Dziś jest 22.09.2020

Imieniny obchodzą Maurycy, Tomasz, Joachim, Daria

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Różne oblicza Iranu

Autor: Piotr Szymankiewicz

Data publikacji: 25.06.2012 14:42

Liczba odwiedzin: 3906

Tagi: azja, iran, teheran, sziraz, isfahan, jazd, bandar abbas, minab, keszm, piotr szymankiewicz, staż zadanie 3, fotorelacje

Iran to kraj, który zadziwia na każdym kroku. Niespotykana otwartość ludzi, niesamowite mozaikowe zabytki, zaskakująca przyroda, wszechobecna religia, koloryt bazarów. Można tak wymieniać w nieskończoność, ale przecież lepiej to zobaczyć.

Mimo całego bogactwa kulturowego Iranu to jednak meczety stanowią najbardziej spektakularne dzieła architektury. Bogato zdobione motywami kwiatowymi, wymalowane na zielono i błękitnie z ogromnymi dziedzińcami budynki stanowią idealne miejsce na złapanie oddechu przed wyjściem na gwarne ulice miast.
1. Mimo całego bogactwa kulturowego Iranu to jednak meczety stanowią najbardziej spektakularne dzieła architektury. Bogato zdobione motywami kwiatowymi, wymalowane na zielono i błękitnie z ogromnymi dziedzińcami budynki stanowią idealne miejsce na złapanie oddechu przed wyjściem na gwarne ulice miast.

Sztuka i architektura Iranu to w dużej mierze misternie składane mozaiki tworzące nieprawdopodobne struktury. W ten sposób budowane są nie tylko meczety i pałace ale także bazary. Sklepienie bazaru w Jazdzie nie przyciąga tłumu turystów tylko dlatego, że podobne widoki można zobaczyć w każdym innym Irańskim mieście.
2. Sztuka i architektura Iranu to w dużej mierze misternie składane mozaiki tworzące nieprawdopodobne struktury. W ten sposób budowane są nie tylko meczety i pałace ale także bazary. Sklepienie bazaru w Jazdzie nie przyciąga tłumu turystów tylko dlatego, że podobne widoki można zobaczyć w każdym innym Irańskim mieście

Spacerując ulicami Teheranu w każdej chwili można natknąć się na coś, co przypomni, że to właśnie w dawnej Persji powstały "Baśnie z tysiąca i jednej nocy". Grobowce, świątynie, altany - wszystko wygląda tu jak żywcem wyjęte z tych opowieści.
3. Spacerując ulicami Teheranu w każdej chwili można natknąć się na coś, co przypomni, że to właśnie w dawnej Persji powstały \"Baśnie z tysiąca i jednej nocy\". Grobowce, świątynie, altany - wszystko wygląda tu jak żywcem wyjęte z tych opowieści.

Tak jak nad Paryżem góruje wieża Eiffela a nad Rzymem bazylika św. Piotra tak w Iranie nad każdym miastem wznoszą się minarety meczetów. W pustynnym Jazdzie są to jedyne budynki, które wyróżniają się kolorem pośród piaskowej gęstej zabudowy.
4. Tak jak nad Paryżem góruje wieża Eiffela a nad Rzymem bazylika św. Piotra tak w Iranie nad każdym miastem wznoszą się minarety meczetów. W pustynnym Jazdzie są to jedyne budynki, które wyróżniają się kolorem pośród piaskowej gęstej zabudowy.


Iran to bez wątpienia kraj, w którym religia widoczna jest na ulicach miast. Czasami wręcz dosłownie. Podczas Aszury (święta upamiętniającego męczeńską śmierć imama Husjana ibn Alego) ulicami miast wędrują tysiące mężczyzn, którzy w rytm bijących bębnów biczują się metalowymi pękami zrobionymi z łańcuchów.
5. Iran to bez wątpienia kraj, w którym religia widoczna jest na ulicach miast. Czasami wręcz dosłownie. Podczas Aszury (święta upamiętniającego męczeńską śmierć imama Husjana ibn Alego) ulicami miast wędrują tysiące mężczyzn, którzy w rytm bijących bębnów biczują się metalowymi pękami zrobionymi z łańcuchów.

Aszura to święto, które wszyscy szyici spędzają gromadnie. Na ulicach rozstawiane są jadłodajnie, gdzie posiłki wydawane są wszystkim za darmo. By nadążyć z przygotowaniem dań zwierzęta zabijane są wprost na ulicach. Wszystko oczywiście odbywa się "halal".
6. Aszura to święto, które wszyscy szyici spędzają gromadnie. Na ulicach rozstawiane są jadłodajnie, gdzie posiłki wydawane są wszystkim za darmo. By nadążyć z przygotowaniem dań zwierzęta zabijane są wprost na ulicach. Wszystko oczywiście odbywa się \"halal\.

Od soboty do czwartku bazary we wszystkich miastach Iranu wypełnione są nieprzebranymi tłumami ludzi. Obok stoisk z warzywami, przyprawami czy herbatą można zobaczyć kobiety ubrane w czadory zastanawiające się nad zakupem kolorowych sukni odkrywających ramiona.
7. Od soboty do czwartku bazary we wszystkich miastach Iranu wypełnione są nieprzebranymi tłumami ludzi. Obok stoisk z warzywami, przyprawami czy herbatą można zobaczyć kobiety ubrane w czadory zastanawiające się nad zakupem kolorowych sukni odkrywających ramiona.

We wczesnych godzinach popołudniowych bazary pustoszeją bo chyba żaden Irańczyk nie potrafi sobie wyobrazić dnia bez należnego odpoczynku w jego trakcie. Niektórzy udają się na herbatę z ogromną ilością cukru, inni postanawiają jednak nie oddalać się zbytnio od swojego biznesu.
8. We wczesnych godzinach popołudniowych bazary pustoszeją bo chyba żaden Irańczyk nie potrafi sobie wyobrazić dnia bez należnego odpoczynku w jego trakcie. Niektórzy udają się na herbatę z ogromną ilością cukru, inni postanawiają jednak nie oddalać się zbytnio od swojego biznesu.

Bazary i ulice miast ciężko wyobrazić sobie bez tak zwanego ulicznego jedzenia. Małe restauracje serwujące kebaby różnego rodzaju, stoiska z chlebem daktylowym, słodycze i tak dalej. Zaskoczeniem jednak były dla mnie gotowane buraki, które w chłodne dni potrafią szybko dodać energii do dalszego przemierzania gęstwiny bazarowych uliczek.
9. Bazary i ulice miast ciężko wyobrazić sobie bez tak zwanego ulicznego jedzenia. Małe restauracje serwujące kebaby różnego rodzaju, stoiska z chlebem daktylowym, słodycze i tak dalej. Zaskoczeniem jednak były dla mnie gotowane buraki, które w chłodne dni potrafią szybko dodać energii do dalszego przemierzania gęstwiny bazarowych uliczek.

Co kraj to obyczaj. Znaki drogowe zaskakują nie tylko językiem czy nawet sposobem zapisywania cyfr ale także obrazkami. W starciu z wielbłądem nawet jadąc europejskimi bezpiecznymi samochodami chyba dużych szans by nie było.
10. Co kraj to obyczaj. Znaki drogowe zaskakują nie tylko językiem czy nawet sposobem zapisywania cyfr ale także obrazkami. W starciu z wielbłądem nawet jadąc europejskimi bezpiecznymi samochodami chyba dużych szans by nie było.

Co kraj to obyczaj. Znaki drogowe zaskakują nie tylko językiem czy nawet sposobem zapisywania cyfr ale także obrazkami. W starciu z wielbłądem nawet jadąc europejskimi bezpiecznymi samochodami chyba dużych szans by nie było.
11. Co kraj to obyczaj. Znaki drogowe zaskakują nie tylko językiem czy nawet sposobem zapisywania cyfr ale także obrazkami. W starciu z wielbłądem nawet jadąc europejskimi bezpiecznymi samochodami chyba dużych szans by nie było.

Od czasu do czasu można natknąć się na trochę propagandy. "Szczęśliwcy" mogą nawet trafić na palenie amerykańskiej flagi ale i bez tego znaki przebywania w państwie "oblężonym" da się bez problemu wyłapać. Na murach starej ambasady USA w Teheranie widnieje napis "Down with USA", na bazarze w Isfahanie można zobaczyć nieco bardziej symboliczne dzieło.
12. Od czasu do czasu można natknąć się na trochę propagandy. \"Szczęśliwcy\" mogą nawet trafić na palenie amerykańskiej flagi ale i bez tego znaki przebywania w państwie \"oblężonym\" da się bez problemu wyłapać. Na murach starej ambasady USA w Teheranie widnieje napis \"Down with USA\", na bazarze w Isfahanie można zobaczyć nieco bardziej symboliczne dzieło.

Południe Iranu jest znacznie bardziej konserwatywne niż wielkie miasta. Na targu w Minab widok kobiety szczelnie ukrywającej swoje ciało nie jest niczym szczególnym. Kolorowe maski noszone na oczach dodają temu jednak dość dużo kolorytu.
13. Południe Iranu jest znacznie bardziej konserwatywne niż wielkie miasta. Na targu w Minab widok kobiety szczelnie ukrywającej swoje ciało nie jest niczym szczególnym. Kolorowe maski noszone na oczach dodają temu jednak dość dużo kolorytu.

Choć Iran leży nad niesamowicie ciepłym morzem, które aż prosi się o to by z niego korzystać turystycznie to jednak religijne nakazy mocno to użytkowanie ograniczają. Kobiety nawet na plażach muszą zachowywać się godnie a i mężczyźni niezbyt chętnie korzystają z kąpieli słonecznych.
14. Choć Iran leży nad niesamowicie ciepłym morzem, które aż prosi się o to by z niego korzystać turystycznie to jednak religijne nakazy mocno to użytkowanie ograniczają. Kobiety nawet na plażach muszą zachowywać się godnie a i mężczyźni niezbyt chętnie korzystają z kąpieli słonecznych.

Pomimo praktycznie braku możliwości plażowania wybrzeże Iranu potrafi dostarczyć jednak wrażeń. Na usłanych kolorowymi muszlami plażach wygrzewają się kraby a temperatura wody zdecydowanie cieszy liczne delfiny.
15. Pomimo praktycznie braku możliwości plażowania wybrzeże Iranu potrafi dostarczyć jednak wrażeń. Na usłanych kolorowymi muszlami plażach wygrzewają się kraby a temperatura wody zdecydowanie cieszy liczne delfiny.

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 3378

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 3358

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 9041

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 4993

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 5852

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 5550

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 5318

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 4133

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 4020

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 3668

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 3790

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 3107

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 15506

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 24047

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 4046

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 38062

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze