Dziś jest 27.12.2024
Imieniny obchodzą Jan, Żaneta, Fabiola, Cezary
Autor: Anna Sygnarek
Data publikacji: 19.07.2011 16:09
Liczba odwiedzin: 11726
Tagi: azja, mongolia, kuchnia, anna sygnarek, kuchnia artykuły
Mongolia słynie z pięknych stepów, nieokiełznanej i dziewiczej przyrody, gościnności mieszkańców oraz z pogody, która często zaskakuje nieprzygotowanych na tak ekstremalne warunki turystów. To między innymi warunki klimatyczne miały wpływ na ukształtowanie się tradycyjnej kuchni mongolskiej. Kuchni, w której najwyżej ceni się potrawy obfite w tłuszcz, czyli mięso i wysokoenergetyczne potrawy mleczne. Jak mówił mojej znajomej w Mongolii pewien szaman: „Nie dajcie się oszukać, tylko mięso daje prawdziwą siłę i nie da się go niczym zastąpić”.
Fot. Susanne Wunderlich/sxc.hu
Co na obiad?
Ułan Bator często określa się najzimniejszą stolicą świata. Temperatury potrafią tam dochodzić zimą aż do minus 40 °C. Nic więc dziwnego, że Mongołowie uważają, że najbardziej tłuste kąski są tymi najbardziej wartościowymi. Nie powinno, więc zaskoczyć nikogo, że będąc gościem w mongolskiej jurcie dostaniemy na obiad właśnie tłusty kawałek mięsa.
Najczęściej będzie to baranina, wołowina lub konina, ale możemy też zostać uraczeni mięsem wielbłądzim. Jeśli uznają nas za honorowych gości, przypadnie nam w udziale łopatka bądź schab. Turystę często zadziwia sposób przyrządzania mięsa. Mongołowie gotują je dość krótko, więc bywa, że jest półsurowe. Mężczyźni mogą zostać poczęstowani surowymi końskimi jądrami. Taka potrawa ma zwiększać ilość testosteronu w organizmie mężczyzny i czynić bardziej wojowniczym i płodnym. Podobno niegrzecznie jest nie spróbować chociaż kawałeczka...
Siła wyobraźni
Przeciętny turysta, będąc pierwszy raz na stepie i jedząc posiłek, zaraz zacznie rozglądać się za solą. Nawet amatorzy tłustych potraw lub ci, którzy pogodzili się z tym, że w najbliższych dniach dieta nie będzie niskokaloryczna, odczują dotkliwy brak przypraw. Na stepie bardzo mało używa się soli i pieprzu, o bardziej wyszukanych przyprawach lepiej zapomnieć. Można za to wziąć co nieco z Polski, albo zaopatrzyć się w nie w którymś z supermarketów w Ułan Bator, zanim wyruszy się na step. Nasi gospodarze w jurcie z wdzięcznością przyjmą taki prezent.
Trzeba się też nastawić raczej na monotonność diety. Wytrwali podróżnicy mają jednak nawet na to swoje sposoby. Kolega po miesiącu na stepie, po raz setny jedząc tłusty kawałek mięsa, mówił, że wyobrażał sobie, że je pierogi z truskawkami i śmietaną... Nie ma to jak siła wyobraźni.
Tradycyjne dania
W Mongolii bardzo popularne są wszelkiego rodzaju zupy, często gotowane – zwłaszcza na stepie – suszonego mięsa. Taka zupa podawana jest z kluskami (chociaż my byśmy raczej je określili jako łazanki) i kawałkami mięsa. Warto spróbować buudz, pieroga z mięsem gotowanego na parze lub smażonego na tłuszczu Kuchnia mongolska – chuuszur. Możemy też skosztować mniejszych pierożków, trochę podobnych do naszych uszek, zwanych bansz. W Ułan Bator dostaniemy pierogi z warzywnym farszem, jest to miłe wytchnienie od mięsnej diety.
Jeżeli trafimy na szczególną uroczystość lub wybierzemy się w okresie święta noworocznego Cagaan Sar (liczonego wg ruchomego kalendarza księżycowego ), będziemy mieli okazję spróbować wyjątkowego dania mongolskiego – baraniego zadu. Zad barani gotowany jest w całości i podawany w towarzystwie piszczeli, łopatki, żeber oraz głowy, zaś wokół poukładane są ciastka obsypane pokruszonym białym serem. Wszystko to na jednym talerzu.
Pij mleko – będziesz wielki
Szalenie popularne są wszelkiego rodzaju mleczne potrawy. Kiedyś w okresie letnim na stepie często w ogóle zastępowano nimi mięso. W Mongolii jedzone są białe sery, kefiry, twarogi, zsiadłe mleko oraz kożuchy z mleka — urum. I tu znów Europejczyk może być zaskoczony, bo Mongołowie wybiorą raczej mleko kozie, klaczy, wielbłądzie niż krowie. Mlekiem wykonuje się również niektóre gesty rytualne. Tradycyjnie gospodarz żegna wędrowca, kropiąc mlekiem strzemię i bryzgając nim w niebo.
Mongolia kojarzona jest głównie z kumysem. Tradycyjnie przyrządza się go ze sfermentowanego mleka klaczy, dlatego też ma lekko kwaskowaty smak. Kumys nie zawiera jakiś wielkich ilości alkoholu – około 2 proc. Zdarza się, że Mongołowie uzupełnią rażące braki w procentach, dodając do niego wódki. Kumys ma właściwości przeczyszczające, więc nie należy przesadzać zbytnio z ilością tego napoju. Choć spróbować na pewno warto. Odwiedzając jurtę na pewno zostaniemy tym napojem poczęstowani, a być może dostaniemy na pożegnanie jego butelkę.
Pamiętajmy: przyjmując podarek należy to uczynić dwiema rękami. Również biorąc kieliszek z wódką lub kumysem, powinno się to zrobić prawą ręką, lewą trzymając się za prawy łokieć bądź przedramię – jako wyraz szacunku wobec naszego gospodarza.
Herbata zaprawiana solą
Będąc w Mongolii na pewno spróbujemy suutej caj.To herbata zabielana mlekiem bądź kumysem z dodatkiem soli. Czy w dzień czy w nocy, jeśli zawitamy do jurty, gospodyni uraczy nas tym napojem. Tu należy pamiętać, by, na znak szacunku i poważania, przyjąć czarkę obiema rękami. Mówiąc o napojach, nie można nie wspomnieć o wódce, która jest bardzo popularnym i często pitym trunkiem w Mongolii. Jest też bardzo smaczna. W mieście nie zabraknie barów, w których podawane jest piwo.
Ułan Bator – kulinarna różnorodność
Ułan Bator rządzi się swoimi prawami. Tak jak na stepie, niektóre potrawy i produkty są mało dostępne, tak w stolicy znajdziemy wszystko. Owoce i warzywa są importowane m.in. z Chin. W supermarketach znajdziemy produkty z całego świata, także z Polski. Można tu natrafić nawet na ogórki konserwowe i polskie słodycze. Na wypadek gdyby ktoś nagle zatęsknił za ojczyzną.
W stolicy Mongolii popularne są tanie jadłodajnie – guanz i bary szybkiej obsługi sprzedające buudzy i chuuszury. W mieście nie brakuje innych restauracji i knajp oferujących kuchnie chińską, japońską, indyjską czy europejską. Tych potraw można jednak spróbować wszędzie, za to mongolskich – tylko w Mongolii. Warto więc przemóc europejskie przyzwyczajenie do odtłuszczonych dań i spróbować, czego się tylko da. Bo tak jak tłumaczył szaman: „Nie dajcie się oszukać, tylko mięso daje prawdziwą siłę i nie da się go niczym zastąpić”.
25.10.22, 17:59
Takie zimno ( -40 ) wrecz nie pozostawia wyboru, tluste mieso da dosc kalorii by zyc i zadne węglowodany tego nie zastąpią. Gorzej maja tylko Eskimosi, prosze sprawdzić ich dietę.
23.05.15, 08:48
Komentarz usunięty
17.04.15, 15:09
Komentarz usunięty
09.04.15, 10:53
Komentarz usunięty
16.03.15, 15:12
Komentarz usunięty
14.03.15, 22:24
Komentarz usunięty
11.03.15, 13:59
Komentarz usunięty
09.03.15, 11:14
Komentarz usunięty
05.03.15, 13:56
Komentarz usunięty
05.03.15, 13:56
Komentarz usunięty
04.03.15, 06:39
Komentarz usunięty
04.03.15, 03:54
Komentarz usunięty
04.03.15, 03:54
Komentarz usunięty
15.01.15, 11:46
Komentarz usunięty
10.01.15, 23:10
Komentarz usunięty
10.01.15, 22:12
Komentarz usunięty
10.01.15, 03:33
Komentarz usunięty
Infolinia(22) 487 55 85
Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.04.2015 15:35
Liczba odwiedzin: 16598
Zapraszamy na relację Ani i Staśka Szloser ze zdobycia najwyższego szczytu Afryki oraz krótkiego pobytu w parkach narodowych i na Zanzibarze. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 27.04.2015 13:30
Liczba odwiedzin: 11876
Jeszcze pół wieku temu Nepal był zamknięty dla wszystkich zwiedzających. W ostatnich dekadach zamienił się w Mekkę dla ludzi kochających góry, przyrodę i egzotyczną, azjatycką kulturę. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 07.04.2015 08:39
Liczba odwiedzin: 177522
Australia oczarowuje! Ogromne przestrzenie, dzikie krajobrazy, przedziwne zwierzęta, które można spotkać tylko tam, ciekawa kultura, a do tego chyba najbardziej wyluzowani ludzie na świecie. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.03.2015 08:27
Liczba odwiedzin: 206965
Ośmioosobowa grupa studentów z Rzeszowa i okolic lubi udowadniać, że chcieć równa się móc. Wierni tej idei co roku wyruszają w podróż leciwym busem z 1988 r. Na koncie mają już cztery wyprawy, a teraz przygotowują się do następnej. Tym razem celem są Stany Zjednoczone, które zamierzają przejechać wzdłuż i wszerz w trakcie dwumiesięcznej eskapady. »
Tagi: patronat medialny, ameryka północna, stany zjednoczone
Autor: Źródło: materiały promocyjne
Data publikacji: 25.03.2015 09:20
Liczba odwiedzin: 8267
Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 02.03.2015 10:11
Liczba odwiedzin: 7228
Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.09.2014 12:38
Liczba odwiedzin: 42179
„Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »
Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 25.09.2014 10:24
Liczba odwiedzin: 9160
Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »
Tagi: patronat medialny
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 19.09.2014 09:47
Liczba odwiedzin: 11519
Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »
Tagi: patronat medialny, azja, indonezja
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 01.08.2014 16:09
Liczba odwiedzin: 8909
Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »
Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada
Autor: Anna Kaca
Data publikacji: 16.07.2014 11:07
Liczba odwiedzin: 10808
W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »
Tagi: patronat medialny
Autor: Archeolodzy w podróży
Data publikacji: 11.07.2014 12:45
Liczba odwiedzin: 8327
Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »
Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny
Autor: Tomasz Korgol
Data publikacji: 01.07.2014 11:07
Liczba odwiedzin: 10257
Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »
Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.05.2014 11:39
Liczba odwiedzin: 6758
W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »
Tagi: europa, polska, patronat medialny
Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński
Data publikacji: 26.05.2014 16:34
Liczba odwiedzin: 8789
Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »
Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.05.2014 15:10
Liczba odwiedzin: 6828
Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »
Autor: BusTrip into the Wild
Data publikacji: 12.05.2014 09:20
Liczba odwiedzin: 70827
Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »
Tagi: patronat medialny, europa
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 28.04.2014 10:02
Liczba odwiedzin: 181099
Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »
Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk
Data publikacji: 15.04.2014 11:35
Liczba odwiedzin: 8275
1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »
Tagi: patronat medialny, europa, islandia
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 21.03.2014 14:44
Liczba odwiedzin: 288196
24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 06.02.2014 13:02
Liczba odwiedzin: 122003
„Trampki” – to pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce. Mimo że spotkań i festiwali podróżniczych z roku na rok jest coraz więcej, jak twierdzi główna pomysłodawczyni i organizatorka imprezy Anita Demianowicz, na większości z nich królują panowie. Przyszła pora, aby zmienić ten trend. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 21.01.2014 15:35
Liczba odwiedzin: 126759
Zapraszamy na prezentację multimedialną i relację z podróży do krain nomadów – górskich republik Kirgistanu i Tadżykistanu. »
Powered by Webspiro.