Dziś jest 22.07.2024

Imieniny obchodzą Magdalena, Bolesława, Maria, Albin

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Jedyny taki dzień na Bali – Nyepi

Autor: Malwina Peszka

Data publikacji: 15.07.2011 12:26

Liczba odwiedzin: 6830

Tagi: azja, indonezja, bali, mali z bali, relacje, podróżnicy

Samoloty nie mogą lądować na lotnisku w Denspasar, ulice pustoszeją, żaden urząd, żaden sklep nie ma prawa działać, nawet elektrownie nie pracują, bo i po co? Indonezyjczycy przestają w tym czasie używać elektryczności. To nie podróż w czasie, lecz Nyepi – państwowe święto, wyjątkowo uroczyście celebrowane na Bali.

Ogoh-ogoh demoniczny stwór, który ma odpędzać zle moce
Ogoh-ogoh – demoniczny stwór, który ma odpędzać złe moce. Fot. Matthew Spong

„Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Religii, Ministra Administracji, Ministra Pracy oraz Transmigracji dotyczącym świąt państwowych oraz dni ustawowo wolnych od pracy, informujemy, że święto Hinduskie Nyepi Tahun 1933 przypada w sobotę, 5 marca 2011 roku. W związku z tym uprasza się o:

1. Nie zapalanie światła, nie rozpalanie ognia, dochowanie postu.
2. Powstrzymanie się od pracy fizycznej, żarliwe skupienie się na duchowym wymiarze święta.
3. Powstrzymanie się od podróży, pozostanie w rodzinie, duchową pracę nad sobą.
4. Nie organizowanie hucznych zabaw, powstrzymanie się od rekreacji i jakichkolwiek zabaw.

W związku z powyższym w celu godnego uczczenia święta zgodnie z zasadami i wymogami religijnymi, uprasza się o zwrócenie szczególnej uwagi na następujące kwestie:

– Obchody Święta Nyepi rozpoczynają się 5 marca 2011 o godzinie 6.00 czasu środkowo – indonezyjskiego (GMT + 8) i potrwają do 6 marca do godziny 6.00 tego samego czasu.
– Zezwala się na loty techniczne (w tym pomoc medyczną) i lądowania awaryjne.
– Wszystkie loty, dla których miejscem startu lub miejscem docelowym jest lotnisko Bandara Udara Nigurah Rai zostają odwołane. Zezwala się jedynie na loty tranzytowe, bez możliwości zabierania na pokład pasażerów lecących z lub do Denpasar.
– Operatorów i biura podróży uprasza się o wcześniejsze wyjaśnienie turystom rangi święta Nyepi w celu uniknięcia zaskoczenia sytuacją oraz uszanowania miejscowych zwyczajów.
– Wszystkie porty morskie na Bali będą zamknięte.
– Właściwe dla miejsca przebywania władze lokalne władze mogą udzielić dyspensy zwalniającej z w/w zasad w przypadku porodu, nagłej choroby lub innych nieprzewidzianych okoliczności”

Indonezja jest największym krajem muzułmańskim na całym świecie. Enklawę hinduizmu stanowi wyspa Bali, która przez większość odwiedzających ją turystów została okrzyknięta rajem na ziemi (po 7 miesiącach spędzonych tutaj nie pozostaje mi nic innego jak się pod tym podpisać). Postaram się pokazać, że nie tylko piękno jej plaż czyni ją wyjątkową.

Powyżej przedstawiłam Wam obwieszczenie na temat zasad i ogólnych wytycznych, jakimi powinni się kierować Balijczycy oraz turyści, którzy znajdują się na wyspie w tym dniu. Podkreślić jednak pragnę, iż tak ścisłe zasady obowiązują tylko na południu Bali. Dlatego też spora część osób opuszcza ten region wyspy na dzień przed obchodami święta i udaje się do bardziej muzułmańskich partii.

Przygotowania do święta rozpoczynają się parę dni wcześniej. Na ulicach tłok zdecydowanie większy niż zazwyczaj. Robienie dużych zakupów, przygotowywanie specjalnych darów dla bogów, których małe świątynie znajdują się na terenie posesji to tylko część długiej listy obowiązków, jakie należy wykonać. Dzień przed Nyepi odwiedziłam jeden z okolicznych supermarketów. Półki wyczyszczone do ostatniej nitki makaronu. Tłok w sklepach taki jak przed Wigilią lub Nowym Rokiem w Polsce. Istne szaleństwo zakupowe.

Odświętnie ubrane kobiety wylegają na ulicę i z koszami pełnymi darów udają się do okolicznych świątyń. Z niewyobrażalną gracją przenoszą stosy owoców umieszczone na głowach. Co bardziej odważne i sprawniejsze panie wsiadają z koszami na motory (bez żadnego problemu pokonują nawet najodleglejsze dystanse). Zarówno strój kobiet, jak i mężczyzn jest ściśle określony. Zasady obowiązują również dzieci. Późnym popołudniem na dobę przed dniem ciszy, ludzie wychodzą na ulice. Samochody, świątynie, ulice – wszystko się świeci.

Do późnych godzin nocnych z okolicznych świątyń dobiegają głosy gamelanów (zespół wykonujący tradycyjną, indonezyjską muzykę), rozchodzi się woń kadzideł, które rozpala się w niewyobrażalnych wręcz ilościach. Szczególną atrakcję stanowi Ogoh-ogoh, czyli tworzone przez społeczności lokalne stwory. Na dzień przed Nyepi parada mieszkańców obnosi je ulicami miasta. Ogoh-ogoh ma „zabierać” wszystkie złe moce i oczyszczać świat przed nadejściem Nowego Roku. Po Nyepi wszystkie stwory są palone. Całe nocne szaleństwo kończy się rytualnym obżarstwem, gdyż kolejnego dnia należy już pościć. W moim koście (określenie na coś w rodzaju homestay'a) po zakończeniu obchodów na ulicy, rozpoczęły się przygotowania jedzenia dla dzieci i wnuków na dzień kolejny. Jedyne co mogę powiedzieć na temat samego Nyepi, to ciemność, cisza, pokój... Próbowałam opuścić teren swojego kosta, jednak specjalne służby kontrolujące miasto uniemożliwiły mi to skutecznie.

Skąd się to wzięło, czyli trochę o filozofii religii

Świat zgodnie z wierzeniami Balijczyków pełen jest duchów, bogów i demonów. Taki stan rzeczy nie pozwala jednostce czuć się w nim samotnie. Świat ten oparty jest na dualizmie dobra i złą, dwóch sił, które walczą ze sobą nieustannie. Żadna ze stron nie może zwyciężyć, gdyż stałoby się to przyczyną zachwiania harmonii, która jest podstawowym fundamentem kosmologii balijskiej.

W osiągnięciu harmonii pomagają rozliczne rytuały i obrzędy, których nieodłącznym elementem jest sztuka, w tym taniec i muzyka, wspomagająca dialog z duchami i nadprzyrodzonymi siłami. Rytualizacja życia jest dominującym aspektem codzienności balijskiej. Składanie symbolicznych ofiar i gorliwe celebrowanie niezliczonych świąt, którym zawsze towarzyszy taneczno-muzyczna oprawa są na porządku dziennym.

Poradnik zdobywców

Mimo trudności jakie towarzyszyć nam mogą podczas tych paru dni, zdecydowanie uważam, że warto wtedy być na wyspie. To coś, czego nie doświadczymy nigdzie indziej, takie unikalne zjawisko, w którym jako turyści możemy uczestniczyć. Balijczycy bardzo się cieszą, kiedy widzą że ktoś wyraża zainteresowanie ich religią, sposobem celebracji świąt i wszystkim, co towarzyszy ich bujnemu życiu religijnemu. Sama brałam czynny udział w przygotowaniach do Nyepi. Gospodyni, widząc, że jestem dosłownie wszystkim zaciekawiona, zaprosiła mnie nie tylko do wspólnego gotowania, ale i przygotowywania ofiary, które potem wspólnie złożyłyśmy.

 • To prawda, przez 24 godziny będziecie uziemieni w hotelu, a wtedy basen przy hotelu lub też rozkoszowanie się ciszą na tarasie swojego pokoju może się okazać nie lada atrakcją i odskocznią od codzienności, którą przepełniają okrzyki Indonezyjczyków w stylu: „Transport? Darling! Motorbike, sarung...?”. Nikt jednak nie zabroni Wam rozmawiać, jest to dozwolone, ale pamiętajmy, że skoro już zdecydowaliśmy się na taki termin pobytu tutaj, spróbujmy uszanować ten święty czas w 100 procentach.

 • Święto jest ruchome, więc jeśli nie chcecie w nim brać udziału, upewnijcie się wcześniej w biurze podróży lub jeśli organizujecie wyjazd na własną rękę, sprawdźcie na stronie internetowej ambasady.

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • Następna »

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 7488

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 6617

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 27220

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 8248

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 10299

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 8332

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 9684

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 7373

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8779

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 6276

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 7844

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 6060

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 50919

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 129253

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 7282

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 196457

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze