Dziś jest 29.03.2020

Imieniny obchodzą Wiktoryn, Helmut, Ostap, Cyryl

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Nowe Siedem Cudów Świata: Petra

Autor: Justyna Śnieżek

Data publikacji: 29.09.2013 14:04

Liczba odwiedzin: 3391

Tagi: azja, jordania, petra, relacje

Kiedy kilka miesięcy temu planowałam mój wyjazd na Bliski Wschód, jednym z pierwszych miejsc, o których pomyślałam, była Petra. Ten cud starożytnej inżynierii od wieków zachwyca i napełnia podziwem do Nabatean. W końcu to oni, własnymi rękami, postawili na nogi jeden z Nowych Siedmiu Cudów Świata.

Przyjeżdżając do Wadi Moussa nie da się nie odczuć atmosfery wszechobecnej turystyki. Ulice, szczególnie w okolicach wejścia do Petry, tętnią życiem, a usłyszeć na nich można dosłownie każdy język świata. Gdy oddalimy się jednak nieco dalej i wyrwiemy się chociaż trochę ze szponów tego dzikiego tłumu, naszym oczom ukażą się niesmowite skaliste wzgórza, z których najlepiej rozpocząć zwiedzanie regionu Petra. Jest to rozwiązanie dla tych, którzy podobnie jak ja, podczas podróży wolą podążać własnymi ścieżkami.

Zachód słońca nad Wadi Moussa - widok z pobliskiego wzgórza
 
Zachód słońca nad Wadi Moussa - widok z pobliskiego wzgórza
fot. Justyna Śnieżek


Kiedy ustawiacie się w nieskończenie długiej kolejce po bilet do tego niezwykłego miejsca, upewnijcie się, czy macie ze sobą dwie najważniejsze rzeczy (i nie, nie należy do nich aparat fotograficzny) – woda i nakrycie głowy. Bardzo szybko przekonacie się, że bez tego niestety wasza „wycieczka” okaże się mało przyjemna. Godziny okołopołudniowe bywają w tym regionie naprawdę wyczerpujące i pomimo suchego klimatu, słońce daje się we znaki. Tak więc jeśli nie chcecie się męczyć, polecam zaopatrzyć się w wyżej wymienione i jakże powszechne rzeczy. Oczywiście, dla zapominalskich, na szlaku turystycznym nie trudno znaleźć ludzi oferujących różnorakie przedmioty (w tym przede wszystkim chusty) czy stoiska z wodą, jednak naturalnie, zakupy w tych miejscach wiążą się ze znacznymi różnicami w cenie.

Handlarzami w Petrze są główne Beduini. Niestety bardzo powszechnym i smutnym widokiem są tamtejsze dzieci sprzedające kolorowe kamienie bądź ręcznie robione drobiazgi, za które nikt poza miastem nie zapłaciłby pewnie złamanego grosza. One siedzą jednak uparcie trzymając w dłoniach banknoty.

Chłopiec sprzedający kamienie w Petrze
 
Chłopiec sprzedający kamienie w Petrze
fot. Justyna Śnieżek


Pierwsze kilkaset metrów drogi prowadzącej do Petry to istny zwierzyniec. Konie, kucyki, osły i wielbłądy... To wszystko zaoferuje Wam tamtejszy Beduin, który zdecydowanie wie, jak robić dobry biznes, bo za ok. 2 km jazdy życzy sobie nawet 20 dinarów! (ok. 85 PLN). W rzeczywistości nie powinniście dać się naciągnąć na więcej niż 5 JD za dojazd do Al-Khazneh. Osobiście nie polecam takiego środka transportu – zwierzęta w Petrze traktowane są jedynie jako źródło utrzymania dla ich właścicieli, często pracują w upale przez ponad pół dnia, nie mają czasu na jedzenie czy picie. Serce się kraje patrząc na to, w jaki sposób są traktowane.

Na około 2,5 kilometra przed głównym wejścia rozpoczyna się droga przez tzw. Siq, czyli bardzo wąskie skalne korytarze. Wraz z upływającym czasem będziecie mogli zauważyć jak zmienia się ich kolor, bowiem sładają się one w dużej mierze z minerałów wrażliwych na zmiany oświetlenia. Tak więc jeśli spędzicie w Petrze więcej niż pół dnia, co zapewniam was nastąpi, będziecie mieli okazję podziwiać cały wachlarz skalnych kolorów – od beżu, przez brudną zieleń, róż aż po bordowy. To niesamowity widok, tym bardziej, że skały nigdy nie pozostają w jednakowym kolorze ze względu na różną zawartość minerałów w poszczególnych miejscach.

Idąc wzdłuż wspomnianych Siqów będziecie mieli również okazję natrafić na różnego rodzaju rzeźby wykute w ścianie, czy choćby na pozostałości ówczesnych kanałów wodnych. Rzeźby przedstawiają najczęściej mężczyznę ze stadem wielbłądów bądź różnego rodzaju bogów oraz boginie mające za zadanie czuwać nad miastem. Niezwykłe jest to, że po tak długim czasie, wiele z tych postaci wciąż pozostaje widoczne, a w niektórych przypadkach udaje się nawet dostrzec detale i zdobienia.

Poza Al-Khazneh, o którym za chwilę i który pozostaje absolutnym fenomenem ówczesnej inżynierii, warto również zwrócić uwagę na system wodny Petry. U stóp Siqów, praktycznie wzdłuż wszystkich dróg w Petrze, ciągnie się wąski kanał. Kanał ten w starożytnych czasach służył Nabateanom do transportowania wody, którą gromadzili w licznych, nawet kilkuset litrowych, zbiornikach rozmieszczonych dookoła miasta. Jak więc widać, w swojej pomysłowości Nabateanie nie znali granic i nie mieli sobie równych.

No, ale teraz już o samym Al-Khazneh.

Jestem prawie pewna, że większość osób kojarzy go ze zdjęć i filmów dokumentalnych, jednak spora część z nich nie potrafiłaby powiedzieć, gdzie dokładnie się znajduje. Otóż tak, oto on, ten najbardziej popularny i rozpoznawalny element Petry, przez tamtejszych nazywany „Skarbem”.

Al-Khazneh
 
Al-Khazneh
fot. Justyna Śnieżek


Z powstaniem „Skarbu” wiąże się wiele kontrowersji – archeolodzy wciaż sprzeczają się i prześcigają w odkrywaniu coraz to nowszych „funkcji” poszczególnych jego elementów. Tak, czy inaczej, nie zmienia to faktu, że precyzja i sposób w jaki został on zbudowany zapiera dech w piersiach.

Mijając Al-Khazneh i podążając dalej wytyczonym szlakiem, dojdziemy do kolejnych nabateańskich cudów – rzymskiego teatru zdolnego pomieścić ponad kilka tysięcy osób oraz znajdującego się na szczycie skalistego wzgórza, Królewskiego Grobowca. Z mojego punktu widzenia, nie należy utożsamniać Petry jedynie z jej najpopularniejszym elementem i powinniśmy tego zwyczajnie unikać. Dziedzictwo, jakim może pochwalić się to starożytne miasto, jest dużo większe i dużo wspanialsze, jeśli spojrzymy na Petrę, jako na całość. Z pobytu w Petrze wyniesiemy znacznie więcej, gdy poza główną atrakcją wejdziemy do mniejszych jaskiń, doświadczymy niezwykłych barw pokrywających wiekowe skały w którejś z ukrytych jaskiń czy zwyczajnie wespniemy się na jedno ze wzgórz, aby podziwiać miasto z lotu ptaka. Spojrzenie na wszystko z innej perspektywy – to poleciłabym osobom wybierającym się do Petry.

Koszty:

– Karnet 1/2/3-dniowy: 50/55/60 JD – 214/235/260 PLN (zabierzcie ze sobą paszport na potwierdzenie, że spędziliście chociaż jedną noc w Jordanii)

Jeśli jesteście ciekawi, jak wygląda życie w Jordanii, zachęcam również do zajrzenia na mojego bloga bądź fanpejdż na Fabebooku :)

Komentarze (2)

 • Justyna ŚnieĹźek

  Justyna Śnieżek

  21.10.13, 16:01

  Niestety wejscie nie jest najtansze, jednak biorac pod uwage to, w jakim stanie utrzymana jest Petra (rewelacja - wciaz widoczne sa rzezby skalne sprzed tysiecy lat), to naprawde warto zaplacic. Chocby po to aby inni za kilkadziesiat lat rowniez mogli to objerzec :) Osobiscie uwazam, ze bedac w Jordanii i ominac Petre to najgorsze, co mozna sobie zrobic podczas takiego wyjazdu :)

  Zgłoś

 • Alka (gość)

  Alka (gość)

  20.10.13, 13:56

  strasznie drogi ten wstęp do Petry, 2 stówki?!!! oglądanie cudów świata nie jest tanią rozrywką, z Taj Mahal też tak jest, płaci sie 20 razy więcej niż niż normalnie.

  Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 3139

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 3133

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 8600

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 4782

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 5617

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 5271

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 5036

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 3958

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 3678

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 3477

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 3541

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 2955

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 12934

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 21112

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 3871

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 23842

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 2955

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 21112

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny