Dziś jest 03.03.2024

Imieniny obchodzą Maryna, Kunegunda, Pakosław, Asteriusz

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Szlakiem 88 świątyń

Autor: Aleksandra Hołowienko

Data publikacji: 29.07.2011 14:10

Liczba odwiedzin: 6677

Tagi: azja, japonia, sikoku, religia, turystyka religijna artykuły

Jest na ziemi miejsce, w którym spotykają się mnisi, aby wspólnie kontemplować. Miejsce, do którego wyruszają pielgrzymki, żeby oddawać cześć jednemu konkretnemu mnichowi – Kukai'owi. Miejscem tym jest najmniejsza z największych wysp Japonii – Sikoku, która na niespełna 19 kilometrach kwadratowych gromadzi aż 88 świątyń. Podążmy ich szlakiem.

Sikoku

Jest najmniejszą i najmniej zaludnioną wyspą z czterech głównych wysp Japonii, wielkościowo odpowiadającą Sardynii. Znajduje się na niej łańcuch górski, co ma niebagatelny wpływ liczbę i rozmieszczenie ludności – zamieszkuje ją jedynie 4 mln osób skoncentrowanych głównie na równinach wzdłuż wybrzeży Morza Wewnętrznego oraz Pacyfiku. W Sikoku mieszczą się 4 międzynarodowe porty lotnicze, dzięki czemu można przedostać się na wyspę drogą powietrzną z Tokio, Osaki i innych większych japońskich miast.

Jedna z 88 świątyń na wyspie Sikoku
 
Jedna z 88 świątyń na wyspie Sikoku
fot. iStockphoto

Istnieje też możliwość skorzystania z promu kursującego na Kiusiu. Dla osób podróżujących z Kansai lub innych wschodnich części Japonii, najszybszą drogą dotarcia na wyspę będzie skorzystanie z autobusów jadących przez wyspę Awaji. Do Sikoku prowadzą również autostrady biegnące z Honshu, ale są one dość drogie. Po dotarciu na miejsce, można rozpocząć pielgrzymkę.

Cel

Świątynie znajdujące się na terenie wyspy są najczęściej celem ohenrosan – gorliwych buddyjskich pielgrzymów, których rocznie na Sikoku przybywa około 100 000. Są oni zazwyczaj wyznawcami shingon, czyli japońskiej odmiany buddyzmu ezoterycznego, skupiającego się głównie na mocy słowa, dlatego też podczas pielgrzymki nieustannie się modlą. Szkoła shingon została założona przez mnicha Kukai'a, będącego również poetą oraz artystą, a jej główna siedziba znajduje się obecnie w miejscowości Kōya-chō, w prefekturze Wakayama na wyspie Honsiu. Oczywiście, na wyspie można spotkać także turystów, rzadko któremu jednak udaje się przejść całą drogę pomiędzy wszystkimi świątyniami (odległości pomiędzy poszczególnymi wynoszą od 100 km), mającą długość ponad 1500 km. Jej przebycie zajmuje około dwóch miesięcy, w związku z czym także większość pielgrzymów pokonuje tę trasę za pomocą autobusu.

Świątynie

Świątynie buddyjskie rozmieszczone są naokoło wyspy Sikoku, a długość trasy, jaką należy pokonać, aby dotrzeć do wszystkich wynosi dokładnie 1647 km. Oficjalnie, liczba świątyń wynosi 88, na wyspie znajduje się jednak również 20 innych, niepoliczonych. Pielgrzymki zazwyczaj odbywają się zgodnie z ruchem wskazówek zegara i rozpoczynają ze świątyni Ryozen-ji, w mieście Naruto, w prowincji Tokushima. W Tokushimie rozlokowane są 23 świątynie, z czego najtrudniej dotrzeć do świątyni Shōzanji w Kamiyama. Kolejne 16 mieści się w prowincji Kōchi. Ze świątyni Chikurinji, będącej 31 na trasie, rozciąga się wspaniały widok na miasto Kochi. Pozostałe świątynie znajdują się w prowincjach Ehime – 26 oraz Kagawa – 23.

Świątynie w Sikoku są raczej skromne. Ich bram bronią kamienne rzeźby strażników, a przed wejściem znajduje się dzwon, którym każdy pielgrzym powinien zadzwonić, obwieszczając tym samym swoje przybycie.

Na szlaku

Podążając śladami mnicha Kukai'am, nietrudno rozpoznać buddyjskich pielgrzymów. Ubrani często w charakterystyczny, biały płaszcz zwany byakue, purpurowy szalik owinięty wokół szyi oraz sugegasę, czyli stożkowy kapelusz, odbywają długą pielgrzymkę. A jest ona nie lada wyzwaniem. Wymaga dobrej kondycji fizycznej oraz samozaparcia niezbędnego do pokonywania odległości pomiędzy kolejnymi świątyniami w górzystym terenie, niezależnie od palącego słońca czy mocnego deszczu. Wielu pielgrzymów często poddaje się w mieście Kochi, nazywanym diabelskim lądem ze względu na bardzo wysokie temperatury i intensywne opady.

Na trasie jest wiele hotelików czy zajazdów, w których można przenocować, również większość świątyń oferuje nocleg, choć jest on zwykle droższy. Niektóre rodziny prowadzą tzw. domy dla pielgrzymów, w których można wynająć pokój za małe pieniądze, a czasem nawet za darmo. Osoby, które chcą zaoszczędzić lub z założenia wolą nocować pod namiotem, powinny najpierw zaznajomić się z mapą przedstawiającą rozmieszczenie Michi no Eki, czyli stacji kolejowych, będących najczęstszym miejscem do spania dla pielgrzymów decydujących się na nocleg w terenie. Niektórzy rozbijają namioty również w parkach publicznych, a także w parkach należących do szkół. Istnieje też możliwość nocowania w świątyniach, wcześniej jednak należy się upewnić, czy w konkretnym miejscu jest to dozwolone. Pola namiotowe raczej nie istnieją, dlatego warto być kreatywnym, acz rozsądnym. Należy wziąć ze sobą śpiwór, gdyż wahania temperatur są dość spore.

Latem dużą udrękę stanowią komary, dlatego lepiej mieć ze sobą moskitierę. O ile nie kwaterujemy się w miejscach o wyższym standardzie, wyzwaniem jest też znalezienie na trasie publicznych pryszniców. Trzeba także zabrać ze sobą odpowiednią ilość jedzenia, gdyż poza miastami, nie będzie możliwości zakupu przekąsek.

Jak widać, pielgrzymka szlakiem 88 świątyń w Sikoku stanowi niemałe wyzwanie, pokonanie trasy nie jest jednak niemożliwe. W końcu świątynie zostały wybudowane dla ludzi i przez ludzi, dlatego wszyscy odpowiednio zmotywowani na pewno zdołają przebyć całą drogę. Inni mogą cieszyć się z dobrodziejstwa autobusów lub zdjęć wykonanych tylko przy kilku z wielu świątyń. Każda podróż powinna być przecież przede wszystkim przyjemnością.


Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 5919

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 5560

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 14158

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 6989

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 8562

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7660

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7740

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6267

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 6714

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5539

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6049

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 4859

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 32930

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 73837

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6226

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 111582

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze