Dziś jest 29.03.2024

Imieniny obchodzą Wiktoryn, Helmut, Ostap, Cyryl

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Etykieta

Wyjeżdżając za granicę musimy poznać zwyczaje obowiązujące w danym kraju. Izrael jest krajem wielu religii oraz narodowości, a co za tym idzie wielu różnych zasad i norm. Będąc tam musimy liczyć się z tym, że nie jest to kraj europejski i mogą zdarzyć się rzeczy, które nas zszokują lub rozśmieszą. Nigdy nie należy publicznie okazywać naszej krytyki względem ubioru lub zachowania kulturowego Izraelitów.

Będąc w Izraelu musimy zachować prywatność ludzi zamieszkujących ten kraj. Wchodząc do świątyń lub innych miejsc kultu religijnego musimy pamiętać o odpowiednim stroju: długie spodnie, długie spódnice, zakryte ramiona. Również będąc w strefach zamieszkałych przez ortodoksyjnych wyznawców judaizmu turyści muszą pamiętać o odpowiednim stroju. Będąc przy Ścianie Płaczu mężczyźni koniecznie muszę mieć nakrycie głowy.
Musimy pamiętać, że wiele z obiektów religijnych np. meczety, nie jest dostępnych dla innowierców lub dostęp do nich jest bardzo ograniczony. Należy uszanować te zasady i nie nalegać na ich złamanie, a tym bardziej samemu ich łamać.

Nie należy również fotografować ludzi bez wcześniejszego zapytania o zgodę. Nigdy nie należy fotografować lotnisk, instytucji rządowych oraz funkcjonariuszy państwowych.

W szabat nie należy palić papierosów w miejscach publicznych oraz poruszać się samochodem po dzielnicach żydowskich, zwłaszcza ortodoksyjnych żydów.

Bardzo mile postrzegana jest chęć porozumienia się z Izraelczykami w ich języku ojczystym np. wchodząc do sklepu wypada powiedzieć "Salam alejkum".

Przydatne wyrażenia:
Witam – Marhaba
Cześć – Salaam
Proszę – Min fadlik
Dziękuję [bardzo] – Shukran [jazeelan]
Do widzenia – Ma'salama.

Obsługa w restauracji nie jest wliczona w cenę potraw, dlatego też napiwki są mile widziane, wynoszą one ok. 10-15% rachunku. Zwyczajowo napiwki daje się również sprzątaczkom w hotelu, bagażowym, kierowcom. Nie jest przyjęte, aby napiwki dawać taksówkarzom.

Odwiedzając chrześcijańskie, muzułmańskie, druzyjski lub bahaickie dzielnice należy zapoznać się ze zwyczajami jakie w nich panują.

Opinie (2)

Liczba opinii: 2 |

Średnia ocen: 1.00

  • Ewa (gość)

    Ewa (gość)

    12.07.12, 10:48

    Coś mi się wydaję, że jak powiem Izraelczykowi "Salam alejkum" to dostanę w pysk...

    Zgłoś

  • martaleo (gość)

    martaleo (gość)

    04.07.12, 13:32

    Cóż- z Izraelczyka raczej zdenerwujemy (łagodnie to określając) mówiąc do niego "Salam alejkum". Ucieszyłby się bardziej ze zwykłego Shalom...

    Zgłoś


Zamknij

Twoja opinia

Twoja ocena

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyszukiwarka lotów

Osoby podróżujące

Osoby podróżujące