Dziś jest 28.03.2024

Imieniny obchodzą Aniela, Renata, Kastor, Antoni

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Na szlaku Izraela

Autor: Magdalena Przebieracz

Data publikacji: 15.03.2012 08:42

Liczba odwiedzin: 5511

Tagi: azja, izrael, religia, zadanie 5, magdalena przebieracz, turystyka religijna artykuły

W pierwszych wiekach chrześcijaństwa Jerozolima (stolica Izraela) nie była miastem otaczanym kultem. Dla chrześcijan prawdziwą ojczyzną było niebo a miasto w którym nauczał, umarł i zmartwychwstał Jezus, już nie istniało. Wszystko uległo zmianie ok. 326 r. Wtedy to, dzięki Helenie, matce ówczesnego cesarza Rzymu Konstantyna Izrael przeżył swój rozkwit, a wraz z nim również ruchy pielgrzymkowe.

Pielgrzymi często opisują spacer po Via Dolorosa, jako najważniejszy moment podczas wyprawy do Ziemi Świętej.

W czwartym wieku naszej ery cesarzowa współcześnie nazywana „pierwszym archeologiem chrześcijańskim”, razem z biskupem Makarym udała się do Jerozolimy w poszukiwaniu przedmiotów, które mogły mieć związek ze Zbawicielem. Jej początkowe odkrycia (czyli trzy krzyże, tabliczka powieszona nad głową Jezusa oraz gwoździe, którymi przybito Jego ręce i nogi ) wstrząsnęły chrześcijaństwem i spowodowały falę dalszych poszukiwań. Wtedy to cesarz Konstantyn zbudował rotundę Anastasis nad odkrytym grobem Jezusa i bazylikę Martyrium nad miejscem ukrzyżowania. To z kolei sprawiło, że Jerozolima, a wraz z nią cała Palestyna stała się Ziemią Świętą, głównym sanktuarium chrześcijaństwa i najważniejszym celem pielgrzymek. Odtąd Grób Pański uznawano za środek chrześcijańskiego świata, do którego ze wszystkich stron ruszyli pielgrzymi - „Boży Piechurzy”. I chociaż na przestrzeni wieków to się zmieniło, to Ziemia ta nadal jest miejscem, do którego stale przyjeżdżają ludzie z całego świata, różnych wyznań, również niewierzący, by podziwiać wyjątkowość tego niesamowitego miejsca.

„A Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas. I oglądaliśmy Jego chwałę, chwałę, jaką Jednorodzony otrzymuje od Ojca”(J 1, 14).
Współcześnie rokrocznie miliony turystów przybywają do Ziemi Świętej zarówno po to, aby poczuć charakterystyczny i wyjątkowy klimat starej Jerozolimy, odwiedzić święte miejsca, znane im z opisów biblijnych, ale także, aby się w nich pomodlić. Często opisują swą pielgrzymkę jako doznanie, które zmienia ich życie. Zdarza się również, że jest im trudno wyrazić ogromne szczęście ogarniające ich podczas tej szczególnej przygody duchowej. Niektórzy traktują tę podróż jako drogę zbliżającą ich do Boga, na co wpływ ma świadomość wędrowania tymi samymi ścieżkami, którymi podążał dwa tysiące lat temu Jezus. Niektórzy podczas takich pielgrzymek odkrywają na nowo korzenie swej chrześcijańskiej wiary. Są jednak i tacy, którzy przyjeżdżają jedynie w celach turystycznych i wypoczynkowych: po zwiedzeniu najbardziej atrakcyjnych i rozpoznawanych miejsc pragną na przykład zażyć kąpieli (do wyboru mają trzy morza: Śródziemne, Martwe oraz Czerwone), bądź podziwiać bujną przyrodę Galilei, lub surowość Pustyni Judzkiej czy Pustyni Negew.

Pielgrzymowanie wczoraj i dziś.

Pielgrzymowanie dziś wygląda zupełnie inaczej niż przed wiekami, gdy pielgrzymi z Europy mieli do wyboru dwie drogi do Ziemi Świętej: lądową i morską. Dla bezpieczeństwa łączyli się w grupy: na Morzu Śródziemnym grasowali piraci. Bogatsi pielgrzymowali z całą dworską świtą lub pocztą cesarską. Biedni natomiast wędrowali piechotą, mając często za całe wyposażenie kij pielgrzymi, drewnianą czarkę i gąbkę na sznurku. Służyła ona do zaopatrywania się w wodę w głębokich studniach.

W drodze najczęstszą praktyką był post i nieustanna modlitwa. Szlaki pielgrzymkowe na których powstawały zajazdy i hospicja były niebezpieczne ze względu na panującą atmosferę, zagrażającą modlitewnemu skupieniu pątników. Z tego względu zaczęto budować dla nich specjalne schroniska (ksenochodia), które zazwyczaj mieściły się w pobliżu sanktuariów bądź klasztorów. Pielgrzymi mogli w nich liczyć na nocleg, strawę, ubranie i opiekę podczas choroby, a w razie śmierci godny pochówek.

Obecnie pielgrzymowanie jest zdecydowanie łatwiejsze i bezpieczniejsze. Prym w tej dziedzinie wiodą biura pielgrzymkowe oraz również świeckie biura podróży, które oferujące wyjazdy turystyczne do Ziemi Świętej. W Polsce wyjazdy te zaczęły cieszyć się popularnością dopiero po 1990 roku. Na zwiększenie zainteresowania istotny wpływ miał szereg czynników politycznych, takich jak umożliwienie Polakom wyjazdów za granicę, zniesienie wiz wjazdowych do Izraela, zwiększenie poczucia bezpieczeństwa oraz czynniki społeczne i ekonomiczne: większe zainteresowanie podróżami oraz relatywnie szybki wzrost zamożności Polaków. Na polskim rynku turystycznym działają zarówno operatorzy konfesyjni (katoliccy, powiązani instytucjonalnie z podmiotami kościelnymi), jak i świeckie biura podróży. Ci pierwsi oferują wyjazdy do Ziemi Świętej o charakterze religijnym i poznawczym, z kolei typowo świecka wyprawa będzie miała charakter poznawczy bądź wypoczynkowy.

Kiedy najlepiej pielgrzymować ?

Najlepszymi miesiącami na pielgrzymkę do Ziemi Świętej, zwłaszcza dla osób starszych są kwiecień albo październik. W maju i czerwcu bywa bardzo gorąco (nawet powyżej 30C) W lipcu są jeszcze większe upały.
Ważną rolę w życiu religijnym Żydów odgrywa kalendarz wyznaczający cykl świąt. Warto go poznać wybierając się na pielgrzymkę. Oczywiście terminy tych świąt zmieniają się z roku na rok dlatego, że dostosowują święta jak my Wielkanoc do faz księżyca po jakims dniu roku. Jeśli chcemy mieć tańsze i bardziej relaksujące wakacje, najlepiej unikać podróżowania w ich czasie.

Żydzi przyjmują rok 3761 p.n.e za rok stworzenia świata. Rachuba ta pochodzi z kalendarza księżycowego opracowanego w piątym stuleciu naszej ery przez Meton’a. Święta można podzielić na dwie kategorie: nakazane przez Torę i ustanowione później. Do pierwszych należą:
1. Pesach (Pascha, Święto Przaśników, Święto Przejścia) - trwa 7 dni w Izraelu, 8 w diasporze i jest obchodzone na pamiątkę wyjścia ludu Izraela z niewoli egipskiej. Zaczyna się na wiosnę 15tego dnia miesiąca nisan (marzec-kwiecień). Jest to najważniejsze i największe święto żydowskie. Pierwszego wieczoru Paschy każda rodzina zasiada do uczty sederowej (z hebr. seder - porzadek), podczas której najmłodszy z biesiadników zadaje ojcu rodziny cztery pytania związane z historią ucieczki Żydów z Egiptu. Opowieść odczytywana podczas sederu nosi nazwę hagady i przez całe wieki była przepojona ideą wolności i nadzieją powrotu do ziemi przodków. W czasach istnienia świątyni składano ofiary z baranka, dziś zwyczaj ten zastąpiło podawanie podczas uczty kawałka pieczonego mięsa.

2. Chag Hamacot, czyli Święto Przaśników, które rozpoczyna się po święcie Paschy.

3. Szawuot (Święto Tygodni, Zielone Świątki) - Świętowanie żniw i rocznica nadania Tory na Synaju. Podczas tego święta w synagogach odczytuje się Dekalog. . Święto to odbywa się w 6-tym dniu miesiąca siwan (maj-czerwiec), 50 dni po święcie Paschy.

4. Sukkot (Święto Kuczek, Święto Namiotów) - upamiętnia 40-letnią wędrówkę po pustyni po wyjściu z Egiptu, podczas której Żydzi mieszkali w namiotach. Rozpoczyna się 15-go dnia miesiąca tiszri (wrzesień-październik), trwa 7 dni i zawiera w sobie elementy radosnego świętowania zbioru plonów. Przez 7 dni Izraelici mieszkają w specjalnie na tę okazję zbudowanych szałasach ozdobionych zielenią. W siódmym dniu odmawia się w synagodze modlitwy dziękczynne za dar Tory, a wieczorem w tanecznym korowodzie obnosi się zwoje Tory wokół synagogi.

5. Rosz Ha-Szana (Święto Nowego Roku, Święto Trąbek) - To najbardziej uroczysty czas w ciągu roku. Podkreśla on duchową więź pomiędzy Bogiem a człowiekiem, zaś trąbienie w róg barani (szofar) rozpoczyna okres pokuty, którego kulminacją jest JOM KIPPUR (Dzień Pojednania, Sądny Dzień). Święto to jest obchodzone 1-go i 2-go dnia miesiąca tiszri i przypomina o stworzeniu świata i dniu sądu Bożego.W przeciwieństwie do innych świąt Rosz ha-Szana i Jom Kippur nie upamiętniają żadnego wydarzenia historycznego, lecz uznają Boga za króla wszechświata, przed którym człowiek musi ugiąć swą wolę. Dęcie w szofar jest wołaniem do Boga o miłosierdzie dla jego stworzeń. Po Rosz ha-Szana następuje 10 dni pokuty (Jamim Noraim), które stanowią przygotowanie do Jom Kippur. Każdy powinien wtedy starać się przez skruchę i żal za grzechy o przebaczenie. 10-go tiszri nadchodzi wreszcie najbardziej dla Żydów uroczysty dzień w roku, dzień ścisłego postu - Jom Kippur. Jest to dzień, w którym każdy Izraelita może oczyścić się z grzechów i uzyskać odpuszczenie.

6. Jom Kippur- Dzień Pojednania z Bogiem. Hebrajskie słowo "kippur" pochodzi od słowa "kappara", co oznacza: "przebaczenie". Jest to czas pokuty za popełnione zło względem innych ludzi i względem Boga.

Święta dodane później, nie wymienione w Pięcioksięgu, to:
1. Purim (Losy) - To bardzo radosne święto w którym przesyła się prezenty znajomym i ubogim, nieodłączne są zabawy, maskarady i uczty. Święto jest rodzajem karnawału żydowskiego. Przypada na 14-ty dzień miesiąca adar (luty-marzec) i upamiętnia uratowanie od zagłady Żydów w Persji, opisane w Księdze Estery.

2. Chanuka (Święto Świateł) - jest następnym radosnym świętem obchodzonym w miesiącu kislew (listopad-grudzień) na pamiątkę wyparcia z Jerozolimy wojsk syryjskich i oczyszczenia Świątyni w 164 r. p.n.e. Od 25-go kislew przez 8 następnych dni zapala się kolejne lampy ośmioramiennego świecznika.

W Izraelu religii można doświadczyć nie tylko duchowo, lecz także fizycznie, na przyklad dotykając muru otaczającego dziedziniec żydowskiej Świątyni Jerozolimskiej, zwany Ścianą Płaczu. I nie trzeba być osobą religijną, by dać się porwać bogactwu historii i zachwycić się tyloma fascynującymi zabytkami kultury.

Warto wspomnieć na koniec o tym, że pielgrzymi również dziś tak jak kiedyś starają się dotrzeć możliwie do wszystkich sanktuariów, odbywają nocne procesje, czuwania , procesje, oddają hołd relikwiom. Czasem pozostawiają złote i srebrne wota. Dawniej przed opuszczeniem świętego miejsca pielgrzymi byli pochłonięci myślą o zabraniu czegoś świętego (o zdobyciu relikwi bądź czegoś co stykało się z relikwią). Nazywano je eulogiami czyli błogosławieństwami (np. oliwa z lampy w sanktuarium, kamienie z Golgoty). Popularnością cieszyły się ampułki na wodę lub oliwę z sanktuarium. Popularnym było również zbieranie w drogę powrotną gałązek oliwnych bądź palmowych. Były one pamiątką odbytej pielgrzymki. Współcześnie zwyczaj ten ulega powolnemu zanikowi.

Już za tydzień spotkamy się na tym izraelskim szlaku zwiedzając te niesamowite miejsca. Zapraszam!

Komentarze (7)

  • 17.10.15, 07:58

    Komentarz usunięty

  • 29.08.15, 21:31

    Komentarz usunięty

  • 14.03.15, 13:09

    Komentarz usunięty

  • 11.12.14, 10:05

    Komentarz usunięty

  • 14.11.12, 10:51

    Komentarz usunięty

  • 11.11.12, 14:49

    Komentarz usunięty

  • 09.11.12, 03:58

    Komentarz usunięty


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 6069

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 5698

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 14412

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 7148

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 8718

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 7724

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 7889

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 6426

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 6904

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 5683

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 6216

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 4999

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 34270

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 76563

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 6382

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 115096

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze