Dziś jest 30.04.2025
Imieniny obchodzą Katarzyna, Marian, Bartłomiej, Chwalisława
Autor: Malwina Peszka
Data publikacji: 21.06.2011 15:15
Liczba odwiedzin: 5988
Tagi: azja, indonezja, bali, mali z bali, podróżnicy
Indonezja to największe państwo muzułmańskie na świecie, zaś Bali stanowi enklawę hinduizmu. Samo słowo "Bali" w języku indonezyjskim oznacza "more days off". Faktycznie, coś w tym jest. Mija już 9 miesiąc mojego pobytu tutaj i pytana przez znajomych o godzinę czy datę nie jestem w stanie udzielić klarownej odpowiedzi.
Fot. Martin Garrido
Bali to indonezyjska wyspa w archipelagu Małych Wysp Sundajskich. Od zachodu graniczy z Jawą, od wschodu – z Lombokiem. Od południa oblewana wodami Oceanu Indyjskiego zaś od północy – Morzem Balijskim. Reklamowane w przewodnikach tereny są zlokalizowane wokół plaż na południu Bali. Dla większości turystów wyspa to przede wszystkim piękne plaże i egzotyczne drinki. Jednak na jej wyjątkowość składa się o wiele więcej.
Indonezja to największe państwo muzułmańskie na świecie, zaś Bali stanowi enklawę hinduizmu. Samo słowo "Bali" w języku indonezyjskim oznacza "more days off". Faktycznie, coś w tym jest. Mija już 9 miesiąc mojego pobytu tutaj i pytana przez znajomych o godzinę czy datę nie jestem w stanie udzielić klarownej odpowiedzi. Myślę, że pojęcie czasu w umysłach Indonezyjczyków jest czymś abstrakcyjnym (w urzędach, sklepach, na plaży – nikt tutaj się nie spieszy). Mieszkańcy wyspy przykładają dużą wagę do swojej wiary i sumiennie wypełniają obowiązki religijne, m.in.: codziennie składają ofiary, medytują, szanują rośliny i zwierzęta.
Pamiętam jak otworzyły się przede mną drzwi terminalu lotniska Nigurah Rai w Kucie (sprostowanie: kod lotniska to DPS – można by przypuszczać, że lotnisko znajduje się w Denpasar – tak podaje się na wielu stronach internetowych, jednak miasto to oddalone jest od lotniska o jakieś 15 km). Pierwszą rzeczą, którą poczułam, była niewyobrażalnie intensywna woń kadzideł, pomieszana z ekstremalnie wysoką wilgotnością powietrza i gorącem uderzającym z nagrzanego asfaltu. Tak przywitało mnie Bali. Przejeżdżając ulicą Sunset Road (główna ulica prowadząca z lotniska) czułam podekscytowanie połączone z niepewnością i lekkim strachem.
Ale to nie wszystko. Na wyjątkowość tego miejsca składa się również niezwykła flora i fauna. Przepiękne lasy porastają górzystą, północno-zachodnia część wyspy. Wypady w górskie zakątki pozwolą Wam odetchnąć od zgiełku panującego w zagłębiach turystycznych. Przedostając się z południa na północ mijać będziecie hektary przepięknie wyglądających pól ryżowych. Kilkanaście odcieni zieleni przyprawi Was z pewnością o zawrót głowy.
Dużą popularnością cieszą się rafy koralowe i niezwykłość świata podwodnego usytuowanego wzdłuż wybrzeży Bali. Kuta oraz całe południowe wybrzeże stwarza również wymarzone warunki do uprawiania surfingu. Warto dodać, iż fale Oceanu Indyjskiego sięgają nawet 6 m. Widok surferów zjeżdżających tutaj z całego świata nie jest niczym nadzwyczajnym zatem.
Są na Bali takie miejsca, których przeoczenie nawet podczas dwutygodniowego urlopu jest niedopuszczalne. Pierwszym z nich jest świątyni Tanah Lot zlokalizowana na zachodzie Bali. To jedno z najważniejszych miejsc kultu religijnego dla Balijczyków. Świetnie zorganizowane i przygotowane na przyjęcie niezliczonej ilości turystów miejsce, na jego terenie znajduje się nawet bankomat. Nieopodal świątyni jest duży parking (1500 rupii). Droga do świątyni prowadzi poprzez liczne sklepy i stragany. Wejście na teren obiektu to koszt – dziecko 1800 rupii/dorosły 3500 rupii. Największe tłumy turystów przybywają tutaj popołudniami i oczekują niezapomnianego widoku zachodu słońca.
Gorąco polecam wcześniejsze pory. Tak samo urokliwy jest wschód słońca, a unikniecie tłoku i nieproszonych turystów w kadrze. Pura Tanah Lot to świątynia wyrzeźbiona w skale. Właściwie jest ona częścią klifu, który wybija się z linii brzegowej. Apeluję o rozwagę podczas zwiedzania. Śliskie, oblewane wodą Oceanu skały stanowią pewne niebezpieczeństwo. Spokojnie można wdrapać się na górę, aby zobaczyć świątynię z innej perspektywy.
Świątynia Uluwatu jest położona na wysokim klifie, skąd roztacza się widok na całą zatokę. To urocze miejsce na samym południu Bali znane jest również z obecności małp, które potrafią uprzykrzyć turystom życie. Słyną z tego, iż potrafią niewzruszone podbiec do Was i ściągnąć okulary lub też wyrwać aparat fotograficzny. Uluwatu dobrze znają także surferzy. Na południu Bali istnieją tam najlepsze warunki do surfingu, jednak jest dość niebezpiecznie. Kilka razy byłam świadkiem tego, jak mało doświadczeni surferzy roztrzaskiwali się o klif. Poza tym, aby rozpocząć surfowanie należy dość daleko odpłynąć od brzegu, dlatego trzeba się wykazać naprawdę ponadprzeciętną sprawnością fizyczną szczególną rozwagą.
Kolejna świątynia to Pura Ulun Danu Bratan, hinduistyczno-buddyjska, ufundowana w XVII w. Poświęcona Bogowi wody – Dewi Danu. Obiekt zlokalizowany jest nad pięknym jeziorem, tuż obok wzgórza Gunug Batur w otoczeniu pięknego ogrodu.
Przenosimy się teraz na północny-wschód. Pura Besakih Temple znajduje się u stóp najwyższej i najświętszej góry na wyspie – Gunung Agung. Przez mieszkańców nazywana jest „matką wszystkich świątyń na Bali”. To kompleks 23 świątyń, z których największą i najważniejszą jest Pura Penataran Agung. Dobrze jest odwiedzić to miejsce podczas festiwalu, kiedy to zjeżdżają się mieszkańcy z całej wyspy, by złożyć wtedy ofiary. Teren świątyni nabiera kolorów i tętni życiem.
Północ wyspy to niemniej urokliwy teren, który wręcz uderza spokojem. Czarny, powulkaniczny (niezwykle miękki) piasek nie jest tak bardzo atrakcyjny dla turystów. Najbardziej rozpowszechnionymi miejscowościami na północy są Lovina (przy odrobinie szczęścia można spotkać podpływające do brzegu delfiny) oraz Singaraja. Jeśli lubicie spokój, a niekoniecznie przepadacie za takimi miejscami jak Kuta lub Seminyak, gdzie nie sposób przejść niezauważonym, to powinniście odwiedzić północne wybrzeże Bali. Dodatkową atrakcją na drodze prowadzącej z południa na północ Bali jest wodospad GitGit.
Region wyjątkowy, wręcz specjalny to Ubud. Okrzyknięty przez turystów kulturalną stolicą Bali. Miejsce znane przede wszystkim z ciągnących się kilometrami tarasów ryżowych. Pełno tu galerii, stylowych, artystycznych knajpek, manufaktur. Ubud jest położone na znacznej wysokości, dlatego może stanowić odskocznię od upału i ekstremalnej wilgotności panującej na niżej położonych terenach.
Bali to piękna wyspa, która zdecydowanie zasłużyła na przyznane jej przez turystów miana raju na ziemi. Niezależnie od pory Bali to gwarancja udanych wakacji!
Poradnik zdobywców. Bali
Denpasar jest drugim w Indonezji (zaraz po Dżakarcie) najbardziej obleganym lotniskiem, dlatego z dostaniem się tutaj nie ma żadnego problemu. Lotnisko obsługuje dziennie setki lotów zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Z europejskich miast takich jak Londyn i od niedawna Paryż latają tanie linie lotnicze bezpośrednio do Kuala Lumpur w Malezji. Stąd już tylko dwugodzinny lot i jesteście na Bali. Przydatne adresy linii lotniczych:
AirAsia – www.airasia.com – częste bardzo okazyjne promocje; loty krajowe oraz międzynarodowe m.in. do Australi, Wietnamu, Indii, Tajlandii, itd.
Batavia Air – www. batavia-air.co.id
Lion Air – www.lionair.co.id
Merpati – www.merpati.co.id – jeśli chodzi o loty krajowe, to sprawdzona przeze mnie kilkakrotnie linia lotnicza, bardzo tanie loty nawet w najodleglejsze zakątki Indonezji.
Dostanie się na Bali z innych wysp również nie stwarza żadnego problemu, jednak zajmuje zdecydowanie więcej czasu. Promy i autobusy kursują regularnie. Tylko złe warunki pogodowe mogą zmienić ich rozkład. Główny terminal autobusowy znajduje się w Ubung w Denpasar.
Bali to miejsce, gdzie eklektyzm panuje nie tylko w sferze religijnej czy kulturowej. Zjawisko to zawitało również do indonezyjskich kuchni. Więcej na temat posiłków i sprawdzonych warungów w następnym artykule.
Tysiące taksówek kursuje w okolicach Kuty, Legian, Seminyak, Uluwatu. Kierowcy szczególnie ci niezrzeszeni czekają tylko na okazję, aby oszukać zdezorientowanych (czasami) turystów. Gorąco polecam BlueBird Group (www.bluebirdgroup.com) taksówkarze zawsze włączają liczniki i raczej nawet w nocy nie spotka Was z ich strony żadna nieprzyjemność (np. dwuznaczne propozycje skierowane pod adresem pań).
Oczywiście to najdroższa z dostępnych opcji. Kolejną są bemo, które kursują dość nieregularnie, ale ich cena zaczyna się od 4 tys. rupii. Moim zdaniem najlepszym na te warunki (niewiarygodne korki) jest wynajęcie skutera lub motoru. Cena za dzień zaczyna się od około 25 tys. rupii. Polecam jednak wynajęcie motoru na dłużej, gdyż wtedy cena jest bardziej okazyjna. Wynajęcie skutera na miesiąc to koszt od ok. 500 tys. rupii.
Jeśli obawiacie się prowadzić skuter w tamtejszych warunkach dobrym rozwiązaniem może okazać się wynajęcie auta. Przeciętnej klasy auto Suzuki lu Toyota to koszt 150 – 180 tys. rupii za dzień (wraz z ubezpieczeniem).
Infolinia(22) 487 55 85
Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.04.2015 15:35
Liczba odwiedzin: 17349
Zapraszamy na relację Ani i Staśka Szloser ze zdobycia najwyższego szczytu Afryki oraz krótkiego pobytu w parkach narodowych i na Zanzibarze. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 27.04.2015 13:30
Liczba odwiedzin: 12589
Jeszcze pół wieku temu Nepal był zamknięty dla wszystkich zwiedzających. W ostatnich dekadach zamienił się w Mekkę dla ludzi kochających góry, przyrodę i egzotyczną, azjatycką kulturę. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 07.04.2015 08:39
Liczba odwiedzin: 213920
Australia oczarowuje! Ogromne przestrzenie, dzikie krajobrazy, przedziwne zwierzęta, które można spotkać tylko tam, ciekawa kultura, a do tego chyba najbardziej wyluzowani ludzie na świecie. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.03.2015 08:27
Liczba odwiedzin: 233387
Ośmioosobowa grupa studentów z Rzeszowa i okolic lubi udowadniać, że chcieć równa się móc. Wierni tej idei co roku wyruszają w podróż leciwym busem z 1988 r. Na koncie mają już cztery wyprawy, a teraz przygotowują się do następnej. Tym razem celem są Stany Zjednoczone, które zamierzają przejechać wzdłuż i wszerz w trakcie dwumiesięcznej eskapady. »
Tagi: patronat medialny, ameryka północna, stany zjednoczone
Autor: Źródło: materiały promocyjne
Data publikacji: 25.03.2015 09:20
Liczba odwiedzin: 9249
Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 02.03.2015 10:11
Liczba odwiedzin: 7868
Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.09.2014 12:38
Liczba odwiedzin: 50526
„Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »
Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 25.09.2014 10:24
Liczba odwiedzin: 9771
Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »
Tagi: patronat medialny
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 19.09.2014 09:47
Liczba odwiedzin: 12369
Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »
Tagi: patronat medialny, azja, indonezja
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 01.08.2014 16:09
Liczba odwiedzin: 9531
Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »
Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada
Autor: Anna Kaca
Data publikacji: 16.07.2014 11:07
Liczba odwiedzin: 11915
W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »
Tagi: patronat medialny
Autor: Archeolodzy w podróży
Data publikacji: 11.07.2014 12:45
Liczba odwiedzin: 9073
Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »
Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny
Autor: Tomasz Korgol
Data publikacji: 01.07.2014 11:07
Liczba odwiedzin: 11817
Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »
Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.05.2014 11:39
Liczba odwiedzin: 7232
W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »
Tagi: europa, polska, patronat medialny
Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński
Data publikacji: 26.05.2014 16:34
Liczba odwiedzin: 9550
Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »
Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.05.2014 15:10
Liczba odwiedzin: 7523
Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »
Autor: BusTrip into the Wild
Data publikacji: 12.05.2014 09:20
Liczba odwiedzin: 85707
Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »
Tagi: patronat medialny, europa
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 28.04.2014 10:02
Liczba odwiedzin: 218180
Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »
Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk
Data publikacji: 15.04.2014 11:35
Liczba odwiedzin: 8965
1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »
Tagi: patronat medialny, europa, islandia
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 21.03.2014 14:44
Liczba odwiedzin: 334494
24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.04.2015 15:35
Liczba odwiedzin: 17349
Zapraszamy na relację Ani i Staśka Szloser ze zdobycia najwyższego szczytu Afryki oraz krótkiego pobytu w parkach narodowych i na Zanzibarze. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 27.04.2015 13:30
Liczba odwiedzin: 12589
Jeszcze pół wieku temu Nepal był zamknięty dla wszystkich zwiedzających. W ostatnich dekadach zamienił się w Mekkę dla ludzi kochających góry, przyrodę i egzotyczną, azjatycką kulturę. »
Powered by Webspiro.