Dziś jest 23.07.2024

Imieniny obchodzą Bogna, Sławosz, Żelisław, Apolinaria

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Jechać, ale jak? Podróżowanie po Bali

Autor: Malwina Peszka

Data publikacji: 25.07.2011 11:24

Liczba odwiedzin: 9516

Tagi: azja, indonezja, bali, mali z bali, relacje, podróżnicy

Zasady rozumiane jako ich brak, podobnie jak w Indiach, czyli kto głośniej i bardziej intensywnie używa klaksonu, ten wygrywa. Na drodze tłok: skutery, samochody, ludzie, zwierzęta, rowery, ciężarówki – często niesprawne, ostatnio na Bali takowa była przyczyną wielkiej tragedii; w wypadku na drodze do Uluwatu, na południe Bali ciężko rannych zostało aż 16 osób. Przyczyna? Niesprawne hamulce ciężarówki, których policja oczywiście nie sprawdza.

Indonezja
Fot. nicksarebi

Właśnie dlatego lepiej jest taki pojazd wyprzedzić lub, jeśli nie ma takiej możliwości, powinno się zjechać na chwilę na pobocze (pod warunkiem, że je znajdziecie) i poczekać aż potencjalne zagrożenie znacznie się oddali. Zasady niepodważalne stają się podważalne (przejeżdżanie na czerwonym świetle oraz łamanie paru innych podstawowych – np. w Europie – zasad kodeksu ruchu drogowego to codzienność).

Pytana o scharakteryzowanie indonezyjskich dróg, powiem: – korek, korek, korek! Choć każda wyspa ma swoją specyfikę. Na Bali najpopularniejszymi środkami lokomocji są motory i skutery. Na próżno szukać tu minibusów czy becaków, tak popularnych na Jawie czy Lomboku. Bali to najbardziej turystyczna wyspa, stąd wypożyczalnie skuterów i samochodów znajdują się tutaj niemal na każdym kroku. Podobnie jak taksówki, których jest niewiarygodnie dużo! Oczywiście spotkać można bemo (minibusy), jednak nie istnieje żadna zasada co do ich kursowania. Dlatego też większość turystów decyduje się na wypożyczenie skutera.

Jeśli chcemy dostać się z Denpasar – stolicy prowincji Bali – do innego miasta na wyspie lub też udać się na Jawę, Lombok czy Sumatrę dobrym rozwiązaniem (raczej dla wytrwałych) będą autobusy, które kursują w wyznaczonych dniach, a nawet godzinach. Zazwyczaj na długich trasach są to pojazdy wyposażone w klimatyzację, co więcej, bez dziur w dachu i podłodze.

Podróżowanie po Bali motorem wiąże się z wieloma atrakcjami, choć nie zawsze miłymi. Pewnego dnia stałam w naprawdę ogromnym korku – nieopodal trwała ceremonia zaślubin, co wiązało się z paraliżem ruchu. Właśnie tę chwilę postanowił wykorzystać pan stojący obok mnie. Najpierw wyznał mi głęboką miłość, potem zaczął opiewać moją urodę, a następnie poszedł krok dalej i zaczął dotykać moje kolano. Na szczęście zapaliło się zielone światło. Mężczyzna jednak nie odpuszczał, jechał za mną, okazjonalnie zajeżdżał mi drogę i naprawdę zaczął stwarzać niebezpieczeństwo nie tylko naszej dwójce, ale i reszcie poruszających się po, i tak zatłoczonej już, ulicy. Postanowiłam, że zjadę na pobocze i spróbuje mu wytłumaczyć, że nie jestem zainteresowana żadną z ofert tak żarliwie przez niego składanych. Udało się! takie historie zdarzają się naprawdę często. Podróżując skuterem trzeba mieć oczy dookoła głowy i uważać dosłownie na wszystko. W takich warunkach nie ciężko o wypadek.

Często zdarza się, iż wielu turystów prowadzi mocno rozpędzone skutery pod wpływem alkoholu. Policjanci nie sprawdzają jego poziomu we krwi, a przydałoby się. Nieraz byłam świadkiem wielkiej tragedii, której przyczyną byli właśnie pijani kierowcy. Oczywiście pośród tych niebezpieczeństw istnieje również wiele zalet podróżowania skuterem. Niepodważalną jest to, iż w ogromnych korkach jesteśmy w stanie się wcisnąć nieomal wszędzie. Ponadto sami regulujemy tempo jazdy i decydujemy o tym, gdzie i na jak długo chcemy się zatrzymać.

Na Jawie wygląda to trochę inaczej. Zdecydowanie lepiej mi się tam podróżowało. To ze względu na większą dostępność środków lokomocji, które są znacznie tańsze niż taksówki na Bali. Autobusy i minibusy kursują w różnych kierunkach, docierając nieomal wszędzie. Oczywiście szaleństwa na drodze nie brakuje, mimo to bardziej ufałam jawajskim kierowcom niż tym na Bali. Przypominam sobie tutaj jedną podróż, kiedy to próbowałam się dostać do Bandung. Rozpędzony autobus (tzw. cepat po indonezyjsku to pośpieszny) wyprzedzał nieomal każdy pojazd znajdujący się przed nami. Kierowca jednak widząc nadjeżdżający z naprzeciwka samochód bynajmniej nie zwalniał, za to trąbił. A trąbił nieprzerwanie, zupełnie nie przejmując się tym, co się dzieje dookoła.

Lombok to chyba jedyna z wysp, które odwiedziłam, gdzie panował wręcz niewiarygodny spokój na drodze. Oczywiście korki są i tam, ale nie w takim natężeniu jak na Bali czy Jawie. Lombok nie zaskakuje: najbardziej rozpowszechnionym na wyspie środkiem lokomocji jest skuter oraz motor. Kursują również bemo oraz okazyjnie – becaki. Lombok to wyspa, która tchnie spokojem nie tylko na drogach. Ale o tym w kolejnych artykułach.
Poradnik zdobywców

Temat indonezyjskiego transportu nie może pozostać bez kilku cennych uwag:

1. Cena kupna skutera waha się od 5 – 6 do 10 mln rupii (1 mln rupii to około 300 zł w zależności od kursu walut; na wysokość ceny ma wpływ to, czy skuter jest używany czy nowy, jak również jego design i zdolności negocjacyjne kupującego).

2. Ceny wynajmu motoru za miesiąc wahają się od 250 do 600 – 700 tys. rupii za miesiąc.

3. W Indonezji respektowane jest międzynarodowe prawo jazdy, które należy wyrobić sobie przed przyjazdem tutaj. W wielu miejscach spotkałam się z tym, iż policjanci przymykają oko na polskie prawo jazdy. Na południu Bali, gdzie turyści wcale o to nie dbają, skorumpowani policjanci zatrzymują i solidnie sprawdzają ważność dokumentów. Warto mieć przygotowaną wtedy gotową sumę pieniędzy, aby panowie przymknęli oko na brak odpowiednich papierów. Koniecznie trzeba pamiętać o posiadaniu karty pojazdu – bez niej będziemy musieli uiścić jeszcze większą opłatę. Mimo wszystko zawsze pamiętać warto o szerokim uśmiechu i życzliwości w stosunku do napotkanych na drodze mundurowych.

4. Gorąco polecam taksówki (jeśli już musicie z nich korzystać) grupy BlueBird. Nie zdarzyło mi się nigdy, aby kierowcy tej korporacji nie włączyli taksometrów i próbowali w jakikolwiek sposób podnieść cenę kursu. Ponadto bardzo często kierowcy nie znają drogi, więc jeśli macie mapę zawsze lepiej jest mieć ją otwartą na kolanach i kontrolować przebieg wycieczki.

5. Ostatnia i chyba najważniejsza rzecz: używając skutera i dodając gazu, pamiętać musimy, że nie jesteśmy u siebie. Nie ważne, jak dobrymi i doświadczonymi kierowcami jesteśmy – tutejsze warunki drogowe zupełnie odbiegają od tych europejskich. Zanim zaczniemy wyprzedzać indonezyjskich kierowców, zastanówmy się, czy warto.

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • Następna »

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 7490

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 6620

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 27276

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 8248

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 10302

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 8337

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 9691

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 7374

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8782

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 6277

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 7848

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 6063

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 51107

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 129437

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 7285

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 196768

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze