Dziś jest 23.09.2023
Imieniny obchodzą Bogusław, Tekla, Libert, Boguchwała
Strona główna
Jordania jest jednym z najbardziej przyjaznych, bezpiecznych oraz „europejskich” państw Bliskiego Wschodu. Jej mieszkańcy, dumni ze swojej ojczyzny, z serdecznością przyjmują przybyszów zawołaniem „Welcome to Jordan!” i chętnie odsłaniają przed nimi kulturę i tradycję swojego narodu.
To kraj różnorodny: łączy współczesność i starożytność. Z miastami rodem z Biblii, pustynnymi pałacami, fortecami krzyżowców i bizantyjskimi dziełami sztuki współistnieje dobra infrastruktura, prężnie rozwijająca się gospodarka i bogate życie kulturalne. Znajdą tu coś dla siebie zarówno osoby, które chcą zobaczyć prawdziwą twarz Orientu i jego bogatą historię, jak i lubiący spokojny wypoczynek.
Jordania jest krajem o krajobrazie zdominowanym przez pustynie – zajmują 80 procent jego niewielkiej powierzchni. To tutaj znajduje się jedna z najpiękniejszych na świecie pustyń, niezapomniana ze względu na swój „księżycowy charakter” – Wadi Rum, raj dla miłośników dzikiej przyrody oraz amatorów wspinaczki. Wadi Rum to przede wszystkim majestatyczne wydmy i olbrzymie czerwone skały piaskowca o przedziwnych kształtach, mieniące się różnymi kolorami w zależności od pory dnia.
O przyrodniczym bogactwie Jordanii najlepiej przekonać się, przemierzając tereny dwóch znanych rezerwatów przyrody. W rezerwacie Dana wędruje się od pustynnych równin Wadi Araba po piaskowe klify Wadi Dana, a po drodze napotyka dzikie zwierzęta i bierze lekcje historii pośród starożytnych ruin miasta Feinan. W rezerwacie Ajloun, w górzystym krajobrazie, wśród dębów i drzew pistacjowych, można zobaczyć wioski, których zabudowa liczy nawet kilkaset lat oraz interesujące ruiny starożytnych budowli.
Osoby preferujące spokojny wypoczynek znajdą w Jordanii krystalicznie czyste wody zatoki Akaba, piaszczyste plaże oraz wspaniały świat rafy koralowej Morza Czerwonego. Warunki do wypoczynku oferuje również wybrzeże Morza Martwego, położonego na pograniczu Jordanii, Izraela oraz Autonomii Palestyńskiej. Lustro Morza Martwego to najniżej położony punkt na ziemi (418 m p.p.m.), a także miejsce, gdzie w ciepłych i bogatych w mikroelementy oraz błoto wodach zażyć można kąpieli o leczniczych właściwościach, beztrosko unosząc się na powierzchni błękitnej tafli wody.
Jordania to przede wszystkim bogactwo historii, której prawdziwym skarbem jest Petra – starożytne miasto wykute w twardej skale. Kompleks miejski składa się z dobrze zachowanych świątyń, domów, grobowców, pomników, akweduktów, a także amfiteatru i klasztoru. Miasto, przez wieki pilnie strzeżone przez Beduinów, zostało na nowo odkryte w 1812 r. Stanowi przykład bogatej kultury i niezwykłej architektury arabskiego ludu Nabetyjczyków, który osiedlił się w południowej Jordanii ponad dwa tysiące lat temu.
Kraj kojarzy się głównie z Petrą, rozsławioną dzięki ekranizacji jednej z przygód Indiany Jonesa, ale to tylko początek spotkania z historią tego kraju. Jordania to wspaniałe zamki, pałace, teatry oraz świątynie wszystkich antycznych kultur, które istniały tu przez wieki. To Jeresh (Gereza), jedno z najlepiej zachowanych na świecie starożytnych miast z czasów rzymskich, tzw. Pompeje Bliskiego Wschodu, gdzie co roku, w lipcu, odbywa się wielki festiwal kultury i sztuki. To twierdze krzyżowców w Keraku, Tafili oraz Szubie. To piękne mozaiki z czasów bizantyjskich w mieście Madeba położonym w rezerwacie Wadi Mujib. To Amman z imponującym widokiem na miasto z murów dawnej cytadeli Dżabal Al Qala’at na szczycie jednego z najwyższych wzgórz w mieście, meczetem króla Husajna i nawoływaniem handlarzy rozchodzącym się z barwnego targowiska. Jordania to również miejsce pielgrzymek chrześcijan, których przyciąga tu sławna Góra Nebo, skąd biblijny Mojżesz miał zobaczyć przed śmiercią Ziemię Obiecaną, oraz Betania za Jordanem, ponoć miejsce chrztu Jana Chrzciciela.
Jordania to kraj Beduinów, śladów wielbłądów, skał w kolorze ceglastej czerwieni, zagrożonego wyginięciem arabskiego oryksa, wspomnień o krzyżowcach oraz pozostałości po antycznych kulturach. Jest krainą kawy parzonej w tygielku z cukrem i kardamonem, chałwy z pistacjami, nowoczesności, przesyconej egzotyką, a także nadzwyczajnej serdeczności ludzi, potrafiących przemienić zwyczajny zakątek w miejsce przepełnione magią. Do Jordanii przyjeżdża się z wielkimi oczekiwaniami, a wyjeżdża z nieodpartą chęcią powrotu.
Autor: Anna Kowalik
Data publikacji: 24.06.2012 15:49
Liczba odwiedzin: 35876
Jordania od zawsze stanowiła miejsce krzyżowania się wielkich cywilizacji Bliskiego Wschodu. Każda jej cześć odzwierciedla ważną cześć historii naszego współczesnego świata. Tutaj znajdziemy ogrom wpływów Romańskich, władców Ummayyad, czy kształtowanie się chrześcijaństwa. Podróż to Jordanii to doza historii w obrazkach, wzbogacona Orientem, przepysznym jedzeniem oraz wspaniałymi ludźmi. »
Tagi: azja, jordania, jordan, jerash, petra, madaba, wadi rum, pustynia, wakacje, podroz, akaba, aqaba, zamki, nebo, dead sea, morze martwe, morze, staż zadanie 3, fotorelacje
Autor: Rozanna Bogacz
Data publikacji: 02.04.2012 15:15
Liczba odwiedzin: 33879
„Afryka jest dla wszystkich, którzy chodzą spięci i zastanawiają się, jak tu żyć. Bo jakby Europejczyk miał wsiąść na barkę i dowiedzieć się nagle, że będzie płynął trzy tygodnie zamiast jednego, to by wyskoczył.” - opowiada Zbyszek Gałęza, podróżnik, uczestnik sudańskiego etapu sztafety rowerowej przez Afrykę upamiętniającej dokonania Kazimierza Nowaka, który w latach trzydziestych przemierzył ją samotnie. »
Tagi: afryka, azja, sudan, uganda, syria, jordania, azerbejdżan, wywiady, podróżnicy, rowery, rozanna bogacz, zadanie 8
Autor: Angelina Sielewicz
Data publikacji: 14.10.2013 12:04
Liczba odwiedzin: 6032
Wysiadam na lotnisku Ovda. Słońce razi moje ślepia. Nogi obleka dżinsowy materiał spodni, a stopy w skarpetkach i adidasach chcą się z nich czym prędzej uwolnić. Roztapiam się. Rozglądam się. Otacza mnie jedna wielka pustynia, w pobliżu same bazy wojskowe i poligony. »
Tagi: azja, afryka, izrael, jordania, egipt, amman, dżerasz, jerozolima, petra, taba, jardenit, angelina sielewicz, relacje
Autor: Justyna Śnieżek
Data publikacji: 29.09.2013 14:04
Liczba odwiedzin: 4283
Kiedy kilka miesięcy temu planowałam mój wyjazd na Bliski Wschód, jednym z pierwszych miejsc, o których pomyślałam, była Petra. Ten cud starożytnej inżynierii od wieków zachwyca i napełnia podziwem do Nabatean. W końcu to oni, własnymi rękami, postawili na nogi jeden z Nowych Siedmiu Cudów Świata. »
Autor: Adam Szostek
Data publikacji: 10.06.2012 11:09
Liczba odwiedzin: 3527
Surowe krajobrazy, piasek, starożytne ruiny, piasek, rewelacyjna kuchnia, gościnni mieszkańcy, piasek, tętniące życiem miasta i jeszcze trochę piasku. Oto Jordania – nie tak turystyczna jak Egipt, mniej gorąca niż Emiraty Arabskie i na pewno bezpieczniejsza niż Irak. Jeśli ktoś dobrze znosi piasek, powinien koniecznie odwiedzić ten niewielki kraj, będący chyba jednym z najciekawszych miejsc (wcale nie aż tak) Bliskiego Wschodu. »
Tagi: azja, jordania, petra, wadi rum, aquaba, bliski wschód, relacje, autostop, staż zadanie 1, autostop relacje z podróży
Autor: Anna Kowalik
Data publikacji: 11.06.2012 01:35
Liczba odwiedzin: 2782
Zapalenie zatok, pomysł wyprawy na rok 2011 i eksploracja nowo poznanego portalu Couchsurfing stanowiły punkt startowy mojej przygody z Bliskim Wschodem. Plan był prosty jedziemy na Bliski Wschód, bo właśnie jest promocja biletów na jednym z portali. Niewiele wiedząc o krajach, które miałam odwiedzić, a co więcej zupełnie nie znając mojego towarzysza podróżny, po jednej rozmowie telefonicznej i krótkim spotkaniu, kupiliśmy bilety lotnicze na podróż do arabskiej kultury – Liban-Syria(Egipt)-Jordania. »
Tagi: azja, jordania, wadi rum, amman, aqaba, akaba, petra, morze martwe, morze czerwone, jerash, madaba, staż zadanie 1, anna kowalik, relacje
Autor: Justyna Śnieżek
Data publikacji: 17.01.2014 20:43
Liczba odwiedzin: 2482
Krążące, szczególnie w krajach zachodnich, bezpardonowe mity i wyssane z palca stereotypy na temat Bliskiego Wschodu, sprawiają, że tamtejsze regiony zdecydowanie nie zajmują czołowych miejsc na mapie turystycznej świata. Ileż ja się nasłuchałam lamentów i wykładów od wszystkowiedzących, wyedukowanych telewizją kanapowiczów, zanim sama pojechałam stanąć twarzą w twarz z, niewielkim co prawda, lecz niezwykłym kawałkiem tego regionu. »
Tagi: azja, bliski wschód, izrael, palestyna, jordania, justyna śnieżek
Infolinia(22) 487 55 85
Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19
Autor: Justyna Śnieżek
Data publikacji: 17.01.2014 20:43
Liczba odwiedzin: 2482
Krążące, szczególnie w krajach zachodnich, bezpardonowe mity i wyssane z palca stereotypy na temat Bliskiego Wschodu, sprawiają, że tamtejsze regiony zdecydowanie nie zajmują czołowych miejsc na mapie turystycznej świata. Ileż ja się nasłuchałam lamentów i wykładów od wszystkowiedzących, wyedukowanych telewizją kanapowiczów, zanim sama pojechałam stanąć twarzą w twarz z, niewielkim co prawda, lecz niezwykłym kawałkiem tego regionu. »
Tagi: azja, bliski wschód, izrael, palestyna, jordania, justyna śnieżek
Autor: Przez-kontynenty.pl
Data publikacji: 22.11.2013 14:27
Liczba odwiedzin: 21436
Minęły już trzy miesiące, od kiedy wyruszyliśmy w podróż autostopem dookoła świata. Odwiedziliśmy 15 krajów, pokonaliśmy ponad 16 tysięcy kilometrów, złapaliśmy 118 stopów i przeżyliśmy masę przygód. Czas więc na krótkie streszczenie tego, co się do tej pory wydarzyło. »
Tagi: azja, tajlandia, birma, iran, turcja, irak, relacje, autostop, autostop relacje z podróży
Autor: Angelina Sielewicz
Data publikacji: 14.10.2013 12:04
Liczba odwiedzin: 6032
Wysiadam na lotnisku Ovda. Słońce razi moje ślepia. Nogi obleka dżinsowy materiał spodni, a stopy w skarpetkach i adidasach chcą się z nich czym prędzej uwolnić. Roztapiam się. Rozglądam się. Otacza mnie jedna wielka pustynia, w pobliżu same bazy wojskowe i poligony. »
Tagi: azja, afryka, izrael, jordania, egipt, amman, dżerasz, jerozolima, petra, taba, jardenit, angelina sielewicz, relacje
Autor: Cezary Stępniak
Data publikacji: 26.04.2013 16:31
Liczba odwiedzin: 5040
Nieplanowana podróż do Syrii w 2011 roku zaowocowała wieloma wrażeniami i niezwykłymi spotkaniami z gościnnymi i otwartymi na przyjezdnych Syryjczykami. Przedstawione zdjęcia to swoisty pamiętnik z podróży Cezarego Stępniaka, który trzy miesiące po wybuchu Arabskiej Wiosny odwiedził ten pogrążony do dziś w krwawej wojnie domowej kraj. »
Autor: Anna Izabela Kraus
Data publikacji: 03.03.2013 18:05
Liczba odwiedzin: 3763
Kuchnia żydowska cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Napotyka jednak na konkurencję ze strony kuchni izraelskiej. Cymes czy falafel? – oto jest pytanie! »
Tagi: europa, polska, łódź, warszawa, izrael, kuchnia, relacje, kuchnia relacje z podróży
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 14.01.2013 16:30
Liczba odwiedzin: 5467
Postanowił kiedyś wyruszyć w dość nietypowy „spacer” – 1300 kilometrów śladami św. Pawła – od Tarsu w Turcji do Jerozolimy, przez Syrię i Liban. Różne światy, różne kultury, po drodze dziesiątki spotkań i przygód, których początki nie zawsze zapowiadały pomyślny koniec. O podróży z celem opowiada Grzegorz Małyga, zwycięzca konkursu „Podróżnicze hardkory”. »
Autor: Grzegorz Małyga
Data publikacji: 14.10.2012 23:48
Liczba odwiedzin: 12477
Ponad 1300 kilometrów pieszo w upale nierzadko przekraczającym 40 stopni Celsjusza, 51 dni marszu przez góry Liban, półpustynne równiny Syrii i depresję Doliny Jordanu na pielgrzymim szlaku z Tarsu, miejsca narodzin św. Pawła, do Jerozolimy. »
Tagi: azja, syria, turcja, liban, izrael, relacje, religia, podróżnicze hardkory, turystyka religijna, ranking, grzegorz małyga, turystyka religijna relacje
Autor: Anna Wojciechowska
Data publikacji: 17.07.2012 14:55
Liczba odwiedzin: 5829
Ta rozmowa miała się odbyć na żywo, ale odbyła się na Skype’ie. Mój rozmówca musiał zmienić nieco plany i zamiast w Dalamanie, wylądował 800 km dalej – w Stambule. Ciągle w podróży. Nie będę ukrywała, że bohaterem wywiadu jest mój przyjaciel, zatem nie unikniemy pewnie prywatnych wątków, wspominków. Bo i my spotkaliśmy się w drodze. »
Tagi: azja, turcja, syria, gruzja, bliski wschód, wywiady, anna wojciechowska, staż zadanie 6
Autor: Sylwia Grabowska
Data publikacji: 09.07.2012 04:44
Liczba odwiedzin: 6043
Siedem miejsc? To zdecydowanie za mało jak na Izrael. Choć jest to kraj o niewielkiej powierzchni to liczba miejsc niezwykłych nie odbiega od innych znacznie większych państw. Starałam się wybrać miejsca, które dla każdego będą doskonałym miejscem na poznanie kultury, zwyczajów oraz geografii tego państwa. »
Tagi: izrael, tel aviv, ejlat, tyberiada, jerozolima, morze martwe, betlejem, staż zadanie 5, sylwia grabowska
Autor: Marta Leonartowicz
Data publikacji: 05.07.2012 13:39
Liczba odwiedzin: 5760
Szybkie zakupy na suku Mahane Jehuda, pita z falaflami przy Bramie Damasceńskiej, Ściana Płaczu i Bar Micwa – a to wszystko w oczekiwaniu na szabat. »
Tagi: azja, izrael, jerozolima, ściana płaczu, relacje, religia, turystyka religijna relacje
Autor: Rafał Wojciechowski
Data publikacji: 13.06.2012 01:19
Liczba odwiedzin: 5660
Izrael jest miejscem, w którym od wieków mieszają się wpływy, narodowości oraz wyznania, tworząc unikalny charakter tego państwa. A jak najkrócej opisać Izrael? Izrael to święte miejsca dla trzech wielkich religii – judaizmu, islamu i chrześcijaństwa. Izrael to trzy morza i piękne, piaszczyste plaże. Izrael to największa depresja na świecie, pustynie, góry, ale przede wszystkim historia, od czasów biblijnych, przez okres rzymski aż po równie niestabilne i burzliwe czasy współczesne. Każdy z tych elementów pozostawił po sobie ślad z przeszłości, a dzisiejszy obraz Izraela to wynik przenikania się Wschodu i Zachodu oraz tradycji i nowoczesności. Jak widać nie da się opisać go jednym słowem, nie da się go opisać w setkach książek i przewodników, ten kraj trzeba po prostu zobaczyć. »
Tagi: azja, izrael, tel awiw, jerozolima, betlejem, morze martwe, relacje, rafał wojciechowski, staż zadanie 1
Autor: Sylwia Grabowska
Data publikacji: 10.06.2012 23:54
Liczba odwiedzin: 4264
Izrael mimo swojej niewielkiej powierzchni oferuje wiele interesujących miejsc nawet dla najbardziej wytrawnych podróżników. Tylko tu, będąc w depresji, możemy poczuć się znakomicie i świetnie się bawić. Miejsce gdzie kiedyś nauczał Jezus jest dla wielu miejscem odnowy duchowej lub pogłębieniem swojej wiary. »
Tagi: azja, izrael, jerozolima, morze martwe, tyberiada, religia, relacje, sylwia grabowska, staż zadanie 1, turystyka religijna relacje
Autor: Gabriel Kozłowski
Data publikacji: 10.06.2012 21:28
Liczba odwiedzin: 4317
Izrael nie leżał w kręgu moich priorytetowych planów podróżniczych. Tymczasem podczas pracy mojej żony nad doktoratem zaistniała konieczność przeprowadzenia poszukiwań w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie. Tym sposobem pewnego sierpniowego poranka 2011 roku lądujemy w Tel Awiwie. »
Tagi: azja, izrael, jerozolima, morze martwe, jezioro galilejskie, jerycho, gabriel kozłowski, relacje, staż zadanie 1
Autor: Rozanna Bogacz
Data publikacji: 02.04.2012 15:15
Liczba odwiedzin: 33879
„Afryka jest dla wszystkich, którzy chodzą spięci i zastanawiają się, jak tu żyć. Bo jakby Europejczyk miał wsiąść na barkę i dowiedzieć się nagle, że będzie płynął trzy tygodnie zamiast jednego, to by wyskoczył.” - opowiada Zbyszek Gałęza, podróżnik, uczestnik sudańskiego etapu sztafety rowerowej przez Afrykę upamiętniającej dokonania Kazimierza Nowaka, który w latach trzydziestych przemierzył ją samotnie. »
Tagi: afryka, azja, sudan, uganda, syria, jordania, azerbejdżan, wywiady, podróżnicy, rowery, rozanna bogacz, zadanie 8
Autor: Magdalena Przebieracz
Data publikacji: 15.03.2012 08:42
Liczba odwiedzin: 4896
W pierwszych wiekach chrześcijaństwa Jerozolima (stolica Izraela) nie była miastem otaczanym kultem. Dla chrześcijan prawdziwą ojczyzną było niebo a miasto w którym nauczał, umarł i zmartwychwstał Jezus, już nie istniało. Wszystko uległo zmianie ok. 326 r. Wtedy to, dzięki Helenie, matce ówczesnego cesarza Rzymu Konstantyna Izrael przeżył swój rozkwit, a wraz z nim również ruchy pielgrzymkowe. »
Tagi: azja, izrael, religia, zadanie 5, magdalena przebieracz, turystyka religijna artykuły
Autor: Magdalena
Data publikacji: 23.02.2012 19:38
Liczba odwiedzin: 2080251
„Dla mnie najpiękniejsze i najbardziej interesujące w tym kraju są niesamowite wprost sprzeczności, na których jest zbudowany. Izrael to kraj niekończących się paradoksów. Silnie zsekularyzowanemu społeczeństwu towarzyszy niemal wyznaniowe państwo. Jesteśmy jedynym krajem na świecie, który jest tak bardzo konserwatywny, że nie pozwala na funkcjonowanie środków publicznego transportu w dzień święty, w szabas, a zarazem jedynym krajem na świecie, który jest liberalny do tego stopnia, by do konkursu Eurowizji wystawić kandydata transwestytę.” »
Tagi: izrael, fotogaleria, zadanie3, zadanie 3 fotorelacja
Autor: Magda Ramos
Data publikacji: 29.09.2011 08:53
Liczba odwiedzin: 5051
Jest rok 5771, wszystkie sklepy są czynne wyłącznie od niedzieli do czwartku, przedmioty wrzucone do wody nie toną, po ulicach chodzą ubrani na czarno mężczyźni z długimi brodami, świąteczny kalendarz rozpoczyna dziesięć Strasznych Dni (Jamim Noraim) przeznaczonych na surową pokutę, a dookoła roztacza się pustynny, jałowy krajobraz. To nie kolejny hollywoodzki scenariusz, lecz izraelska codzienność. »
Tagi: azja, izrael, jerozolima, hajfa, tel awiw, artykuły, magda ramos
Autor: Marta Rozbicka
Data publikacji: 08.08.2011 09:37
Liczba odwiedzin: 9934
To miejsce odczuwa się wszystkimi zmysłami. Świeże przyprawy oszałamiają kolorami i zapachami, lokalne przysmaki roztaczają zachęcające wonie. Sprzedawcy zachwalają swój towar – fantazyjnie zdobione dywany, biżuterię, fajki wodne, ubrania i starają się przekrzyczeć innych kupców. Hałas utrudnia zebranie myśli. Wystawione na straganach przedmioty po pewnym czasie zlewają się w jedną barwną masę. »
Tagi: azja, afryka, syria, turcja, egipt, iran, damaszek, stambuł, kair, tabriz, teheran, zakupy, marta rozbicka
Autor: Anna Wiśniewska
Data publikacji: 14.07.2011 16:28
Liczba odwiedzin: 4809
Do powstałego w 1948 roku Państwa Izrael przybywali Żydzi z całego świata. Przywieźli ze sobą nie tylko dobra materialne, ale przede wszystkim bogate tradycje regionalne z innych krajów. Tym sposobem Izrael wzbogacił się o smaki z całego świata. Dlatego tak trudno określić jednoznacznie, które potrawy są typowo izraelskie. Bardziej dociekliwi zapytaliby, czy takie w ogóle istnieją… »
Tagi: azja, izrael, kuchnia, anna wiśniewska, kuchnia artykuły
Autor: Monika Bury
Data publikacji: 28.06.2011 14:31
Liczba odwiedzin: 11098
Wychodząc z założenia, że by poznać daną rzeczywistość trzeba polegać nie tylko na ocenie innych, ale również na własnym postrzeganiu, wybieram się na miesięczny wyjazd do Izraela. Przygotowania? Jakiś minimalny kurs języka hebrajskiego i palestyńskiego (hebrajski jest zdecydowanie łatwiejszy!), parę aktualnych pozycji o Izraelu, zdobytych w pobliskiej ambasadzie. Czas w Izraelu, oprócz zwiedzania i przyglądania się tamtejszej rzeczywistości, chcę spędzić, pracując jako wolontariuszka w jednym z domów dla upośledzonych dzieci. »
Tagi: azja, izrael, jerozolima, aszdod, rosh hanikra, akka, hebron, tel awiw, relacje, wolontariat
Powered by Webspiro.