Dziś jest 23.09.2023

Imieniny obchodzą Bogusław, Tekla, Libert, Boguchwała

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Jordania – najnowsze artykuły i relacje

Jordania

Jordania jest jednym z najbardziej przyjaznych, bezpiecznych oraz „europejskich” państw Bliskiego Wschodu. Jej mieszkańcy, dumni ze swojej ojczyzny, z serdecznością przyjmują przybyszów zawołaniem „Welcome to Jordan!” i chętnie odsłaniają przed nimi kulturę i tradycję swojego narodu.

To kraj różnorodny: łączy współczesność i starożytność. Z miastami rodem z Biblii, pustynnymi pałacami, fortecami krzyżowców i bizantyjskimi dziełami sztuki współistnieje dobra infrastruktura, prężnie rozwijająca się gospodarka i bogate życie kulturalne. Znajdą tu coś dla siebie zarówno osoby, które chcą zobaczyć prawdziwą twarz Orientu i jego bogatą historię, jak i lubiący spokojny wypoczynek.

Jordania jest krajem o krajobrazie zdominowanym przez pustynie – zajmują 80 procent jego niewielkiej powierzchni. To tutaj znajduje się jedna z najpiękniejszych na świecie pustyń, niezapomniana ze względu na swój „księżycowy charakter” – Wadi Rum, raj dla miłośników dzikiej przyrody oraz amatorów wspinaczki. Wadi Rum to przede wszystkim majestatyczne wydmy i olbrzymie czerwone skały piaskowca o przedziwnych kształtach, mieniące się różnymi kolorami w zależności od pory dnia.

O przyrodniczym bogactwie Jordanii najlepiej przekonać się, przemierzając tereny dwóch znanych rezerwatów przyrody. W rezerwacie Dana wędruje się od pustynnych równin Wadi Araba po piaskowe klify Wadi Dana, a po drodze napotyka dzikie zwierzęta i bierze lekcje historii pośród starożytnych ruin miasta Feinan. W rezerwacie Ajloun, w górzystym krajobrazie, wśród dębów i drzew pistacjowych, można zobaczyć wioski, których zabudowa liczy nawet kilkaset lat oraz interesujące ruiny starożytnych budowli.

Osoby preferujące spokojny wypoczynek znajdą w Jordanii krystalicznie czyste wody zatoki Akaba, piaszczyste plaże oraz wspaniały świat rafy koralowej Morza Czerwonego. Warunki do wypoczynku oferuje również wybrzeże Morza Martwego, położonego na pograniczu Jordanii, Izraela oraz Autonomii Palestyńskiej. Lustro Morza Martwego to najniżej położony punkt na ziemi (418 m p.p.m.), a także miejsce, gdzie w ciepłych i bogatych w mikroelementy oraz błoto wodach zażyć można kąpieli o leczniczych właściwościach, beztrosko unosząc się na powierzchni błękitnej tafli wody.

Jordania to przede wszystkim bogactwo historii, której prawdziwym skarbem jest Petra – starożytne miasto wykute w twardej skale. Kompleks miejski składa się z dobrze zachowanych świątyń, domów, grobowców, pomników, akweduktów, a także amfiteatru i klasztoru. Miasto, przez wieki pilnie strzeżone przez Beduinów, zostało na nowo odkryte w 1812 r. Stanowi przykład bogatej kultury i niezwykłej architektury arabskiego ludu Nabetyjczyków, który osiedlił się w południowej Jordanii ponad dwa tysiące lat temu.

Kraj kojarzy się głównie z Petrą, rozsławioną dzięki ekranizacji jednej z przygód Indiany Jonesa, ale to tylko początek spotkania z historią tego kraju. Jordania to wspaniałe zamki, pałace, teatry oraz świątynie wszystkich antycznych kultur, które istniały tu przez wieki. To Jeresh (Gereza), jedno z najlepiej zachowanych na świecie starożytnych miast z czasów rzymskich, tzw. Pompeje Bliskiego Wschodu, gdzie co roku, w lipcu, odbywa się wielki festiwal kultury i sztuki. To twierdze krzyżowców w Keraku, Tafili oraz Szubie. To piękne mozaiki z czasów bizantyjskich w mieście Madeba położonym w rezerwacie Wadi Mujib. To Amman z imponującym widokiem na miasto z murów dawnej cytadeli Dżabal Al Qala’at na szczycie jednego z najwyższych wzgórz w mieście, meczetem króla Husajna i nawoływaniem handlarzy rozchodzącym się z barwnego targowiska. Jordania to również miejsce pielgrzymek chrześcijan, których przyciąga tu sławna Góra Nebo, skąd biblijny Mojżesz miał zobaczyć przed śmiercią Ziemię Obiecaną, oraz Betania za Jordanem, ponoć miejsce chrztu Jana Chrzciciela.

Jordania to kraj Beduinów, śladów wielbłądów, skał w kolorze ceglastej czerwieni, zagrożonego wyginięciem arabskiego oryksa, wspomnień o krzyżowcach oraz pozostałości po antycznych kulturach. Jest krainą kawy parzonej w tygielku z cukrem i kardamonem, chałwy z pistacjami, nowoczesności, przesyconej egzotyką, a także nadzwyczajnej serdeczności ludzi, potrafiących przemienić zwyczajny zakątek w miejsce przepełnione magią. Do Jordanii przyjeżdża się z wielkimi oczekiwaniami, a wyjeżdża z nieodpartą chęcią powrotu.

Jordania – najczęściej czytane

 • Jordania – kraj tysiąca kolorów i krajobrazów

  Jordania – kraj tysiąca kolorów i krajobrazów

  Autor: Anna Kowalik

  Data publikacji: 24.06.2012 15:49

  Liczba odwiedzin: 35876

  Jordania od zawsze stanowiła miejsce krzyżowania się wielkich cywilizacji Bliskiego Wschodu. Każda jej cześć odzwierciedla ważną cześć historii naszego współczesnego świata. Tutaj znajdziemy ogrom wpływów Romańskich, władców Ummayyad, czy kształtowanie się chrześcijaństwa. Podróż to Jordanii to doza historii w obrazkach, wzbogacona Orientem, przepysznym jedzeniem oraz wspaniałymi ludźmi. »

  Tagi: azja, jordania, jordan, jerash, petra, madaba, wadi rum, pustynia, wakacje, podroz, akaba, aqaba, zamki, nebo, dead sea, morze martwe, morze, staż zadanie 3, fotorelacje

 • Bagna sudu, złomowisko czołgów i plantacja pomarańczy

  Bagna sudu, złomowisko czołgów i plantacja pomarańczy

  Autor: Rozanna Bogacz

  Data publikacji: 02.04.2012 15:15

  Liczba odwiedzin: 33879

  „Afryka jest dla wszystkich, którzy chodzą spięci i zastanawiają się, jak tu żyć. Bo jakby Europejczyk miał wsiąść na barkę i dowiedzieć się nagle, że będzie płynął trzy tygodnie zamiast jednego, to by wyskoczył.” - opowiada Zbyszek Gałęza, podróżnik, uczestnik sudańskiego etapu sztafety rowerowej przez Afrykę upamiętniającej dokonania Kazimierza Nowaka, który w latach trzydziestych przemierzył ją samotnie. »

  Tagi: afryka, azja, sudan, uganda, syria, jordania, azerbejdżan, wywiady, podróżnicy, rowery, rozanna bogacz, zadanie 8

 • Uwiódł mnie Bliski Wschód

  Uwiódł mnie Bliski Wschód

  Autor: Angelina Sielewicz

  Data publikacji: 14.10.2013 12:04

  Liczba odwiedzin: 6032

  Wysiadam na lotnisku Ovda. Słońce razi moje ślepia. Nogi obleka dżinsowy materiał spodni, a stopy w skarpetkach i adidasach chcą się z nich czym prędzej uwolnić. Roztapiam się. Rozglądam się. Otacza mnie jedna wielka pustynia, w pobliżu same bazy wojskowe i poligony. »

  Tagi: azja, afryka, izrael, jordania, egipt, amman, dżerasz, jerozolima, petra, taba, jardenit, angelina sielewicz, relacje

 • Nowe Siedem Cudów Świata: Petra

  Nowe Siedem Cudów Świata: Petra

  Autor: Justyna Śnieżek

  Data publikacji: 29.09.2013 14:04

  Liczba odwiedzin: 4283

  Kiedy kilka miesięcy temu planowałam mój wyjazd na Bliski Wschód, jednym z pierwszych miejsc, o których pomyślałam, była Petra. Ten cud starożytnej inżynierii od wieków zachwyca i napełnia podziwem do Nabatean. W końcu to oni, własnymi rękami, postawili na nogi jeden z Nowych Siedmiu Cudów Świata. »

  Tagi: azja, jordania, petra, relacje

 • Jordania – kątem oka!

  Jordania – kątem oka!

  Autor: Adam Szostek

  Data publikacji: 10.06.2012 11:09

  Liczba odwiedzin: 3527

  Surowe krajobrazy, piasek, starożytne ruiny, piasek, rewelacyjna kuchnia, gościnni mieszkańcy, piasek, tętniące życiem miasta i jeszcze trochę piasku. Oto Jordania – nie tak turystyczna jak Egipt, mniej gorąca niż Emiraty Arabskie i na pewno bezpieczniejsza niż Irak. Jeśli ktoś dobrze znosi piasek, powinien koniecznie odwiedzić ten niewielki kraj, będący chyba jednym z najciekawszych miejsc (wcale nie aż tak) Bliskiego Wschodu. »

  Tagi: azja, jordania, petra, wadi rum, aquaba, bliski wschód, relacje, autostop, staż zadanie 1, autostop relacje z podróży

 • Jordania: 8 dni – milion wrażeń

  Jordania: 8 dni – milion wrażeń

  Autor: Anna Kowalik

  Data publikacji: 11.06.2012 01:35

  Liczba odwiedzin: 2782

  Zapalenie zatok, pomysł wyprawy na rok 2011 i eksploracja nowo poznanego portalu Couchsurfing stanowiły punkt startowy mojej przygody z Bliskim Wschodem. Plan był prosty jedziemy na Bliski Wschód, bo właśnie jest promocja biletów na jednym z portali. Niewiele wiedząc o krajach, które miałam odwiedzić, a co więcej zupełnie nie znając mojego towarzysza podróżny, po jednej rozmowie telefonicznej i krótkim spotkaniu, kupiliśmy bilety lotnicze na podróż do arabskiej kultury – Liban-Syria(Egipt)-Jordania. »

  Tagi: azja, jordania, wadi rum, amman, aqaba, akaba, petra, morze martwe, morze czerwone, jerash, madaba, staż zadanie 1, anna kowalik, relacje

 • Stoczyłam walkę na Bliskim Wschodzie

  Stoczyłam walkę na Bliskim Wschodzie

  Autor: Justyna Śnieżek

  Data publikacji: 17.01.2014 20:43

  Liczba odwiedzin: 2482

  Krążące, szczególnie w krajach zachodnich, bezpardonowe mity i wyssane z palca stereotypy na temat Bliskiego Wschodu, sprawiają, że tamtejsze regiony zdecydowanie nie zajmują czołowych miejsc na mapie turystycznej świata. Ileż ja się nasłuchałam lamentów i wykładów od wszystkowiedzących, wyedukowanych telewizją kanapowiczów, zanim sama pojechałam stanąć twarzą w twarz z, niewielkim co prawda, lecz niezwykłym kawałkiem tego regionu. »

  Tagi: azja, bliski wschód, izrael, palestyna, jordania, justyna śnieżek

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Piszą o Jordanii

Brak artykułów

Jedziesz do Jordanii? Przeczytaj też o sąsiadach!

 • Stoczyłam walkę na Bliskim Wschodzie

  Stoczyłam walkę na Bliskim Wschodzie

  Autor: Justyna Śnieżek

  Data publikacji: 17.01.2014 20:43

  Liczba odwiedzin: 2482

  Krążące, szczególnie w krajach zachodnich, bezpardonowe mity i wyssane z palca stereotypy na temat Bliskiego Wschodu, sprawiają, że tamtejsze regiony zdecydowanie nie zajmują czołowych miejsc na mapie turystycznej świata. Ileż ja się nasłuchałam lamentów i wykładów od wszystkowiedzących, wyedukowanych telewizją kanapowiczów, zanim sama pojechałam stanąć twarzą w twarz z, niewielkim co prawda, lecz niezwykłym kawałkiem tego regionu. »

  Tagi: azja, bliski wschód, izrael, palestyna, jordania, justyna śnieżek

 • Przez Kontynenty – relacja z wyprawy

  Przez Kontynenty – relacja z wyprawy

  Autor: Przez-kontynenty.pl

  Data publikacji: 22.11.2013 14:27

  Liczba odwiedzin: 21436

  Minęły już trzy miesiące, od kiedy wyruszyliśmy w podróż autostopem dookoła świata. Odwiedziliśmy 15 krajów, pokonaliśmy ponad 16 tysięcy kilometrów, złapaliśmy 118 stopów i przeżyliśmy masę przygód. Czas więc na krótkie streszczenie tego, co się do tej pory wydarzyło. »

  Tagi: azja, tajlandia, birma, iran, turcja, irak, relacje, autostop, autostop relacje z podróży

 • Uwiódł mnie Bliski Wschód

  Uwiódł mnie Bliski Wschód

  Autor: Angelina Sielewicz

  Data publikacji: 14.10.2013 12:04

  Liczba odwiedzin: 6032

  Wysiadam na lotnisku Ovda. Słońce razi moje ślepia. Nogi obleka dżinsowy materiał spodni, a stopy w skarpetkach i adidasach chcą się z nich czym prędzej uwolnić. Roztapiam się. Rozglądam się. Otacza mnie jedna wielka pustynia, w pobliżu same bazy wojskowe i poligony. »

  Tagi: azja, afryka, izrael, jordania, egipt, amman, dżerasz, jerozolima, petra, taba, jardenit, angelina sielewicz, relacje

 • Syria. Arabska wiosna, trzy miesiące po wybuchu okiem Cezarego Stępniaka

  Syria. Arabska wiosna, trzy miesiące po wybuchu okiem Cezarego Stępniaka

  Autor: Cezary Stępniak

  Data publikacji: 26.04.2013 16:31

  Liczba odwiedzin: 5040

  Nieplanowana podróż do Syrii w 2011 roku zaowocowała wieloma wrażeniami i niezwykłymi spotkaniami z gościnnymi i otwartymi na przyjezdnych Syryjczykami. Przedstawione zdjęcia to swoisty pamiętnik z podróży Cezarego Stępniaka, który trzy miesiące po wybuchu Arabskiej Wiosny odwiedził ten pogrążony do dziś w krwawej wojnie domowej kraj. »

  Tagi: azja, syria, dameszek, aleppo, palmyra, fotorelacje

 • Izrael znany i nieznany

  Izrael znany i nieznany

  Autor: Gabriel Kozłowski

  Data publikacji: 10.06.2012 21:28

  Liczba odwiedzin: 4317

  Izrael nie leżał w kręgu moich priorytetowych planów podróżniczych. Tymczasem podczas pracy mojej żony nad doktoratem zaistniała konieczność przeprowadzenia poszukiwań w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie. Tym sposobem pewnego sierpniowego poranka 2011 roku lądujemy w Tel Awiwie. »

  Tagi: azja, izrael, jerozolima, morze martwe, jezioro galilejskie, jerycho, gabriel kozłowski, relacje, staż zadanie 1

 • Bagna sudu, złomowisko czołgów i plantacja pomarańczy

  Bagna sudu, złomowisko czołgów i plantacja pomarańczy

  Autor: Rozanna Bogacz

  Data publikacji: 02.04.2012 15:15

  Liczba odwiedzin: 33879

  „Afryka jest dla wszystkich, którzy chodzą spięci i zastanawiają się, jak tu żyć. Bo jakby Europejczyk miał wsiąść na barkę i dowiedzieć się nagle, że będzie płynął trzy tygodnie zamiast jednego, to by wyskoczył.” - opowiada Zbyszek Gałęza, podróżnik, uczestnik sudańskiego etapu sztafety rowerowej przez Afrykę upamiętniającej dokonania Kazimierza Nowaka, który w latach trzydziestych przemierzył ją samotnie. »

  Tagi: afryka, azja, sudan, uganda, syria, jordania, azerbejdżan, wywiady, podróżnicy, rowery, rozanna bogacz, zadanie 8

 • Na szlaku Izraela

  Na szlaku Izraela

  Autor: Magdalena Przebieracz

  Data publikacji: 15.03.2012 08:42

  Liczba odwiedzin: 4896

  W pierwszych wiekach chrześcijaństwa Jerozolima (stolica Izraela) nie była miastem otaczanym kultem. Dla chrześcijan prawdziwą ojczyzną było niebo a miasto w którym nauczał, umarł i zmartwychwstał Jezus, już nie istniało. Wszystko uległo zmianie ok. 326 r. Wtedy to, dzięki Helenie, matce ówczesnego cesarza Rzymu Konstantyna Izrael przeżył swój rozkwit, a wraz z nim również ruchy pielgrzymkowe. »

  Tagi: azja, izrael, religia, zadanie 5, magdalena przebieracz, turystyka religijna artykuły

 • Migawki z Izraela.

  Migawki z Izraela.

  Autor: Magdalena

  Data publikacji: 23.02.2012 19:38

  Liczba odwiedzin: 2080251

  „Dla mnie najpiękniejsze i najbardziej interesujące w tym kraju są niesamowite wprost sprzeczności, na których jest zbudowany. Izrael to kraj niekończących się paradoksów. Silnie zsekularyzowanemu społeczeństwu towarzyszy niemal wyznaniowe państwo. Jesteśmy jedynym krajem na świecie, który jest tak bardzo konserwatywny, że nie pozwala na funkcjonowanie środków publicznego transportu w dzień święty, w szabas, a zarazem jedynym krajem na świecie, który jest liberalny do tego stopnia, by do konkursu Eurowizji wystawić kandydata transwestytę.” »

  Tagi: izrael, fotogaleria, zadanie3, zadanie 3 fotorelacja

 • Izrael – koszerna krucjata

  Izrael – koszerna krucjata

  Autor: Magda Ramos

  Data publikacji: 29.09.2011 08:53

  Liczba odwiedzin: 5051

  Jest rok 5771, wszystkie sklepy są czynne wyłącznie od niedzieli do czwartku, przedmioty wrzucone do wody nie toną, po ulicach chodzą ubrani na czarno mężczyźni z długimi brodami, świąteczny kalendarz rozpoczyna dziesięć Strasznych Dni (Jamim Noraim) przeznaczonych na surową pokutę, a dookoła roztacza się pustynny, jałowy krajobraz. To nie kolejny hollywoodzki scenariusz, lecz izraelska codzienność. »

  Tagi: azja, izrael, jerozolima, hajfa, tel awiw, artykuły, magda ramos

 • Targowiska Bliskiego Wschodu

  Targowiska Bliskiego Wschodu

  Autor: Marta Rozbicka

  Data publikacji: 08.08.2011 09:37

  Liczba odwiedzin: 9934

  To miejsce odczuwa się wszystkimi zmysłami. Świeże przyprawy oszałamiają kolorami i zapachami, lokalne przysmaki roztaczają zachęcające wonie. Sprzedawcy zachwalają swój towar – fantazyjnie zdobione dywany, biżuterię, fajki wodne, ubrania i starają się przekrzyczeć innych kupców. Hałas utrudnia zebranie myśli. Wystawione na straganach przedmioty po pewnym czasie zlewają się w jedną barwną masę. »

  Tagi: azja, afryka, syria, turcja, egipt, iran, damaszek, stambuł, kair, tabriz, teheran, zakupy, marta rozbicka

 • Izraelski kocioł kulinarny

  Izraelski kocioł kulinarny

  Autor: Anna Wiśniewska

  Data publikacji: 14.07.2011 16:28

  Liczba odwiedzin: 4809

  Do powstałego w 1948 roku Państwa Izrael przybywali Żydzi z całego świata. Przywieźli ze sobą nie tylko dobra materialne, ale przede wszystkim bogate tradycje regionalne z innych krajów. Tym sposobem Izrael wzbogacił się o smaki z całego świata. Dlatego tak trudno określić jednoznacznie, które potrawy są typowo izraelskie. Bardziej dociekliwi zapytaliby, czy takie w ogóle istnieją… »

  Tagi: azja, izrael, kuchnia, anna wiśniewska, kuchnia artykuły

 • Blaski i cienie wolontariatu w Izraelu

  Blaski i cienie wolontariatu w Izraelu

  Autor: Monika Bury

  Data publikacji: 28.06.2011 14:31

  Liczba odwiedzin: 11098

  Wychodząc z założenia, że by poznać daną rzeczywistość trzeba polegać nie tylko na ocenie innych, ale również na własnym postrzeganiu, wybieram się na miesięczny wyjazd do Izraela. Przygotowania? Jakiś minimalny kurs języka hebrajskiego i palestyńskiego (hebrajski jest zdecydowanie łatwiejszy!), parę aktualnych pozycji o Izraelu, zdobytych w pobliskiej ambasadzie. Czas w Izraelu, oprócz zwiedzania i przyglądania się tamtejszej rzeczywistości, chcę spędzić, pracując jako wolontariuszka w jednym z domów dla upośledzonych dzieci. »

  Tagi: azja, izrael, jerozolima, aszdod, rosh hanikra, akka, hebron, tel awiw, relacje, wolontariat

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Wyszukaj najtańsze bilety lotnicze do Jordanii w wyszukiwarce lotów umieszczonej poniżej!

Wyszukiwarka lotów

Osoby podróżujące

Osoby podróżujące

Wszystko o Azji