Dziś jest 19.02.2020

Imieniny obchodzą Arnold, Konrad, Manswet, Gawin

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Mistycznie, prowincjonalnie, sennie - fotorelacja z Laosu

Autor: Magdalena Bernatek

Data publikacji: 23.06.2012 22:25

Liczba odwiedzin: 3363

Tagi: azja, laos, luang prabang, vientian, mekong, tajlandia, staż zadanie 3, magdalena bernatek, fotorelacje

"Bywają ludzie, którzy w jakiejś chwili przestają być sobą i tym, co ich otacza. Istnieje godzina, w której pragnę być sobą i tym, co nieoczekiwane. Sobą i chwilą, gdy brama, zazwyczaj wychodząca na podwórze, powoli się uchyla, ukazując łąkę, na której się pasie jednorożec." (José Ortega y Gasset) W Laosie jest właśnie trochę jak w bajce o jednorożcu, która dzieje się nieśpiesznie i we właściwym sobie tempie.. Prawdziwym skarbem tej bajkowej krainy są jej niezwykli mieszkańcy.

Życie Laotańczyków "miejskich" nie różni się znacznie pod względem tempa od życia tych, żyjących na prowincji. W miastach popularnym środkiem transportu są tuk-tuki, skutery, rzadziej rowery. Często po prostu się chodzi - mieszkańcy polegają na tym, za co sami odpowiadają. Samochody to prawdziwa rzadkość. Są tu już passe, albo po prostu moda na nie jeszcze nie przyszła - trudno osądzić, czas pokaże :) Prawda jest taka, że samochód to drogi rarytas dla żyjących skromnie, często wręcz na pograniczu biedy Laotańczyków. Paradoksalnie są to jednak ludzie pozytywnie nastawieni do życia.

Laos - życie nad rzeką

źródło: http://www.flickr.com/photos/suprememoocow/4442237668/
autor: Andrew Newdigate


Życie w Laosie toczy się nad rzeką. Rzeką, która jest źródłem, początkiem i końcem. Naturalną granicą oddzielającą kraj od Tajlandii, tak innej pod każdym względem. Połączenie zwiedzania Laosu z pokonaniem choćby fragmentu rzeki wydaje się więc uzasadnionym wyborem, szczególnie gdy weźmie się pod uwagę fakt, że Laosu bez rzeki Mekong by najpewniej nie było.

Laos - życie nad rzeką

źródło: http://www.flickr.com/photos/dalbera/4329958193/
autor: Jean - Pierre Dalbera


W Laosie nadal łodzi jest więcej niż samochodów. Przebycie niecałych 400 km między położoną koło granicy z Tajlandią stolicą kraju a Luang Prabang zabiera około dziesięciu godzin. Jest to jednak czas niezapomnianych wrażeń – serpentyny, pękające dętki i widowiskowe wzniesienia - połączenie prawdziwie niecodzienne, dawno już zapomniane w erze szybkich samochochodów i jednorazówek.

Laos

źródło: http://www.flickr.com/photos/rosskevin756/5284130930/
autor: Kevin Ross


Zdejcia Magda

źródło: http://www.flickr.com/photos/smogsucker/2869022335/
autor: Baron Von Veinerschnitzel


Do 1994 roku na rzece nie było żadnego mostu. Do Laosu z Tajlandii można było dostać się tylko rzeką lub samolotem. Budowę mostu łączącego Laos z Tajlandią, uzasadniano jako “międzynarodową pomoc”, mającą na celu otwarcie Laosu na świat.. było to w dużej mierze "otwarcie" wymuszone przez Chiny i Tajlandię wbrew Laotańczykom. Zresztą nawet otwarcie mostu nie zmieniło preferowanego przez Laotańczyków sposobu przemieszczania się. Rzeka jest ciągle najchętniej uczęszczaną trasą. Mosty (już dwa) i drogi lądowe pełnią raczej drugorzędną rolę. Zresztą większość mieszkańców Laosu nie wyrusza w długie wędrówki po kraju. Laotańczycy mieszkają w małych wioskach rozrzuconych w dorzeczu Mekongu. Charakterystyczne są domy na palach chroniące mieszkańców przed utratą dachu nad głową w porze mokrej.

Laos

źródło: http://www.flickr.com/photos/18261299@N00/4652580632/
autor: sweet_redbird


W Laosie czas jest "dużo tańszy" niż na Zachodzie. Tutaj przyśpieszyć się po prostu nie da - stan dróg często woła o pomstę do nieba, trzeba liczyć się z tym, że przejechanie 100 czy 300 km zajmuje 8-12 godzin. I to jest właśnie jednocześnie największy mankament, ale i urok pobytu w tym najsłabiej rozwiniętym zakątku Azji. Jeśli tyle czasu wytrzymasz sam ze sobą, "często - gęsto" na twardym siedzisku z dziurą w podłodze, przez którą wbija się tuman kurzu z drogi, to znaczy, że inni też dadzą radę. To prawdziwa próba dla osób z cywilizowanego, głośnego zachodu. W takiej wymuszonej samotności możesz skupić się na byciu sobą i ze sobą. Dla jednych będzie to prawdziwy relaks, dla drugich droga przez mękę :)

Należy nastawić się na to, że podstawowym składnikiem niemal każdego laotańskiego dania jest kleisty ryż. Znajdziesz go w zupie. Jest dodatkiem do mięsa i daniem samym w sobie. Produktem zastępczym może być makaron, ale i tu od ryżu daleko nie uciekniesz, bo makaron nie przypomina tego znanego nam z marketu - w Laosie zjesz makaron sojowy lub właśnie ryżowy. Zasadniczo kuchnia jest prosta, niewyszukana, ale jednocześnie bogata. Używa się warzyw, mięsa, ryb, smaży, dusi i gotuje na parze. A do tego obowiązkowo przyprawia. Na prowincji je się mięso szczurze i ptasie. Podobno z grilla smakuje dobrze :)

Laos

źródło: http://www.flickr.com/photos/whltravel/4634966553/
autor: whl.travel


Poszukując informacji o Laosie w internecie, trafiłam na blog osób, które opisały swoją podróż po Laosie. Z ich relacji dowiedziałam się o możliwości zrobienia "trasy - pętli" na skuterko - motorku w centralnym Laosie. Trasa wiedzie wiejskimi drogami, ma długość 400 km i tylko jej fragment jest wylany asfaltem. Reszta trasy wiedzie przez piach, glinę i żwir (czasem mix kilku). Start w kultowym dla "loopiarzy" miejscu - Thakhek Travel Lodge, gdzie przechodzi się krótki kurs jazdy na skuterku z biegami. Lekcji udziela ponoć prawdziwy znawca tematu, kompletnie odjechany zresztą, ale budzący sympatię. Wybierając podobną formę zwiedzania widzi się Laos oczami jego mieszkańców. W ten sposób mamy też chyba najlepszą okazję poznać kraj "od kuchni".

Laos

źródło: http://www.flickr.com/photos/jmbaud/5265287269/
autor: Jean - Michel Baud


Laos jest krajem mistycznym. Wysoce prawdopodobne, że na atmosferę jaką czuje się w Laosie nieoceniony wpływ ma codzienna niemal styczność z mnichami.Raczej trudno ich przeoczyć. Naukowcy od jakiegoś czasu próbują dowieść, że na nasze zachowania wpływa to, w co jesteśmy ubrani i to, co mają na sobie inni. Nie wiem dokładnie jak to działa, ale jestem pewna, że skromne, pomarańczowe stroje Laotańskich mnichów mają nieocenione znaczenie, jeśli chodzi o sposób postrzegania Laosu przez przyjezdnych.

Niby jedyną awangardą w przypadku ubioru mnicha z Laosu wydaje się być dość nieprzystający do europejskich standardów kolor mnisich strojów. Bowiem zamiast czarnych habitów, uduchowieni wyznawcy buddyzmu noszą pomarańczową togę. Nieco tropikalny kolor nie odbiera mnichom dostojności. Jest to jednak dostojność nietypowa.. jakaś taka weselsza niż ta do której jesteśmy przyzwyczajeni w jej zachodniej odmianie. Taka powaga bez patosu. Trochę bardziej w duchu franciszkańskim, niż biskupim, jeśli przyrównywać to, do czegoś co znamy.

Laos - życie nad rzeką

źródło: http://www.flickr.com/photos/whltravel/3925313251/sizes/z/in/photostream/
autor: whl.travel


Rację mieli francuscy kolonizatorzy, którzy mówili, że "Wietnamczycy sadzą ryż, Khmerowie się temu przyglądają, a Laotańczycy słuchają, jak rośnie"...

Laos - życie nad rzeką

źródło: http://www.flickr.com/photos/whltravel/4634966305/
autor: whl.travel


W Laosie leżącym na terenie historycznej Krainy Miliona Słoni mieszkają przedstawiciele Azjatów o charakterystycznym wyglądzie. Charakterystyczny jest w ich wyglądzie nos -brakuje mu jakby czubka. Popularne jest przekonanie, że dziwny kształt nozdrzy jest skutkiem jedzonego w nadmiarze ryżu. Popularny jest też następujący żart: “Gdzie jest twój nos? Mój nos pojechał do Japonii!”. No cóż... mówiłam już, że Laotańczycy są mocno specyficzni :)

Laos - życie nad rzeką

źródło: http://www.flickr.com/photos/whltravel/3925241147/
autor: whl.travel

Komentarze (5)

 • 01.02.14, 18:44

  Komentarz usunięty

 • p (gość)

  p (gość)

  04.07.12, 23:42

  do Gioia: to może zrzutkę zrób i spraw aby laos stał się realnością???? liczą się chęci zaangażowanie i zdolności...a tu takie rzeczy, cechy widzę a nawet więcej.... czytasz i marzysz... też chciałabym być twórcza...

  Zgłoś

 • Halo (gość)

  Halo (gość)

  29.06.12, 13:08

  Zgadzam się z aks_8583 fotorelacja nie ma ustalonej zasady, że muszą to być zdjęcia wyłącznie zrobione przez autora. Uważam, że autorka świetnie sobie poradziła! :) Gratuluję Ci i życzę podróży o jakich marzysz! :)

  Zgłoś

 • aks_8583 (gość)

  aks_8583 (gość)

  28.06.12, 20:33

  Może i zdjęcia są ściągnięte z Internetu, (bo skoro autorka w Laosie nie była, to i skąd miała mieć zdjęcia?), ale cóż z tego? Laos daleko, podróż droga, może autorka pasjonuje się takimi miejscami i tylko czeka, aby spełnić swoje marzenie i do takiego miejsca się udać? nie wiem. wiem jedno, w krajach europejskich się jest, w Ameryce się bywa, Turcja, Egipt to kraje wakacyjne a Laos? gratulacje dla Autorki, która mimo, że w Laosie nigdy nie była, pisze o nim z taką pasją! bo łatwo jest opisac miejsce, gdzie się było, znacznie trudniej – pisać z lekkością i z takim przejęciem o miejscu, o którym się marzy, i o którym niewiele osób pamięta. poza tym: fotorelacja jest wtedy, kiedy są zdjęcia. nikt nigdzie nie napisał, że fotorelację można stworzyć tylko ze zdjęć własnego autorstwa. skoro zatem powyższy tekst ma zdjęcia + komentarze, tzn. że jest fotorelacją! 

  Zgłoś

 • Gioia (gość)

  Gioia (gość)

  28.06.12, 17:12

  Lol, co to za fotorelacja, skoro zdjęcia ściągnięte są z flickr, szkoda że autorka nie postarała się dodać ani jednego od siebie.

  Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 3082

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 3102

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 8402

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 4748

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 5556

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 5190

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 4941

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 3909

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 3586

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 3448

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 3511

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 2922

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 12420

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 20299

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 3824

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 22347

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze