Dziś jest 23.09.2020

Imieniny obchodzą Bogusław, Tekla, Libert, Boguchwała

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

MonGOlia nie dla każdego!

Autor: Paulina Pinkowska

Data publikacji: 10.06.2012 12:07

Liczba odwiedzin: 6249

Tagi: azja, mongolia, ułan batar, gobi, jezioro khovsgol, relacje, paulina pinkowska, staż zadanie 1

Po co Ty tam właściwie jedziesz – pytali znajomi. – Przecież tam nic nie ma, same stepy – dziwili się. Jezioro Khövsgöl oczarowuje, Pustynia Gobi szokuje, mongolska gościnność wzrusza. Mongolia ma więcej do zaoferowania, niż może się nam wydawać. To jest kraj dla tych, którzy szukają mocnych wrażeń. Mongolia jest wyzwaniem.

Nienawidzę gdy nie ma ciepłej wody, albo w ogóle nie ma wody, gdy nie ma prądu,nie ma internetu, a chcesz porozmawiać z bliskimi, którzy zostali tak daleko. Nie znoszę burz piaskowych wiosną i śniegowych zamieci zimą. Oczekiwałam lata...i nadeszło upalne i suche, że nie ma czym oddychać. I chociaż czasami doprowadzona byłam do skraju wytrzymałości to kocham ten wiatr we włosach, gdy pędzę galopem przez stepy.

Kocham podziwiać chmury i błękit nieba, leżąc na zielonej trawie. Żaden kraj nie budził we mnie tylu emocji, zarówno tych negatywnych jak i pozytywnych. Obok Mongolii nie można przejść po prostu obojętnie.

Autorka, czyli ja!

Autorka, czyli ja!

Z Chin do stolicy Mongolii

Przyjechałam koleją transsyberyjską z Chin, spędziłam wiele godzin w pociągu, które przespałam, ponieważ byłam chora. Z dworca odebrał mnie mój kolega Mongoł poznany w Hong- Kongu Содхүү- mongolska gościnność jest mi dobrze znana.

Tradycyjnymi zwierzętami stadnymi Mongołów jest pięć "klejnotów": konie, owce, kozy, krowy/yaki i wielbłądy.
 
Tradycyjnymi zwierzętami stadnymi Mongołów jest pięć "klejnotów": konie, owce, kozy, krowy/yaki i wielbłądy.
fot. Paulina Pinkowska

Nie mogę oddychać. Minus 40 stopni to normalny zimowy dzień jak co dzień dla mieszkańców Mongolii. Patrzę z niedowierzaniem. Jak oni to robią? Są twardzi to trzeba im przyznać. Odpowiedni, tradycyjny strój i czapka z lisa pomaga im przetrwać srogą zimę.

Содхүү pomógł mi dostać się do akademika i załatwić sprawy na Państwowym Uniwersytecie, gdzie podjęłam staż. Pełna oczekiwań i radości z wolności po opuszczeniu komunistycznych Chin, czekałam co przyniesie życie w Ułan Bator.

A życie płynie tutaj spokojnie, nie ma takiej sprawy, która by nie mogła zaczekać do jutra. Маргааш, маргааш! Bywa to bardzo irytujące szczególnie, gdy trzeba załatwić coś szybko.

Kult Czyngis-chana

Legenda Czyngis-chana, długoletniego władcy imperium mongolskiego wciąż trwa. Mongołów rozpiera duma. Czyngis-Chan z początku będący niewolnikiem, cierpiącym głód i upokorzenie, dzięki swojej sile, wytrwałości i inteligencji, stanął na czele nowego imperium. Władca ma na swoim koncie liczne podboje: plemion tatarskich, zwycięską wojnę z Kereitami, zwycięstwo nad Najmanami i Merkitami, zdobycie Chin północnych.

W dzisiejszej Mongolii kult Czyngis-chana w wielu aspektach ma wymiar tandetny. Wizerunek wielkiego wodza spogląda z plakatów, etykiet piwa i wódki. Jego imię nadaje się nowo narodzonym dzieciom. Wódz symbolizuje cechy swego kraju i ludu: państwo jako niezależną polityczną całość i nomadyczny, partnerski tryb życia oraz waleczność.

Mongołowie bowiem nie są osobami, które chcą problem przedyskutować, najczęściej w ruch idą pięści, nie warto zatem wmieszać się w bójkę, gdyż może się to skończyć na posterunku policji.

Muzeum Chinngis Khana

Czyngis-chan spędzał całe życie w siodle i sypiał w jurcie, ale już jego syn Ugedej zdał sobie sprawę, że „królestwo można zdobyć z końskiego grzbietu, jednak zarządzać nim stamtąd nie sposób”. Ponieważ zachowanie kontroli nad podbitymi terytoriami zagwarantować może jedynie sprawna administracja, Ugedej kazał zbudować nową stolicę – Karakorum.

Wiadomo, że Czyngis-chan czcił Wieczne Niebo i uznawał je do pewnego stopnia za tożsame z Bogiem religii monoteistycznych, stąd w wypowiedziach kierowanych do przedstawicieli obcych narodów mówił po prostu o Bogu. Czyngis-chan wielokrotnie podkreślał, że to właśnie z wyroku Wiecznego Nieba zdobył władzę i ono pozwala mu wygrywać kolejne wojny. Sam był uważany za syna Nieba.

Pięć klejnotów

owce i kozy

Marco Polo napisał, że Mongołowie do bóstwa niebiańskiego modlą się tylko o zdrowie ducha i ciała, zaś do ziemskiego - o trzody, dzieci i zboża.

Tradycyjnymi zwierzętami stadnymi Mongołów jest pięć "klejnotów": konie, owce, kozy, krowy/yaki i wielbłądy.
Konie są centralnym elementem ich tożsamości. Niektórzy Mongołowie nauczyli się jeździć konno, zanim mogli chodzić. Dżokejem można zostać już w wieku 5 lat!

Owce są podstawą stad, a zarazem najbardziej podstawowym zwierzęciem diety dla mongolskich koczowników. Kozy są bardziej powszechne na obszarach suchych, gdzie produkcja wełny dla kaszmiru jest głównym przemysłem. Kozy są bardziej szkodliwe dla muraw niż owce ze względu na ich styl jedzenia. Kozy bowiem wyciągają całe rośliny - a skutki tego były widoczne na Gobi.

YakiYaki

Wielbłądy w Mongolii są dwugarbne. Są one wykorzystywane do przenoszenia jurt.

Największe wrażenie wywarły na mnie yaki. "Włochate" krowy (Bos taurus) – wiedzą, jak znaleźć paszę pod śniegiem i z łatwością dostosowują się do wysokości. Produkują także więcej mleka od zwykłej krowy.

Życie w jurtach

Stereotypowy obraz Mongołów to ludzie żyjący w jurtach i śpiący na derkach. Chociaż Mongolia przeżywa obecnie ogromny rozwój, stolica rośnie jak na drożdżach, to wciąż ponad połowa Mongołów mieszka w jurtach. Chociaż Mongolia jest większa od Alaski posiada 564,116 sq. km. Zamieszkuje ją tylko 3 miliony ludzi, z czego ponad połowa, mieszka w stolicy Ułan Bator. Społeczeństwo jest bardzo młode. Koło 58% populacji ma mniej niż 30 lat, a 47.8% ma mniej niż 14 lat.

Jurty

Mongołowie prowadzą koczowniczy tryb życia. Mieszkają w jurtach, które są łatwe do przeniesienia i ponownego wprowadzenia się. Drewniana krata tworzy ścianę, długie słupy dachowe podtrzymują konstrukcję. Drzwi zawsze wskazują południe. Warstwy z filcu są nanoszone na ściany, następnie pokrywa się je białą bawełną. Kilka lin trzyma wszystko razem. Zimą więcej warstw, z filcu sprawia, że jest cieplej, a latem można go zdjąć dla dodatkowej wentylacji. Prosty piec ogrzewa jurtę w zimie. Skromy dom nie oznacza, że pasterze nie mają żadnych nowoczesnych udogodnień. Niektórzy z nich posiadają wiatraki i własne generatory prądu, a w wielu jurtach jest antena satelitarna TV, nawet w środku pustyni Gobi!

Spakowanie jurty nie trwa dłużej niż godzinę. Zwykle jeden samochód ciężarowy lub sześć wielbłądów może przenieść rodzinny dobytek.

Nawet w miastach wielu ludzi nadal żyje w jurtach. Zazwyczaj budują ogrodzenia wokół i trzymają tam zwierzęta.
Jurty mogą wydawać się małe z zewnątrz, ale z łatwością zmieszczą dużą imprezę! Ger jest podgrzewany przez piec stojący w centrum, napędzanego przez opał lub obornik zwierzęcy.
Nie bez znaczenia jest na jakim miejscu się usiądzie w jurcie. Jest to bardzo ważne - najważniejsi goście siedzą najdalej od drzwi, i najmniej ważni po lewej stronie bliżej drzwi. Członkowie rodziny zwykle siedzą po prawej stronie. Meble są zawsze ułożone w ten sam sposób: kuchnia na prawo od drzwi, ołtarz w głębi, a łóżka na lewo i prawo od ołtarza.

Obecnie powstaje wiele campingów i jurt zbudowanych na potrzeby turystyki, warto się zatrzymać, nie w hotelu, a właśnie w gerze, aby poczuć prawdziwy smak Mongolii. Śpiąc w jurcie możemy podziwiać naturę naprawdę z bliska i przekonać się na własnej skórze, że mieszkanie w jurcie jest całkiem wygodne.

Niebieska perła

Niebieska perłaNiebieska perła

Osobiście najbardziej polecam wyprawę nad jezioro Khövsgöl (mongolskie: Хөвсгөл нуур, Khövsgöl Nuur). Jest nazywane "Młodszą siostrą jeziora Bajkał". Jest to największe jezioro w Mongolii i trzecie jezioro Świata pod względem czystości wody. Można tam spędzić niezapomniane chwile na łonie natury, jeździć konno, spotkać yaki, spać pod namiotem, podziwiać gwiazdy. Można tam poczuć się naprawdę wolnym!

Komentarze (16)

 • Eugeniusz (gość)

  Eugeniusz (gość)

  23.06.13, 18:58

  Skondensowana wiedza o Mongolii. Super napisane

  Zgłoś

 • misia (gość)

  misia (gość)

  12.07.12, 16:47

  tekst robi wrazenie

  Zgłoś

 • łaciata (gość)

  łaciata (gość)

  08.07.12, 12:27

  super napisane Paula

  Zgłoś

 • Eugeniusz (gość)

  Eugeniusz (gość)

  04.07.12, 17:35

  Pięknie i zwięźle napisane. Dałaś czadu Paulinko!!

  Zgłoś

 • Majka (gość)

  Majka (gość)

  28.06.12, 09:18

  cudnie napisane! Bravo Paula!

  Zgłoś

 • amr (gość)

  amr (gość)

  27.06.12, 09:24

  rewelacyjna podröz super text tylko tak dalej !!!

  Zgłoś

 • 26.06.12, 05:22

  Komentarz usunięty

 • KS (gość)

  KS (gość)

  21.06.12, 13:02

  Gratulacje! Artykuł jest EXTRA!

  Zgłoś

 • SoFrench ;) (gość)

  SoFrench ;) (gość)

  20.06.12, 18:36

  Nice article, nice trip

  Zgłoś

 • baksza (gość)

  baksza (gość)

  20.06.12, 05:15

  super!

  Zgłoś

 • MOnia (gość)

  MOnia (gość)

  15.06.12, 14:42

  Gratuluje artykulu! fascynujacy!

  Zgłoś

 • tina (gość)

  tina (gość)

  15.06.12, 12:15

  babe how beautiful this is!

  Zgłoś

 • malgonia (gość)

  malgonia (gość)

  14.06.12, 11:43

  Fajnie napisane-tak od serca :) super zdjęcia i te kolory -bajka!

  Zgłoś

 • Agata (gość)

  Agata (gość)

  13.06.12, 22:05

  Wspaniała podróż - dzięki :)

  Zgłoś

 • mws (gość)

  mws (gość)

  13.06.12, 20:40

  Super! @@ :)

  Zgłoś

 • cheesqueen:) (gość)

  cheesqueen:) (gość)

  13.06.12, 18:38

  rewelacyjnie napisane!

  Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 3378

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 3358

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 9041

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 4994

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 5852

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 5550

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 5319

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 4133

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 4020

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 3670

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 3791

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 3107

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 15508

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 24051

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 4046

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 38090

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze