Dziś jest 18.04.2024

Imieniny obchodzą Apoloniusz, Bogusława, Alicja, Bogusław

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Liban – najnowsze artykuły i relacje

Liban

Liban jest państwem wyjątkowym na Bliskim Wschodzie. Przede wszystkim dzięki swojej otwartości na inne wyznania oraz ze względu na różnorodność kulturową. Wojnę domową na tle wyznaniowym kraj ma już za sobą, i choć przyniosła ona wiele zniszczeń, zostały po niej wypracowane rozwiązania, pozwalające obywatelom różnych wiar żyć razem i wspólnie decydować o jego losach.


Liban to kraj morza i gór o śródziemnomorskim klimacie. Gorące lata i łagodne zimy na wybrzeżu Morza Śródziemnego i w dolinie Bekaa współwystępują ze śniegiem w wyższych partiach gór. Tym ośnieżonym szczytom zawdzięcza swoją nazwę, która pochodzi od słowa biały.


W chwili obecnej Liban jest miejscem, w którym krzyżują się kultury, obok meczetów stoją kościoły i synagogi, spotkać można kobiety zarówno w czarczafach, jak i ubrane na sposób europejski. W parlamencie i rządzie miejsca rozdzielane są według kryterium przynależności religijnej, tak, aby każde wyznanie miało swoje przedstawicielstwo.


Zróżnicowanie wyznaniowe ma swoje źródło w bogatej historii kraju. Liban był kiedyś częścią Bizancjum, potem przeszedł pod panowanie arabskie, później francuskie. Wiele osób zachowało wiarę chrześcijańską, nie poddając się arabskim wpływom. Doprowadziło to do wojny domowej w drugiej połowie XX wieku, gdy wyznanie i światopogląd nie decydowały jedynie o stylu życia, ale również o preferowanej polityce zagranicznej.


Przed wojną gospodarka Libanu miała się świetnie, kraj nazywany był „Szwajcarią Bliskiego Wschodu”. Obecnie jest na etapie odbudowywania dawnej siły. Znów na jego terenie (głównie w Bejrucie – stolicy) pojawiły się luksusowe kluby, hotele, sklepy i kasyna.


Ogólnie kraj jest bezpieczny, jednak gdzieniegdzie dawne konflikty niekiedy odżywają. Zaleca się więc turystom rozwagę, choć tak naprawdę jedyną niedogodnością mogą być kontrole wojskowe na terenach, gdzie ciągle aktywny jest Hezbollah.


Zwiedzanie warto zacząć od Bejrutu, miasta nazywanego również „Paryżem Wschodu”, w którym mamy szansę obejrzeć zarówno zabytkowe budowle (takie jak XIII-wieczny meczet Omara, czy też XIX-wieczny pałac Bajt ad-Din), jak i nowoczesne hotele, kluby, sklepy – bardzo europejskie i ekskluzywne, oraz zniszczenia wojenne. Szkielet hotelu Holiday Inn ciągle przypomina o niedawnej wojnie, której stanowi pomnik. Ponadto w Bejrucie na uwagę zasługuje Muzeum Archeologiczne ze zbiorami egipskimi i fenickimi oraz Corniche Beirut – nadmorska promenada.


Do innych miejsc wartych odwiedzenia należy Trypolis, podobnie jak Bejrut założony jeszcze w czasach Fenicjan. Warto zobaczyć tu meczet Tajnal, którego budynek wcześniej pełnił rolę kościoła Karmelitów, liczne bazary, XIV-wieczne mauzolea i ruiny twierdz krzyżowców.


Jak przystało na państwo mające tak długą historię, na terenie Libanu prowadzone są wykopaliska archeologiczne. Najważniejsze znajdują się w Tyrze, Byblosie i Baalbeku. To miasta z wielowiekową historią, dzieje Byblosu szacuje się na około 7000 lat, co oznacza, że jest ono jednym z najstarszych ośrodków miejskich na całym świecie. Tyr z kolei był bardzo ważnym ośrodkiem fenickim, potem rzymskim. Z tego czasu zachowało się wiele budowli nadających miastu antyczny klimat. Według legendy to właśnie tu wynaleziono purpurę – barwnik otrzymywany dawniej z rzadkich gatunków ślimaków. Nie wolno ominąć również ruin miasta Andżar, starego ośrodka dynastii Umajjadów, w którym ulice przecinają się pod kątem prostym, a odrestaurowany pałac kalifów podziwiają dziesiątki turystów.


Wiele jeszcze interesujących miejsc w Libanie jest do odkrycia przez dociekliwych podróżnych – wymienione stanowią zaledwie przedsmak i zaproszenie do zainteresowania się krajem. Prawdziwe odkrycia czekają na łowców przygód i koneserów piękna.

Liban – najczęściej czytane

  • Nogi same niosły

    Nogi same niosły

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 14.01.2013 16:30

    Liczba odwiedzin: 6000

    Postanowił kiedyś wyruszyć w dość nietypowy „spacer” – 1300 kilometrów śladami św. Pawła – od Tarsu w Turcji do Jerozolimy, przez Syrię i Liban. Różne światy, różne kultury, po drodze dziesiątki spotkań i przygód, których początki nie zawsze zapowiadały pomyślny koniec. O podróży z celem opowiada Grzegorz Małyga, zwycięzca konkursu „Podróżnicze hardkory”. »

    Tagi: azja, liban, syria, turcja, izrael, wywiady

  • Pieszo do Jerozolimy. Śladami św. Pawła

    Pieszo do Jerozolimy. Śladami św. Pawła

    Autor: Grzegorz Małyga

    Data publikacji: 14.10.2012 23:48

    Liczba odwiedzin: 13061

    Ponad 1300 kilometrów pieszo w upale nierzadko przekraczającym 40 stopni Celsjusza, 51 dni marszu przez góry Liban, półpustynne równiny Syrii i depresję Doliny Jordanu na pielgrzymim szlaku z Tarsu, miejsca narodzin św. Pawła, do Jerozolimy. »

    Tagi: azja, syria, turcja, liban, izrael, relacje, religia, podróżnicze hardkory, turystyka religijna, ranking, grzegorz małyga, turystyka religijna relacje

  • Motorem czy autostopem? O podróżowaniu w Azji

    Motorem czy autostopem? O podróżowaniu w Azji

    Autor: Łukasz Śledziecki

    Data publikacji: 11.07.2012 20:05

    Liczba odwiedzin: 7757

    Odwiedził czterdzieści osiem państw, przejechał tysiące kilometrów. Studiuje archeologię i socjologię. Podróżuje od dziecka. Niedawno postanowił połączyć swoją pasję z pracą i został licencjonowanym pilotem wycieczek. Motorem próbował okrążyć Morze Czarne, lecz zatrzymały go krowy. O filozofii podróży, korzyściach płynących z bycia Europejczykiem, a także sytuacjach ekstremalnych z Aleksandrem Leydo rozmawiał Łukasz Śledziecki. »

    Tagi: azja, gruzja, armenia, iran, liban, staż zadanie 6, łukasz śledziecki, wywiady

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Piszą o Libanie

Brak artykułów

Jedziesz do Libanu? Przeczytaj też o sąsiadach!

  • Bagna sudu, złomowisko czołgów i plantacja pomarańczy

    Bagna sudu, złomowisko czołgów i plantacja pomarańczy

    Autor: Rozanna Bogacz

    Data publikacji: 02.04.2012 15:15

    Liczba odwiedzin: 34116

    „Afryka jest dla wszystkich, którzy chodzą spięci i zastanawiają się, jak tu żyć. Bo jakby Europejczyk miał wsiąść na barkę i dowiedzieć się nagle, że będzie płynął trzy tygodnie zamiast jednego, to by wyskoczył.” - opowiada Zbyszek Gałęza, podróżnik, uczestnik sudańskiego etapu sztafety rowerowej przez Afrykę upamiętniającej dokonania Kazimierza Nowaka, który w latach trzydziestych przemierzył ją samotnie. »

    Tagi: afryka, azja, sudan, uganda, syria, jordania, azerbejdżan, wywiady, podróżnicy, rowery, rozanna bogacz, zadanie 8

  • Na szlaku Izraela

    Na szlaku Izraela

    Autor: Magdalena Przebieracz

    Data publikacji: 15.03.2012 08:42

    Liczba odwiedzin: 5561

    W pierwszych wiekach chrześcijaństwa Jerozolima (stolica Izraela) nie była miastem otaczanym kultem. Dla chrześcijan prawdziwą ojczyzną było niebo a miasto w którym nauczał, umarł i zmartwychwstał Jezus, już nie istniało. Wszystko uległo zmianie ok. 326 r. Wtedy to, dzięki Helenie, matce ówczesnego cesarza Rzymu Konstantyna Izrael przeżył swój rozkwit, a wraz z nim również ruchy pielgrzymkowe. »

    Tagi: azja, izrael, religia, zadanie 5, magdalena przebieracz, turystyka religijna artykuły

  • Migawki z Izraela.

    Migawki z Izraela.

    Autor: Magdalena

    Data publikacji: 23.02.2012 19:38

    Liczba odwiedzin: 2226941

    „Dla mnie najpiękniejsze i najbardziej interesujące w tym kraju są niesamowite wprost sprzeczności, na których jest zbudowany. Izrael to kraj niekończących się paradoksów. Silnie zsekularyzowanemu społeczeństwu towarzyszy niemal wyznaniowe państwo. Jesteśmy jedynym krajem na świecie, który jest tak bardzo konserwatywny, że nie pozwala na funkcjonowanie środków publicznego transportu w dzień święty, w szabas, a zarazem jedynym krajem na świecie, który jest liberalny do tego stopnia, by do konkursu Eurowizji wystawić kandydata transwestytę.” »

    Tagi: izrael, fotogaleria, zadanie3, zadanie 3 fotorelacja

  • Izrael – koszerna krucjata

    Izrael – koszerna krucjata

    Autor: Magda Ramos

    Data publikacji: 29.09.2011 08:53

    Liczba odwiedzin: 5585

    Jest rok 5771, wszystkie sklepy są czynne wyłącznie od niedzieli do czwartku, przedmioty wrzucone do wody nie toną, po ulicach chodzą ubrani na czarno mężczyźni z długimi brodami, świąteczny kalendarz rozpoczyna dziesięć Strasznych Dni (Jamim Noraim) przeznaczonych na surową pokutę, a dookoła roztacza się pustynny, jałowy krajobraz. To nie kolejny hollywoodzki scenariusz, lecz izraelska codzienność. »

    Tagi: azja, izrael, jerozolima, hajfa, tel awiw, artykuły, magda ramos

  • Targowiska Bliskiego Wschodu

    Targowiska Bliskiego Wschodu

    Autor: Marta Rozbicka

    Data publikacji: 08.08.2011 09:37

    Liczba odwiedzin: 10721

    To miejsce odczuwa się wszystkimi zmysłami. Świeże przyprawy oszałamiają kolorami i zapachami, lokalne przysmaki roztaczają zachęcające wonie. Sprzedawcy zachwalają swój towar – fantazyjnie zdobione dywany, biżuterię, fajki wodne, ubrania i starają się przekrzyczeć innych kupców. Hałas utrudnia zebranie myśli. Wystawione na straganach przedmioty po pewnym czasie zlewają się w jedną barwną masę. »

    Tagi: azja, afryka, syria, turcja, egipt, iran, damaszek, stambuł, kair, tabriz, teheran, zakupy, marta rozbicka

  • Izraelski kocioł kulinarny

    Izraelski kocioł kulinarny

    Autor: Anna Wiśniewska

    Data publikacji: 14.07.2011 16:28

    Liczba odwiedzin: 5215

    Do powstałego w 1948 roku Państwa Izrael przybywali Żydzi z całego świata. Przywieźli ze sobą nie tylko dobra materialne, ale przede wszystkim bogate tradycje regionalne z innych krajów. Tym sposobem Izrael wzbogacił się o smaki z całego świata. Dlatego tak trudno określić jednoznacznie, które potrawy są typowo izraelskie. Bardziej dociekliwi zapytaliby, czy takie w ogóle istnieją… »

    Tagi: azja, izrael, kuchnia, anna wiśniewska, kuchnia artykuły

  • Blaski i cienie wolontariatu w Izraelu

    Blaski i cienie wolontariatu w Izraelu

    Autor: Monika Bury

    Data publikacji: 28.06.2011 14:31

    Liczba odwiedzin: 11627

    Wychodząc z założenia, że by poznać daną rzeczywistość trzeba polegać nie tylko na ocenie innych, ale również na własnym postrzeganiu, wybieram się na miesięczny wyjazd do Izraela. Przygotowania? Jakiś minimalny kurs języka hebrajskiego i palestyńskiego (hebrajski jest zdecydowanie łatwiejszy!), parę aktualnych pozycji o Izraelu, zdobytych w pobliskiej ambasadzie. Czas w Izraelu, oprócz zwiedzania i przyglądania się tamtejszej rzeczywistości, chcę spędzić, pracując jako wolontariuszka w jednym z domów dla upośledzonych dzieci. »

    Tagi: azja, izrael, jerozolima, aszdod, rosh hanikra, akka, hebron, tel awiw, relacje, wolontariat

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Wyszukaj najtańsze bilety lotnicze do Libanu w wyszukiwarce lotów umieszczonej poniżej!

Wyszukiwarka lotów

Osoby podróżujące

Osoby podróżujące

Wszystko o Azji