Dziś jest 23.12.2024

Imieniny obchodzą Sławomira, Wiktoria, Iwon, Anatolia

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Izrael – koszerna krucjata

Autor: Magda Ramos

Data publikacji: 29.09.2011 08:53

Liczba odwiedzin: 6698

Tagi: azja, izrael, jerozolima, hajfa, tel awiw, artykuły, magda ramos

Jest rok 5771, wszystkie sklepy są czynne wyłącznie od niedzieli do czwartku, przedmioty wrzucone do wody nie toną, po ulicach chodzą ubrani na czarno mężczyźni z długimi brodami, świąteczny kalendarz rozpoczyna dziesięć Strasznych Dni (Jamim Noraim) przeznaczonych na surową pokutę, a dookoła roztacza się pustynny, jałowy krajobraz. To nie kolejny hollywoodzki scenariusz, lecz izraelska codzienność.

Izrael6
Fot. sxc/hu

Nie ma drugiego kraju, który odgrywałby tak ważną rolę w życiu religijnym milionów ludzi na całym świecie. Izrael jest kolebką największych religii monoteistycznych. Dla Żydów to Ziemia Obiecana – cel wędrówki Mojżesza i Izraelitów wyprowadzonych z Egiptu, dla chrześcijan – Ziemia Święta, która wydała na świat Jezusa, dla muzułmanów ziemia, z której Mahomet wyruszył na skrzydlatym koniu w stronę nieba, gdzie zostały mu wyjawione wszystkie prawa islamu. Wielkością przypomina województwo podlaskie, jednak swoim bogactwem kulturowym mógłby obdzielić obszar równy Europie. Wynika to z wielkiej różnorodności żyjącej w nim populacji. Izrael jest bowiem krajem imigrantów, którzy przywieźli ze sobą tradycje i kultury różnych narodów, tworząc tym samym tygiel żydowskich zwyczajów i wierzeń obchodzonych według jedynego na świecie kalendarza hebrajskiego, w którym lata liczone są od 3761 r. p.n.e.

Jerozolima się modli


Podobno sułtan Aladyn, który w XII wieku pokonał krzyżowców i zdobył Jerozolimę, zapytany, ile jest ona warta, odpowiedział: ”Wszystko!”. Jest miejscem granicznym, w którym się przenikają kultury Zachodu i Wschodu. Rzeczywiście wszystko, co najważniejsze dla trzech największych monoteistycznych religii świata znajduje się tutaj, a dokładnie w obrębie jej Starego Miasta. Do jego wnętrza prowadzą zabytkowe wejścia pochodzące w większości z czasów sułtana Sulejmana Wielkiego. Bramy łącznie mają długość 4,5 km, jednak tylko siedem (na osiem) z nich jest otwartych. Jego serce stanowi Bazylika Grobu Świętego – miejsce, gdzie znajduje się grób Jezusa Chrystusa oraz Golgota – skała, na której postawiono krzyż w czasie jego męki. Przedstawiciele kościoła prawosławnego wierzą, iż we wnętrzu Bazyliki co roku można zobaczyć Cud Świętego Ognia (w kościele prawosławnym to jedna z najważniejszych ceremonii roku liturgicznego, w trakcie której z niewyjaśnionych przyczyn pojawia się ogień).

Dzielnica Muzułmańska stanowi labirynt ciasnych uliczek z typowymi dla Bliskiego Wschodu straganami i targowiskami. Przez jej środek przebiega Via Dolorosa – droga cierpienia, którą, jak wierzą chrześcijanie, szedł Jezus dźwigający krzyż. Dla jej mieszkańców największe znaczenie ma jednak Kopuła na Skale (jeden z najbardziej charakterystycznych punktów miasta) i meczet Al-Aksa. Razem stanowią one trzecie, po Mekce i Medynie, najświętsze miejsce islamu. Na skale Mahomet miał doznać wniebowstąpienia, a Jakub zobaczyć drabinę wiodącą do nieba. Według tradycji muzułmańskiej w jej wnętrzu znajduje się studnia dusz, w której duchy gromadzą się dwa razy na tydzień, by się modlić.

Najbardziej zadbaną i najspokojniejszą częścią miasta jest Dzielnica Żydowska, w której mieszczą się liczne synagogi oraz Ściana Płaczu – jedyna pozostałość po Świątyni Jerozolimskiej. Zgodnie z tradycyjnym przekazem wybudował ją Salomon, a jej wnętrze miało mieścić Arkę Przymierza, w której przechowywano tablice z Dziesięciorgiem Przykazań. Także tutaj położone było Miasto Dawida. Jest to najświętsze miejsce judaizmu, do którego udają się miliony Żydów, ściśle przestrzegających prawa halachy (prawo dotyczące przepisów kultowych, liturgicznych, pokarmowych, wielu aspektów życia rodzinnego) oraz praktykujących szabat.

Fundamentaliści trzech wielkich religii wierzą, że to właśnie w Salem (skrótowa nazwa miasta) dojdzie do ostatecznych rozwiązań. Żydzi i chrześcijanie widzą w nim miejsce, w którym rozegra się walka przed drugim nadejściem Mesjasza, a muzułmanie sądzą, że to właśnie tu Jezus i Mesjasz (Mahdi) doprowadzą do zniszczenia szatana i nawrócenia na islam Żydów i chrześcijan.

Znana przede wszystkim ze względu na swoje religijne znaczenie, Jerozolima jest też siedzibą licznych instytucji kulturalnych, z których najsłynniejsze to: Muzeum Izraela, Instytut Sztuki Islamskiej oraz Instytut Yad Vashem. Ten ostatni przyznaje tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, najwyższe izraelskie odznaczenie cywilne nadawane nie-Żydom, przyznane m.in. upamiętnionemu w filmie Spielberga Oscarowi Schindlerowi.

Hajfa pracuje

W Hajfie położonej na zboczach góry Karmel mieści się największy port przeładunkowy i pasażerski w kraju. Docierało tutaj wielu żydowskich emigrantów z całego świata. Jej nazwa oznacza „piękne wybrzeże” – rzeczywiście rozciągają się z niej widoki na całą Zatokę Hajfy, Zachodnią Galileę, aż po granicę z Libanem. U podnóża góry, dziś uznawanej za świętą przez żydów, chrześcijan i muzułmanów, kiedyś także przez starożytnych Greków, znajdują się najbiedniejsze dzielnice miasta, zaś jej szczyt zamieszkują najbogatsi. Wznosi się na nim klasztor Karmelitów wybudowany nad jaskinią, którą miał zamieszkiwać Eliasz oraz kampus akademicki zaprojektowany przez Oscara Niemayera (tego samego, który stworzył projekty budynków brazylijskiej stolicy – w zamierzeniu miasta idealnego).

Jedną z największych atrakcji turystycznych miasta, którego mieszkańcy słyną z wyjątkowej pracowitości, jest przykryta złota kopułą Świątynia Bába – święte miejsce bahaitów, położone pośród starannie pielęgnowanych, tarasowych ogrodów. Świątynia stanowi połączenie architektury europejskiej i sztuki Orientu. Znajduje się tu jedyny na świecie silos zbożowy, w którym urządzono muzeum prezentujące historię upraw i użytkowania zbóż.

Tel Awiw się bawi

Miasto założone na peryferiach starożytnego portu morskiego jest klasyfikowane jako globalna metropolia. Wchodzi w skład ogromnej aglomeracji Gusz Dan – największego obszaru wielkomiejskiego w Izraelu z populacją sięgającą 3 milionów mieszkańców. Choć stolicą proklamowaną przez Izrael jest Jerozolima, to właśnie tutaj znajduje się większość ambasad. Jest to największe na świecie skupisko budynków modernistycznych. Jego część zwana Białym Miastem Tel-Awiwu, obejmująca 5 tysięcy budowli wzniesionych w stylu Bauhaus i międzynarodowym, została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Miasto nazywane jest śródziemnomorskim Nowym Jorkiem, który nigdy nie zasypia. Stanowi główny ośrodek izraelskiej kultury, a ciągnące się na długości 14 kilometrów białe plaże, tętniące życiem przez całą dobę bary, kawiarnie, nowoczesne kluby i restauracje, ekskluzywne sklepy i kosmopolityczny styl życia czynią z niego cel turystycznych wycieczek oraz miejsce warte grzechu. By ułatwić zwiedzanie miasta, wyznaczono w nim Pomarańczowe Trasy (Tapuzy), które prowadzą obok najciekawszych obiektów.

Tradycja podaje, że Wzgórze Wiosny (bo właśnie to oznacza nazwa Tel Awiw) zostało założone przez Jafeta, syna Noego. W rzeczywistości stworzyli je Żydzi, którzy uciekając od ciasnoty i warunków panujących w arabskiej Jafie, zbudowali pośród wydm nieduże osiedla, które z czasem rozrosły się, tworząc bogatą, bliskowschodnią metropolię. Historyczna Jafa, powiązana niegdyś z Ryszardem Lwie Serce, który rozbudował jej fortyfikacje obronne oraz z Napoleonem Bonaparte, który wymordował jej mieszkańców, jest dziś zamieszkiwana głównie przez muzułmanów i chrześcijan. Mieści się tu jeden z najstarszych portów na świecie, którego zabytkowe doki zamieniono w nastrojowe targowisko. W przeciwieństwie do bardzo uduchowionej Jerozolimy jest miastem świeckim. W tym wielonarodowym ośrodku znajduje się ponad sto synagog (najstarszą Wielką Synagogę założono w 1926 roku) oraz wiele meczetów (m.in. pochodzący w 1812 roku Meczet Mahamoudia, przy budowie którego wykorzystano skradzione z Cezarei kolumny oraz wybudowany w 1926 roku na nabrzeżu Hassan Bek). Potrzeby religijne dyplomatów i zagranicznych robotników zaspokajają wznoszone coraz liczniej kościoły.

Jeden z magazynów nazwał Tel Awiw gejowską stolicą Bliskiego Wschodu. Jak na drugą pod względem wielkości metropolię w kraju, w którym religią państwową jest judaizm (a ten, jak wiadomo, surowo zabrania praktyk homoseksualnych) jest rzeczywiście miejscem wyjątkowo liberalnym i otwartym dla osób o orientacji LGBT (lesbijek, gejów, biseksualistów, osób transgenderycznych). Odbywająca się w nim Parada Równości przyciąga co roku ponad 80 tysięcy ludzi, którzy mogą zatrzymać się w jednym z 44 tutejszych hoteli.

Morze nie całkiem martwe


Morze, które nie jest morzem. Woda, w której się nie tonie. Martwe, choć żyje w nim kilka rodzajów organizmów. Wyjątkowo słone jezioro bezodpływowe, leżące na pograniczu Izraela, Autonomii Palestyńskiej i Jordanu, jest, po izraelskich obiektach kultu, najbardziej obleganym przez turystów miejscem. Choć niechlubnie nazywa się je Morzem Martwym, jest skarbnicą cennych minerałów, które sprawią, że każdy, kto skorzysta ze słonej kąpieli wyjedzie z tego kraju młodszy, piękniejszy, spokojniejszy i naprawdę wypoczęty. Ma tak wysokie zasolenie, że można w nim czytać gazetę, leżąc (i to bez materaca!). W pobliżu tego największego na świecie SPA na otwartym powietrzu znajduje się także wiele obiektów archeologicznych: Masada (żydowska twierdza na Pustyni Judzkiej), Qumran (ruiny starożytnej osady, w której znaleziono spisane po hebrajsku, grecku i aramejsku zwoje zawierające ustępy Starego Testamentu) oraz beduińskie oazy.

Jeżeli w szkole nie uważaliśmy na lekcjach historii, zamiast religii wybieraliśmy wagary, a Biblia stanowi dla nas temat wyjątkowo odległy, podróż do Izraela jest doskonałą okazją, by przypomnieć sobie, co znaczy Sodoma i Gomora, kim jest miłosierny Samarytanin, płaczka żydowska i dokąd prowadzi drabina Jakubowa. Wizyta w kraju tak bardzo natchnionym religią, do którego pielgrzymują ludzie z całego świata, z pewnością będzie przeżyciem niezwykłym, a oprócz doznań duchowych dostarczy także niepowtarzalnej rozrywki na światowym poziomie i wyjątkowo błogiego relaksu.



Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 8257

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 7218

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 42048

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 9136

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 11491

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 8816

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 10796

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 8308

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 10245

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 6747

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 8780

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 6812

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 69720

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 179885

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 8251

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 286490

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze