Dziś jest 23.09.2023

Imieniny obchodzą Bogusław, Tekla, Libert, Boguchwała

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Japonia – najnowsze artykuły i relacje

Japonia

Honsiu, Hokkaido, Kiusiu i Sikoku oraz 6848 mniejszych wysp to właśnie Japonia – kraj Trzydniowego Księżyca, Kwitnącej Wiśni i Wschodzącego Słońca, w którym najwyższą instytucję państwową stanowi dwór cesarza, największą wartość harmonia w życiu, a podstawę funkcjonowania niezwykle kulturalnego społeczeństwa samurajski kodeks bushido oraz nauki Konfucjusza.

Wyspiarsko-górzysto-wulkaniczny krajobraz Japonii sprawia, że w każdym jej zakątku jednocześnie można wypoczywać zarówno nad morzem, w górach, jak i w onsenach – naturalnych uzdrowiskach termalnych. W kraju rozsławionym przez sushi, gejsze i zawodników sumo, każdy znajdzie coś dla siebie. Miłośnicy sportów wodnych, kąpieli słonecznych i plażowego leniuchowania wypoczną na Wyspach Nansei oraz nad górskimi jeziorami. Zwolenników trekkingu oraz sportów zimowych skuszą położone na Honsiu Alpy Japońskie, liczne bystre rzeki przyciągną wielbicieli kajakarstwa i spływów, a kapsułowe hotele, targi elektroniki i rozpędzone tokijskie metro oczarują wielbicieli nowoczesnych rozwiązań technicznych. Niezapomnianych wrażeń wizualnych dostarczą tzw. Trzy Wspaniałe Widoki Japonii: zatoka Matsushima, mierzeja Amanohashidate i wyspa Miyajima oraz wpisana na listę UNESCO wyspa Yakushima – przykład świetnie zachowanych, nienaruszonych lasów umiarkowanych, w których trudno zauważyć jakiekolwiek ślady aktywności człowieka.

Bogate i burzliwe dzieje Japonii pozostawiły po sobie liczne zabytki architektury i sztuki, stanowiące dla bardzo zapracowanych mieszkańców skarb narodowy. Ich najcenniejszym skupiskiem jest Kioto – dawna stolica cesarska. Na jej dziedzińcach znajdują się buddyjskie świątynie i szintoistyczne chramy. Podobne budowle wznoszą się także w odludnych i trudno dostępnych terenach górskich (Koya-san, Yamadera, Ise-jingu).

Świadectwa wielowiekowego dziedzictwa kulturowego, na które składają się m.in.: ikebana (sztuka układania kwiatów), origami (sztuka składania papieru), suiseki (sztuka eksponowania kamieni i skał), bonsai (sztuka miniaturyzowania drzew i krzewów), haiku (poezja), chanoyu (ceremonia picia herbaty) oraz liczne sztuki walki, odnaleźć można w japońskich muzeach oraz podczas odbywających się co roku matsuri – tradycyjnych festynów. Najsłynniejszy z nich Hina-matsuri poświęcony jest lalkom, jednak najbardziej malowniczy to Hanami, kiedy podziwia się rozkwitające wiśnie (sakury). Mieszkańcy wierzą, że gdy drzewa zaczynają zakwitać wszystko zaczyna się od nowa (nawet rok szkolny i podatkowy). Sakura stanowi dla nich symbol ulotnego życia i krótkich chwil szczęścia, dlatego jest przewodnim motywem wszelkiej sztuki i ulubionym składnikiem herbaty.

W Japonii wabi (piękno ubóstwa) oraz sabi (patyny czasu) razem z kryteriami shibui (spokojna wytworność) tworzą najważniejszą zasadę japońskiego smaku, zgodnie z którą mniej znaczy więcej. Im mniej znamy ten kraj, tym bardziej pragniemy go poznać, im dalej od niego jesteśmy – tym bardziej chcemy odwiedzić. Choć koszty podróży są wysokie, a bariera językowa ogromna, spróbować trzeba, jeśli nie dzisiaj, to jutro, bo jak mawia stare japońskie porzekadło – Haya karo waru karo – spieszyć należy się powoli.

Japonia – najczęściej czytane

Ekspert Podróży – Japonia

 • Karolina Przybylińska

  Karolina Przybylińska

  Autor: Karolina Przybylińska

  Data publikacji: 03.06.2013 15:31

  Liczba odwiedzin: 11933

  Nigdy nie byłam zakręcona na punkcie Japonii, ale czasami tak w życiu bywa, że „samo wychodzi”. Od kilku lat poznaję Japonię japońskimi oczami i piszę o swoich doświadczeniach na blogu: www.podrozejaponia.blogspot.com. »

 • Kwestionariusz Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 22.05.2013 12:37

  Liczba odwiedzin: 1783

  Karolina Przybylińska »

WYBIERASZ SIĘ DO JAPONII? ZADAJ PYTANIE EKSPERTOWI PODRÓŻY! (0)

Liczba opinii: 0 |

Średnia ocen: 0.00

Brak opinii, bądź pierwszy!

Twoja opinia

Twoja ocena

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Piszą o Japonii

Jedziesz do Japonii? Poczytaj też o sąsiadach!

 • Alabastrowe księżniczki

  Alabastrowe księżniczki

  Autor: Magda Świetlik

  Data publikacji: 20.02.2014 10:12

  Liczba odwiedzin: 6696

  Chinki, jak wszystkie kobiety na świecie, przywiązują ogromną wagę do własnego wizerunku. Różnica między nimi, a resztą nas polega na tym, że spędzają one długie godziny swojego życia na pielęgnacji cery i sekundy na wykonaniu perfekcyjnego makijażu. Ich kosmetyczki do złudzenia przypominają nasze europejskie, tyle, że ilość środków pielęgnacyjnych znacznie przewyższa liczbę akcesorii do makijażu. Wśród standardowych preparatów nawilżająco-wygładzająco-odżywczo-regenerujących, czołowe miejsce zajmuje krem wybielający, którego Chinki używają tak często, jak Europejki podkładu do twarzy. I to on odgrywa decydującą rolę w wyścigu po idealną, alabastrową cerę, która tu w Chinach jest absolutnym hitem. »

  Tagi: azja, chiny, artykuły

 • Koleją Transsyberyjską

  Koleją Transsyberyjską

  Autor: Mateusz Surdacki

  Data publikacji: 17.02.2014 23:47

  Liczba odwiedzin: 7837

  Dwa plecaki, jeden namiot, 24 dni, 9600 PLN i prawie 9000 pokonanych kilometrów. Przejechaliśmy pociągiem Rosję, Mongolię i Chiny, odwiedzając ciekawe miejsca na trasie. Jedliśmy czebureki w Moskwie, omula nad Bajkałem, piliśmy herbatę z mlekiem w Ułan Bator, a w Pekinie oprócz ryżu pochłanialiśmy pyszne pierożki gotowane na parze. Podziwialiśmy bajecznie kolorowy sobór Wasyla Błogosławionego na Placu Czerwonym, a po kilku dniach drewniane domy w Irkucku. Spaliśmy w jurcie, wędrowaliśmy po Murze Chińskim i zadzieraliśmy głowy obserwując drapacze chmur w Szanghaju. »

  Tagi: rosja część azjatycka, moskwa, transsyberia, irkuck, olchon, chużyr, mongolia, ułan bator, chiny, pekin, wielki mur, szanghaj, podróż na medal

 • Rok Drewnianego Konia

  Rok Drewnianego Konia

  Autor: Magda Świetlik

  Data publikacji: 22.01.2014 14:11

  Liczba odwiedzin: 3961

  Już niedługo w Chinach obchody Nowego Roku, a tuż przed nim początek exodusu milionów Chińczyków, którzy to najważniejsze dla nich święto obchodzą w rodzinnym gronie. A to często oznacza pokonanie tysięcy kilometrów, po to tylko, by te parę dni w roku spędzić wraz z bliskimi. »

  Tagi: azja, chiny, pekin, relacje

 • Podróżniczy health freak out

  Podróżniczy health freak out

  Autor: Ola Smętek

  Data publikacji: 22.09.2013 13:21

  Liczba odwiedzin: 2551

  Przed wyjazdem do dalekich krajów wielu z nas udaje się na wizytę do przychodni medycyny tropikalnej. Nawet ci najbardziej zdrowi wychodzą stamtąd z długą listą porad. O tym, które rady się sprawdzają, a na które lepiej przymknąć oko dowiecie się w tekście poniżej. »

  Tagi: azja, chiny, inspiracje, medycyna tropikalna, ola smętek, inspiracje artykuły

 • Chiny wschodnie

  Chiny wschodnie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 20.05.2013 12:20

  Liczba odwiedzin: 392318

  W ramach cyklu „Świat bliższy niż sądzisz…” organizowanego przez krakowskie TKN Wagabunda zapraszamy na opowieści Nikoletty Kuli z Chin wschodnich! »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, chiny

 • Chiny po polsku

  Chiny po polsku

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 09.04.2013 10:43

  Liczba odwiedzin: 3982

  Martyna i Mateusz, zawodowo Architekci Podróży, prywatnie podróżnicy i pasjonaci innych kultur, ponad tydzień temu rozpoczęli półtoramiesięczną podróż po Chinach. »

  Tagi: patronat medialny, azja, chiny

 • Mięso dla Czyngis-chana

  Mięso dla Czyngis-chana

  Autor: Aleksandra Woźniak

  Data publikacji: 05.04.2013 21:35

  Liczba odwiedzin: 4923

  Czyngis-chan, twórca imperium mongolskiego, był tak wielkim wodzem, że nawet miejsc pochówku ma kilka. W tym jedno w granicach swoich dawnych włości, które obecnie noszą dumną nazwę Państwa Środka. Mauzoleum pośrodku pustyni. »

  Tagi: azja, chiny, mongolia, mongolia wewnętrzna, religia, turystyka religijna relacje

 • Chiński Zwiad 2013

  Chiński Zwiad 2013

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 29.03.2013 14:49

  Liczba odwiedzin: 2912

  Nigdy wcześniej nie był w Chinach ani w żadnym innym azjatyckim kraju. Dwa lata temu kupił bilet w jedną stronę i poleciał do Pekinu. Miał tam spędzić rok, nic nie zapowiadało tego, że zostanie na dłużej. »

  Tagi: patronat medialny, chiny

 • Jak Zostałem Kucharzem w Syczuanie

  Jak Zostałem Kucharzem w Syczuanie

  Autor: MWD

  Data publikacji: 07.03.2012 18:53

  Liczba odwiedzin: 6502

  „Chińczyk” to potoczne określenie wszelkiej maści bud z jedzeniem azjatyckim. W obiegowej opinii owe budy definiują całą chińską kuchnię w ogóle, dodając czasem do tego element humorystyczny – a to wieprzowina z kota, a to gołąbki z gołębi… Tym razem osobiście postanowiłem przyrządzić dania najwspanialszej kuchnia świata – kuchni syczuańskiej. »

  Tagi: azja, chiny, syczuan, chengdu, chongqing, zadanie 5, kuchnia, mwd, kuchnia relacje z podróży

 • Egzotyczne smaki Wietnamu

  Egzotyczne smaki Wietnamu

  Autor: Tomasz Pakuła

  Data publikacji: 01.03.2012 20:41

  Liczba odwiedzin: 23080

  Słynąca z wyrazistych, świeżych smaków i pomysłowo skomponowanych dań, wietnamska sztuka gotowania ewidentnie wyróżnia się wśród innych kuchni dalekiej Azji. Powszechnie uznawana przez ekspertów za jedną z najzdrowszych kuchni świata, wietnamska kuchnia jest doceniana za świeżość składników, bogactwo warzyw i owoców morza oraz znikome użycie oleju. »

  Tagi: azja, wietnam, hanoi, hue, kuchnia, zadanie 5, tomasz pakuła, kuchnia galerie zdjęć

 • Hanoi od kuchni...

  Hanoi od kuchni...

  Autor: Natalia Stecka

  Data publikacji: 23.02.2012 21:54

  Liczba odwiedzin: 65450

  czyli to czego nie zobaczysz na zorganizowanej wycieczce. Zdjęcia przedstawiają urokliwe i mniej turystyczne uliczki Hanoi - stolicy Wietnamu, a także kilka ciekawostek. »

  Tagi: azja, wietnam, zadanie 3 fotorelacja, natalia stecka, fotorelacje

 • Sa Pa – kraina z innej bajki

  Sa Pa – kraina z innej bajki

  Autor: Tomasz Pakuła

  Data publikacji: 22.02.2012 09:34

  Liczba odwiedzin: 6290

  Region Sa Pa, położony na wschodnim wyniesieniu Himalajów, jest egzotyczny nawet dla samych Wietnamczyków. To miejsce zamieszkiwane przez barwne mniejszości narodowe, żyjące wciąż w bardzo tradycyjny sposób. Miejsce, gdzie życie zaczyna się wcześniej i wcześniej się kończy. »

  Tagi: azja, wietnam, zadanie 3 fotorelacja, tomasz pakuła, fotorelacje

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • Następna »

Wyszukaj najtańsze bilety lotnicze do Japonii w wyszukiwarce lotów umieszczonej poniżej!

Wyszukiwarka lotów

Osoby podróżujące

Osoby podróżujące

Wszystko o Azji