Dziś jest 26.12.2024

Imieniny obchodzą Szczepan, Dionizy, Wrociwoj

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

W stepie szerokim

Autor: Maria Pietrzak

Data publikacji: 07.02.2012 19:06

Liczba odwiedzin: 7562

Tagi: azja, kazachstan, astana, ałmaty, burabaj, góry, tien-szan, relacje, zadanie 1

Kazachstan, kraj o obszarze 8 razy większym od Polski. Kraj nomadów, ludu koczowniczego, którego głównym zajęciem było łowiectwo i hodowla zwierząt. Ludu nienawykłego do osiadłego trybu życia. Ich światem była otwarta przestrzeń. Rozległe tereny, po których przemieszczali się wedle własnego uznania i aktualnej potrzeby.

Widok na step
Widok na step. Fot. Piotr Pietrzak

Trudno poszukiwać w tym kraju zabytków równych wiekiem z tymi w Egipcie, Rzymie, czy Grecji, gdyż Kazachowie nie wznosili trwałych budowli. Trudno by je było zabrać ze sobą w dalszą wędrówkę po stepie. Nie znaczy to jednak, że nie ma tam w ogóle zabytków.

Kiedy na początku XX w. w Rosji zwyciężyła rewolucja, wolni dotąd ludzie zostali niejako „uwięzieni” w kołchozach. Zabrano im stada zwierząt, odebrano majątki. Było to dla nich tak nienormalne, jak zamknięcie kota w klatce. Nie potrafili uprawiać ziemi, trudno im było zdobywać pożywienie. Musieli uczyć się życia od nowa.

Jednak ogromna determinacja, wola życia i przetrwania sprawiły, że przystosowali się do nowych warunków. A kiedy z zajmowanych przez Związek Radziecki ziem poczęli masowo napływać zesłańcy, to właśnie Kazachowie pomagali im przetrwać najtrudniejszy okres, przystosować się do klimatu, obcych warunków bytowania. Dzielili się, czym mogli, chociaż sami mieli niewiele.

Dziadek jabłek

Kazachstan znajduje się w Azji Centralnej, w klimacie raczej suchym. Zimy są tam ostre, mroźne i długie, a temperatura spada do -45°C, zaś latem, które jest równie długie i do tego upalne wzrasta do +40°C! Wiosna i jesień praktycznie nie istnieją. Rzadko też padają deszcze.

Północ kraju, z racji tego, iż jest bardziej wilgotna, jest również bardziej bogata w roślinność, lasy, obszary z jeziorami. Tam też znajduje się rezerwat przyrody Burabaj, do którego licznie przyjeżdżają Rosjanie. Centralna część to w większości stepy i pustynie. Płaskie, rozległe tereny ubogie w roślinność, pozbawione opadów deszczu. Zaś część południowa, to teren górzysty, przepiękny! Granica kraju przebiega po łańcuchach górskich, które osiągają od 4 do 8 tysięcy m n.p.m.

Ogromne zróżnicowanie terenu jest bardzo odczuwalne w dawnej stolicy, Ałma–Acie (z kazachskiego „ałma” znaczy jabłko; „ata” – dziadek). Leży ona u podnóża Tien–Szanu i różnica wysokości mieści się w przedziale od 650 do 1950 m n.p.m. Obecna nazwa miasta to Ałmaty.

Muzeum instrumentów muzycznych
Muzeum instrumentów muzycznych. Fot. Piotr Pietrzak

Najstarszymi budowlami w dawnej stolicy są: drewniana cerkiew p.w. Wniebowstąpienia, bardzo kolorowa i piękna, a pochodząca z 1907 roku oraz drewniany budynek, w którym obecnie mieści się Muzeum Instrumentów Muzycznych. Zarówno cerkiew jak i Muzeum zostały zbudowane bez użycia gwoździ i jako jedyne przetrwały wielkie trzęsienie ziemi z 1911 r.

Odwrotna orientacja mapy miasta Ałmaty
 
Odwrotna orientacja mapy miasta Ałmaty
fot. Piotr Pietrzak

Ciekawostką jest specyficzne wyznaczanie kierunków przez mieszkańców miasta, czym odróżniają się od pozostałych Kazachów. Kierunki poruszania się wyznaczają za pomocą punktu orientacyjnego i według niego poruszają się w górę lub w dół. Ponieważ całe miasto usytuowane jest jak gdyby na zboczu, „w górę” oznacza południe, w stronę Tien–Szanu. Nawet mapy mają zorientowane na odwrót: północ na dole, południe u góry. Góry znajdują się na górze mapy.

Zabawnym było, kiedy dwie mieszkanki Ałmaty, podczas pobytu w Warszawie chciały wspólnie dotrzeć do tego samego celu i jedna skręciła w lewo, a druga w prawo, ponieważ każda wybrała inny punkt odniesienia.

Obecnie stolicą Kazachstanu jest Astana („astana” z kazachskiego znaczy stolica), która znajduje się w północnej części kraju. Dzieli się na dwie części, starą i nową. Stara część niewiele różni się od polskich dzielnic z okresu realnego socjalizmu: szare bloki, wielka płyta. Nowa jest piękna! Bogata w kolory i kwiaty, symetryczna i czysta. „Szklane domy” wznoszą się dookoła, przykuwają wzrok turystów. W zasadzie wszystko jest tutaj godne uwagi.

Nowa część Astany

Kto ty jesteś? Polak mały!

Dla większości Kazachów język polski jest trudny i niezrozumiały, wręcz egzotyczny, tak jakby to była jakaś dziwna odmiana języka rosyjskiego. Nie oznacza to jednak, że Polacy są im obcy. Stanowią przecież integralną część społeczeństwa. Ale jeden Polak, w sposób szczególny zasłużył się dla kultury tamtego narodu.

Promocja Polski w Kazachstanie

Antropolog Aleksander Zatajewicz, po zesłaniu do Kazachstanu nie popadł w żadnego rodzaju marazm, lecz postanowił podjąć się bardzo trudnego zadania, jakim było spisanie przeżyć i odczuć Kazachów zawartych w ich pieśniach. Ponieważ Kazachowie nie potrafili pisać, ustnie przekazywane teksty były równie nietrwałe, ulotne i zmienne, jak ich życie w stepie.

Zatajewicz musiał zatem każdej pieśni wysłuchać tylko raz, by zachować jej autentyczność i od razu zapisać tekst oraz muzykę. W ten sposób zdołał zebrać ponad tysiąc utworów. Dzisiaj, na odpowiedniku polskiej matury, zawsze pada pytanie dotyczące polskiego antropologa.

Kazachskie konie

Bardzo mocno związane z tradycją, kulturą i historią ludu nomadzkiego są oczywiście konie. I chociaż współcześnie, te mechaniczne są ważniejsze, bo przynoszą większy prestiż ich posiadaczowi, to jednak tradycyjne, żywe konie nadal są wysoko cenione i hodowane.

Zapraszamy do stołu

Spotkanie przy stole

Kazachowie są narodem bardzo gościnnym, otwartym na spotkania i na rozmowy. Są społeczeństwem kolektywnym. Wypada przebywać w towarzystwie innych ludzi, razem przeżywać wydarzenia. Nie wypada natomiast odmawiać poczęstunku. Byłoby to niemiłym gestem wobec gospodarzy. Przy najczęściej okrągłym, obiadowym stole, przy którym się kuca lub klęka, jak komu wygodnie, jest zawsze wyznaczone miejsce dla gościa honorowego.

Przyjęcie u kazachskiej rodziny
 
Przyjęcie u kazachskiej rodziny
fot. Piotr Pietrzak

W diecie Kazachów bardzo dużą i ważną rolę odgrywa chleb. Jest smaczny i spożywa się go w dużych ilościach do wszystkich potraw. Zdziwienie budzi osoba nie jedząca chleba. Chleb jest albo krojony, albo rozrywany i rozkładany po całym stole, skąd biesiadnicy biorą go w dowolnych ilościach. Je się palcami, ze wspólnego półmiska. Raczej unika się sztućców, nie używa talerzyków. Ale dla Europejczyka można zrobić wyjątek.

Herbatę pije się z miseczek. Najczęściej jest to herbata z mlekiem. Po opróżnieniu, miseczkę podaje się gospodyni, a ona uzupełnia napój ze stojącego przy niej czajnika. Nie trzeba prosić o repetę. Gospodyni dobrze wie, co ma zrobić. Nie należy się również krępować, jest to całkiem normalna rzecz.

Być może ważniejszym od herbaty napojem jest kumys i szubat, otrzymywane ze sfermentowanego mleka odpowiednio kobyły i wielbłądzicy. Napój ten oczyszcza przewód pokarmowy, sprawia, że Kazachowie długie lata żyją w zdrowiu!

Z potraw mięsnych na kazachskim stole króluje wołowina i konina. Konina jednak jest droga, zatem jadana jest przy szczególnych okazjach. Niemniej, mięsa spożywają bardzo dużo. Jak sami z siebie żartują: są drugim narodem po wilkach w ilości spożywanego mięsa!

Wiwat Państwo Młodzi!

Ślub u Kazachów odbywa się dwuetapowo: najpierw do panny młodej przyjeżdża pan młody, by ją „wykupić”. U niej odbywa się pierwsza część ślubu. Następnie wszyscy jadą do domu pana młodego, gdzie odbywa się jego druga część. Dwojakiego rodzaju są również zaproszenia. Na tym od panny młodej widnieje tylko jej wizerunek. Na zaproszeniu od pana młodego są już umieszczeni oboje.

Wskazane jest, by na takiej uroczystości była jak największa liczba osób. Może być 200, ale nie zaszkodzi, jeżeli będzie 400. Jednak w obecnych czasach, kiedy młodzi mają ściśle określoną kwotę przeznaczoną na uroczystość weselną, na zaproszeniach zaznacza się, by goście nie zapraszali na dany ślub swoich znajomych, gdyż nie będzie dla nich miejsca.

Wśród Kazachów istnieje przekonanie, że jeżeli nie widziało się czyjegoś ślubu, to nie wierzy się w to, że dana osoba zawarła związek małżeński. Z tego właśnie powodu wszyscy chcą uczestniczyć w tej uroczystości! Ponadto wypada mieć ślub bardziej huczny od tego, który urządził sąsiad.

Salam alejkum!

Obecnie Kazachstan, oprócz autochtonów zamieszkuje ponad sto różnych nacji. Wszyscy oni, chociaż głównie trafili tutaj w drodze przymusu, zasymilowali się z tym krajem, są jego nieodłączną częścią. Ponieważ jednak jest takie zróżnicowanie narodowości, istnieje również zasadnicze rozróżnienie na to, co jest „kazachskie” oraz to, co jest „kazachstańskie”

„Kazachskie” dotyczy jedynie Kazachów: ich kultury, tradycji, potraw, etc. Wszystkiego, co jest związane z ich narodem, nacją. „Kazachstańskie” zaś dotyczy całego kraju: system, waluta, prezydent itd. Dotyczy wszystkich obywateli.

I chociaż Kazachstan ciągle jeszcze większości z nas kojarzy się raczej z przymusowymi wyjazdami w dalekie i nieznane strony, dzisiaj warto go odwiedzić dobrowolnie. Warto zobaczyć kraj ogromny, odmienny pod każdym względem od Polski; pod względem przyrody, ukształtowania terenu, zjawisk atmosferycznych. Odmiennej kultury i obyczajów. Ludzkich zachowań.

Burabaj
Burabaj. Fot. Piotr Pietrzak

Kraj, w którym można spotkać serdecznych i szczerych ludzi, którzy, nawet zupełnie obcą osobę potraktują jak gościa honorowego. Przyjmą do swojego domu, zaproszą do stołu i ugoszczą. Chociaż większość z nich, nawet współcześnie żyje skromnie. Ale przecież serca mają otwarte.

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Komentarze (4)

  • 03.10.13, 07:52

    Komentarz usunięty

  • jacek bas (gość)

    jacek bas (gość)

    15.02.12, 09:09

    o.k.

    Zgłoś

  • feloboy (gość)

    feloboy (gość)

    13.02.12, 15:52

    Dobre i interesujące.Polecam.

    Zgłoś

  • moniq (gość)

    moniq (gość)

    13.02.12, 15:51

    Doskonale i rzeczowo opisane,zwięźle i na temat.

    Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 8265

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 7227

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 42170

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 9159

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 11518

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 8908

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 10807

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 8326

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 10255

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 6752

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 8787

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 6824

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 70609

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 180806

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 8269

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 287572

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze