Dziś jest 28.03.2024

Imieniny obchodzą Aniela, Renata, Kastor, Antoni

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Dżakarta – prawie jak Kuala Lumpur

Autor: Malwina Peszka

Data publikacji: 12.07.2011 08:53

Liczba odwiedzin: 4977

Tagi: azja, indonezja, dżakarta, mali z bali, podróżnicy

Dżakarta (indonez. Jakarta) – stolica i zarazem największe miasto Indonezji, położone w północno-zachodniej części Jawy. To miejsce skupiające ponad 8 milionów mieszkańców. Stanowi kulturalne, polityczne i gospodarcze centrum kraju.

Dżakarta
Dzielnica drapaczy chmur w Dżakarcie. Fot. yohanes budiyanto

To właśnie główny powód, dla którego ściągają tutaj niezliczone ilości imigrantów zarówno z zagranicy, jak i kraju. Od wielu wieków mieszka tutaj pokaźna populacja Chińczyków. Stanowią oni obecnie 6 proc. ludności tego terenu. Przechadzając się ulicami Dżakarty, nie da się tego nie zauważyć.

Pierwsze i jedyne porównanie, jakie przyszło mi do głowy, kiedy zawitałam do miasta: Dżakarta to właśnie takie indonezyjskie Kuala Lumpur. Podobieństwa są widoczne na każdym kroku. Najbardziej rzucające się w oczy – niezliczona ilość gigantycznych wieżowców strzelających w niebo. Przechadzając się znaną, ekskluzywną dzielnicą, w której usytuowane są budynki ambasad i ogromne galerie handlowe nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że wróciłam do Malezji. Auta najekskluzywniejszych marek świata, najlepsze sieciowe kawiarnie – to tylko niektóre rzeczy, które składają się na obraz tego miasta. Gdzie są płaczące z głodu dzieci? Żebrzący starsi ludzie? Bezdomni? Przepaść między takimi dzielnicami a „prawdziwą” częścią miasta jest niewiarygodna.

Wystarczy oddalić się kilkanaście kilometrów, żeby zobaczyć dzielnice, w których ludzie zastanawiają się co i czy w ogóle będą mieli dać dzieciom do jedzenia następnego dnia. Mając w głowie obrazy takich miejsc, nie mogłam ze spokojem obserwować kobiet i mężczyzn, których jedynym problemem jest to, jaką kawę z menu wybrać. Wiem, że nierówności społeczne wpisują się w krajobraz miast na całym świecie, nie tylko w Indonezji. Mimo to, nie mogę się z tym pogodzić.

Kolejnym podobieństwem, które nasuwa się niemal bezwiednie, oprócz wielkości i ilości budynków, jest ciągły pośpiech ludzi. Dżakarta żyje swoim określonym tempem. Szybkim tempem. Podobnie było w Kuala Lumpur. Szybka kawa na wynos, pęd na kolejne umówione spotkanie. Kuala Lumpur ma Petronas Towers, Dżakarta – Monas, narodowy pomnik zbudowany podczas prezydentury Soekarno. Ten wysoki na 132 m skarb Dżakarty, zwieńczony jest 35-kilogramową kopułą przypominającą liść. Indonezyjczycy wręcz się nim zachwycają. Jeśli mam być jednak obiektywna – do Petronas Towers dużo mu brakuje.

Około 10 minut zajęło mi dotarcie pieszo do usytuowanego nieopodal meczetu Istiqlal. Widziałam wiele meczetów, w wielu krajach, jednak ten zrobił na mnie ogromne wrażenie. Jest największym meczetem w Azji Południowo-Wschodniej, zajmuje powierzchnię ponad 10 hektarów! Wstęp jest bezpłatny, jednak bardzo miły przewodnik zaoferuje wam swoją pomoc w zwiedzaniu, należy pamiętać, aby przekazać mu symboliczna sumę (według uznania). Trzeba jeszcze pamiętać o stosownym stroju: długie spodnie, przykryte ramiona – bez tego nie ma mowy o wejściu na teren świątyni.

Poradnik zdobywców. Dżakarta

  • Transport

    Dostanie się tutaj nie stanowi żadnego problemu. Nawet z najodleglejszych części Jawy kursują do stolicy autobusy. Ja jednak zdecydowanie polecam podróżowanie pociągiem. Na przykład z Bogor co kilkanaście minut kursują pociągi. Koszt takiej podroży to 5 tys. rupii (1,5zł). Dobrze jest wcześniej zorientować się, przy której stacji zlokalizowany jest wasz hotel czy pensjonat.

    Do Dżakarty można również dostać się samolotem. To główny port lotniczy w Indonezji. Jedno lotnisko obsługuje loty krajowe, drugie – międzynarodowe. Port lotniczy znajduje się w odległości 20 km od Dżakarty w miejscowości Cengkareng. Dojazd do lotniska zajmuje od 40 do 90 min w zależności od natężenia ruchu. Autobus Damri Bus do Dżakarty (m.in. do Gambir – główny dworzec kolejowy) odjeżdża co 30 minut w godzinach od 6 do 22. Bilety można kupić w kasie na lotnisku lub u kierowcy (20 tys. rupii).

  • Posiłki

    Dżakartę zamieszkuje znaczny odsetek Chińczyków i innych imigrantów, stąd posiłki tutaj są bardzo zróżnicowane. Kuchnie tajska, indonezyjska, chińska oraz przybyszów z Sumatry tworzą niepowtarzalny kulinarny miks.

    Koniecznie trzeba wspomnieć o wyśmienitych wędzonych rybach, mrożonej herbacie z mlekiem (która według sprzedających jest specjalnością tajską) oraz wyśmienitych plackach zrobionych z kokosu. Przygotowanie ich jest niezwykle proste. Jawajczycy ucierają ugotowany wcześniej ryż ze startym kokosem, dodają do tego kawałki orzechów, panierują i obsmażają, jak zawsze na głębokim tłuszczu. W kwestiach ceny stolica nie odbiega znacznie od innych części Jawy. Za cały posiłek wraz z napojem zapłacimy od 7 do 25 tys. rupii, w zależności od tego, jakiej klasy to będzie warung (bar, knajpa). Na terenie całego miasta dostępne są również droższe restauracje.

  • Transport po mieście

    Po Dżakarcie jeżdżą autobusy kursujące w każdym wybranym przez was kierunku. Nie ma również problemu z wynajęciem motoru. W stolicy nie można narzekać na brak dostępu do różnorodnych środków komunikacji miejskiej.

    Za jednorazowy kurs autobusem miejskim zapłacić należy 2 tys. rupii. Ceny za każdy inny wybrany przez was środek transportu są do negocjowania i kształtują się podobnie jak w miejscach, które poprzednio opisałam.

  • Nocleg

    Dżakarta dysponuje rozległą bazą noclegową, poczynając od bardzo tanich hosteli czy pensjonatów, po drogie, wysokiej klasy hotele sieciowe. Nie jestem w stanie polecić wam nic konkretnego, gdyż sama korzystałam z dobrodziejstwa, jakim jest CouchSurfing (http://www.couchsurfing.org). Ludzie bardzo chętnie goszczą tutaj zagranicznych turystów. Co więcej, są wniebowzięci, kiedy mogą poćwiczyć angielski.

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • Następna »

Komentarze (1)

  • Teija Gumilar (gość)

    Teija Gumilar (gość)

    09.12.19, 02:52

    Indonezyjczycy dumni są z Monas (monumen nasional) z powodu historycznego aspektu. Jest to symbolem zjednoczenia narodu oraz polityki antyimperializmu, zarazem latarnią dla innych narodow pod kolonizacja Europejczykow, by walczyć o swoją niepodległość (Indonezja organizowała konferencje Azji i Afryki). Podczas kiedy Indonezja rozlewem krwi walczyła z Holendrami o niepodleglosc (1945-1949), Malaya (Malezja) wygodnie przyjmowała powracających brytyjskich kolonizatorow.

    Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 6070

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 5698

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 14412

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 7148

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 8718

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 7724

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 7889

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 6426

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 6906

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 5683

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 6218

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 4999

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 34270

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 76573

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 6383

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 115103

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze