Dziś jest 28.03.2024

Imieniny obchodzą Aniela, Renata, Kastor, Antoni

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Szczęśliwa siódemka miejsc niezwykłych

Autor: Sylwia Grabowska

Data publikacji: 09.07.2012 04:44

Liczba odwiedzin: 6194

Tagi: izrael, tel aviv, ejlat, tyberiada, jerozolima, morze martwe, betlejem, staż zadanie 5, sylwia grabowska

Siedem miejsc? To zdecydowanie za mało jak na Izrael. Choć jest to kraj o niewielkiej powierzchni to liczba miejsc niezwykłych nie odbiega od innych znacznie większych państw. Starałam się wybrać miejsca, które dla każdego będą doskonałym miejscem na poznanie kultury, zwyczajów oraz geografii tego państwa.

Tel Aviv – niezasypiające miasto

Większość turystów przybywających drogą lotniczą, swoją podróż zaczyna w Tel Awiwie, dlatego również ja opis Izraela zacznę od tego miasta. Oficjalna nazwa: Tel Aviv – Jafa, jest to miasto położone nad Morzem Śródziemnym. To właśnie w tym mieście, a nie w stolicy, wiele ambasad ma swoją siedzibę.

Zabytki:

Główny dworzec autobusowy – największy dworzec autobusowy na świecie, w którym na poziomie 7 pięter znajdziemy wiele sklepów oraz restauracji.

Fontanna Ognia i Wody – znajduje się na placu Dizengoffa, kilka razy dziennie odbywa się spektakl dźwięku i ruchu.

Port w Jafie – jeden z najstarszych portów na świecie, największa skała za falochronem została nazwana Andromedą, na pamiątkę przykucia do tej skały księżniczki Andromedy, która została ofiarowana morskiemu potworowi, została jednak uwolniona przez Perseusza.

Shalom – kompleks trzech wieżowców, górujących nad miastem. W jednym z nich, Azrieli Center Circular, na 49 piętrze znajduje się taras widokowy i restauracja. Kompleks ten jest wyposażony w wielopoziomowe centrum handlowe, restauracje, centra rozrywki oraz hotel.

Newe Tzedek – najstarsza dzielnica miasta, pierwsze osiedle Żydów. Obecnie jest to dzielnica artystów, poetów, malarzy. Małe kręte uliczki nadają tej dzielnicy niesamowicie magiczny urok. Znajdują się tu teatry, galerie sztuki oraz inne miejsce do szerzenia kultury.

Meczet Mahamoudia – jego minaret pochodzi z XII wieku, natomiast przy budowie meczetu wykorzystano kolumny ukradzione z Cezarei i Aszkelonu.

Białe Miasto Tel Aviv – znajduje się na liście UNESCO – największe na świecie skupisko budnków modernistycznych, w stylu Bauhaus. Ze względu, że większość budynków pomalowana jest na biało Tel Aviv jest nazywany Białym Miastem.

Tel Aviv - Białe Miasto
 
Tel Aviv - Białe Miasto
fot. www.wikipedia.org

W Tel Avivie miłośnicy sztuki również znajdą coś dla siebie. To właśnie tu odbywa się większość imprez kulturalnych Izraela. Znajdziemy tu m.in. teatr (najważniejszy: Izraelski Teatr Narodowy Habima), operę Tel Aviv Performing Arts Center, w której występował Placido Domingo, kina oraz muzea.

W śród tych ostatnich warto zobaczyć Muzeum Ziemi Izraela – kompleks muzealny, w którego skład wchodzą muzeum: szkła, ceramiki, monet Kadman, miedzi, etnografii, folkloru, Tel Kassila oraz planetarium. Muzeum jest przystosowane również dla osób niewidomych lub słabowidzących poprzez odpowiednią wielkość czcionki opisów eksponatów, alfabet Braille’a, liczne nagrania magnetofonowe oraz możliwość dotknięcia eksponatów.

Drugim ważnym muzeum jest Muzeum Żydowskiej Diaspory, położone w kampusie uniwersyteckim. Jest to pierwsze muzeum poświęcone historii i kulturze narodu żydowskiego na przestrzeni ponad dwóch tysięcy lat. Każda sala w muzeum prezentuje inny temat m.in.: wiara i kultura, rodzina i wspólnota, architektura synagog. W muzeum możemy zobaczyć wiele filmów poświęconych tematyce żydowskiej oraz posłuchać żydowskiej muzyki z różnych zakątków świata i z różnych okresów.

Obok muzeum znajduje się Żydowskie Centrum Genealogiczne, gdzie gromadzone są dane wszystkich Żydów z całego świata. Pracownicy służą pomocą i radą, a otrzymane tu informacje o przodkach często są pomocne w celu zbadania losów poszukiwanych krewnych.

Jednak dla większości Tel Aviv kojarzy się z pięknymi, białymi plażami, gdzie zabawa nigdy się nie kończy. Wzdłuż plaży znajduję się promenada, przy której znajduje się wiele restauracji, klubów i miejsc gdzie możemy miło spędzić czas.

Tel Aviv - plaże
 
Tel Aviv - plaże
fot. www.wikipedia.org

Choć trudno w to uwierzyć, ale Tel Aviv jest bardzo liberalnym i otwartym miastem, w którym możemy znaleźć wiele klubów dla homo –, bi– lub trans– seksualistów. Magazyn „Out” nazywa to miasto „gejowska stolicą Bliskiego Wshodu”. Co roku odbywa się tu Parada Równości.

Ejlat – raj na pustyni

Najdalej wysunięte na południe miasto Izraela. Położony jest nad Morzem Czerwonym, nad Zatoką Akaba, w południowej części pustyni Negev. Mimo iż sąsiaduje z takimi kurortami jak jordańska Akaba czy egipska Taba, Ejlat przyciąga ogromne rzesze turystów. Jest to największy i najbardziej luksusowy kurort Izraela. To również miasto o największej liczbie słonecznych dni w Izraelu, nad Ejlatem rzadko kiedy zbierają się chmury, może jedynie zimą niebo nie jest całkowicie bezchmurne.

Bezkres pustkowia oddzielający Ejlat od reszty Izraela stwarza poczucie zapomnienia, pogrążenia się w pięknie miejscowych plaż oraz niesamowicie czystych wodach Morza Czerwonego. Niesamowite połączenie pustyni z piękną nadmorską oazą jest idealnym miejscem na połączenie dwóch skrajnych rodzajów wypoczynku. Z jednej strony przejażdżka quadem bądź na wielbłądzie po olbrzymim terenie pustynnym, z drugiej zaś aktywne, orzeźwiające sporty wodne i rozkoszowanie się klimatem morskim.

Góry Ejlatu
 
Góry Ejlatu
fot. www.wikipedia.org

Jest to dokonały punkt wypadowy dla miłośników sportów wodnych tj. narciarstwo wodne, windsurfing, surfing czy żeglarstwo. W wielu miejscach możemy wypożyczyć odpowiedni sprzęt, aby aktywnie spędzić czas.

Ejlat kusi turystów pięknem swoich plaż, które są podzielone na dwie części północną i południową. Ta pierwsza jest położona w kompleksach hotelowych, jest idealna do plażowania. Natomiast ta druga jest przeznaczona głównie dla młodzieży, znajduje się tu wiele pubów i dyskotek. Pomiędzy plażami kursują linie autobusowe.

W wodach Morza Czerwonego znajdziemy piękną, bogatą rafę koralową wiele różnych gatunków egzotycznych stworzeń morskich. Dzięki temu istnieją tu niesamowite warunki do nurkowania zarówno dla amatorów jak i profesjonalistów. Wiele klubów oferuje szkolenia, aby każdy, kto chce i komu zdrowie pozwala mógł poznać tajemnice głębin morskich. Jest to jeden z największych ośrodków nurkowania na świecie.

Ejlat - delfiny
 
Ejlat - delfiny
fot. www.wikipedia.org

Atrakcje turystyczne:

Rafa Delfinów – w której żyją delfiny i lwy morskie. Ludzie mogą pływać w towarzystwie delfinów, gdyż mają one bezpośredni dostęp do morza.

Podwodne Obserwatorium – schodząc schodami 6 metrów pod powierzchnię wody możemy podziwiać piękno i różnorodność podwodnego życia.

Oceanarium – w basenach z panoramicznymi oknami pływają takie zwierzęta morskie jak: rekiny, żółwie oraz płaszczki.

Międzynarodowe Centrum Obserwacji Ptaków – Elat jest miastem, w którym możemy zobaczyć wiele gatunków ptaków odbywających swoje sezonowe wędrówki.

Miasto królów – park biblijny, z pięknym 3 – piętrowym pałacem, w którym znajdziemy m.in. takie tematy jak: Podróż do przeszłości, Jaskinia złudzeń i iluzji, Jaskinia Biblijna czy zjeżdżalnia Króla Salomona.

Park Narodowy Doliny Timna – pustynny obszar z licznymi formacjami skalnymi, na którym występuje wiele gatunków zwierząt pustynnych m.in. pantery, gepardy, hieny i gazele.

Rejsy łodzią podwodną oraz statkiem ze szklanym dnem – kolejne atrakcje, które umożliwiają poznanie podwodnego życia.

Ejlackie Kopalnie Kamieni i Centrum Diamentowe – centrum wiedzy o wydobywaniu kamieni szlachetnych i tworzeniu pięknej biżuterii. Turyści mogą zjechać windą pod powierzchnię ziemi i zobaczyć w jaki sposób są wydobywane tak drogocenne kamienie.

W Ejlacie organizowane są również liczne festiwale m.in. muzyki klasycznej, jazzowej czy filmowe.

Ostrzeżenie:

Decydując się na nurkowanie musimy pamiętać, aby zachować odpowiedni odstęp czasowy między nurkowaniem, a lotem samolotem. Czas ten jest zależny od rodzaju nurkowania i organizmu każdego człowieka. Nie zachowanie tych zasad może się skończyć poważną w skutkach chorobą dekompresyjną.
Orientacyjny czas:
- minimum 12 godzin po jednokrotnym i płytkim nurkowaniu,
- 24 godziny po nurkowaniu dwukrotnym, wysiłku pod wodą lub nurkowaniu z przystankiem
dekompresyjnym,
- 48 godzin po nurkowaniu głębokim i wielokrotnym, wielokrotnym nurkowaniu z
przystankami bezpieczeństwa.

Z Ejlatu możemy udać się na zwiedzanie Petry w Jordanii.

Panorama Ejlatu
 
Panorama Ejlatu
fot. www.wikipedia.org

Morze Martwe – depresja, w której każdy odzyska dobre samopoczucie

Będąc w klimacie dalszego wypoczynku nie sposób pominąć Morza Martwego. Jest to jezioro bezodpływowe o bardzo silnym zasoleniu. Jest to miejsce położone najniżej na świecie, 418 m. p.p.m., jego maksymalna głębokość to 399m. Poziom wody w Morzu Martwym ciągle się obniża. W wielu miejscach zobaczymy olbrzymie pokłady skrystalizowanej soli morskiej.

W związku z olbrzymim zasoleniem w wodach tego jeziora nie znajdziemy żadnych żywych organizmów. Zasolenie to powoduje również, iż turyści mogą bezkarnie położyć się na tafli jeziora i nie utonąć. Jest to jednak trochę zdradliwe, gdyż czasem zdarza się, iż osoby pogrążone w błogim lenistwie zapominają, że są w wodzie i woda znosi ich na środek jeziora i wtedy może być niebezpiecznie.

Idealne dla ciała są kąpiele błotne. Można zapewnić sobie maskę błotną całego ciała od stóp po sam czubek głowy, łącznie z włosami. Bogactwo minerałów tego miejsca sprawia, iż wiele osób znajduje to lekarstwo na swoje choroby, głównie dermatologiczne.

Plaża przy Morzu Martwym jest podzielona na poszczególne działki, tworzące osobne kompleksy wypoczynkowe. W każdym takim kompleksie znajdziemy bary oraz sklepy z kosmetykami z minerałami Morza Martwego. Oprócz toalet na plaży znajdują się prysznice.

Morze Martwe
 
Morze Martwe
fot. www.wikipedia.org

Należy pamiętać, iż to miejsce to nie tylko dobrze zasolone jezioro, ale również miejsce, gdzie znajdziemy mnóstwo różnorakich pierwiastków chemicznych, które nie są obojętne dla naszego zdrowia. Bardzo ważne jest, aby nie przebywać w wodach Morza Martwego zbyt długo, optymalny czas to 15 minut. Po wyjściu z wody niezwłocznie należy się dobrze spłukać, gdyż może dojść do poparzenia chemicznego. Nie należy połykać wody z tego jeziora, ponieważ grozi to bardzo silnym zatruciem organizmu, co niestety może skończyć się tragicznie. Należy unikać też, aby woda nie dostała się do oczu, jeśli się już nam to przytrafi niezwłocznie należy przepłukać oczy bieżącą wodą.

Nie kąpmy się również w biżuterii, szczególnie w srebrze, ponieważ ulegnie ona zniszczeniu.

Tyberiada – dalej w depresji

Jest to kurort wypoczynkowy położone nad Jeziorem Tyberiadzkim, które jest również nazywane Jeziorem Genezaret, Galilejskim bądź Morzem Galilejskim. Tyberiada to najniżej położone miasto Izraela, natomiast Jezioro Galilejskie to najniżej położny zbiornik słodkowodny na świecie. Jest to też jedno z głównych miast judaizmu.

Tyberiada. Nie da się ukryć, jesteśmy w depresji
 
Tyberiada. Nie da się ukryć, jesteśmy w depresji
fot. Sylwia Grabowska

Wolny czas można spędzić na plaży lub w miejskich kawiarniach, natomiast wieczorem miasto oferuje wiele atrakcji m.in. pokaz filmów tematycznych połączony z tańczącymi fontannami oraz rejs statkiem po jeziorze przy dźwiękach dobrej muzyki.

Tyberiada znajduje się blisko takich miejsc jak: Nazaret, Góra Karmel, Hajfa, Góra Błogosławieństw, dlatego warto wybrać to miejsce na dłuższe zakwaterowanie.

W okolicach Jeziora Tyberiadzkiego, nie tylko w Tyberiadzie, warto skusić się na rybę św. Piotra.

Będąc w Tyberiadzie warto udać się do Parku Narodowego Hamat Tverja, obok którego znajdują się gorące źródła, które doskonale łagodzą bóle reumatyczne, mięśniowe, a także pomagają w schorzeniach układu nerwowego i rozrodczego.

Jerozolima – stolica Izraela

Jest to miasto wyjątkowe, stanowi święte miasto trzech różnych religii oraz łączy tradycję z nowoczesnością.

Jerozolima
 
Jerozolima
fot. www.wikipedia.org

Jerozolima podzielona jest na trzy części: Stare Miasto, Wschodnią Jerozolimę i Nowe Miasto zwane też Jerozolimą Zachodnią. Każda z tych części stanowi inny obszar kulturowy oraz zachwyci nam czymś innym.

Starem Miasto – wpisane na listę UNESCO – otoczone jest murem obronnym, prowadzi do niego siedem bram, ósma brama zwana Bramą Złotą jest zamurowana. Chrześcijanie wierzą, że właśnie Bramą Złotą Pan Jezus wjechał do Jerozolimy na osiołku w Niedzielę Palmową. Według Żydów ta brama zostanie otwarta w dniu Sądu Ostatecznego.

Stare Miasto podzielone jest na cztery dzielnice: chrześcijańską, muzułmańską, żydowską i ormiańską, ta ostatnia otoczona jest dodatkowym wewnętrznym murem. Spacerując po Jerozolimie bez problemu zorientujemy się, w której dzielnicy obecnie przebywamy, gdyż każda z nich znacząco różni się od siebie. Czystość i spokój to dzielnica żydowska, rozgardiasz, tłum, mnóstwo straganów z różnorakim asortymentem – dzielnica muzułmańska, spokojna, częściowo zamknięta dla zwiedzających to dzielnica ormiańska i położona najbliżej najważniejszej świątyni Jerozolimy, Bazyliki Bożego Grobu – dzielnica chrześcijańska.

Dzielnica chrześcijańska – skupia się wokół Bazyliki Grobu Bożego. Bazylika położona jest na miejscu ukrzyżowania, pochowania i zmartwychwstania Pana Jezusa.

Bazylika Grobu Bożego
 
Bazylika Grobu Bożego
fot. Sylwia Grabowska
Boży Grób. Po wejściu do Kaplicy Bożego Grobu przez niewielkie drzwi wchodzi się najpierw do tzw. kaplicy Anioła z centralnie usytuowanym kwadratowym ołtarzem.
 
Boży Grób. Po wejściu do Kaplicy Bożego Grobu przez niewielkie drzwi wchodzi się najpierw do tzw. kaplicy Anioła z centralnie usytuowanym kwadratowym ołtarzem.
fot. Sylwia Grabowska

Dzielnica muzułmańska – najbardziej zaludniona i najgwarniejsza część Starego Miasta. Przypomina labirynt wąskich uliczek i zaułków, z gęsto ustawionymi straganami. Centralnym punktem dzielnicy jest góra Moria – Wzgórze Świątynne, która jest uznawana jako miejsce kultu trzech wielkich religii: judaizmu, islamu i chrześcijaństwa. Znajduje się tu Kopuła Skały i meczet Al – Aqsa, które stoją na miejscu zniszczonej żydowskiej świątyni, gdzie kiedyś stała Arka Przymierza. To właśnie złotą Kopułę Skały można dostrzec z wielu miejsc w Jerozolimie.

Dzielnica muzułmańska
 
Dzielnica muzułmańska
fot. Sylwia Grabowska

Przez dzielnicę chrześcijańską i muzułmańską przebiega Via Dolorosa, Droga Krzyżowa, którą szedł Pan Jezus.

Dzielnica Żydowska – niezwykle bezpieczna, czysta i spokojna. Znajduje się tu wiele sklepików z biżuterią, sztuką, antykami oraz restauracji. Jej najważniejszym punktem jest Ściana Płaczu, gdzie o każdej porze dnia i nocy modlą się Żydzi, wielu z nich wkłada między kamienie kartki z modlitwami, prośbami lub podziękowaniami, wierząc że jest to miejsce położone najbliżej domu Boga. Ściana Płaczu jest pozostałością muru po Drugiej Świątyni Jerozolimskiej, gdzie pierwotnie stała Świątynia Salomona.
Udając się do Ściany Płaczu musimy pamiętać o odpowiednim stroju, a mężczyźni koniecznie muszą mieć nakrycie głowy.

Ściana Płaczu
 
Ściana Płaczu
fot. Sylwia Grabowska

Dzielnica Ormiańska – znajduje się w zupełnej izolacji od świata, jest otoczona wewnętrznym murem, a bramy do niej są zamykane każdego dnia późnym popołudniem.

Jerozolima Wschodnia – znajdziemy tu wiele małych sklepików, kantorów, hoteli i restauracji, skupionych przede wszystkim przy głównych ulicach.

Nowe Miasto – dzielnica z licznymi instytucjami rządowymi, administracyjnymi oraz drogimi hotelami. W Jerozolimie Zachodniej znajduje się również dzielnica żydowskich ultra ortodoksów – Mea She’arim. Odwiedzając to miejsce należy pamiętać o odpowiednim stroju oraz o odpowiednim zachowaniu: nie powinno się tu publicznie całować, przytulać, trzymać za ręce lub przebywać w dzielnicy w Szabat. Szczególną uwagę należy też zachować podczas fotografowania. Wiele ulic jest zamkniętych dla zwiedzających i często spotkamy się z następującym ogłoszeniem: "Kobietom nieskromnie ubranym, turystom i grupom wycieczkowym WSTĘP SUROWO WZBRONIONY!!! To jest dzielnica mieszkalna, a nie atrakcja turystyczna; prosimy o uszanowanie naszych uczuć. Rada dzielnicowa."

Będąc w Jerozolimie Zachodniej warto również zobaczyć:
największy żydowski bazar,

„Windę czasu” – w multimedialnych salach możemy się przenieść w czasy prehistoryczne,

Ogrody Dzwonu Wolności – miejsce pikników i spędzania wolnego czasu mieszkańców Jerozolimy,

Dzielnicę Givat Ram – znajduje się tu Kneset (izraelski parlament),

Ogród Róż – znajdziemy tu ponad 400 gatunków róż z całego świata,

Muzeum Izraela – w którym znajduje się Sanktuarium Księgi, w którym przechowywane są zwoje znad Morza Martwego.

Sanktuarium Zwojów
 
Sanktuarium Zwojów
fot. www.wikipedia.org

Będąc w Jerozolimie należy zobaczyć:
Górę Syjon wraz z kościołem Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny oraz Wieczernik.

Kościół Piotra in Gallicantu – miejsce, w którym apostoł Piotr zaparł się Pana Jezusa. Znajdował się tu dom Kajfasza.

Bazylika Narodów zwana również Bazyliką Agonii, jest położona w ogrodzie Getsemani.

Ogród Oliwny
 
Ogród Oliwny
fot. Sylwia Grabowska

Kościół Dominus Flevit – Pan Zapłakał, w tym miejscu Pan Jezus zapłakał nad Jerozolimą,

Kościół Pater Noster – „Ojcze Nasz” – został wzniesiony obok groty, w której Pan Jezus nauczał swoich apostołów m.in. Modlitwy Pańskiej. Można tu znaleźć tekst modlitwy „Ojcze Nasz” w 60 językach, nawet po kaszubsku.

Betlejem – miasto, gdzie narodził się Pan Jezus

Położone zaledwie 10 km od Jerozolimy jest zupełnie inne, znajduje się ono bowiem na terytorium Autonomii Palestyńskiej. Wjeżdżając na teren palestyński od razu zobaczymy różnicę w otaczającym nas widokach.

Betlejem
 
Betlejem
fot. www.wikipedia.org

Miasto z każdej strony jest otoczone przez armię palestyńską, a na drogach wjazdowych znajdują się punkty kontrolne. Chcąc indywidualnie zwiedzić Betlejem musimy uzyskać odpowiednie przepustki, które są wydawane przez izraelskie władze wojskowe. Wiele grup turystycznych wjeżdżając do Betlejem jest kontrolowanych przez armię, czasami zdarza się iż grupa nie jest wpuszczona na terytorium Betlejem.

Najważniejszym miejscem w Betlejem jest Bazylika Narodzenia Pańskiego, w której znajduje się Grota Narodzenia. Wejście do bazyliki jest bardzo niskie co jest tłumaczone tym, że wchodząc do bazyliki należy się pokłonić.

Betlejem - Grota Narodzenia - miejsce narodzin Pana Jezusa
 
Betlejem - Grota Narodzenia - miejsce narodzin Pana Jezusa
fot. www.wikipedia.org

W Grocie Narodzenia znajduje się miejsce, gdzie narodził się Pan Jezus. Często wierni, będący w tej grocie, śpiewają kolędy.

Będąc w Betlejem warto zobaczyć:
Grotę Mleczną,
Pole Pasterzy,
Grób Racheli.

Góra Hermon – najwyżej położony punkt w Izraelu
Wiele uwagi w artykule poświęcałam najniżej położonym miejscom, dlatego na koniec chciałabym wspomnieć o Górze Hebron, która jest najwyżej położonym punktem w Izraelu.

Góra Hermon to najwyższy szczyt łańcucha Antylibanu, szczyt góry należy do Syrii. Jest nazywana „siwowłosą górą”, „śnieżną górą” oraz przez Izraelczyków „oczami państwa”, ponieważ znajdują się bazy mające na celu wczesne ostrzeganie przed niebezpieczeństwem.

Ze względu na występowanie śniegu w tym miejscu, Góra Hebron stała się jedynym, izraelskim ośrodkiem sportów zimowych. Jest wiele tras narciarskich, tor saneczkowy oraz szkółka narciarska.

Okolice Góry Hermon znajdziemy wiele ruin greckich i rzymskich świątyń, a także zamek Nimrod – najlepiej zachowany zamek Krzyżowców na terenie Izraela.

Położony nieopodal Park Narodowy Hermon, w którym rzeka Jordan ma swoje źródło, przyciąga turystów swoim pięknem oraz spokojem. Piękne lasy, stoki górskie, potoki, jaskinie, groty oraz wodospad Banyas jest atrakcją turystyczną regionu.

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Następna »

Komentarze (3)

  • 26.11.14, 00:49

    Komentarz usunięty

  • 12.11.14, 05:12

    Komentarz usunięty

  • 05.07.14, 01:29

    Komentarz usunięty


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 6069

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 5694

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 14408

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 7146

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 8717

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 7721

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 7887

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 6425

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 6901

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 5683

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 6213

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 4999

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 34267

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 76480

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 6381

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 115011

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze