyjne dawne budownictwo. Okolice Delhi to także najbardziej zaludniona pustynia świata o nazwie Thar, niesamowici ludzie żyjący w ekstremalnie ciężkich warunkach oraz towarzyszące im zwierzęta takie jak wielbłądy, słonie czy święte krowy występujące znacznie liczniej niż na południu Indii.

Niezależnie, którą cześć tego kraju wybierzemy, możemy liczyć na naprawdę atrakcyjne ceny zarówno posiłków jak i noclegów. Również transport jest zdecydowanie tańszy niż w Polsce, dzięki czemu możemy pokusić się na objechanie dużej części regionu w który zawitamy. Przyzwoite noclegi na południu Indii w bardzo urokliwej miejscowości Verkala nad samym oceanem znajdziemy już za 200 Rupii za pokój co stanowi równowartość 13 PLN… Pokój taki posiada europejską toaletę, prysznic w pokoju i jest naprawdę czysty i co najważniejsze jest dwuosobowy co sprawia, iż koszt na osobę wynosi 6,50 PLN!!! Na plażach Goa niestety musimy liczyć się z większymi wydatkami za noclegi, ale jak się dobrze potargujemy, to skromny dwuosobowy domek z łazienką znajdziemy za 400 – 500 rupii czyli 25 do 30 PLN.

Jeżeli chodzi o tanie, ale o dobrym standardzie noclegi, to najdrożej jest w Bombaju. Tutaj musimy liczyć się z wydatkiem około 1500 rupii za dwuosobowy pokój. W Delhi i okolicach ceny są już niższe. Przy negocjowaniu cen noclegów, należy pamiętać o targowaniu się i trikach jakich niektórzy z nas nauczyli się na bazarach w Egipcie… Udanie że „obraziliśmy” się na wysoką cenę proponowaną przez właściciela guest house-u czy hotelu i w związku z tym wychodzimy, może przynieść efekt w postaci obniżonej ceny. Jeżeli chodzi o posiłki to stołując się w miejscach odwiedzanych przez lokalnych mieszkańców zapłacimy około 40 do 60 Rupii za posiłek czyli około 3 PLN.

W Indiach, zwłaszcza na północy, należy zwracać uwagę na to co się je i przede wszystkim pije. W miejscowościach mniej turystycznych czy w lokalach skierowanych do rdzennych mieszkańców można zostać poczęstowanym nieprzygotowaną wodą kranową co dla „białej twarzy” może w najlepszym przypadku skończyć się rozstrojem żołądka, w gorszym amebą… Podsumowując, Indie to znakomita alternatywa dla odważniejszych, którzy nie boją się indywidualnej turystyki. Oczywiście Indie można odwiedzić również z biurem podróży ale osobiście odradzam takie rozwiązanie przede wszystkim dlatego że wyjazd przestaje być tani a po drugie zdecydowanie maleją szanse na ujrzenie i bliższe poznanie prawdziwych Indii i ich mieszkańców, dostrzeżenia zalet i wad życia w tym kraju.

Podsumowując koszt trzytygodniowego wyjazdu, bo podczas dopiero takiego wyjazdu zdołamy w jakiś sposób poznać odwiedzany region kraju, musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 2500 – 3000 PLN od osoby przy założeniu że podróżujemy we dwójkę. W tej kwocie zawarta jest cena biletu lotniczego do Indii, wyżywienia, noclegów oraz transportu wewnętrznego. Oczywiście koszty są hipotetyczne i zależą od wielu czynników, chociażby jak bardzo zasmakuje nam lokalne piwo…

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 6142

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 5741

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 17978

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 7183

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 8813

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7786

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8019

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6474

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7021

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5693

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6262

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 5031

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 35683

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 77737

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6429

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 116476

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze