Dziś jest 25.01.2025
Imieniny obchodzą Tatiana, Miłosz, Paweł, Artemia
Autor: Malwina Peszka
Data publikacji: 10.08.2011 10:51
Liczba odwiedzin: 5616
Tagi: azja, indonezja, jawa, yogyakarta, mali z bali, relacje, podróżnicy
To kolejne miejsce, które udało mi się na Jawie odwiedzić. Yogyakarta, zwana potocznie Yogyą, centrum kulturowo-naukowe Jawy. Miasto położone w centralnej jej części u podnóża wulkanu Merapi (który w grudniu 2010 roku pozbawił życia i domów wielu Indonezyjczyków). Znajduje się tu wiele uniwersytetów, na których uczą się studenci z całego świata.
Wulkan Merapi, widok z Borobudur. Fot. ctsnow
Dobre połączenia kolejowe i autobusowe sprawiają, iż nie ma trudności z dostaniem się tutaj. Z racji darmowego noclegu jaki udało mi się zorganizować w Solo (Surakarta), właśnie to miasto stało się moją bazą wypadową. Niemniej jednak Yogyakarta ma do zaoferowania rozległą bazę noclegową, poczynając od tanich hosteli po drogie, wysokiej klasy hotele sieciowe.
Sporo już słyszałam o tym miejscu od swoich znajomych. Sporo dobrego. Tym bardziej byłam ciekawa, jak wygląda w rzeczywistości.
Przystanek numer jeden – pałac sułtana Yogyakarty – Kraton. Ku mojemu wielkiemu zdziwieniu zamiast pałacu opływającego złotem zobaczyłam coś, co niewiele ma z nim wspólnego. Manekiny przedstawiające służbę sułtana oraz wystawa dworskich instrumentów muzycznych to chyba jedyne atrakcje tego miejsca. Wszystko otoczone chałupami z drewna, które kiedyś stanowiły cześć kompleksu pałacowego.
Przystanek numer 2 – słynna ulica Malioboro. To też rozczarowanie. Na próżno szukać na niej czegoś niezwykłego. Co więcej – pełna sklepów, zatłoczona, ciągle słychać: Hello Mister (popularna zaczepka kierowana w stronę turystów, zarówno kobiet jak i mężczyzn). Wzdłuż chodników ustawiają się handlarze wszelkich rozmaitości: ubrań, identycznych batikowych handmade' ów, waty cukrowej i wielu innych rzeczy, zbędnych i naprawdę niepotrzebnych. Razem z hałasem, który dobiegał zewsząd, obraz ten przywoływał mi na myśl bazary odwiedzane przeze mnie w Indiach oraz w Egipcie.
Przez chwilę zastanawiałam się, czy znajdzie się coś, co jest w stanie uratować mityczny obraz tego miasta. Obraz, który nie wiedzieć czemu pojawił się w mojej głowie. Ostatnia deska ratunku– fabryka batiku. To oczywiście moja subiektywna ocena, ale nie odnalazłam w tych powtarzających się, niemalże jednakowych wzorach nic szczególnego. Może dla znawców lub zainteresowanych ręczną techniką barwienia tkanin byłoby to przeżycie, jednak nie dla mnie.
Atmosfera samego miasta jest dość przyjemna. Porównać ją mogę do festynów i jarmarków, które pamiętam z okresu mojego dzieciństwa. Prawdziwą atmosferę miasta można poczuć przemieszczając się po centrum Jogyakarty na piechotę. Oczywiście wszędzie dostępne są taksówki, autobusy oraz bardzo charakterystyczny dla Jawy środek transportu – becak (trzykołowy rower, którego kierowca podczas jazdy siedzi tuż za plecami pasażerów).
Przewodnik zdobywców. Yogyakarta
Do Yogyakarty bezpośrednio można dostać się drogą lądową, zarówno autobusami, jak i regularnie kursującymi pociągami z każdej części Jawy. Z Dżakarty zajmie to 12 h, koszt od 90 – 120 tys. rupii (autobus klimatyzowany), z Semarang 28 – 38 tys. rupii, oraz z najbliżej położonego Solo: ok. 2h za 13– 18 tys. rupii.
Dlaczego podaję rozpiętość cenową? To wszystko zależy od tego, jak wielką zaradnością, zdolnościami negocjacyjnymi i znajomością języka się wykażecie. Sprzedawcy biletów, widząc bule (białe twarze) lubią podnosić ceny, nie dajmy się zatem oszukać.
Ponadto istnieją bezpośrednie połączenia lotnicze z Singapuru i Kuala Lumpur oraz bardzo regularne połączenia krajowe np. z Dżakarty lub Denpasar. Najtańszą i sprawdzoną przeze mnie linią lotniczą indonezyjską jest Merpati (www.merpati.co.id). Polecam również inne linie lotnicze, jednak są zdecydowanie droższe: Air Asia, Batavia Air, Garuda, Lion Air oraz Mandala.
Najbardziej popularną potrawą jest nasi goreng, czyli smażony ryż, zwykle podawany z warzywami, jajkiem lub kurczakiem (często serwowany na liściu bananowca). Indonezyjczycy uwielbiają także smażone makarony, czyli mie goreng. Wszystkie potrawy bardzo ostro przyprawiają, dlatego przed złożeniem zamówienia upewnijcie się, że posiłek nie przyprawi Was o łzy. Ceny pełnego dania razem z napojem wahają się od 5 tys. do 25 tys. rupii, czyli od około 2 – 10 zł. Czasem jednak w droższych miejscach nie do końca serwowane są posiłki lepszej jakości. Metodą prób i błędów odnajdziecie z pewnością swoje ulubione miejsca, zarówno jeśli chodzi o posiłki, jak i zakwaterowanie.
Na terenie całego miasta kursują tysiące taksówek. Jeśli zdecydujecie się na ten środek transportu, uzgodnijcie ceną przed wejściem do taksówki! Może się okazać, że przejechanie 5 km będzie Was więcej kosztować niż pokonanie trasy z Dżakarty do Yogyakarty. Najlepiej znaleźć taksówkę z włączonym taksometrem (nie zaszkodzi abyście śledzili trasę w książkowym przewodniku oraz uważnie podążali za mapa).
Nie jest to jednak podstawowy środek lokomocji. Najpopularniejszy jest becak, czyli trójkołowy rower, który dociera wszędzie, co czyni go praktyczniejszym niż taksówki. Za standardowy kurs po mieście zapłacimy od 8 do 10 tys. rupii. Pamiętajmy jednak, że rower napędzany jest jedynie siłą mięśni. Często nasz kierowca to starszy pan, dlatego zanim przystąpimy do negocjacji ceny pomyślmy, czy warto targować się w takiej sytuacji o 3 zł. Popularne również są tzw. andong, czyli konne wozy, których ceny są zbliżone do becaków.
Infolinia(22) 487 55 85
Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.04.2015 15:35
Liczba odwiedzin: 16953
Zapraszamy na relację Ani i Staśka Szloser ze zdobycia najwyższego szczytu Afryki oraz krótkiego pobytu w parkach narodowych i na Zanzibarze. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 27.04.2015 13:30
Liczba odwiedzin: 12169
Jeszcze pół wieku temu Nepal był zamknięty dla wszystkich zwiedzających. W ostatnich dekadach zamienił się w Mekkę dla ludzi kochających góry, przyrodę i egzotyczną, azjatycką kulturę. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 07.04.2015 08:39
Liczba odwiedzin: 186030
Australia oczarowuje! Ogromne przestrzenie, dzikie krajobrazy, przedziwne zwierzęta, które można spotkać tylko tam, ciekawa kultura, a do tego chyba najbardziej wyluzowani ludzie na świecie. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.03.2015 08:27
Liczba odwiedzin: 216629
Ośmioosobowa grupa studentów z Rzeszowa i okolic lubi udowadniać, że chcieć równa się móc. Wierni tej idei co roku wyruszają w podróż leciwym busem z 1988 r. Na koncie mają już cztery wyprawy, a teraz przygotowują się do następnej. Tym razem celem są Stany Zjednoczone, które zamierzają przejechać wzdłuż i wszerz w trakcie dwumiesięcznej eskapady. »
Tagi: patronat medialny, ameryka północna, stany zjednoczone
Autor: Źródło: materiały promocyjne
Data publikacji: 25.03.2015 09:20
Liczba odwiedzin: 8609
Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 02.03.2015 10:11
Liczba odwiedzin: 7508
Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.09.2014 12:38
Liczba odwiedzin: 43337
„Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »
Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 25.09.2014 10:24
Liczba odwiedzin: 9432
Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »
Tagi: patronat medialny
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 19.09.2014 09:47
Liczba odwiedzin: 11799
Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »
Tagi: patronat medialny, azja, indonezja
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 01.08.2014 16:09
Liczba odwiedzin: 9092
Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »
Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada
Autor: Anna Kaca
Data publikacji: 16.07.2014 11:07
Liczba odwiedzin: 11261
W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »
Tagi: patronat medialny
Autor: Archeolodzy w podróży
Data publikacji: 11.07.2014 12:45
Liczba odwiedzin: 8543
Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »
Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny
Autor: Tomasz Korgol
Data publikacji: 01.07.2014 11:07
Liczba odwiedzin: 10481
Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »
Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.05.2014 11:39
Liczba odwiedzin: 6992
W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »
Tagi: europa, polska, patronat medialny
Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński
Data publikacji: 26.05.2014 16:34
Liczba odwiedzin: 9105
Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »
Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.05.2014 15:10
Liczba odwiedzin: 7108
Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »
Autor: BusTrip into the Wild
Data publikacji: 12.05.2014 09:20
Liczba odwiedzin: 77746
Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »
Tagi: patronat medialny, europa
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 28.04.2014 10:02
Liczba odwiedzin: 188362
Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »
Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk
Data publikacji: 15.04.2014 11:35
Liczba odwiedzin: 8504
1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »
Tagi: patronat medialny, europa, islandia
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 21.03.2014 14:44
Liczba odwiedzin: 299731
24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.04.2015 15:35
Liczba odwiedzin: 16953
Zapraszamy na relację Ani i Staśka Szloser ze zdobycia najwyższego szczytu Afryki oraz krótkiego pobytu w parkach narodowych i na Zanzibarze. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 27.04.2015 13:30
Liczba odwiedzin: 12169
Jeszcze pół wieku temu Nepal był zamknięty dla wszystkich zwiedzających. W ostatnich dekadach zamienił się w Mekkę dla ludzi kochających góry, przyrodę i egzotyczną, azjatycką kulturę. »
Powered by Webspiro.