Dziś jest 20.07.2024

Imieniny obchodzą Czesław, Hieronim, Eliasz, Czesława

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Liryka, Autentyzm, Otwartość, Spokój – cały LAOS

Są miejsca na ziemi uznane za 'koniec świata'. Czasami warto sprzedać swój posag i wyruszyć ku przygodzie. Laos bez wątpienia jest tym miejscem gdzie człowiek może poszukać własnego 'ja', a może nawet je odnaleźć...Tu ukojenie znajdzie i dusza i ciało..

Laotańska magia w stolicy

Vientiane – stolica Laosu od 1954 roku zachęca swoją innością na tle innych azjatyckich stolic. Sympatię do tego miasta pogłębia wizyta w Muzeum Narodowym Laosu, w którym znajdują się kości dinozaura, kilkusetletnie bębny zdobione żabami czy wielki kamienny dzban do palenia zwłok. Warto Vientiane potraktować jako muzeum sztuki sakralnej.

Symbolem miasta a jednocześnie ogromną złotą pagodą przy miejskich rogatkach i pomnikiem narodowym jest Wat That Luang. Przed wejściem do świątyni wznosi się pomnik króla Setthathirata. Na pierwszym dziedzińcu rośnie święte drzewo Bodhi, takie samo pod którym Budda osiągnął oświecenie. Wg legendy, niegdyś stała tu stupa, w której przechowywano fragment mostka Buddy.

Laos

źródło: http://www.flickr.com/photos/wakxy/2412710066/
autor: Joaquin Uy

Ponadto w Vientianie znajduje się stara Czarna Stupa pod którą, jak mówią ludowe opowieści, spoczywa siedmiogłowy smok, który chronił ludzi w trakcie najazdu tajskiego.

Wat Si Saket została rozsławiona dzięki tysiącom posągów Buddy znajdujących się w każdym kącie budynku.

W centrum miasta jest Pomnik Zwycięstwa (Patuxay) upamiętniający poległych w walkach o niepodległość z Francją. Co ciekawe wzorowany jest na paryskim Arc de Triomphe.

[/align]

Buddaland

Zadziwiające, że leżący ok. 30 km od stolicy Laosu Park Buddy został stworzony zaledwie kilkadziesiąt lat temu. Prawdziwa nazwa dla tego osobliwego miejsca to Sala Xieng Khuan. Słowo 'Sala' oznacza 'miejsce do medytacji'. Park Buddy to duży ogród stworzony przez kapłana - szamana Luang Pu. Jednak to nie kwiaty są tu podziwiane, lecz betonowe wizerunki Buddy, ludzi, bogów, zwierząt, demonów oraz bóstw hinduistycznych. Luang Pu połączył filozofię buddyjską, mitologię i wierzenia hinduistyczne tworząc coś nowego i zarazem dość dziwacznego. Z tego powodu uważany jest za niektórych za szarlatana. Rzeźby przedstawiają postacie w różnych sytuacjach życiowych - kłócące się, bawiące czy odpoczywające. Niektóre rzeźby są imponująco wielkie, np. 120 metrowy odpoczywający Budda lub ogromna rzeźba przypominająca wyglądem dynię. Można wejść do niej przez 3-metrowe usta. Na kopułę wchodzi się schodami pokonując kolejno piekło, ziemię i niebo. Wąskie schody docierają na sam szczyt rzeźby, z którego roztacza się wspaniały widok na cały Buddha Park.

Buddha Park

źródło: http://www.flickr.com/photos/fischerfotos/7426553716/
autor: Mark Fischer

Oaza i rozkosz dla ciekawych świata

Luang Prabang zdecydowanie przewyższa kulturalnie inne miasta w Laosie. Doceniono to w 1995 kiedy to całe miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa – UNESCO. Dzień w Luang Prabang warto zacząć od uczestnictwa w tradycyjnym obdarowywaniu mnichów jedzeniem. Codziennie mnisi modląc się wędrują wzdłuż głównej ulicy trzymając naczynia, do których wierni nakładają ryż i owoce.

W centrum Luang Prabang wyrasta wzgórze Phu Si, na którym wybudowano kilka watów. Ilość świątyń buddyjskich, które można odwiedzić w samym Luang Prabang oscyluje wokół dwudziestu, ale ta położona w Phu Si, jest rzeczywiście warta pokonania 355 schodków prowadzących na szczyt, na którym jest położona. Panorama ze wzgórza w słoneczny dzień to prawdziwa rozkosz dla oczu.

Będąc w Luang Prabang nie można ominąć Pałacu Królewskiego, który obecnie pełni funkcję muzeum. Są tu m.in. prezenty podarowane parze królewskiej przez dyplomatów odwiedzających dwór królewski (w tym między innymi fragment skały księżycowej podarowanej przez Amerykanów i miniaturka "Szczerbca" - dar rządu polskiego z lat 60-tych). W jednej z komnat można podziwiać replikę złotego stojącego Buddy - najświętszy posag Buddy w Laosie.

Jak Luang Prabang to Wat Xiang Thong (Klasztor Złotego Miasta). Wewnątrz świątyni przechowywana jest statua leżącego Buddy, która uważana jest za jeden z najpiękniejszych laotańskich posągów wykonanych z brązu. W Wat Mai znajdują się płaskorzeźby na złotej fasadzie, przedstawiające życie jednego z ostatnich wcieleń Buddy. Z kolei w Wat Wisunalat odnajdziemy w sali wyświęceń największego w mieście, 6-metrowego złotego Buddę.

Wieczór w Luang Prabang najlepiej spędzić na nocnym markecie w centrum miasta. Wybór spośród rękodzieł jest ogromny, ale zanim zdecydujemy się na zakup warto się trochę potargować!

Laos

źródło: http://www.flickr.com/photos/esme/5388385279/
autor: Esme Vos

Informacje praktyczne:

wstęp do Pałacu Królewskiego - 20 000 Kip
wstęp do Wat Xieng Hong - 10 000 Kip (całość obiektu)
wstęp do Wat Wisunalat - 10 000 Kip (płatne wejście do środka świątyni, otaczający teren - za darmo)
wstęp na wzgórze Phu Si - 10 000 Kip - płaci się tylko przy północnym wejściu (wejście od strony południowej bezpłatnie)

W poszukiwaniu kontaktu z naturą


Okolice Luang Prabang to kopalnia naturalnych skarbów. Około 30 km na południe od dawnej stolicy Laosu znajduje się wodospad KuangSi. Sama podróż w to miejsce jest ciekawa, bo po wyjściu z busa turystów czeka wędrówka po bujnej dżungli. Kierując się do głównego kilkudziesięciometrowego wodospadu, na drodze napotyka się na wiele turkusowych 'oczek', które tworzy spadająca ze skał woda. Już w jednym z nich możemy poczuć frajdę z kąpieli lub iść dalej by wspiąć się przez dżunglę na wodospadowe szczyty. Wspinaczka nie należy do najprostszych, ale o całym trudzie zapomina się patrząc na widok z samej góry. Także sam masaż pleców pod kaskadą krystalicznej wody dostarcza niezwykłych przeżyć. Obok wodospadu można zobaczyć niedźwiadki albo tygrysy biegające na wolności.

Laos

źródło: http://www.flickr.com/photos/mckaysavage/6579632711/
autor: McKay Savage


Wodospad był jeszcze piękniejszy przed 2003 rokiem, kiedy to wysoka formacja skalna z wapienia runęła pod swoim ciężarem. Miejscowa ludność twierdzi, że tak się stało przez chciwych organizatorów wycieczek, którzy zapomnieli o Pi – duchach tego miejsca.

Informacje praktyczne:

wstęp do wodospadu Kuang Xi – 15 000 Kip

Puk, puk. Kto tam?? BUDDA!

Groty Pak Ou są oddalone o ok. 25 km od Luang Prabang. Znalezienie łodzi by tu dotrzeć nie jest wielką trudnością. Organizacją wycieczek do jaskiń chętnie zajmują się hotele, a nad rzeką czekają sternicy, których nie trzeba szukać, bo to oni sami znajdują turystów. W planach podróży często jest postój w osadzie tkaczy bądź w małej wiosce słynącej z destylacji ryżowej whisky, której degustacja jest bardzo ciekawym doświadczeniem!

Laos

źródło: http://www.flickr.com/photos/azwegers/6172935890/
autor: Arian Zwegers


Przy wejściu do jaskiń nie sposób nie zauważyć rozciągającego się widoku na strome ściany skalne i spienione wody NamOu, który wpada w tym miejscu do Mekongu. Pak Ou to dwa poziomy a właściwie dwie jaskinie – Tham Ting i Tham Phoum. Tam wierni ustawili setki posążków Buddy i Jego uczniów. Wizerunki wyróżniają się wielką różnorodnością, są wykonane z żywicy, steatytu, piaskowca, odlane z metalu, najczęściej są wyrzeźbione w drewnie, pokryte lakierem lub płatkami złota. Niektóre z nich wyglądają tak jakby miały się rozsypać od jednego większego podmuchu wiatru.

Obecnie w grotach znajduje się około 4 tys. posągów Buddy. Dawniej groty miały funkcję składnic przechowujących zniszczone, świątynne wizerunki Buddy (wszystkie oblicza Buddy są święte i nie można ich zniszczyć), ale praktyka pozostawiania Jego wizerunków trwa do dzisiaj.

Do górnej części jaskini prowadzą kamienne schodki. Tu znajduje się, także kamienna, miarka z zębatą podziałką, która symbolizuje przemijanie. Po ząbkach przesuwa się figurka kaczora, która zbliża się do figurki węża. Odległość między nimi jest sprawdzana przez mnichów, bo kiedy wąż pożre kaczora, nastąpi koniec świata.

Informacje praktyczne:

wstęp do Jaskiń Pak Ou - 10 000 Kip

Nauka godzenia się z losem

Na Laos w czasie tzw. Tajnej Wojny spadała około jedna bomba co osiem minut. Xieng Khuoang jest jedną z najbardziej zniszczonych prowincji. Po tym jak dawna jej stolica została doszczętnie zburzona przez amerykańskie bomby, głównym ośrodkiem jest Muang Phonsavan. Warto, oczywiście stosując środki ostrożności, ruszyć śladem mrocznej historii. Zadziwiające w tym miejscu jest to, że mieszkańcy tych ziem po bombardowaniach wrócili do dawnego życia przystosowując pozostałości po wojnie do swoich potrzeb. Przepołowione łuski od pocisków znajdują zastosowanie jako koryta dla świń albo doniczki, torby na amunicję to obecnie chlebaki. Największą atrakcją XiengKhouang jest Równina Dzbanów. Do dzisiaj mimo wielkiego postępu cywilizacyjnego i zastosowania najnowszych technik pochodzenie urn jest zagadką. Odpowiedzi typu kiedy i po co są pełne przypuszczeń, niewiadomo czy gigantyczne naczynia były urnami grzebalnymi, czy też służyły do przechowywania żywności lub wody.

Laos

źródło: http://www.flickr.com/photos/slapers/2086877228/
autor: Paul Arps


Laotańskie legendy mówią, że mieszkańcami płaskowyżu niegdyś byli olbrzymi. Ich król Khun Cheung po wygranej bitwie z nieprzyjacielem kazał wykuć wielkie kamienne naczynia by warzono w nich ryżowe wino lao lao, którym celebrowano zwycięstwo.
W okolicach Phonsavanu znajdują się 3 udostępnione dla turystów i pełne dzbanów stanowiska archeologiczne. Największy z kamiennych dzbanów ma ponad 2,7 m wysokości. Do tej pory nie wprowadzono zakazu dotykania i wspinania się na dzbany.

Informacje praktyczne:

Autobus z Luang Prabang do Ponsavan odjeżdża raz dziennie, o 08:30. Przejazd trwa 8 godzin, koszt 85 000 Kip.


Uciekając od turystów

Na dalekie południe Laosu dociera już niewielu turystów, ale dociekliwy podróżnik znajdzie drogę... 14 km na południowy zachód od Champasaku, a 45km od Pakxe znajdziemy powstały jeszcze przed świątyniami Angkoru - Wat Phu. Jest to kompleks wybudowany ku czci hinduskiego boga Siwy i powstały dla wyrażenia silnych powiązań pomiędzy ludzkością a naturą. Niestety niewiele obiektów przetrwało próbę czasu, ale wciąż można podziwiać liczne ruiny. Kompleks dalej jest interesujący i ma fajny klimat, choć nie można spodziewać się czegoś na wzór Angkor Wat. Obecnie czwartego dnia po nowiu w szóstym miesiącu księżycowym ma miejsce ceremonia w trakcie której członkowie plemienia blisko spokrewnionego z Khmerami dokonują uboju byka na cześć założyciela świątyni. Urzeka widok na dorzecze Mekongu. Za główną świątynią, u podnóża urwiska, tryska źródło uznawane za święte. Często przybysze chcąc zapewnić sobie szczęście i błogosławieństwo namaszczają się jego wodą.

Laos

źródło: http://www.flickr.com/photos/rocrowley/4995638142/
autor: Ronan Crowley


Nic tylko zbierać siły, fundusz i organizować sobie czas, by wszystko to podziwiać na własne oczy!

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 7476

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 6608

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 27084

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 8245

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 10289

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 8331

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 9666

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 7367

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8762

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 6275

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 7838

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 6055

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 50631

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 128552

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 7273

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 195181

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze