Dziś jest 19.03.2024

Imieniny obchodzą Józef, Bogdan, Marek

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Kambodża – wyprawa dla zuchwałych

Autor: Maciej Sawicki

Data publikacji: 29.09.2011 09:42

Liczba odwiedzin: 6503

Tagi: azja, kambodża, siem reap, phnom penh, angkor wat, tonle sap, sihanoukville, artykuły

Jeżeli lubicie spędzać wakacje w miejscach, których nieskazitelne piękno przeplata się z radosną atmosferą beztroskiego leniuchowania, to nie wybierajcie się do Kambodży. Jest to bowiem jeden z najbiedniejszych krajów na świecie, a turystyka zaczyna się tu dopiero odradzać. Niemniej jednak kryje on w sobie wiele skarbów, oferując zwiedzającym rozrywki zarówno dla ducha, jak i ciała.

Kambodża
Fot. Kyle Taylor

Niewątpliwą zaletą wyprawy do Kambodży jest fakt, że prawie na pewno będzie ona obfitować w sytuacje, kiedy poziom adrenaliny w organizmie się podniesie. (Już sama jazda po dziurawych drogach może być tego dobrym przykładem. Chociaż na nas akurat nie robi to już żadnego wrażenia).

Ciemna strona bajkowej krainy

W 1975 roku władzę w kraju przejęli Czerwoni Khmerowie i przystąpili do realizacji swoich koncepcji. Zamknęli szkoły i szpitale, zdelegalizowali religię, zlikwidowali pieniądz i własność prywatną, a ludność miast siłą przerzucili na tereny wiejskie do kolektywnych gospodarstw rolnych, które w rzeczywistości były obozami pracy. Poza tym usuwali wszystkich obywateli, którzy mogli być zagrożeniem dla panującego reżimu, w tym fachowców i intelektualistów. Według różnych szacunków ofiar mogło być więcej niż dwa miliony. Choć ten najstraszliwszy okres w dziejach skończył się w 1979, to jednak piętno, które odcisnął na mieszkańcach Kambodży i skrajne ubóstwo, w jakim pogrążył się cały kraj są i jeszcze długo będą widoczne gołym okiem. Obywatele Kambodży patrzą jednak w przyszłość z optymizmem i stwierdzić trzeba, że mają ku temu powody.

Wyprawę czas zacząć

W Kambodży panuje klimat zwrotnikowy z podziałem na porę suchą (od października do kwietnia) i deszczową (od maja do października). W pierwszym wypadku unikniemy wprawdzie opadów monsunowych, które nie są aż tak bardzo dokuczliwe. Trzeba być tez przygotowanym na temperatury – pomiędzy lutym a kwietniem z nieba leje się ponad 40-stopniowy żar. Dlatego w walizce powinny znaleźć się kremy z filtrem, osłona na głowę i przewiewna odzież z naturalnych włókien.

Poza Siem Reap, Phnom Penh i oczywiście Angkor Wat nie uświadczy się tłumu turystów. Białe twarze na kambodżańskiej prowincji można spotkać rzadko i wyjątkowo nielicznie.

Do Kambodży najłatwiej dostać się z Tajlandii lub z pozostałych dwóch sąsiadujących z nią krajów, czyli Laosu oraz Wietnamu. Obecnie istnieje tu pięć lądowych przejść granicznych otwartych dla cudzoziemców. Przy ich przekraczaniu niezbędny będzie paszport i wiza. Miesięczną wizę turystyczną, po wypełnieniu kwestionariusza i załączeniu dwóch zdjęć, otrzymamy na lotniskach i przejściach granicznych z Tajlandią i Wietnamem za około dwadzieścia dolarów. Tyle formalności.

Phnom Penh – stolica buddyjskiej krainy

Miasto leży na południowym-zachodzie przy ujściu rzeki Tonle Sap do Mekongu i oferuje turystom niezapomniane wrażenia; przenikają się tu nawzajem symbole kultury orientalnej ze spuścizną francuskiego kolonializmu i stąd najlepiej jest zacząć przygodę z Kambodżą. Obowiązkową pozycją na mapie Phnom Penh jest Pałac Królewski. Jego wrota stoją otworem dla zwiedzających codziennie, chyba że akurat przebywa w nim król. W skład zespołu pałacowego wchodzi Sala Tronowa, Rezydencja Królewska i osławiona już Srebrna Pagoda. W tej ostatniej pilnie strzeżone są relikty z czasów świetności okresu Angkor; królewska lektyka czy„Szmaragdowy Budda” to jej największe skarby.

Następnym przystankiem jest Muzeum Narodowe, w którym wizyta pozwala lepiej poznać sztukę i architekturę Kambodży z czasów jej największego rozkwitu. Aby w choćby najmniejszym stopniu zrozumieć rozmiar tragedii, jaka spotkała mieszkańców tego kraju, należy wybrać się do Muzeum Toul Sleng i na Pola Śmierci, które oddalone są nieco od ścisłego centrum stolicy. Ciekawostką jest fakt, że tylko najważniejsze ulice tego miasta mają swoje nazwy, reszta ponumerowana jest rosnąco z północy na południe. W latach 50. i 60. Phnom Penh uważane było za jedno z najpiękniejszych miast w całych Indochinach, jednak dyktatura Pola Pota odcisnęła na nim swoje piętno. Dziś miasto odradza się na nowo, stając się przy okazji alternatywą dla „odkrytej” już Tajlandii

Angkor Wat – jeden ze średniowiecznych cudów świata


Położona na północ od jeziora Tonle Sap jest najważniejszą, największą i najbardziej znaną świątynią w kompleksie Angkor. Zbudowana ku czci boga Wisznu nieustannie oblegana jest przez turystów z całego globu.

„Miejską Świątynię” (tak tłumaczy się słowa „angkor” i „wat”) przez około czterdzieści lat budowało ponad 50 000 osób. Jednym z jej największych skarbów jest kamienny „arras” ciągnący się przez ponad 900 metrów, na którym pojawia się prawie 20 000 postaci przedstawiających realistyczne sceny z indyjskich eposów. Najsłynniejsze i najbardziej reprezentacyjne dzieło w sztuce Khmerów to bogowie w towarzystwie demonów ubijający Morze Mleka, aby wydobyć z jego głębin eliksir nieśmiertelności. Angkor to prawie 400 kilometrów kwadratowych terenu, który kiedyś stanowił stolicę imperium Khmerów, dlatego warto poświęcić mu trochę więcej czasu, bo tak samo w centrum, jak i na obrzeżach, znajduje się wiele miejsc godnych uwagi niestrudzonego poszukiwacza przygód.

Jezioro Tonle Sap, pływające wioski i delfiny w Mekongu

Za sprawą dopływu o tej samej nazwie, jezioro Tonle Sap łączy się z największą rzeką kraju Mekongiem. Te dwa najważniejsze elementy hydrograficzne Kambodży od wieków uzupełniają się i co roku tworzą niespotykane widowisko. W czasie pory deszczowej jezioro przejmuje część masy wodnej Mekongu, czterokrotnie zwiększając swoją powierzchnię. Tym samym sprawia, że mieszkańcy pięciu otaczających je prowincji zmuszeni są żyć w chatach zbudowanych na palach, a w niektórych przypadkach do przeprowadzki na położone wyżej tereny.

Niezmienny pozostaje fakt, iż Tonle Sap usprawnia gospodarkę kraju i daje prawie trzem milionom obywateli ich największe, a przy okazji jedyne bogactwo – połowa ryb spożywanych w Kambodży pochodzi właśnie z tego jeziora, a wartość branży rybnej waha się w okolicach jednego miliarda dolarów. Warto wspomnieć, że działające tu firmy ekoturystyczne oferują poranne obserwacje ptaków pod opieką doświadczonego przewodnika; wśród kilku ofert wyróżnia się rejs do położonej na skraju okresowo zatapialnego lasu wioski Prek Toal, gdzie znajduje się najliczniej odwiedzane przez ptaki siedlisko w Azji Południowo-Wschodniej. Mekong z kolei na jednym ze swoich odcinków proponuje spotkanie z zagrożonym niestety mieszkańcem kambodżańskich wód – z delfinem krótkogłowym.

Khmerskie jedzenie popite piwem „Angkor”


Kambodżańska kuchnia jest mieszanką wpływów głównie tajlandzkich i wietnamskich. Jej podstawowym składnikiem jest oczywiście ryż. Duże znaczenie mają też ryby i owoce. Przeciętnego Europejczyka może zdziwić fakt, że kokos nie jest traktowany jedynie jako składnik deserów, ale służy też jako dodatek do potraw składających się z owoców morza. W mleczku kokosowym często gotuje się mięso ryb, a z jego miąższu wytwarza się przepyszne sosy.

Niewątpliwą atrakcją są stragany, których właściciele po południu zaczynają gotować potrawy na oczach mijających ich turystów. Spróbować należy Amoku – gotowanej na parze ryby zawiniętej w liść bananowca z dodatkiem rzeczonego już kokosa, palczatki cytrynowej i papryki. Narodowym napojem jest piwo „Angkor” warzone w Sihanoukville. Nie należy też zapominać o pieprzu kampockim, uważanym przez smakoszy za jeden z najlepszych na świecie.

Słońce, plaża i zabawa…


Sihanoukville to miejsce położone nad Zatoką Tajlandzką, gdzie można odpocząć od miejskiego gwaru. Kurort ten oddalony jest od stolicy o 180 kilometrów i uznawany jest za najpopularniejszy w tym kraju. Daleko mu jeszcze wprawdzie do tajlandzkich plaż, ale z drugiej strony właśnie tym urzeka. Jest tutaj w czym wybierać: od kameralnych i spokojnych zatoczek po plaże, rozległe i zapełnione głodnymi wrażeń turystami. Po mieście najlepiej poruszać się skuterem, jednak poszukiwacze estetycznych doznań nie znajdą tu raczej budynków urzekających swoją architekturą. U wybrzeży miasta leżą niezliczone wyspy, które można odkrywać, a dodatkową atrakcją jest możliwość nurkowania.

Kambodża jest krajem rozwijającym się w dość szybkim tempie, ale na pewno potrzebuje jeszcze dużo czasu, aby być uznawaną za miejsce bezpieczne. Jej przyszłość jest nadal niepewna. Wybierając się tam należy mieć to na uwadze. Zasługuje ona jednak na kredyt zaufania, jeśli wziąć pod uwagę zalety, których pozostaje bardzo wiele. Dwie twarze kraju fascynują coraz większe grupy turystów, co przekłada się na ogólny postęp w każdej dziedzinie życia. Azjatycka egzotyka, chaos stolicy i pływające wioski przeplatają się z mroczną przeszłością. Oby przyszłość była świetlana.

Komentarze (2)

  • 16.03.15, 02:48

    Komentarz usunięty

  • 11.12.14, 09:20

    Komentarz usunięty


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 5930

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 5577

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 14185

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 7009

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 8584

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 7671

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 7755

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 6287

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 6755

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 5547

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 6076

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 4870

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 33169

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 74351

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 6239

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 112339

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze